Постанова від 17.02.2025 по справі 280/2470/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 280/2470/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року (суддя Н.В Стрельнікова) у справі № 280/2470/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та дії та скасувати рішення від 01.02.2024 № 084250003173 Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови в переході з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" позивачці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві прийняти рішення про переведення позивачки з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 26.01.2024 та зарахувати до стажу на державній службі періоди її роботи з 16.12.1993 по 19.09.2023.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві врахувати при обчисленні позивачці пенсії державного службовця, довідки Управління Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізькій області № 1 від 22 січня 2024 та № 2 від 25.01.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з огляду на безперервність перебування позивачки на службі в державних органах на різних посадах вона мала стаж роботи на посадах державної служби не менш як 10 років, на час досягнення пенсійного віку працювала на посаді державної служби має 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а відтак є всі підстави для переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне

пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу"

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві № 084250003173 від 01.02.2024 щодо відмови позивачці в переході з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу";

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві зарахувати до стажу на державній службі періоди роботи позивачки з 16.12.1993 по 19.09.2023 та прийняти рішення про переведення позивачки з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 26.01.2024.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Судом першої інстанції зазначено, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Суд вказав, що з огляду на безперервність перебування на службі в державних органах на різних посадах позивачка мала стаж роботи на посадах державної служби не менш як 10 років, на час досягнення пенсійного віку працювала на посаді державної служби має 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а відтак є всі підстави для переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Відповідачам позивачкою було надано всі необхідні письмові підтвердження наявності стажу роботи на державній службі.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що позивачці правомірно відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки на день набрання чинності Законом №889 позивачка займала посади державної служби та не набула 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №2723 та актами КМУ.

Позивачка подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

26.01.2024 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перехід з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

Рішенням Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві від 01.02.2024 №084250003173 відмовлено у задоволенні заяви позивачки.

Позивач, вважаючи спірне рішення протиправним, звернулась до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01.05.2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, за наявності в особи станом на 01.05.2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

В той час, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Тобто, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №899 «Про державну службу») зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Матеріалами справи підтверджено, що спірним рішенням Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві від 01.02.2024 №084250003173 відмовлено у задоволенні заяви позивачки.

Так, пенсійним органом у спірному рішенні в обґрунтуванні відмови зазначено, що на день набрання чинності Законом № 889 позивачка займала посади державної служби та не набула 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.

Натомість, як правильно дослідив суд першої інстанції, зокрема з наявних в матеріалах справи довідок та трудової книжки позивачки, є всі підстави для переведення позивачки з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Так, відповідно до відомостей трудової книжки позивача (а.с. 22-27) визначено що у період з 16.12.1993 року по 19.09.2023 року позивач працювала в органах державної служби, зокрема і в органах податкової служби, районної державної адміністрації, державної казначейської служби.

Згідно довідки № 3 від 22.01.2024 Управління Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізькій області (а.с. 21) вбачається, що ОСОБА_1 працювала в Управлінні Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізької області на посаді головного спеціаліста відділу звітності та бухгалтерського обліку з 16.02.2021 року по 19.09.2023 року. Стаж державної служби на 01.05.2016 року становить 22 роки 4 місяці 12 днів.

Відповідно довідки № 2 від 25.01.2024 “Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» Управління Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізькій області визначено: “ ОСОБА_1 працювала в Управлінні Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізької області з 16.02.2021 року по 19.09.2023 рік на посаді головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності, заробітна плата станом на 25.01.2024 року становить: посадовий оклад 13633,00 грн., надбавка за ранг ( 6 ранг) 500,00 грн., надбавка за вислугу років ( ЗО %) (за стаж державної : служби 29 років) 4089,90 грн., усього: 18222.90 грн.. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі: платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за січень місяць 2024 рік (а.с. 20).

Згідно довідки № 1 від 22.01.2024 “Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби» Управління Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізькій області вбачається: “ ОСОБА_1 працювала в Управлінні Державної казначейської служби України у Гуляйпільському районі Запорізької області з 16.02.2021 року по 19.09.2023 рік призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року N 3723-ХІІ "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за (місяць) призначенням пенсії, становили: місяць-12 2023, надбавка за інтенсивність праці 14000,00, премія місячна 1680,00, разом 15680,00. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2023 року (а.с. 19).

Таким чином, як правильно зазначив суд першої інстанції, позивач, з огляду на безперервність перебування на службі в державних органах на різних посадах мала стаж роботи на посадах державної служби не менш як 10 років, на час досягнення пенсійного віку працювала на посаді державної служби має 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а відтак є всі підстави для переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне рішення пенсійного органу № 084250003173 від 01.02.2024 є протиправним та підлягає скасуванню. Аргументи апеляційної скарги цей висновок не спростовують.

Також, враховуючи приписи ст. 139 КАС України, апеляційний суд відхиляє доводи скаржника стосовно стягнення з нього судових витрат на користь позивачки.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підсумовуючи, апеляційний суд дійшов висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року у справі № 280/2470/24 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 17.02.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк