Справа №2а- 13298/09/1570
25 листопада 2010 року
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Колесниченко О.В.,
при секретарі Болотовій К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до комунального підприємства «Ланжерон» про стягнення суми необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 78065,26 грн. та штрафу у розмірі 156130,52 грн., -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до комунального підприємства «Ланжерон»про стягнення суми необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 78065,26 грн. та штрафу у розмірі 156130,52 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.04р. № 306 "Про встановлення тарифів на послуги та повернення експлуатаційних витрат комунальними підприємствами "Узберіжжя", "Ланжерон", "Гідропарк Лузанівка" і "Прибережно-експлуатаційне об'єднання Київського району", яким встановлені тарифи (з ПДВ) на повернення експлуатаційних витрат фізичними та юридичними особами, які займаються реалізацією товарів та наданням послуг населенню на пляжах м. Одеси, шляхом завищування затверджених тарифів за рахунок подвійного стягнення податку на додану вартість при розрахунках з суб'єктами підприємницької діяльності, в наслідок чого у період з червня по вересень 2009р. відповідачем необґрунтовано отримано 63446,89 грн. Крім того, в порушення Указу Президента України від 03.07.98р. № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.00р. "Про роз'яснення Указу Президента України від 03.07.98р. № 727", якими передбачено, що суб'єкти малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, не є платниками ряду видів податків і зборів (обов'язкових платежів), зокрема, плати (податку) за землю, відповідач у період з червня по вересень 2009р. стягнув з суб'єктів малого підприємництва податок на землю на загальну суму 14618,37 грн.
У судовому засіданні представник позивача, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, та підтвердив, що станом на час проведення судового засідання сума необґрунтовано отриманої виручки відповідачем не сплачена.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позивача не визнав, зазначивши що, при проведенні перевірки комунального підприємства «Ланжерон»та винесенні рішення від 07.10.2009 року №368 з огляду на відсутність передбачених законом підстав для застосування фінансових санкцій за порушення дисципліни ціноутворення. Крім того, відповідачем зазначено, що висновки позивача в частині порушення відповідачем податкового законодавства зроблені з перевищенням наданих повноважень.
Розглянувши подані сторонами по справі документи та матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно Положенню про Державну інспекцію по контролю за цінами, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 819, Державна інспекція з контролю за цінами здійснює контрольно-наглядові функції з питань додержання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення»державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», крім повноважень, передбачених пунктами 6-9 статті 11 вказаного Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, комунальне підприємство "Ланжерон" створене відповідно до законів України '"Про місцеве самоврядування в Україні", "Про власність", Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, рішення Одеської міської ради від 29.09.05р. №4429-УІ.
Державна реєстрація комунального підприємства "Ланжерон" здійснена виконавчим комітетом Одеської міської ради від 02.09.02р., реєстраційний номер 040569919Ю0021125/0734.
Основним видом діяльності комунального підприємства "Ланжерон" є благоустрій та утримання територій пляжів, зеленої зони, прибережної території у належному порядку; експлуатація інженерних мереж та споруд на пляжах, що знаходяться на балансі Підприємства; надання в оренду в тимчасове користування будинків, споруд та іншого нерухомого майна за погодженням із замовником або з уповноваженим органом та інше.
Судом встановлено, що на підставі посвідчення, наданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області від 14.09.09р. № 472 начальником відділу контролю цін на ринках соціальних та адміністративних послуг Кузнєцовою Оленою Вікторівною, заступником начальника відділу Лопуховим Дмитром Миколайовичем та старшим інспектором Горбатюк Неонілою Ігорівною відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», Постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами»та п.5.1.1 Плану роботи Держцінінспекції проведена планова перевірка комунального підприємства "Ланжерон", про що було складено акт від 01.10.2009р. № 000593.
Предмет перевірки: дотримання діючого порядку формування та застосування цін (тарифів) на послуги згідно діючого законодавства.
Перевірка проведена з відома директора Куліша Сергія Ілліча, при участі ювного бухгалтера ОСОБА_1 14-18, 22-24, ЗО вересня, 01 жовтня 2009р. за період з 01.09.08р. по 01.09.09р.
Перевіркою встановлено, що в своїй діяльності підприємство користується рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.04р. № 306 "Про встановлення тарифів на послуги та повернення експлуатаційних витрат комунальними підприємствами "Узбєріжжя", "Гідропарк Лузанівка", "Лонжерон" і "Прибрежно-експлуатаційне об'єднання Київського району", яким встановлені тарифи на повернення експлуатаційних витрат (ПЕВ), з урахуванням ПДВ, на послуги, що надаються населенню на пляжах Одеси.
В порушення Указу Президента України від 03.07.98р. № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" та Постанови КМУ від 16.03.00р. "Про роз'яснення Указу Президента України від 03.07.98р. №727", за період з червня по вересень 2009 р. з платників єдиного податку стягнуто податок за землю на загальну суму 14618,27 грн.
Крім того, в порушення рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.04р. № 306 "Про встановлення тарифів на послуги та повернення експлуатаційних витрат комунальними підприємствами "Узбєріжжя", "Гідропарк Лузанівка", "Лонжерон" і "Прибрежно-експлуатаційне об'єднання Київського району", Підприємство при розрахунках з суб'єктами підприємницької діяльності, завищувало затверджені тарифи за рахунок подвійного стягнення податку на додану вартість.
По даному порушенню Підприємством у період з червня по вересень 2009 р. необґрунтовано отримано ПДВ, за рахунок його подвійного стягнення з СПД у розмірі 63446,89 грн., які, при цьому, не були перераховані до Державного бюджету, а залишилися на рахунку Підприємства.
Всього сума додатково отриманої виручки по даним порушенням за період з червня по вересень 2009р. склала 78065,26 грн.
У відповідності зі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»та п.п.і.4, 3.8 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки з питань Європейської інтеграції України та Міністерства Фінансів України від 03.12.01р. №298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 18.12.01р. № 1047/6238, Інспекція прийняла рішення від 07.10.09р. № 368 про вилучення у Підприємства необґрунтовано одержаної виручки у сумі 78065,26 грн. зі штрафом в двократному розмірі.
Вказане рішення з претензією від 07.10.09р. №13-3804, в якій запропоновано перерахувати кошти, вказані в рішенні, та направити на адресу Інспекції копії платіжних доручень, були направлені Підприємству і отримані ним 09.10.2009р.
Станом на 20.11.2009 р. рішення Інспекції відповідачем не виконано.
Проаналізувавши матеріал справи, пояснення та доводи учасників процесу, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У своїй діяльності Державна інспекція з контролю за цінами керується, зокрема, Конституцією України, Законом України "Про ціни і ціноутворення", Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, яке затверджене постановою КМУ від 13.12.2000 р. N 1819.
У відповідності до ст. 6 Закону України «Про ціни і ціноутворення» ( далі по тексту Закон) в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Статтею 7 Закону передбачено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Згідно ст. 8 Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. В разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів. Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.
Згідно статтею 4 Закону України "Про ціни та ціноутворення" Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління та визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.04р. № 306 "Про встановлення тарифів на послуги та повернення експлуатаційних витрат комунальними підприємствами "Узберіжжя", "Ланжерон", ""Гідропарк Лузанівка" і "Прибережно-експлуатаційне об'єднання Київського району" встановлені тарифи (з ПДВ) на повернення експлуатаційних витрат фізичними та юридичними особами, які займаються реалізацією товарів та наданням послуг населенню на пляжах м. Одеси.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, в порушення вищезазначеного Рішення, відповідачем при розрахунках з суб'єктами підприємницької діяльності завищувалися затверджені тарифи за рахунок подвійного стягнення податку на додану вартість, в наслідок чого у період з червня по вересень 2009р. необґрунтовано отримано 63446,89 грн.
Крім того, Указом Президента України від 03.07.98р. № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" регулюється поряд застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва. Суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником ряду видів податків і зборів (обов'язкових платежів), зокрема, плати (податку) за землю.
Постановою КМУ від 16.03.00р. "Про роз'яснення Указу Президента України від 03.07.98р. №727" (пункт 6), що платник єдиного податку звільняється від плати (податку) за землю лише за ділянки, які використовуються ним для провадження ним підприємницької діяльності.
Однак, в порушення Указу Президента України від 03.07.98р. № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.00р. "Про роз'яснення Указу Президента України від 03.07.98р. № 727", відповідач у період з червня по вересень 2009р. стягнуло з суб'єктів малого підприємництва податок на землю на загальну суму 14618,37 грн.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Отже, законодавством України встановлено, що у разі порушення державної дисципліни цін необґрунтовано отримана виручка стягується в дохід держави разом із застосуванням штрафних санкцій у двократному розмірі необґрунтовано отриманої виручки.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи положення чинного законодавства України, суд вважає, що дії та рішення відповідача у даному випадку є правомірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до комунального підприємства «Ланжерон» про стягнення суми необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 78065,26 грн. та штрафу у розмірі 156130,52 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з комунального підприємства «Ланжерон» до державного бюджету /код 21081100, р/р 31111106700008 ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23213460/ суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 78065,26 грн. /сімдесят вісім тисяч шістдесят п'ять грн.. 26 коп./.
Стягнути з комунального підприємства «Ланжерон» до державного бюджету /код 21081100, р/р 31111106700008 ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23213460/ штраф у розмірі 156130,52 /сто п'ятдесят шість тисяч сто тридцять грн. 52 коп./.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 29.11.2010 року.
Суддя О.В. Колесниченко
29 листопада 2010 року