10 березня 2025 року
м. Київ
справа №460/7270/24
адміністративне провадження № К/990/7530/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Тацій Л.В.,
суддів: Бучик А.Ю., Стеценка С.Г.,
перевіривши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2025 у справі №460/7270/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
Як вбачається з відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі судових рішень та матеріалів касаційної скарги, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати ОСОБА_1 розмір щорічної до Дня Незалежності України у 2023 році разової грошової виплати членам сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни передбаченої статті 12 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону №367-ХІV від 25.12.1998, яка передбачає розмір разової грошової виплати для учасників бойових - 5 (п'ять) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплаченої суми разової грошової виплати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини разової щорічної до Дня Незалежності України грошової виплати за 2023 рік у розмірі 9465,00 грн.
Ухвалою Рівненського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2024 апеляційну скаргу залишено без руху, встановлено позивачу строк на усунення недоліку шляхом надання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовом із обґрунтуванням поважності причин такого пропуску та доказами на підтвердження поважності причин пропуску.
05.08.2024 Рівненським окружним адміністративним судом постановлено оскаржувану ухвалу, якою у задоволенні клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду відмовлено, позовну заяву повернуто позивачу.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2025 залишено без змін ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 05.08.2024.
24.02.2025 до Верховного Суду через підсистему «Електронний суд» надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2025 у цій справі.
Проаналізувавши зміст оскаржуваного судового рішення, доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов до таких висновків.
Згідно з частиною першою статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Відповідно до пункту 8 частини другої статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 КАС України.
Наведені норми свідчать про те, що оскарження судових рішень у касаційному порядку можливе лише у випадках, якщо таке встановлено законом.
Відповідно до частини третьої статті 333 КАС України суд відмовляє у відкритті касаційного провадження з перегляду ухвали про повернення заяви позивачеві (заявникові), а також судових рішень у справах, визначених статтями 280, 281, 287, 288 цього Кодексу, якщо рішення касаційного суду за наслідками розгляду такої скарги не може мати значення для формування єдиної правозастосовної практики.
За такого правового врегулювання та обставин справи оскарження ухвалених у цій адміністративній справі судових рішень у касаційному порядку можливе лише у випадку, якщо розгляд відповідної касаційної скарги може мати значення для формування єдиної правозастосовчої практики.
Законодавець обмежив можливість касаційного оскарження судових рішень у названій категорії адміністративних справ, поставивши можливість такого оскарження в залежність від імовірності значення ухваленого за наслідком касаційного провадження судового рішення для формування практики застосування відповідних правових норм.
Доводи скаржника, викладені у касаційній скарзі, зводяться до посилань на підстави непогодження з оскаржуваною ухвалою суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, ухваленої за результатом апеляційного перегляду вказаної ухвали, щодо встановлених обставин та застосування нормативно-правових актів.
Суд наголошує, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного Суд зазначає, що вичерпний перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені до касаційного суду, жодним чином не є обмеженням доступу до правосуддя чи перепоною в отриманні судового захисту, оскільки встановлення законодавцем "розумних обмежень" в праві на звернення до касаційного суду не суперечить практиці Європейського суду з прав людини та викликане виключно особливим статусом Верховного Суду, розгляд скарг яким покликаний забезпечувати формування єдиної правозастосовчої практики, а не можливість перегляду будь-яких судових рішень.
Аналіз ухваленого у даній справі судового рішення і доводів касаційної скарги не дає підстав для висновку про те, що рішення суду касаційної інстанції за наслідком розгляду касаційної скарги матиме значення для формування єдиної правозастосовчої практики з питань застосування відповідних норм права, а тому підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 328, 333, 359 КАС України, -
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2025 у справі №460/7270/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.
Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити заявникові в порядку, встановленому статтею 251 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя- доповідач Л.В. Тацій
Суддя А.Ю. Бучик
Суддя С.Г. Стеценко