ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
26 листопада 2010 року 16:10 № 2а-14442/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., при секретарі судового засідання Четвертак Я. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС -ЛТД"
про визнання недійсним та скасування запису про проведення державної реєстрації та припинення юридичної особи
третя особа: державний реєстратор Святошинського району м. Києва
за участю представників сторін:
від позивача: Швець І.В., довіреність № 81/10-21 від 05.10.2010 р.;
від відповідача: не прибув;
від третьої особи: не прибув
Державна податкова інспекція у Святошинському районі міста Києва звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС -ЛТД" за участю третьої особи без самостійних вимог: державного реєстратора Святошинського району м. Києва про визнання недійсним та скасування запису про проведення державної реєстрації, припинення юридичної особи
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 жовтня 2010 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-14442/10/2670 та призначено судовий розгляд справи.
В судовому засіданні 26.11.2010 р. представник позивача надав суду пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві з урахуванням її уточнень, просив суд позов задовольнити повністю, посилаючись на вимоги чинного законодавства України, наявні у справі докази.
Позовні вимоги мотивовані тим, що державна реєстрація Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС -ЛТД" відбулась з порушенням вимог закону, які не можна усунути, а саме: підприємство зареєстроване на підставну особу (ОСОБА_2.), яка отримала за це грошову винагороду та не мала наміру здійснювати господарську діяльність, не здійснювала її, угоди фінансового характеру не укладала, установчі документи підприємства передала невстановленим особам, що дало їм змогу вести незаконну господарську діяльність та отримувати доходи, що підтверджується Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 21.04.2010 р. у кримінальній справі № 1-419/2010 по обвинуваченню ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 205 Кримінального кодексу України (фіктивне підприємництво).
Відповідач та третя особа, належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи до суду не прибули, письмових заперечень не надали, про причини неприбуття до судового засідання не повідомили.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС-ЛТД" зареєстроване Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією 09 вересня 2008 року, про що здійснено запис за №10721020000022854.
Як вбачається з витягу із ЄДР щодо юридичної особи засновником, єдиним учасником підприємства та директором вказана ОСОБА_2.
Проведеною співробітниками податкової міліції перевіркою було встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС -ЛТД"має ознаки фіктивності.
Так, перевіркою встановлено, що державна реєстрація Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС -ЛТД" відбулась з порушенням закону, які не можна усунути, а саме: підприємство зареєстроване на підставну особу, ОСОБА_2, яка не здійснювала та не мала наміру здійснювати господарську діяльність.
Відповідно до статті 42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Підприємницька діяльність особою може здійснюватись як безпосередньо, так і шляхом створення та участі у суб'єктах господарювання.
Згідно ч.1 ст.79 Господарського кодексу України господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. У випадках, передбачених цим Кодексом, господарське товариство може діяти у складі одного учасника.
Відповідно до ч.2 ст. 57 Господарського кодексу України в установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Згідно ст. 82 Господарського кодексу України, установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут.
Як свідчать матеріали справи, вимоги чинного законодавства при створенні Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС -ЛТД" були порушені. Даний факт, зокрема, підтверджується Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 21.04.2010 р. у кримінальній справі № 1-419/2010 по обвинуваченню ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 205 Кримінального кодексу України (фіктивне підприємництво), яка згідно з установчими документами вказана директором Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС -ЛТД". Зазначеною постановою встановлено, що ОСОБА_2 за грошову винагороду здійснила реєстрацію ТОВ "ПРОМТЕКС -ЛТД", відношення до фінансово-господарської діяльності немає, внесків до статутного фонду не робила, підписів на жодному фінансово-господарському документі не ставила.
В силу п. 2 ч.1 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Приймаючи до уваги той факт, що запис про проведення державної реєстрації вчинений з порушенням закону, які не можна усунути, а саме товариство зареєстроване на підставну особу, яка не здійснювала та не мала наміру здійснювати господарську діяльність, що підтверджується матеріалами справи, у суду є достатні підстави для висновку про неправомірність такої реєстрації, в зв'язку з чим запис №10721020000022854 від 09 вересня 2008 року про державну реєстрацію підлягає визнанню недійсним, а Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС -ЛТД" -припиненню.
Право звернення у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності передбачено для органів державної податкової служби п. 17 ч. 1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Відповідно до ч. 6 ст. 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців” у разі, якщо у судовому рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія), державний реєстратор не пізніше трьох робочих днів від дати надходження такого судового рішення вносить до Єдиного державного реєстру запис, в якому вказує як голову комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи керівника органу управління або особу, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено судовим рішенням.
За наведеної норми, суд вважає за доцільне, покласти обов'язок призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС -ЛТД" на Державного реєстратора Святошинського району м. Києва.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1. Позов Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним та скасувати запис про проведення державної реєстрації №10721020000022854 від 09.09.2008 р. Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС - ЛТД", код ЄДРПОУ 36114402.
3.Припинити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕКС - ЛТД", код ЄДРПОУ 36114402.
4. У день набрання постановою законної сили направити її державному реєстратору Святошинського району м. Києва для внесення запису щодо цього судового рішення, повідомлення органів, визначених у ч. 3 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” та вчинення дій щодо проведення процедури припинення юридичної особи у встановленому законом порядку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
У судовому засіданні 26 листопада 2010 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний 30 листопада 2010 року.
Суддя Ю.Т. Шрамко