Постанова від 16.11.2010 по справі 2а-14416/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 листопада 2010 року 09:18 № 2а-14416/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:

Суддя Добрянська Я.І.

секретар судового засідання Пономарьов Д.Г.,

За позовомДержавної інспекції з контролю за цінами в м. Києві

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Пак»

простягнення економічних санкцій у розмірі 734 307 грн. 60 коп.

Представники:

від позивача Петькун І.А. (довіреність від 25.10.2010р. №152-07/6-3690)

від відповідача Фогель В.В. (довіреність від 05.11.2010р. б/н)

Чернишенко Н.С. (довіреність від 10.09.2010р. №б/н)

Дорошенко Н.В. (довіреність від 10.09.2010р. №б/н)

Відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 16.11.2010р. у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві звернулась в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Пак» про стягнення економічних санкцій в розмірі 734 307 грн. 60 коп.

Представник позивача позов підтримав, посилаючись на те, що за наслідками проведеної перевірки з дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства встановлені порушення відповідачем державної дисципліни цін, а саме: положень Постанови Кабінету міністрів України від 17.10.2007р. №1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари»та п. 1.3 розпорядження КМДА від 27.10.2008 р. №1464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»при реалізації цукру-піску.

Представник відповідача позов не визнав, зазначив, що позивачем винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін всупереч вимог чинного законодавства, оскільки при проведенні відповідної перевірки позивач вибірково приймав до уваги найнижчі ціни.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа -Пак» з питань дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства за період з серпня 2009р. по серпень 2010р., за результатами якої складено акт від 31.08.2010р. №200

Перевіркою встановлено, що відповідачем порушені вимоги Постанови Кабінету міністрів України від 17.10.2007р. №1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари»із змінами, п. 1.3 розпорядження КМДА від 27.10.2008 р. №1464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»при реалізації цукру-піску.

В акті зазначено, що у товариства в період з 18.08.2009р. по 20.12.2009р. збільшувались оптово-відпускні ціни на цукор-пісок, більш ніж на 1 % протягом місяця, без здійснення обов'язкової процедури декларування змін оптово-відпускних цін. Декларації оптово-відпускних цін відсутні. Рівень оптово-відпускних цін зростав від 8,20% до 63,76%, що призвело до завищення не задекларованої ціни від 0,52 грн. до 3,75 грн. за 1 кг.

Позивачем на підставі акта від 31.08.2010р. №200 прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 07.09.2010р. №112 на загальну суму 734 307 грн. 60 коп., з них: необґрунтовано одержаної виручки у розмірі -244 769 грн. 20 коп. та 489 538 грн. 40 коп. штрафу.

У суду відсутні докази щодо оскарження відповідачем вищезазначеного рішення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. №1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють), зокрема, оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.

В п. 1 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007р. №1222 зазначено, що цей Порядок визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.

В силу п. 2 даного Порядку декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 жовтня 2008 року N 1464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари», що зареєстровано в Головному управлінні юстиції у місті Києві 15 грудня 2008 р. за N 32/798 . встановлено для всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне до 2,5 відсотків жиру, сир кисломолочний з масовою часткою жиру до 9 відсотків, сметану з масовою часткою жиру до 20 відсотків, масло вершкове з масовою часткою жиру до 72,5 відсотків, олію соняшникову, яйця курячі, м'ясо птиці - 10 відсотків, борошно, макаронні вироби (крім виробів швидкого приготування), крупи (крім виробів швидкого приготування), цукор-пісок - 12 відсотків, яловичину, свинину, хліб - 15 відсотків, без урахування витрат на їх транспортування у міжміському сполученні. Декларування Головному управлінню з питань цінової політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03057, м. Київ, вулиця Смоленська, будинок 6, тел. 453-41-90) зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сортів, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне до 2,5 відсотків жиру, сир кисломолочний з масовою часткою жиру до 9 відсотків, сметану з масовою часткою жиру до 20 відсотків, масло вершкове з масовою часткою жиру до 72,5 відсотків, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.

Держінспекція цін в м. Києві при визначенні базової дати для розрахунку суми необґрунтовано одержаної виручки відповідно до листа-роз'яснення Міністерства економіки України від 03.12.2007 р. №89-22/102 «Щодо застосування постанов Кабінету Міністрів України про регулювання цін на продовольчі товари», яким зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 р. №1222 визначається механізм моніторингу цін на продукти харчування на регіональному рівні шляхом попереднього декларування зміни оптово-відпускних цін на борошно вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця у випадку якщо загальне зростання ціни перевищує і відсоток протягом одного місяця.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про ціни та ціноутворення»сфера застосування закону поширюється на всі підприємства і організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці і виробництва.

Отже, дія вищезазначеної постанови поширюється на суб'єктів господарювання, на які запроваджено регулювання (декларування), на шляху просування від виробника (оптового постачальника) до кінцевого реалізатора (роздрібна торговельна мережа) або споживча (підприємство харчової промисловості).

В п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 р. №1222 визначено, що оптово-відпускні ціни на продовольчі товари вважаються задекларованими на день набрання чинності розпорядженням (рішенням) уповноваженого органу щодо здійснення повноважень, наданих абзацом тридцять восьмим пункту 12 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. N 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)"

В момент набуття чинності розпоряджень державних адміністрацій щодо використання повноважень, наданих постановами Кабінету Міністрів України від 20 червня 2007р. №845 та від 19 вересня 2007'р. №1161, оптово-відпускні ціни на продовольчі товари, визначені зазначеними розпорядженнями, вважаються задекларованими. Після иього зміни суб'єктами господарювання оптово-відпускних цін здійснюється лише після декларування їх зміни.

Таким чином, якщо суб'єкт господарювання має намір збільшити рівень оптово-відпускних цін протягом місяця більше ніж на 1 відсоток, він зобов'язаний подати до відповідної державної адміністрації декларацію та необхідні документи.

Таким чином, датою розрахункової ціни є дата вступу в юридичну силу розпорядження КМДА від 27.10.2008 № 1464, так як з цієї дати оптово-відпускні ціни на продовольчі товари, визначені зазначеними розпорядженнями, вважаються задекларованими.

Міністерство економіки України у своєму листі від 24.04.2009 р. №3804-25/122 роз'яснює, що при визначенні дати обов'язкового декларування зміни оптово-відпускних цін відповідно до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 р. №1222, слід враховувати норму збільшення цін без декларування (на 1 відсоток протягом місяця), як сумарну за весь період (кількістю повних місяців) після попереднього декларування.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05.04.2007 р. №877-У суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:

- надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

Крім того, пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 №1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами»(далі Постанова КМ України від 13.12.2000 р. №18190 встановлено, що Держцінінспекція має право проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); знайомитися з установчими документами та свідоцтвом про державну реєстрацію; перевіряти у посадових осіб, відповідальних за формування, встановлення та застосування цін «тарифів», документи, що посвідчують особу»проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін та одержувати відповідно до законодавства письмові пояснення, довідки, документи, матеріали з питань, що виникають під час перевірки порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документів (їх копії) про рівень і економічну обгрунтованість цін (тарифів) на товари, роботи та послуги, їх техніко-економічні характеристики, ефективність, споживчі властивості тощо.

Так, під час здійснення перевірки позивачу було надано запит «Про надання інформації»від 12.08.2010р. №152-07/5-2756, в якому зауважено про необхідність надання, зокрема, видаткових накладних, станом на 14.12.2007р. та 24.12.2008р. або наступні дати (в разі відсутності реалізації на відповідні дати) з максимальними оптово-відпускними цінами (реалізація) в розрізі кожного найменування продукції (товару), прибуткових та видаткових накладних за період з 12.08.2009р. по 11.08.2010р. тощо.

Таким чином, відповідачем на запит надано відповідь, максимальна оптово-відпускна ціна першої реалізації з моменту набрання чинності розпорядження КМДА від 27.10.2008 № 1464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари», на цукор-пісок фасований 5г. становить 7,34грн. з ПДВ, відповідно до наданої відповідачем інформації та видаткової накладної від 30.12.08р. № РН-0000267 ТОВ«Альфа-Пак»реалізувало ТОВ «УСПОТ Лтд» цукор-пісок фасований 5г., за оптово-відпускною ціною 7.34 грн. з ПДВ за 1 кг.. та на цукор-пісок фасований 5г. становить 12.20 грн. з ПДВ, відповідно до наданої відповідачем інформації та видаткової накладної від 29.09.09р.№ РН-0000174 ТОВ«Альфа-Пак» реалізувало ТОВ «МакФоксі»» цукор-пісок фасований 5г., за оптово-відпускною ціною 12,20 грн. з ПДВ за 1 кг.

Заперечення відповідача щодо вибірковості договорів, за якими була здійснена перевірка судом не беруться до уваги, оскільки відповідач самостійно надав вищезазначені договори для здійснення перевірки на запит контролюючого органу та ціни за вказаними договорами станом на 24.12.2009р., а до суду ним були надані інші договори, які не були предметом дослідження під час проведення перевірки. При дослідженні наданих відповідачем договорів та цін за цими договорами, посадовими особами податкового органу встановлено, що оптово-відпускні ціни збільшувались за наданими відповідачем договорами більш ніж на 1% протягом місяця, без здійснення обов'язкової процедури декларування зміни оптово-відпускних цін, що і не заперечується відповідачем.

Відповідно до ст.14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

У відповідності до Положення “Про Державну інспекцію з контролю за цінами” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.200р. № 1819, начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної суб'єктами господарювання виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.

Згідно з п.1.4 Інструкції “Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами”(далі -Інструкція), підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки, в результаті порушення ними чинного законодавства в період , що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами, відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до вимог п.1.7 Інструкції вилученню в доход бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок, незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

Згідно п. 3.6. Інструкції, у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення без відповіді, орган державного контролю за цінами подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.

Станом на день розгляду справи у суді, відповідач суму економічних санкцій у розмірі 734 307 грн. 60 коп. не сплатив доказів протилежного суду не надано.

Крім того, посилання представника відповідача щодо вибірково обраного періоду судом не береться до уваги, оскільки чинним законодавством України передбачено право позивача на проведення перевірок, а в акті відображені приклади порушення відповідачем законодавства про застосування цін на окремі види продовольства, що не заборонено законодавством. Крім того, контролюючий орган вказує період за який буде проведено перевірку.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАСУ.

Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Пак»в дохід державного бюджету на р/р 311141067000005, код 21081100, одержувач УДК у Дніпровському районі м. Києва, код 26077906, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019 суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 244 769 ( двісті сорок чотири тисячі сімсот шістдесят дев'ять) грн. 20 коп.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Пак»в дохід державного бюджету на р/р 311141067000005, код 21081100, одержувач УДК у Дніпровському районі м. Києва, код 26077906, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019 суму штрафу у розмірі 489 538 ( чотириста вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот тридцять вісім) грн. 40 коп.

Суддя Я.І.Добрянська

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано (ч. 1 ст. 254 КАС України)

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Дата складання постанови у повному обсязі -22.11.2010р.