05.02.2025
Справа № 522/15518/24-Е
Провадження № 2/522/829/25
Приморський районний суд м. Одеси у складі: головуючого судді - Ярема Х.С., сторони- не з'явились, розглянув у загальному позовному провадженні справу
за позовом ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп.Комсервіс»
про зобов'язання провести перерахунок.
1.16.09.2022 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ «Олімп.Комсервіс».
2.Позивач просить суд:
- зобов'язати ТОВ «Олімп.Комсервіс» здійснити щомісячний перерахунок платежів з 01.01.2018 по 30.08.2024 за послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території відповідно до рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №365 від 26.11.2015.
3.20.09.2024 відкрито загальне позовне провадження.
4.04.10.2024 відповідач подав відзив на позов.
5.12.11.2024 закрито підготовче провадження.
6.Позивач звернення до суду з цим позовом пояснює тим, що він є власником квартири АДРЕСА_1 . Позивач отримує від відповідача рахунки за комунальні послуги, які позивач регулярно сплачує. Проте рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради №365 від 26.11.2015 встановлено розмір тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території у розмірі 4,091 грн. за 1 кв.м. Це рішення є чинним та останнім, яким було врегульовано розміри цих тарифів. Однак відповідач з 2018 року самостійно та безпідставно збільшує ці тарифи.
7.Відповідач проти позову заперечує. Позивач, сплачуючи послуги фактично приєднався до договору оферти про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території від 31.12.2017, який був розміщений на офіційному сайті ТОВ «Олімп.Комсервіс». Тому погодився і з встановленими тарифами. Внаслідок зміни законодавства в 2017 році, тарифи на послуги з утримання будинку та прибудинкової території не є регульованими та не підлягають затвердженню уповноваженими органами, а визначається за домовленістю сторін. Тобто, міська рада більше не визначає ці тарифи, а визначають ОСББ. Крім того, позивачеві було відомо про рішення Одеської міської ради ще з моменту його оприлюднення, тобто з 26.11.2015. Позивач просить перерахувати йому заборгованість з 01.01.2018. Однак строк позовної давності сплив за вимогою про перерахунок з 01.01.2018 по 30.08.2021. Відповідач просить закрити провадження за вимогами щодо перерахування заборгованості до 30.08.2021, у зв'язку з пропуском строку позовної давності.
Судом встановлено такі обставини справи.
8. ОСОБА_1 з 30.09.2009 є власником квартири АДРЕСА_2 .
9.Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради №365 від 26.11.2015 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території в АДРЕСА_3 , для ТОВ “ОЛІМП.КОМСЕРВІС» вирішено:
1) встановити ТОВ “ОЛІМП.КОМСЕРВІС» тарифи на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території: Прибирання сходових кліток - 0,563 грн (Розмір тарифу за 1 кв.м, на місяць, з єдиним податком); Прибирання прибудинкової території - 0,278 грн; Технічне обслуговування ліфтів - 0,270 грн; Технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем: гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, зливової каналізації - 0,437 грн; Поливання дворів, клумб і газонів - 0,002 грн; Освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води - 0,296 грн; Енергопостачання ліфтів - 0,239 грн; Дератизація - 0,027 грн; Дезінсекція - 0,031 грн; Обслуговування систем диспетчеризації - 0,603 грн. Технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення - 0,331 грн; Прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, проти пожеледними сумішами - 0,022 грн; Поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньо будинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації, технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього упорядження, розміщених на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території - 0,660 грн; Вивезення побутових відходів - 0,332 грн. Усього тариф становить 4,091 грн.
10.Рішення №365 від 26.11.2015 оприлюднено в газеті «Думська площа» (додаток до газети «Одеський вестник») №49 від 04.12.2015.
Висновки суду.
11.Предметом спору є нарахування комунальних послуг не на підставі рішення міської ради. Способом захисту своїх прав позивач обрав перерахунок цих послуг відповідно до цього рішення.
12.Відповідач заперечує, оскільки з 2017 року тарифи на послуги з утримання будинку та прибудинкової території не затверджуються органами місцевого самоврядування.
13.Оцінюючи доводи обох сторін, наявні у справі докази, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову з таких підстав.
14.Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-IV, який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
15.Згідно із п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону споживач зобов'язаний сплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
16.Згідно з ч.1, 2 ст. 32 Закону плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному КМУ. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
17.Позивач не погоджується з розміром тарифів, вважає, що такі повинні відповідати розміру, встановленому рішення ВК ОМР №365 від 26.11.2015.
18.Частиною 1 ст. 7 Закону визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, в тому числі, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
19.Згідно з статті 13 Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відході тощо);3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
20.«Залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/ тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/ тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін). Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються та затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом» (постанова ВС від 17.02.2021 у справі № 760/16111/15-ц).
21.Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону ціни/тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
22.Так в ч. 2 та ч. 3 ст. 31 Закону було визначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
23.Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
24.Крім того, законодавець врахував, що у виконавця можуть збільшитись витрати на надання послуги, а тому в ч. 10 ст. 31 Закону № 1875-IV передбачив, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів.
25.Закон України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV втратив чинність 01.05.2019 на підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 09.11.2017.
26.Таким чином, до 01.05.2019 ціни/тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також їх зміна, затверджувались виключно органами місцевого самоврядування.
27.Тариф на послуги ТОВ «Олімп.Комсервіс» із утримання будинку і споруд та прибудинкової території в АДРЕСА_3 , був встановлений Рішенням Одеської міської ради № 365 від 26.11.2015.Цим рішенням встановлено тариф на послуги із утримання будинку і споруд та прибудинкової території в розмірі 4,091 грн. за 1 кв.м. на місяць (з єдиним податком).
28.Отже, до 01.05.2019 відповідач мав право нараховувати плату за утримання будинку і споруд та прибудинкової території за цим тарифом, а у випадку збільшення своїх витрат - звертатись до органу місцевого самоврядування для затвердження змін.
29.01.05.2019 набрав чинності Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII (далі Закон № 2189-VIII), який змінив порядок визначення та погодження ціни на послуги утримання будинку.
30.Згідно з Законом № 2189-VIII, такої послуги як утримання будинку і споруд та прибудинкової території вже немає, натомість статтею 5 цього Закону віднесено до житлово-комунальних послуг житлову послугу - послугу з управління багатоквартирним будинком, яка й включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.
31.В статті 6 Закону № 2189-VIII визначено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є споживачі (індивідуальні та колективні) та управитель.
32.Згідно з ч. 2 та ч. 3 ст. 10 Закону № 2189-VIII вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
33.Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
34.Отже, з 01.05.2019 ТОВ «ОЛІМП.КОМСЕРВІС» має право визначати вартість послуг з управління багатоквартирним будинком за домовленістю сторін та не враховувати тариф, що був визначений рішенням органу місцевого самоврядування № 365 від 26.11.2015.
35.Позивач посилається на те, що відповідач почав змінювати тарифи ще з 2018 року, встановивши тариф у розмірі 6,9 - 7,080 грн., який до 2024 року збільшився до 13,74 грн. за 1 кв.м.
36.Однак позивач не надає як доказів зміни цих тарифів та доказів, так і на підставі чого ці тарифи змінювалися.
37.Таким чином, неправомірність дій відповідача щодо зміни розміру тарифів, які відповідач змінив внаслідок змін у законодавстві в сфері регулювання житлово-комунальних послуг з 01.05.2019, позивачем не доведена, підстав для зобов'язання перерахувати розміри цих платежів не має.
38.Наслідки пропуску строків позовної давності застосовуються лише у разі порушення прав позивача позову.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України,
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення (або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи), зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено 28.02.2025.
Суддя Ярема Х.С.