< Копия >
Іменем України
25.11.10Справа №2а-3165/10/2770
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Балаклавського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Кримському регіоні»державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Приватного підприємства «Юкраін-Сервіс»про стягнення заборгованості в розмірі 1 700,00 грн.,-
Прокурор Балаклавського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Кримському регіоні»державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Приватного підприємства «Юкраін-Сервіс»про стягнення заборгованості в розмірі 1 700,00 грн. Вказує, що 02.09.2009 року Державним інспектором інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні директору ПП «Юкраін-Сервіс»внесено припис № 04/10-0180 (16) в якому приписано в строк до 07.09.2009 року вжити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства. За ухилення ПП «Юкраін-Сервіс»від виконання припису постановою старшого державного інспектора Держенергонагляду в Кримському регіоні № 3кр від 15.03.2010 року накладено штраф в розмірі 1 700,00 грн. Але відповідачем жодних погашень штрафу здійснено не було.
Просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 1 700,00 грн.
Ухвалою від 28 жовтня 2010 року відкрито провадження по адміністративній справі. Ухвалою від 29 жовтня 2010 року підготовче провадження було закінчено та справу призначено до судового розгляду.
Прокурор та представник позивача до початку судового засідання надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю в порядку письмового провадження, на позовних вимогах наполягають повністю (а.с.39-41).
Відповідач, явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
В порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику»№ 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.
Згідно зі ст. 8 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р., державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1, пп. 29 п. 4 Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14.04.2000 р. № 598/2000 передбачено, що Міністерство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого координується Кабінетом Міністрів, і здійснює у межах своєї компетенції функції державного енергетичного нагляду за додержанням режимів споживання електричної та теплової енергії, а також вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання об'єктів
електроенергетики та альтернативної енергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи.
Державний нагляд в електроенергетиці, відповідно до ст. 8 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. та п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 665), здійснює Державна інспекція з енергетичної о нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів. Зазначеним підприємством є Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»(далі - ДП «НЕК «Укренерго»), яке є юридичною особою, що підтверджується його статутом, затвердженим Міністерством палива та енергетики України від 20.07.00 № 278.
Згідно статуту ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» останнє створено відповідно до Закону України «Про електроенергетику», засновано на державній власності та підпорядковується Міністерству палива та енергетики України. Одним з основних напрямків діяльності підприємства є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику»та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996р.
Відповідно до наказу ДП «НЕК «Укренерго»від 20.02.06 № 63 створено відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Кримському регіоні»ДП «НЕК «Укренерго»(далі - Держенергонагляд у Кримському регіоні), одними із завдань якого, згідно з п. 2.1 Положення про Держенергонагляд у Кримському регіоні, затвердженого Директором «НЕК «Укренерго»від 21.03.06, є здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, а також здійснення функцій управління діяльністю регіональної інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні, відповідних відділень та груп (п.2.1 Положення).
Відповідно до пп. 4.1.11, п. 4.1 розділу 4 зазначеного положення, Держенергонагляд в Кримському регіоні має право здійснювати позовну роботу, спрямовану на виконання покладених на нього функцій, брати участь у веденні в господарських, адміністративних, місцевих судах та інших судових органах справ з питань діяльності Держнагляду у Кримському регіоні та користуватися правами, наданими законом позивачу, відповідачу або третій стороні, представляти інтереси регіональної інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні та відповідних структурних підрозділів, в тому числі, Севастопольського відділення інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні.
Таким чином, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах з енергонагляду, є ДП «НЕК «Укренерго»та його відокремлений підрозділ „Держенергонагляд в Кримському регіоні”.
Інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Держенергонагляду в Кримському регіоні (далі - інспекція Держенергонагляду в Кримському регіоні) відповідно до ст. 9 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р., Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 665), здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками, тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів, застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Суб'єкти господарської діяльності, відповідно до ст. 27 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів інспекції з Держенергонагляду у вигляді штрафу розміром до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. п. 7, 8, 9 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.1999 р. № 1312, рішення про накладення штрафу приймається па підставі акту перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного інспекторами Держенергонагляду, шляхом прийняття відповідної постанови, яка протягом 3-х днів надсилається до органу, де виявлено порушення, для оплати в 30-денний строк штрафу. У разі несплати штрафу у вказаний термін він стягується в судовому порядку.
Підставою для звернення прокурора Балаклавського району м. Севастополя до суду з цим позовом стало порушення ПП «Юкраін-сервіс»вимог чинного законодавства про електроенергетику в частині сплати штрафних санкцій за ухилення від виконання припису інспекції Держенергонагляду.
Так, за наслідками розгляду матеріалів інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні встановлено, що 02.09.2009 року внесено припис № 4/10-0180 (16) ПП «Юкраін-Сервіс»(а.с.10), в якому приписано в строк до 07.09.2009 року вжити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства. Вказаний припис вручено директору ПП «Юкраін-Сервіс»02.09.2009 року (зворотній а.с.10).
Інспектором Держенергонагляду в Кримському регіоні 27.01.2010 року під час проведення перевірки виконання припису інспекції Держенергонагляду № 4/10-0180 (16) від 02.09.2009 року в ПП «Юкраін-Сервіс»встановлено, що припис взагалі не виконаний, про що свідчить акт перевірки №04/10-0004 (16) від 27.01.2010 р. (а.с.8).
За ухилення ПП «Юкраін-Сервіс»від виконання припису інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні № 4/10-0180 (16) від 02.09.2009 року постановою старшого державного інспектора Держенергонагляду в Кримському регіоні № 3 кр від 15.03.2010 року, згідно зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», на ПП «Юкраін-Сервіс» накладено штраф в розмірі 1 700,00 грн. (а.с.7). Зазначена постанова надіслана поштою з повідомленням та вручена представнику відповідача 19.03.2010 року (а.с.11). На час розгляду справи відповідачем не оскаржена.
З огляду на зазначене, сума штрафу в розмірі 1 700,00 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Юкраін-сервіс» (99018, м. Севастополь, вул. Крестовська, 54, код ЄДРПОУ 30709115, р/р 2600330110352 в СФ АКБ УСБ, МФО 324195) суму штрафу в розмірі 1 700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.) на користь Міністерства палива та енергетики Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Кримському регіоні»державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(95000, м. Сімферополь, вул.. Набережна, 69, код ЄДРПОУ 34190880) перерахувавши в Дохід Державного бюджету України на рахунок Головного управління Державного казначейства України в м. Севастополі № 31115106700002, код платежу 210811000, ЄДРПОУ 24035598, МФО 824509.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя підпис О.І. Майсак
< З оригіналом згідно >
< Суддя > < підпис > < Суддя >