Категорія №2.6.1
Іменем України
29 листопада 2010 року Справа № 2а-8901/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Смішливої Т.В.,
при секретарі судового засідання Любімовій А.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача - Крупська Ю.В. (довіреність № 7803 від 24.11.2010)
від відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови від 25 жовтня 2010 року ВП № 18825725 про накладення штрафу у розмірі 340 грн., -
Позивач 12.11.2010 звернувся до суду із вказаним позовом про оскарження постанов підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про накладення штрафів від 25.10.2010 року за виконавчими провадженнями: № 14238336, № 13932627, № 12905348, № 13508850, № 13022500, № 18825832, № 13932637, № 13665666, № 14966694, № 14968380, № 14966716, № 14475729, № 14238191, № 12386545, № 14468939, № 18826821, № 18825497, № 18825725, № 17472189, № 17455888, № 17456173, № 17456046, № 17455997.
Ухвалою суду від 17 листопада 2010 року у справі № 2а-8519/10/1270 позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації до Підрозділу примусового виконання рішень Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції про визнання дій противоправними та скасування постанов про накладення штрафів від 25.10.2010 року за виконавчими провадженнями: № 14238336, № 13932627, № 12905348, № 13508850, № 13022500, № 18825832, № 13932637, № 13665666, № 14966694, № 14968380, № 14966716, № 14475729, № 14238191, № 12386545, № 14468939, № 18826821, № 18825497, № 18825725, № 17472189, № 17455888, № 17456173, № 17456046, № 17455997 роз'єднано у самостійні провадження.
Ухвалою суду від 19.11.2010 прийнято до провадження адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області в частині оскарження постанови від 25 жовтня 2010 року ВП № 18825725 про накладення штрафу у розмірі 340 грн.
У позовній заяві позивач зазначив, що 25.10.2010 державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області Марченко CO. винесено постанову про накладення штрафу в рамках виконавчого провадження ВП № 18825725. Штраф накладено на суму 340,00 грн. за невиконання рішення суду за виконавчим листом № 2а-1961, виданим 10.03.2010 Лутугинським районним судом Луганської області про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області на користь ОСОБА_3 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку у розмірі всановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Позивач вважає, що вказана постанова винесена всупереч чинного законодавства та просить суд її скасувати, мотивуючи тим, що рішення про відкриття виконавчого провадження, яке б зобов'язувало Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області виконати певні дії з підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області до Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області не надходило.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та у доповненнях до позовної заяви.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату та час слухання справи був належним чином повідомлений, причини неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав. Частиною 3 ст. 35 КАС України передбачено, що пвістка повинна бути вручена не пізніше ніж за сім днів до судового засідання, крім випадку, коли повістка вручається безпосередньо в суді. Повістка у справах, для яких встановлено скорочені строки розгляду, має бути вручена у строк, достатній для прибуття до суду. Згідно з ч. 5 ст. 181 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби вирішується судом протягом 10 днів після відкриття провадження у справі. Тобто, зазначеною нормою передбачено скорочені терміни розгляду адміністративних справ щодо оскарження рішень державних виконавців. Відповідач у даній справі повідомлявся судом про призначення справи до розгляду у строки, достатні для прибуття до суду та для надання заперечень проти позову. (а.с. 23, 30, 34)
Зважаючи на сплив строку вирішення спору та враховуючи приписи статті 128 КАС України, згідно яких неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 Закону України “Про виконавче провадження”, примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону, державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у т.ч. на підставі рішень третейського суду; ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом; судові накази; виконавчі написи нотаріусів.
Частиною 2 ст. 4 Закону України “Про державну виконавчу службу” визначено, що державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.
Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України “Про виконавче провадження”, державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Він здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Згідно ст. 20 Закону України „Про виконавче провадження” виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна.
За приписами ст. 24 Закону України “Про виконавче провадження”, державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження. Відповідно до вимог ч. 2 цією норми, державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документу виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону України “Про виконавче провадження”, копія постанови про відкриття виконавчого провадження не пізніше наступного дня надсилається стягувачу, боржнику та органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ.
Як вбачається із матеріалів справи, Лутугинського районного суду Луганської області у справі № 2а-1961 стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області на користь ОСОБА_3 недоплачену допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, 15.04.2007 року року народження, до досягнення ними трирічного віку у розмірі всановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року з урахуванням фактично виплачених сум та 10.03.2010 видано виконавчий лист.(а.с.20).
25.10.2010 державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області Марченко C.O. винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області у сумі 340 грн. в рамках виконавчого провадження ВП № 118825725. (а.с. 20)
Згідно пояснень представників позивача під час судового засідання постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 18825725 з виконання виконавчого листа № 2а-1961/09, виданого Лутугинським районним судом Луганської області 10.03.20010, про зобов'язання сплатити ОСОБА_3 недоплачену допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку у розмірі всановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року з урахуванням фактично виплачених сум до Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області не надходила.
На підтвердження вказаного позивачем надано суду для огляду журнал обліку вхідної кореспонденції, згідно якого постанова про відкриття виконавчого провадження про стягнення на користь ОСОБА_3 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року з урахуванням фактично виплачених сум до Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області не надходила.
Вказана обставина підтверджена долученими до матеріалів справи копіями з вказаного журналу за період з 10.03.2010 (дата видачі виконавчого листа стягувану ОСОБА_3) до 25.10.2010 (дата винесення оскаржуваної постанови державного виконавця) для доручення до матеріалів справи (а.с. 35-178).
Статтею 30 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що державний виконавець, починаючи виконувати рішення, повинен пересвідчитися, чи отримано боржником копія постанови про відкриття виконавчого провадження і чи здійснені ним дії, спрямовані на добровільне виконання рішення у встановлений постановою строк відповідно до статті 24 цього Закону. У разі, якщо копія постанови про відкриття виконавчого провадження одержана боржником несвоєчасно, внаслідок чого боржник був позбавлений можливості добровільно виконати рішення у встановлений державним виконавцем строк, за письмовою заявою боржника при підтвердженні факту несвоєчасного одержання вказаної постанови державний виконавець відкладає провадження виконавчих дій у порядку, встановленому статтею 32 цього Закону, та поновлює боржнику строк для добровільного виконання рішення.
Згідно вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідачем доказів винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 118825725 на підставі виконавчого листа № 2а-1961, виданого Лутугинським районним судом Луганської області 10.03.2010, про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області на користь ОСОБА_3 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку у розмірі всановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року з урахуванням фактично виплачених, а також доказів її направлення до Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області не надано.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень при виконанні своїх функцій відповідно до вимог Закону України „Про виконавче провадження” не дотримано порядку відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого документу, а саме щодо направлення копії постанови про відкриття виконавчого провадження боржнику у встановлений законом строк та надання строку для добровільного виконання рішення. Внаслідок чого оскаржувана постанова ВП № 18825725 від 10.03.2010 року про накладення штрафу на Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області у сумі 340 грн. підлягає скасуванню.
Згідно із частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області сплатило судовий збір у розмірі 3,40 грн. при поданні позову щодо оскарження постанов від 25.10.2010 за виконавчими провадженнями № 142383336, № 13932627, № 12905348, № 13508850, № 13022500, № 18825832, № 13932637, № 13665666, № 14966694, № 14968380, № 14966716, № 14475729, № 14238191, № 12386545, № 14468939, № 14238260, № 18827400, № 14238155, № 17456375, № 18827098, № 18903127, № 18826821, № 18825497, № 18825725, № 17472189, № 17455888, № 17456173, № 17456046, № 17455997.
Питання про розподіл судових витрат, сплачених під час подання даного позову, вирішено під час винесення судового рішення в адміністративній справі № 2а-8519/10/1270, про що свідчить копія постанови суду від 22.11.2010. (а.с. 179-180)
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області задовольнити повністю.
Скасувати постанову підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області від 25 жовтня 2010 року ВП № 18825725 про накладення штрафу на Управління праці та соціального захисту населення Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області у розмірі 340 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяТ.В. Смішлива