Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
м. Миколаїв.
30.11.2010 р. 30.11.2010 № 2а-8353/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. при секретарі судового засідання Саловій І.О. адміністративну справу
за позовомВиконкому Миколаївської міської ради, (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54027)
доОСОБА_1, (АДРЕСА_1, 54034)
прообмеження громадянину ОСОБА_1 проведення мирного зібрання (пікетування) шляхом заборони проведення вказаного заходу,
Відповідно до уточнених позовних вимог, виконавчим комітетом Миколаївської міської ради пред'явлено позов до ОСОБА_1 про обмеження громадянину ОСОБА_1 проведення мітингу-пікетування шляхом заборони проведення вказаного масового заходу 1 грудня 2010 року в м. Миколаєві біля приміщення прокуратури Миколаївської області за адресою Спаська,28.
В обґрунтування вимог позивач в заяві та представник позивача в судовому засіданні вказали, що відповідач порушив порядок організації і проведення мирного зібрання, а саме не повідомив виконавчий комітет Миколаївської міської ради заздалегідь про запланований захід, у зв'язку з чим позивач позбавлений можливості у повній мірі забезпечити громадську безпеку при проведенні пікетування, шляхом узгодження дій (повідомлення) з органами охорони правопорядку, лікувальним закладом та ін.. Крім того, на думку позивача, місце проведення вказаного заходу -вул. Спаська м. Миколаєва, яка є однією з магістральних вулиць у місті Миколаєві, по якій цілодобово проходить велика кількість автотранспорту, не відповідає вимогам безпеки при проведенні масових громадських акцій. Оскільки перед приміщенням прокуратури Миколаївської області немає площі або майданчика, на якому можуть розміститися учасники акції, зазначені заходи будуть перешкоджати нормальному дорожньому руху по вулиці Спаській та вулицям, що перетинаються з нею (зокрема, вулиця Пушкінська, що є транзитною та однією з найбільш завантажених у місті), а також становлять небезпеку життю і здоров'ю громадян. На думку позивача, з врахуванням різної соціальної та політичної направленості громадян міста Миколаєва, враховуючи психоемоційний стан громадян при проведенні вищевказаного заходу, також місце проведення даного заходу (центр міста, де розташовані адміністративні будівлі органів влади та масові накопичення громадян міста), проведення такого масового заходу може негативно вплинути на громадський порядок, безпеку життя та здоров'я мешканців міста.
Відповідач позов не визнав, вказавши про законність вимог по проведенню, вказаного в заяві до виконавчого комітету Миколаївської міської ради 29.11.2010, близько 10.00год., заходу.
.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог.
29.11.2010 року близько 10.00 год. до позивача надійшло повідомлення від громадянина ОСОБА_1 про проведення 01.12.2010 з 08-30год. до 18-30год. пікетування біля приміщення прокуратури Миколаївської області, що розташовано по вулиці Спаській, 28 в місті Миколаєві.
Право громадян збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування, гарантується статтею 39 Конституції України. Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.
Згідно частини 2 статті 39 Конституції України обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 квітня 2001 року № 4рп/2001 (справа № 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.
Статтею 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачені повноваження виконавчих органів міських рад щодо вжиття заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.
Стаття 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод містить право на свободу зібрань та право на свободу об'єднань, зокрема зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів; здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом в інтересах національної або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб і є необхідними в демократичному суспільстві.
За вимогами частини 5 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Системний аналіз правових норм, що регулюють правовідносини, які є предметом судового дослідження, вказують на те, що відповідачем була порушена процедура подання заявки на проведення мирного зібрання в частині звернення з заявою до виконавчого комітету Миколаївської міської ради, оскільки, на думку суду, звернення з заявою про проведення мирного зібрання менш ніж за дві доби до запланованого заходу, не відповідає приписам Конституції України (ст.39) та рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року №4рп/2001 (справа № 1-30/2001) про те, що вказані заяви повинні подаватися заздалегідь та завчасно для забезпечення можливості органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та надання можливості відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
До того ж, на думку, слушним є твердження позивача про те, що з врахування місця розташування Миколаївської обласної прокуратури (вул. Спаська з інтенсивним рухом автотранспорту), може виникнути реальна загроза здоров'ю громадян та порушення громадського порядку.
Вищенаведене є підставою для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 182, 256 КАС України, адміністративний суд, -
Позов задовольнити.
Обмежити громадянину ОСОБА_1 проведення 1 грудня 2010 року мирного зібрання (пікетування) шляхом заборони проведення вказаного масового заходу біля приміщення прокуратури Миколаївської області, що розташована на вул.Спаській,28 м. Миколаєва.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний