13 лютого 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 686/6445/24
Провадження № 33/820/144/25
Суддя Хмельницького апеляційного суду Матущак М.С., за участю секретаря судового засідання Дюг А.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Купчика О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою захисника Купчика О.І. на постанову судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 грудня 2024 року,
Цією постановою
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Стягнуто на користь держави судовий збір у сумі 605 грн 60 коп.
За постановою судді, ОСОБА_1 26 лютого 2024 року о 01 год 01 хв, в місті Хмельницькому на вулиці С. Хороброго, 4, на порушення вимог п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України керував автомобілем «ВАЗ», номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння.
В апеляційній скарзі захисник Купчик О.І. просив скасувати постанову судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 грудня 2024 року, а провадження у справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 , складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Уважав, що рішення суду першої інстанції є незаконним та прийняте з порушенням процесуальних норм, зокрема, права на захист.
Зазначав, що ОСОБА_1 не визнає вини у вчиненні правопорушення та заперечує вживання спиртних напоїв.
Посилався на те, що оскільки ОСОБА_1 не вживав алкогольних напоїв, то його вини в керуванні транспортним засобом немає.
Окрім того, звертав увагу на те, що результат «Драгера» - 0,37 ‰ не відповідає стану здоров'я та поведінки ОСОБА_1 , як і не відповідають ознаки стану алкогольного сп'яніння, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук.
Окремо зазначав, що патрульний поліцейський фактично ввів в оману юридично необізнаного ОСОБА_1 , не повідомив йому, що відмова проїхати в медичний заклад для підтвердження стану алкогольного сп'яніння - є фактичним визнанням вини.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши ОСОБА_1 та його захисника Купчика О.І. на підтримання апеляційної скарги з викладених у ній мотивів, приходжу до висновку про таке.
Положення ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до вимог ст.ст.251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, для чого дослідити і дати оцінку зібраним у справі доказам.
Доказами відповідно до ст.251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з вимогами ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Цих вимог закону суд першої інстанції при розгляді даної справи про адміністративне правопорушення дотримався.
У судовому засіданні апеляційної інстанції ОСОБА_1 та його захисник Купчик О.І. клопотали про закриття провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки ОСОБА_1 заперечував керування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, тобто, винуватість у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, а матеріали справи, на їх думку, не містять належних та допустимих доказів на підтвердження його вини.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Обставини вчиненого ОСОБА_1 порушення п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України та відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджуються:
-відомостями з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №705196 від 26 лютого 2024 року, в якому зафіксований факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом «ВАЗ», номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння,
-відомостями з акту огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, в якому зафіксовано ознаки алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук);
-направленням водія транспортного засобу на огляд до медичного закладу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння;
-відомостями з результату тесту «Драгер» (тест № 2323 від 26 лютого 2024 року, результат 0,37 ‰) щодо перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння,
-відеозаписами, на яких зафіксовані обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушення, зокрема, керування транспортним засобом, проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, згода з результатами такого огляду та відмова від проходження огляду в медичному закладі.
Апеляційний суд надав належну правову оцінку усім доказам і приходить до висновку, що ОСОБА_1 порушив п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Проаналізувавши вказані докази, слід зазначити, що вони узгоджуються між собою та є належними, підстав визнавати їх недопустимими чи недостовірними немає.
З огляду на викладене, дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення в їх сукупності, приходжу до висновку про обґрунтоване притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.130 КУпАП.
Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція), визначений порядок проведення огляду на стан сп'яніння.
У ході розгляду справи апеляційною інстанцією не встановлено порушень порядку проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, визначеного згаданою Інструкцією, огляд на стан сп'яніння особи проводився з дотриманням норм, передбачених законом.
Згідно з положеннями ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Указані вимоги закону були дотримані та виконані.
Належним чином також зафіксований огляд зі згоди водія ОСОБА_1 на встановлення стану сп'яніння, який проводився у встановленому порядку із застосуванням приладу «Alcotest Drager 6810», результат якого - 0,37 ‰.
Вищенаведеною Інструкцією визначений порядок проведення огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до п.3 розділу І цієї Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
За наявності ознак, передбачених п.3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (п. 1 Розділу ІІ Інструкції).
Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові (п. 7 Розділу ІІ Інструкції).
Відповідно до п.4 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року, огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
При перегляді справи про адміністративне правопорушення в суді апеляційної інстанції не встановлено порушень порядку проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, визначеного відповідною Інструкцією, згідно якої огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Порушень вказаних вимог законодавства, які б ставили під сумнів доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не виявлено.
Переконливих доводів у апеляційній скарзі чи в судовому засіданні апеляційного суду, які б спростовували вину ОСОБА_1 , не встановлено.
Працівниками поліції були дотримані вимоги ст.266 КУпАП.
Однак, апеляційний суд зазначає, що суд першої інстанції безпідставно стягнув з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у проваджені по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, серед інших, учасники бойових дій… - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Як установлено апеляційним судом, ОСОБА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 03 березня 2017 року.
Ураховуючи викладене, постанова суду в частині стягнення з ОСОБА_1 судового збору в розмірі 605 грн 60 коп підлягає зміні, зі звільненням останнього від його сплати.
Керуючись ст.294 КУпАП,
Апеляційну скаргу захисника Купчика О.І. задовольнити частково.
Постанову судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 грудня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП в частині стягнення судового збору змінити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на користь держави, на підставі ч.1 п.13 ст.5 Закону України «Про судовий збір» в сумі 605 грн 60 коп.
У решті постанову судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 грудня 2024 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького
апеляційного суду Матущак М.С.