Постанова від 26.10.2010 по справі 8668/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

26 жовтня 2010 р. № 2-а- 8668/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Панченко О.В.

при секретарі судового засідання Венглюк Т.В.

за участю:

представника позивача -Гончаренко В.І.

представника відповідача -Золотухіної Т.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Управління пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківській області

до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Зміївському районі Харківської області

про визнання дій незаконними та стягнення суми ,

ВСТАНОВИВ:

Управління пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області (надалі позивач), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Зміївському районі Харківської області (надалі відповідач), в якому, уточнивши позовні вимоги, просило суд:

- визнати незаконними дії відповідача щодо відмови від відшкодування суми державної адресної допомоги і поштових витрат на доставку державної адресної допомоги за грудень 2009р. у розмірі 22666,79 грн.;

- зобов'язати відповідача відшкодувати витрати на виплату державної адресної допомоги за грудень 2009р. в сумі 22570,75 грн. і поштовий збір на виплату адресної допомоги в сумі 96,04 грн., а всього відшкодувати суму 22666,79 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що між управлінням ПФУ в Зміївському районі Харківської області та Відділенням виконавчої дирекції ФССНВВУ в Зміївському районі Харківської області був підписаний з таблицею розбіжностей акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за грудень 2009 року. В зазначеному акті управління ПФУ вказало дані на підставі списків осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. У тому числі в акт включена сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття і адресної допомоги у розмірі 23545,73 грн. разом з поштовим збором 131,59 грн. та підвищення до пенсії за грудень 2009 року у сумі 766, 80 грн. з поштовим збором в сумі 4, 18 грн. Відповідач відмовився відшкодувати суму щомісячної державної адресної допомоги 22670, 75 грн. та поштовий збір по адресній допомозі за листопад 2009 року в сумі 96, 04 грн., а також підвищення до пенсії за листопад 2009 року в сумі 766, 80 грн. з поштовим збором в сумі 4, 18 грн. Всього відповідач відмовився відшкодувати суму 23437, 77 грн.

Відповідно до уточнень до адміністративного позову від 26.10.2010 року, позивач просить суд зобов'язати відповідача відшкодувати витрати на виплату державної адресної допомоги за грудень 2009 року в сумі 22570, 75 грн. та поштовий збір на виплату адресної допомоги в сумі 96, 04 грн., а всього: відшкодувати суму 22666, 79 грн. При цьому, позивач посилається на список осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в грудні 2009 року та таблицю розбіжностей за грудень 2009 року.

Позивач вважає, що відповідач безпідставно відмовився відшкодовувати витрати органу ПФУ на виплату державної адресної допомоги. Оскільки виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої Постановою КМУ № 265 від 26.03.2008 року "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога, щомісячна державна адресна допомога є складовою розміру пенсії і повинна відшкодовуватись відповідачем на умовах, визначених ЗУ "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач позов не визнав. У письмових запереченнях на позов вказав, що підстави відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України видатків пенсійного фонду України на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання встановлені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Порядок відшкодування визначений спільною постановою Правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, пунктом 4 якого визначений виключний перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Відділення Пенсійного фонду та відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві є робочими органами страховиків і мають діяти в межах наданої компетенції. Щомісячна державна адресна допомога є самостійним видом пенсійних виплат та виплачується пенсіонеру, крім інших видів доплат, в т. ч. цільової допомоги на прожиття, з урахуванням приписів постанови КМУ № 265 від 26.03.2008 року "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян". Згідно ч. 1 п. 6 прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із ЗУ "Про пенсійне забезпечення". Дані надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувались на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. У відділення ВД ФСНВУ в Зміївському районі Харківської області відсутні повноваження щодо самостійного врегулювання включення витрат на виплату і доставку адресної допомоги до щомісячних актів звірки.

Окрім того, форма акту щомісячної звірки затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві від 04.03.2003року № 5-4/4 (додаток 3 до Порядку) і не містить рядка про включення до актів сум виплаченої щомісячної державної допомоги.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях на позов, просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав:

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» на органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків покладено обов'язок у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, у тому числі пенсії по інвалідності від трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника з цих причин, при настанні страхового випадку.

Статтею 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.

У разі, якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом ( ч.2 ст.6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Підстави відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України видатків Пенсійного фонду України на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання встановлені у Законі України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (ст.24 цього Закону).

Спільною постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 5-4/4 від 04.03.2003 року (зареєстровано МЮУ 16.05.2003р. за № 376/7697) був затверджений Порядок відшкодувань витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Як зазначено в п. 2 цього порядку, Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що є застрахованими згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Відповідно до п. 5 цього Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат по особових справах потерпілих, складають Акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в якому визначають загальну суму витрат.

Відповідно до п. 6 Порядку, головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі Акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат та подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно з п.п. 7, 8 Порядку, відповідні кошти перераховуються Пенсійному фонду України на централізованому рівні безпосередньо Фондом соціального страхування від нещасних випадків, про що складається акт.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Відділення в районах та містах обласного значення є лише робочими органами виконавчої дирекції Фонду і не наділені повноваженнями щодо вирішення проблемних питань, які належить вирішувати на центральному рівні лише органами Фонду, які здійснюють безпосереднє управління ними.

Отже, визнати суми такими, що підлягають відшкодуванню може лише той орган, який вправі здійснювати таке відшкодування, а саме Фонд соціального страхування від нещасних випадків України, оскільки саме він вправі остаточно визначити суму, яку відшкодовує, а відповідну вимогу про відшкодування має право заявити лише орган, до якого проводиться відшкодування, а саме Пенсійний фонд України, оскільки невідшкодування може порушувати тільки його права.

Судом встановлено, що між управлінням ПФУ в Зміївському районі Харківської області та відділенням виконавчої дирекції ФССНВВУ в Зміївському районі Харківської області був підписаний з таблицею розбіжностей акт щомісячної звірки витрат за особливими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за грудень 2009 року (а.с. 6).

В акті управління ПФУ в Зміївському районі Харківської області вказало дані на підставі списків осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. В тому числі в акт включена сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття у розмірі 23545, 73 грн. та поштовий збір - 131, 59 грн.

Відділення ВД ФССНВУ в Зміївському районі Харківської області погодилось відшкодувати пенсійному фонду суму виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття у розмірі 208, 18 грн. та поштовий збір у розмірі 31, 37 грн., проте, відмовилось відшкодовувати витрати по пенсійним справам у сумі 23437, 77 грн. - за грудень 2009 року.

Форма акту щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 (Додаток до Порядку), і не містить рядка про включення до актів сум виплаченої щомісячної державної адресної допомоги.

Позивач, відповідно до уточнень до адміністративного позову від 26.10.2010 року, просить суд зобов'язати відповідача відшкодувати витрати на виплату державної адресної допомоги за грудень 2009 року в сумі 22570, 75 грн. та поштовий збір на виплату адресної допомоги в сумі 96, 04 грн., а всього: відшкодувати суму 22666, 79 грн. При цьому, позивач посилається на список осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в грудні 2009 року (додаток 1 до пункту 5 Порядку № 5-4/4) та таблицю розбіжностей за грудень 2009 року (додаток 2).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності зобов'язані співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто в них братиме участь у фінансуванні цих заходів.

Виплати адресної допомоги були введені з 1 квітня 2008 року. Станом на час підписання актів звірки, спільні рішення щодо відшкодування коштів на виплату адресної допомоги Пенсійним Фондом України та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань не приймалися, відповідні зміни до вищевказаного Порядку не вносились.

На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що у відповідача, відділення ВД Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Зміївському районі Харківської області відсутні повноваження щодо самостійного врегулювання включення витрат на виплату і доставку адресної допомоги до щомісячних актів звірки з Управлінням Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області.

Посилання позивача на те, що при вирішенні даної справи по суті слід виходити з того, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» з 1 квітня 2008 року УПФУ у Зміївському районі Харківської області почало виплачувати щомісячну державну адресну допомогу інвалідам, інвалідність яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у сумі, що не вистачає до прожиткового мінімуму встановленого законодавством на відповідний рік, а також зазначеною Постановою визначено, що виплата щомісячної державної адресною допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких вплачується пенсія або державна соціальна допомога, суд вважає безпідставними, оскільки щомісячна державна адресна допомога є самостійним видом пенсійних виплат та виплачується пенсіонеру, крім інших видів доплат, у тому числі цільової допомоги на прожиття, з урахуванням приписів Постанови КМУ № 265 від 26.03.2008 року. А згідно Постанови КМУ № 235 від 11.03.2009 року «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2009 рік», дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Враховуючи наведене, керуючись Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, Постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 5-4/4 від 04.03.2003 року, Порядком відшкодувань витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, ст. ст. 8-14, 71, 86, 159, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківській області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Зміївському районі Харківської області про визнання дій незаконними та стягнення суми - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. З , ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні -з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 01 листопада 2010 року.

< Текст > < Сума задоволення > < Текст >

Суддя Панченко О.В.