Категорія №6.19
Іменем України
01 жовтня 2010 року Справа № 2а-6583/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Широкої К.Ю.,
при секретарі: Смішливій І.М..
За участю представників сторін:
від позивача: Селезньової О.О.,
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Луганської міської багатопрофільної лікарні №7 про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 510,00 грн.,-
02 вересня 2010 року до суду надійшла позовна заява Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Луганської міської багатопрофільної лікарні №7 про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 510,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення по суті позовних вимог та просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 11.03.2008 року Луганської міської багатопрофільної лікарні №7 видано припис ЛЦ 176 № 90, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення порушень; про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 11.06.2008 року (а.с.10).
06.10.2009 року у присутності представника відповідача, інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 11.03.2008 р. «Про усунення порушень законодавства про електроенергетику».
Актом перевірки від 06.10.2009 року № 02/21-0123 встановлено невиконання вищевказаного припису Інспекції від 11.03.2008 року (а.с.9).
На підставі цього акту перевірки 06.10.2009 р. інспекцією прийнято постанову № 02/21-0123 від 20.10.2009 року про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 510 грн. у зв'язку з невиконанням припису від 11.03.2008 року ЛЦ 176 № 90 (а.с.8).
Постанову про накладення штрафу № 02/21-0123 надіслано відповідачеві листом № 16/162/1-1877 від 20.10.2009 року, лист отримано відповідачем 26.10.2010 року (а.с.11).
Відповідальність визначена статтею 27 Закону України „Про електроенергетику" та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику,» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312, пункт 10 якого передбачає, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідно ст.5 Закону України „Про електроенергетику" до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частина 1 ст.9 зазначеного закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно з частиною 3 ст.27 Закону України „Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України „Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999р. № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державна підприємство «Національна енергетична компанія» "Укренерго" підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996г, та діє у складі державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП НЕК „Укренерго" є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни (абзаци 1-4 пункту 2.1. Статуту), а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (підпункт 2.2.16 пункту 2.2. Статуту).
Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.
Згідно з Положенням про відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні", затвердженим директором Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від 21 березня 2006р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.06р. Положенням про відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від 21.03.06р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області є одним зі структурних підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Частина 6 ст.27 Закону України „Про електроенергетику" визначає, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України. Державне казначейство організує та здійснює виконання Державного бюджету відповідно Положенню про Державне казначейство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.07.1995р. №590.
Судом встановлено, що до теперішнього часу, Луганською міською багатопрофільною лікарнею №7 штрафну санкцію у розмірі 510 грн. у добровільному порядку не сплачено.
За таких обставин, вина Луганської міської багатопрофільної лікарні №7 в ухиленні від виконання постанови про застосування штрафної санкції є такою, що підтверджена матеріалами справи, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись Законом України „Про електроенергетику", ст.ст. 2, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Луганської міської багатопрофільної лікарні №7 про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 510,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Луганської міської багатопрофільної лікарні №7 (код 01984799, місцезнаходження: вул. 11 Лінія,1 , м.Луганськ, 91055) суму штрафної санкції у розмірі 510,00 грн. (п'ятсот десять гривень) в дохід Державного бюджету України, поточний рахунок 31119106700002, одержувач - Державний бюджет України м.Луганськ, банк одержувач - ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, ідентифікаційний код 24046582.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 05.10.2010 року.
СуддяК.Ю. Широка