Категорія №6.19
Іменем України
01 жовтня 2010 року Справа № 2а-6403/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Широкої К.Ю.,
при секретарі: Смішливій І.М..
За участю представників сторін:
прокурора: Майборода О.О.
від позивача: Селезньової О.О.
від відповідача: Зайцева Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Міського комунального підприємства "Житлове експлуатаційно-ремонтне управління №1 " про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн., -
27 серпня 2010 року до суду надійшла позовна заява заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Міського комунального підприємства "Житлове експлуатаційно-ремонтне управління № 1" про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн.
Прокурор заявник та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, дали пояснення по суті позовних вимог та просили задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні дав пояснення по суті позовних вимог, визнав позов в повному обсязі та не заперечував проти задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення заступника прокурора, представника позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 01.04.2010 року начальнику Міського комунального підприємства "Житлове експлуатаційно-ремонтне управління №1" видано припис № 02/26-0594, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення порушень; про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 15.05.2010 року.
25.05.2010 року у присутності представника відповідача, інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 01.04.2010 р. № 02/26-0594 «Про усунення порушень законодавства про електроенергетику».
Актом перевірки від 25.05.2010 року № 02/26-0108 встановлено невиконання вищевказаного припису Інспекції від 01.04.2010 року.
На підставі цього акту перевірки 25.05.2010 р. інспекцією прийнято постанову № 02/26-0108 від 27.05.2010 року про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 1700 грн. у зв'язку з невиконанням припису від 01.04.2010 року № 02/26-0534.
Постанову про накладення штрафу № 02/26-0108 надіслано відповідачеві листом № 16/162/1-1142 від 27.05.2010 року, лист отримано відповідачем 03.06.2010 року.
Відповідальність визначена статтею 27 Закону України „Про електроенергетику" та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику,» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312, пункт 10 якого передбачає, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідно ст.5 Закону України „Про електроенергетику" до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частина 1 ст.9 зазначеного закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно з частиною 3 ст.27 Закону України „Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України „Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999р. № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державна підприємство «Національна енергетична компанія» "Укренерго" підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996г, та діє у складі державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП НЕК „Укренерго" є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни (абзаци 1-4 пункту 2.1. Статуту), а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (підпункт 2.2.16 пункту 2.2. Статуту).
Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.
Згідно з Положенням про відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні", затвердженим директором Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від 21 березня 2006р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.06р. Положенням про відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від 21.03.06р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області є одним зі структурних підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Частина 6 ст.27 Закону України „Про електроенергетику" визначає, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України. Державне казначейство організує та здійснює виконання Державного бюджету відповідно Положенню про Державне казначейство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.07.1995р. №590.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.10.2010 року під час судового засідання представником відповідача була подана заява, в якій зазначено, що позовні вимоги визнає в повному обсязі. Однак, до теперішнього часу, відповідачем штрафну санкцію у розмірі 1700 грн. у добровільному порядку не сплачено.
За таких обставин вина Міського комунального підприємства "Житлове експлуатаційно-ремонтне управління №1" в ухиленні від виконання постанови про застосування штрафної санкції є такою, що підтверджена матеріалами справи, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись Законом України „Про електроенергетику", ст.ст. 2, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Міського комунального підприємства "Житлове експлуатаційно-ремонтне управління №1 " про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Міського комунального підприємства "Житлове експлуатаційно-ремонтне управління №1 " (код 32446593, місцезнаходження: вул. Хасанова, 28, м. Красний Луч, Луганська область, 94517) суму штрафної санкції у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень) в дохід Державного бюджету України, поточний рахунок 31115106700039, одержувач - Державний бюджет України м. Красний Луч, Луганська область, банк одержувач - ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, ідентифікаційний код 24046797.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 05.10.2010 року.
СуддяК.Ю. Широка