Справа: № 2а-4495/09/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Гаращенко В.В.
Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
Іменем України
"18" листопада 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого -судді Лічевецького І.О., суддів -Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., розглянувши в порядку письмового провадження за апеляційною скаргою управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2009 р. адміністративну справу за позовом управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області до Лисянського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання дій протиправними та стягнення коштів,
Управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області (надалі за текстом -«УПФУ в Жашківському районі») звернулось до суду з позовом до Лисянського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі за текстом -«Лисянське відділення Фонду») про визнання неправомірними дій щодо відмови від підписання актів звірки витрат, понесених позивачем по виплаті та доставці державної адресної допомоги і витрат, понесених на виплату підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам. Одночасно позивач просив стягнути на його користь 131 077 грн. 77 коп. невідшкодованих сум щомісячної державної адресної допомоги та підвищення до пенсії.
Позивач зазначав, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення»від 26 березня 2008 року № 265 та постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 11 березня 2009 р. № 198 УПФУ в Жашківському районі визначеному колу осіб виплачується державна адресна допомога і підвищення до пенсії. Позивач також вказував, що у період з 01.02.2009 р. по 01.09.2009 р. УПФУ в Жашківському районі понесло витрати по виплаті та доставці державної адресної допомоги та підвищення до пенсії в розмірі 131 077 грн. 27 коп., проте відповідач відмовився їх відшкодувати всупереч вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV (надалі за текстом -«Закон № 1105-ХІV»).
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2009 р. в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі УПФУ в Жашківському районі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким задовольнити позов.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанцій обґрунтовано виходив з того, що на Лисянське відділення Фонду не покладено обов'язок з відшкодування витрат, понесених позивачем по виплаті та доставці державної адресної допомоги і підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, а самі розрахунки між фондами мають здійснюватись на централізованому рівні.
Як встановлено судом попередньої інстанції, в період з лютого 2009 р. по серпень 2009 р. УПФУ в Жашківському районі виплачувались визначеному колу осіб державна адресна допомога та підвищення до пенсії, суми яких включались до актів щомісячної звірки особових справ пенсіонерів, які мають право на отримання пенсії у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням. Проте відповідач такі витрати не прийняв до заліку.
Загальна сума не прийнятих до заліку відповідачем державної адресної допомоги та підвищення до пенсії, які виплачені УПФУ в Жашківському районі складає 131 077 грн. 27 коп., в тому числі: державної адресної допомоги -129 118 грн. 42 коп., витрат з виплати та доставки адресної допомоги -968 грн. 16 коп., витрат на виплату підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам -990 грн. 69 коп.
Підпунктами «г»і «д» частини 1 пункту 1 статті 21 Закону № 1105-ХІV передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно з частиною 2 статті 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»від 22 лютого 2001 року № 2272-III, Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 р., з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Постановами Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Про деякі питання пенсійного забезпечення»та від 11 березня 2009 р. № 198 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»запроваджені виплати державної адресної допомоги та підвищення до пенсії.
З наведених положень ст. 21 Закону № 1105-ХІV вбачається, що законом не передбачено обов'язку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодувати Пенсійному фонду витрати, пов'язані з виплатою державної адресної допомоги та підвищення до пенсії.
Крім того, відповідно до пункту 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 встановлено перелік виплат, які відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду, серед яких відсутні витрати, пов'язані з виплатою державної адресної допомоги та підвищення до пенсії.
Таким чином, жодним нормативним актом не передбачено обов'язку відповідача відшкодовувати УПФУ в Жашківському районі витрати на виплату державної адресної допомоги і підвищення до пенсії.
Колегія суддів також бере до уваги, що відповідно до пункту 7 згаданого Порядку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що на Лисянське відділення Фонду не покладено обов'язок з відшкодування витрат, понесених УПФУ в Жашківському районі по виплаті та доставці державної адресної допомоги і підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, а позивачем не дотримано встановленого порядку вирішення питання щодо відшкодування сум, які є предметом позову, і він є неналежним позивачем у даній справі.
Доводи апеляційної скарги зроблених судом попередньої інстанції висновків не спростовують та не дають підстав вважати судове рішення таким, що прийняте з порушенням норм процесуального або матеріального права.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2009 р. -без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня набрання нею законної сили касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська