Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
30.11.2010 р. 13.12.2010№ 2а-8354/10/1470
19:25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Клець Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомВиконкому Миколаївської міської ради
доМиколаївської обласної організації всеукраїнського об'єднання «Свобода»
за участю представників:
від позивача: Слободяник О.П.
від відповідача: не з'явився
про обмеження права на мирні зібрання
Позивач звернувся до суду з позовом про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони проведення заходів 01.12.10 біля приміщення прокуратури Миколаївської області за адресою м. Миколаїв, вул. Спаська, 28.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що місце проведення масового заходу не відповідає вимогам безпеки при проведенні масових громадських акцій.
Відповідач в судове засідання не з'явився, своїх заперечень проти позову не надав.
Дослідивши надані докази (пояснення представника позивача, письмові докази) та вислухавши промови сторін, суд дійшов до таких висновків.
30.11.10 Миколаївська обласна організація всеукраїнського об'єднання «Свобода»подала до Миколаївської міської ради заяву про проведення пікету (мітингу) біля Миколаївської обласної прокуратури щодо неналежного розгляду звернень об'єднання.
Право громадян збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування, гарантується статтею 39 Конституції України. Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 квітня 2001 року № 4рп/2001 (справа № 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.
Статтею 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачені повноваження виконавчого комітету Миколаївської міської ради щодо вжиття заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.
Стаття 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод містить право на свободу зібрань та право на свободу об'єднань, зокрема зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів; здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом в інтересах національної або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб і є необхідними в демократичному суспільстві.
За вимогами частини 5 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Суд дійшов висновку про те, що відповідачем була порушена процедура подання заявки на проведення мітингу, оскільки стислі терміни не дають можливості органам влади вжити заходів щодо забезпечення безпеки та громадського порядку під час проведення цього заходу. Окрім цього, місце проведення заходу, а саме відсутність площі, майданчику, наявність великої кількості транспорту (у тому числі і вантажного) створюють реальну небезпеку для заворушень та злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
За таких обставин позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, -
1. Позов задовольнити.
2. Встановити обмеження Миколаївській обласній організації всеукраїнського об'єднання «Свобода» на проведення мітингу (пікетування) прокуратури Миколаївської області 01.12.10.
3. Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.В. Біоносенко