Ухвала від 18.11.2010 по справі 2-а-920/09/06

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-920/09/06 Головуючий у 1-й інстанції: Міланіч А.М.

Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

УХВАЛА

Іменем України

"18" листопада 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого -судді Лічевецького І.О., суддів -Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі -Погорілій О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації на постанову Бородянського районного суду Київської області від 14 вересня 2009 р. адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до управління праці та соціального захисту населення Бродянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулись до суду з позовом, яким просили визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Бродянської районної державної адміністрації (надалі за текстом «Управління праці») щодо відмови у встановленні їм статусу інваліда війни відповідно до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та видачі посвідчень. Одночасно позивачі просили зобов'язати Управління праці видати їм ці посвідчення.

Позовні вимоги обґрунтовували тим, що вони приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони. На час звернення із позовом до суду їм було встановлено групу інвалідності в зв'язку з захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Посилаючись на приписи п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до яких до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб залучених до складу формувань цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, позивачі вважали, що їм має бути встановлено статус інваліда війни, в зв'язку з чим звернулись до відповідача із відповідними заявами. Разом з заявами до Управління праці ними було подано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, витяги із актів огляду у МСЕК, які доводять, що інвалідність отримана внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та протоколи засідання комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації, які підтверджують їх участь у формуваннях Цивільної оборони під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Однак Управління праці відмовило їм у встановленні такого статусу з тих підстав, що надані документи не містять інформації про наказ чи розпорядження про залучення позивачів до формувань Цивільної оборони, займану посаду або роботу яку вони виконували під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. При цьому відповідач виходив з рекомендацій, викладених в листах Міністерства праці та соціальної політики України від 25.05.2009 р. № 631/0/15-09/014 та Головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 14.03.2008 р. № 05/728.

Вважаючи таку відмову незаконною, позивачі просили задовольнити позов.

Постановою Бородянського районного суду Київської області від 14 вересня 2009 р. позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі Управління праці, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанцій обґрунтовано виходив з того, що відповідач безпідставно відмовив ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 у видачі посвідчень інваліда війни, чим допустив порушення прав позивачів.

Як встановлено судом попередньої інстанції, в 1986 році ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_5 працювали в Корогодській восьмирічній школі Чорнобильського району Київської області, а ОСОБА_3 -в колгоспі «Заповіти Ілліча»Чорнобильського району Київської області і в період з 29.04.1986 р. по 30.04.1986 р. виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме здійснювали навантаження піску у мішки в кар'єрі с. Чистогаївка під завантаження їх у вертольоти для тушіння пожежі на АЕС.

Згідно даним протоколів засідання комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації № 16/2007 від 07.08.2007 р. та № 17/2007 від 14.08.2007 р. позивачі приймали участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони Чорнобильського району.

ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 отримали посвідчення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії з вкладками до них, відповідно, 24.02.1999 р., 22.12.1998 р., 18.02.1997 р., 14.04.1999 р.

Відповідно до витягів із актів огляду у МСЕК: від 11.02.1999 р. ОСОБА_2 довічно встановлено ІІІ групу інвалідності, причиною якої є професійне захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС; від 10.02.1997 р. ОСОБА_3 довічно встановлено ІІІ групу інвалідності, причиною якої є професійне захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС; від 20.03.2003 р. ОСОБА_4 довічно встановлено ІІ групу інвалідності, причиною якої є професійне захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС; від 06.04.1999 р. ОСОБА_5 довічно встановлено ІІ групу інвалідності, причиною якої є професійне захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

Згідно п.9 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993 р. № 3551-XII, до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

За змістом частини 2 статті 4 цього Закону до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Статтею 18 згаданого Закону встановлено, що ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 інвалідам війни видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни -інвалід».

За таких обставин судом першої інстанції прийняте законне і обґрунтоване рішення про задоволення позову.

Такий висновок ґрунтується на повно і всебічно встановлених обставинах справи, які підтверджені належним чином перевіреними у судовому засіданні доказами.

Доводи апеляційної скарги зроблених судом попередньої інстанції висновків не спростовують, а посилання скаржника на листи Міністерства праці та соціальної політики України від 25.05.2009 р. № 631/0/15-09/014 та Головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 14.03.2008 р. № 05/728 є помилковим, оскільки вони не пройшли реєстрацію в Міністерстві юстиції України, а тому не можуть застосовуватись до спірних правовідносин і носять виключно методологічний внутрішньовідомчий характер.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Бородянського районного суду Київської області від 14 вересня 2009 р. -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.Е.Мацедонська

Ухвала складена в повному обсязі 23 листопада 2010 р.