79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
24.11.10 Справа № 2/02-33
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії суддів: Желік М.Б. /головуючий/, Мирутенко О.Л., Юрченко Я.О., розглянувши апеляційну скаргу Солонківської сільської ради
на ухвалу Господарського суду Львівської області
від 20.10.2010р. у справі № 2/02-33
за позовом Солонківської сільської ради
до відповідача Жирівської сільської ради
про визнання рішення Жирівської сільської ради №104 від 01.07.2007 р. незаконним
за участю представників:
від позивача: Штогрин Л.В.;
від відповідача: не з'явився
З правами та обов'язками, передбаченими ст. 22 ГПК України, представник позивача ознайомлений.
Ухвалою від 20.10.2010р. у справі №2/02-33 Господарського суду Львівської області (суддя Мазовіта Б.С.) відмовлено у прийнятті позовної заяви Солонківської сільської ради до Жирівської сільської ради про визнання рішення Жирівської сільської ради №104 від 01.07.2007 р. незаконним.
Не погоджуючись із зазначеним процесуальним документом, Солонківською сільською радою подано апеляційну скаргу, у якій скаржник просить ухвалу Господарського суду Львівської області скасувати, з огляду на наступне:
- згідно п. 6 ст. 12 ГПК України справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності підвідомчі господарським судам;
- даний спір виник з приводу землекористування між юридичними особами -суб'єктами правовідносин наділених законом правомочностями власника землі та розпорядження нею в особі Солонківської та Хирівської сільських рад.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що підстави для скасування ухвали Господарського суду Львівської області відсутні, з огляду на наступне:
Як випливає зі змісту позовної заяви Солонківської сільської ради, ухвала про відмову у прийнятті якої є предметом апеляційного оскарження у даній справі, однією з позовних вимог є визнання недійсним рішення Жирівської сільської ради №104 від 01.07.07, відповідно до якого громадянину ОСОБА_1 було надано дозвіл на відведення земельної ділянки площею 0,3900 га для ведення особистого селянського господарства.
При цьому, Позивачем зазначається, що вказаним рішенням порушені його права власності на вказану земельну ділянку.
Разом з цим, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду зазначає наступне:
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 12 ГПК України господарським судам, окрім іншого, підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Таки чином норма зазначеної статті встановлює повноваження судів вирішувати спори про право та інші правові питання, що підтверджується Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України щодо офіційного тлумачення положень частин другої, третьої статті 124 Конституції України (справа щодо підвідомчості актів про призначення або звільнення посадових осіб) від 7 травня 2002 р. N 8-рп/2002.
Відповідно до частини першої статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
На підставі п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, окрім іншого, питання регулювання земельних відносин.
Згідно з пунктами "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.
Беручи до уваги системний аналіз вищенаведених норм матеріального права, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду зазначає, що реалізовуючи повноваження, надані сільській раді пунктами "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, вони діють як суб'єкти владних повноважень.
Вказана позиція, також підтверджена у Рішенні Конституційного Суду України №1-6/2010 від 01.04.2010 року.
За таких обставин, висновок місцевого господарського суду про те, що дана справа як за суб'єктним складом сторін, так і за предметом спору непідвідомча господарським судам, а тому оскаржувана ухвала є такою, що прийнята відповідно до норм процесаульного та при вірному застосуванні приписів матеріального права, а тому є такою, що підлягає залишенню без змін.
На підставі наведеного та відповідно до вимог ст. ст. 99, 101, 103, 106 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд -
Ухвалу від 20.10.2010р. у справі №2/02-33 Господарського суду Львівської області залишити без змін, апеляційну скаргу -без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали даної справи повернути в місцевий господарський суд.
Головуючий суддя Желік М.Б.
суддя Мирутенко О.Л.
суддя Юрченко Я.О.