Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
м. Миколаїв.
20:30 год.
30.11.2010 р. справа № 2а-8357/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., за участю секретаря судового засідання Крикливенко І.С.,
представника позивача: Слободяника О.П., довіреність № 1582/209/14/22, від 17.06.09 р.
представника відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомвиконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54027
доОСОБА_2, АДРЕСА_1, Миколаївський район, Миколаївська область, 57107
прозаборону проведення мирних зібрань
До суду з адміністративним позовом звернувся виконавчий комітет Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 з вимогою про заборону проведення мирного зібрання на території м. Миколаєва 1 грудня 2010 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що проведення мирного зібрання у місцях, зазначених відповідачем, а саме біля приміщень управління МВС України у Миколаївській області та прокуратури Миколаївської області не відповідає вимогам безпеки, оскільки через вул. Спаську проходить велика кількість автотранспорту, а біля приміщення прокуратури відсутнє місце, де можуть розміститись учасники акції. Також, позивач вважає, що проведення мирного зібрання може негативно вплинути на громадський порядок.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав та просить суд задовольнити його з наведених підстав.
Відповідач або його представник у судове засідання не прибув, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що вбачається із телефонограми (а. с. 11).
Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
30 листопада 2010 р. відповідач подав до Миколаївської міської ради заяви за № № Р-4110-1/ін, Р-4111-1/ін (а. с. 6-7), з яких вбачається, що відповідач має намір провести мирні зібрання біля приміщення управління МВС України у Миколаївській області та прокуратури Миколаївської області.
Згідно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) від 19 квітня 2001 року, справа N 1-30/2001, тривалість строків завчасного сповіщення має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян. Упродовж цього строку зазначені органи мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.
Як вбачається із наведених заяв відповідача, вони подані до позивача 30 листопада 2010 р., у той час, як відповідач має намір провести мирні зібрання вже наступного дня, тобто 1 грудня 2010 р.
Суд приходить до висновку про те, що таке сповіщення позивача не може вважатись завчасним, оскільки фактично позбавляє позивача можливості здійснити організаційні заходи, спрямовані на забезпечення громадського порядку та безпеки, як для учасників мирного зібрання, так і для інших осіб.
Крім того, суд погоджується із доводами позивача про те, що проведення мирного зібрання по вул. Спаській у м. Миколаєві, може перешкодити нормальному дорожньому руху або створить небезпечну обстановку для учасників дорожнього руху.
Відповідно до ст. 39 ч. 2 Конституції України, обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Конституційній нормі кореспондує положення ст. 182 ч. 5 КАС України, згідно якої суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідач порушив вимоги ст. 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення позивача про проведення мирного зібрання, а також про те, що проведення мирного зібрання у місці, визначеному відповідачем, може створити небезпеку для прав інших осіб, а тому проведення мирного зібрання слід заборонити.
Згідно ст. 182 ч. 6 КАС України, постанова суду у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконується негайно.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Обмежити ОСОБА_2 право проводити мирне зібрання у м. Миколаєві 1 грудня 2010 р. біля приміщення управління МВС України у Миколаївській області та біля приміщення прокуратури Миколаївської області, шляхом заборони проведення такого мирного зібрання.
Суддя А. О. Мороз