25 листопада 2010 р.Справа № 2-а-4552/10/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Боришполець Я. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2010р. по справі № 2-а-4552/10/2070
за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів < Список > < Текст >
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лан" < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернулось до суду з позовом, в якому просило стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Лан" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 36067,32 грн., пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 43,28 грн., всього на загальну суму 36110,60 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2010 р. відмовлено в задоволенні позову.
Позивач, не погодившись з даною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в які просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2010 р. та прийняти нову про задоволення позову. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, а саме вважає, що Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» на підприємство покладено обов'язок по створенню та самостійному працевлаштуванню інвалідів. Також надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності представника Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідач заперечень на апеляційну скаргу не надав, в судове засідання не прибув.
Враховуючи положення ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку, що неприбуття сторін не перешкоджає судовому розгляду справи, оскільки вони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. ч. 1, 2, 3 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Згідно Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік, наданого Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю „Лан" до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова численність штатних працівників облікового складу у 2009 році становить 101 осіб, середньооблікова чисельність інвалідів на підприємстві у 2009 році - 0 осіб, чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві, - 4 особи, (а.с. 7)
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Вказана вище адміністративно-господарська санкція застосовується за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Так, відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, для яких це місце роботи є основним.
Працевлаштування - це система організаційних, економічних і правових заходів, направлених на забезпечення трудової зайнятості населення.
Відповідно до ч. З ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, покладення на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, обов'язку працевлаштування інвалідів, передбачає виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, створення для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечення інших соціально-економічних гарантій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Згідно до ч.3 ст.18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-XII підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Наказом Державного комітету статистики №420 від 19.12.05 року затверджена форма статистичної звітності №3-ПН „Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.
З матеріалів справи вбачається, що кожного місяця відповідачем до Близнюківського центру зайнятості подавалися звіти за формою № 3-ПН, в яких зазначено про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів у кількості 5 осіб (а.с.29).
Інформаційним листом Близнюківського районного центру зайнятості було надано відповідь на запит №07-411/875 від 21.04.2010 року, з якої вбачається, що протягом 2009 року відмов з боку відповідача в працевлаштуванні осіб з обмеженою працездатністю на Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю „Лан" не було. Зазначеним листом також підтверджено подання відповідачем звітів про наявність вакансій форми №3-ПН. (а.с.29)
Отже, на виконання вимог законодавства Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Лан" направляло до Близнюківського районного центру зайнятості у Харківській області відповідну звітність з. інформацією щодо можливості працевлаштування інвалідів, але робочі місця залишилися вакантними у зв'язку з відсутністю транспортної доступності, відмови в прийомі на роботу відсутні, що підтверджується наявними матеріалами справи.
У зв'язку з викладеним, суд першої інстанції вірно дійшов висновку про відсутність підстав для покладення на відповідача відповідальності за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування постанови та задоволення апеляційної скарги.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції з вищевикладених підстав.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, < 197 > 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2010р. по справі № 2-а-4552/10/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя< підпис >Філатов Ю.М.
Судді< підпис >
< підпис >Водолажська Н.С. Тацій Л.В.
< Список > < Текст >
Повний текст ухвали виготовлений 30.11.2010 р.