11 лютого 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 676/8279/23
Провадження № 22-ц/820/120/25
Хмельницький апеляційний суд
в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Костенка А.М. (суддя-доповідач), Гринчука Р.С., Спірідонової Т.В.,
секретар судового засідання Дубова М.В.
з участю представників сторін
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 676/8279/23 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , яка подана його представником - адвокатом Воєвідком Максимом Ярославовичем, на рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 жовтня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського міського голови Посітка Михайла Володимировича, Кам'янець-Подільської міської ради, Комунального некомерційного підприємства «Кам'янець-Подільська міська лікарня» про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення компенсації за вимушений прогулу.
Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, суд
У грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
-визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Кам'янець-Подільської міської ради від 31 жовтня 2023 року № 297-к «Про дострокове припинення дії контракту та звільнення директора КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради;
-поновити ОСОБА_1 на рівнозначній посаді в КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня» Кам'янець-Подільської міської ради;
- визнати незаконним та скасувати наказ КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради в частині звільнення ОСОБА_1 з посади директора, лікаря-акушера-гінеколога гінекологічного відділення КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради.
-стягнути з КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня» Кам'янець-Подільської міської ради заробітну плату за час вимушеного прогулу з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті.
На підтримання заявлених позовних вимог, позивач вказував, що згідно із розпорядженням голови Кам'янець-Подільської міської ради № 186-к від 11 серпня 2020 року його було призначено на посаду директора КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради терміном на п'ять років з 12 серпня 2020 року по 11 серпня 2025 року, як переможця конкурсу, про що було укладено контракт, між ним та Кам'янець-Подільською міською радою, в особі міського голови Сімашкевича М.Є., однак розпорядженням голови Кам'янець-Подільської міської ради від 31 жовтня 2023 року № 297-к достроково припинено (розірвано) дію контракту з керівником комунального закладу охорони здоров'я та звільнено його із займаної посади, 31 жовтня 2023 року у зв'язку з реорганізацією підприємства.
Позивач вважав своє звільнення незаконним.
При цьому зазначав, що згідно наказу від 03 січня 2017 року № 1-к він був прийнятий до КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради за сумісництвом на 0,5 ставки лікаря-акушера-гінеколога гінекологічного відділення. 10 липня 2020 року згідно наказу № 39/1-к він був переведений на 0,5 посади лікаря акушера-гінеколога гінекологічного відділення та 0,5 посади лікаря акушера-гінеколога денного стаціонару жіночої консультації. 11 серпня 2020 року на підставі наказу № 55/1 -к ОСОБА_1 звільнено з 0,5 посади лікаря акушера-гінеколога денного стаціонару жіночої консультації. Відповідно до наказу від 25 жовтня 2023 року № 63-к позивач був звільнений з посади директора, лікаря-акушера-гінеколога гінекологічного відділення з 31 жовтня 2023 року згідно п. 1 ст. 40 КЗпРІ України. За записом в трудовій книжці, він звільнений з посади в зв'язку із скороченням штату п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Також позивач посилався, що реорганізація КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради була проведена шляхом приєднання до КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня» Кам'янець-Подільської міської ради. При цьому з документів, наданих відповідачем вбачається, що скорочення штату КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня» Кам'янець-Подільської міської ради не відбулося за період з 10 серпня 2023 року по 01 листопада 2023 року. Штатний розпис був затверджений і введений в дію на початку бюджетного періоду 01 січня 2023 року та 01 листопада 2023 року, у зв'язку із реорганізацією шляхом приєднання «Перинатального центру» до КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня», проте, новий штатний розпис був затверджений 12 жовтня 2023 року. Позивач вказував, що попередження про реорганізацію та наступне звільнення, він отримав своєчасно, у строк передбачений законом, але йому не було запропоновано жодної вакантної посади, яку він міг би займати в силу освіти, досвіду та кваліфікаційного рівня. Взагалі, він мав би бути переведений до КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня», але в порушення чинного трудового законодавства не був переведений ні на адміністративну посаду, ні на лікарську. Після затвердження нового штатного розпису КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня» Кам'янець-Подільської міської ради на адміністративній посаді медичного директора та заступника директора з дитинства і пологової допомоги були переведені інші особи. Також позивач посилався, що у зв'язку з незаконним звільненням він набув права на стягнення з відповідача заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Рішенням Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 жовтня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.
ОСОБА_1 та його представник - адвокат Воєвідко М.Я. подали апеляційну скаргу, вважають рішення суду першої інстанції незаконним та необґрунтованим, посилаються на ті ж обставини, які викладені в позовній заяві, зазначають, що у зв'язку із реорганізацією шляхом приєднання КНП «Перинатального центру» до КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня», позивач незаконно був звільнений із займаної посади, оскільки роботодавцем не дотримано однієї з найважливіших гарантій для працівників при скороченні чисельності або штату, а саме обов'язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника. Власник вважається таким, що належно виконав вимоги частини другої статті 40, частини третьої статті 49-2 КЗпП України щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо. При цьому роботодавець зобов'язаний запропонувати всі вакансії, що відповідають зазначеним вимогам, які існують на цьому підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділі працівник, який вивільнюється, працював. Оскільки обов'язок по працевлаштуванню працівника покладається на власника з дня попередження про вивільнення до дня розірвання трудового договору, за змістом частини третьої статті 49-2 КЗпП України роботодавець є таким, що виконав цей обов'язок, якщо працівникові були запропоновані всі інші вакантні посади (інша робота), які з'явилися на підприємстві протягом цього періоду і які існували на день звільнення. Вказаних вимог закону роботодавець при звільненні ОСОБА_1 не виконав, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
З урахуванням доводів викладених в апеляційній скарзі ОСОБА_1 та його представник - адвокат Воєвідко М.Я. просять скасувати рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 жовтня 2024 року та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Кам'янець-Подільська міська рада подала відзив на апеляційну скаргу, вважають рішенням суду першої інстанції законним та обґрунтованим, ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади у зв'язку з реорганізацією підприємства. Згідно чинного законодавства, посади керівника закладу охорони здоров'я на момент попередження про звільнення позивача було можливе лише шляхом призначення за результатами конкурсного добору, а не в порядку переведення.
КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня» Кам'янець-Подільської міської ради також подала відзив на апеляційну скаргу. Посилаються, що у зв'язку з реорганізацією КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради, відбулося скорочення певних штатних одиниць, в тому числі посади директора даного підприємства і посад, які ОСОБА_1 займав за сумісництвом. Посилання позивача на те, що були вакантні посади медичного директора та заступника директора з дитинства і пологової допомоги, не відповідає дійсності, оскільки вказані посади були та залишилися зайнятими. Крім того, вказані позивачем посади не є рівнозначними посаді директора медичного закладу, а працівники, які зайняли їх, переводилися з основного місця на основне, тому звільнення ОСОБА_1 було проведено на законних підставах.
Заслухавши учасників справи, перевіривши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
У відповідності до ст. 375 Цивільного процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Так, судом встановлено, що розпорядженням міського голови № 186-к від 11.08.2020 року позивача ОСОБА_2 як переможця конкурсу, було призначено на посаду директора КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради, терміном на 5 років з 12.08.2020 року по 11.08.2025 року
В зв'язку з цим між ним та Кам'янець-Подільською міською радою, в особі міського голови було укладено контракт.
Крім того, ОСОБА_2 був прийнятий за сумісництвом на 0,5 ставки на посади: лікаря акушер-гінеколога гінекологічного відділення КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради та лікаря акушер-гінеколога денного стаціонару жіночої консультації.
Рішенням 32 (позачергової) сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 10 серпня 2023 року № 6/32 «Про реорганізацію комунального некомерційного підприємства «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради шляхом приєднання до КНП Кам'янець-Подільська міська лікарня Кам'янець-Подільської міської ради» вирішено реорганізувати Комунальне некомерційне підприємство «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради шляхом приєднання до Комунального некомерційного підприємства Кам'янець-Подільська міська лікарня Кам'янець-Подільської міської ради».
Також даним рішенням встановлено, що Комунальне некомерційне підприємство Кам'янець-Подільська міська лікарня Кам'янець-Подільської міської ради є правонаступником майнових прав та обов'язків реорганізованого Комунального некомерційного підприємства «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради, створено комісію з реорганізації Комунального некомерційного підприємства «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради, на яку покладено обов'язок здійснити заходи щодо попередження працівників даного підприємства про реорганізацію підприємства відповідно до вимог чинного законодавства України, з моменту створення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами зазначеної юридичної особи.
На підставі вищевказаного рішення міської ради головою комісії було видано наказ № 57-11 від 21.08.2023 року щодо здійснення необхідних заходів щодо попередження працівників Комунального некомерційного підприємства «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради про реорганізацію підприємства відповідно до вимог ст. 49-2 КЗпП України не пізніше ніж за два місці попередити працівників підприємства про їх звільнення на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП
23 серпня 2023 року головою комісії позивача персонально письмово попереджено про можливе звільнення з роботи в зв'язку із скороченням штатних одиниць відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України з 23 жовтня 2023 року, на якому позивач особистим підписом засвідчив про таке попередження із зазначенням дати.
Наказом голови комісії з реорганізації по Комунальному некомерційномупідприємству «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради № 63-К від 25 жовтня 2023 року року «Про звільнення» з 31.10.2023 року звільнено згідно п. 1 ст. 40 КЗпП працівників, які підлягали скороченню, в тому числі і позивача ОСОБА_1 .
Розпорядженням Кам'янець-Подільського міського голови за № 297-к від 31.10.2023 року, достроково припинено дію контракту з керівником комунального закладу охорони здоров'я, що діє в організаційно-правовій формі комунального некомерційного підприємства від 11.08.2020 року з директором КНП «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради Гурським О.С. та звільнено його із займаної посади 31.10.2023 року у зв'язку з реорганізацією підприємства.
Наведене підтверджується матеріалами справи.
Згідно з правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 16 січня 2018 року у справі № 519/160/16-ц, від 06 лютого 2018 року у справі № 696/985/15-ц, суд не може вдаватися до обговорення та оцінки питання про доцільність і правомірність скорочення штату та чисельності працівників. Право визначати чисельність і штат працівників належить виключно власнику або уповноваженому ним органу, суд зобов'язаний тільки з'ясувати наявність підстав для звільнення.
Виключне право власника або уповноваженого ним органу визначати чисельність працівників і штатний розпис закріплено у статті 64 ГК України, згідно з якою підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Частиною другою статті 65 ГК України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.
Втручання в господарську та іншу діяльність підприємства не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України.
Висновок щодо права підприємства самостійно визначати організаційну структуру викладено Верховним Судом у постанові від 28 березня 2019 року у справі № 755/3495/16-ц (провадження № 61-1350св17).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
В силу ч. 2 ст. 40 КЗпП України звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Статтею 42 КЗпП України у редакції, чинній на час проведення звільнення, передбачено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років, з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби; 10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.
Згідно з ч. 1 - ч. 3 ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 19 постанови від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за п. 1 ст. 40 КЗпП, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджався він за 2 місяці про наступне вивільнення.
Дослідженими судом доказами встановлено, що Комунальне некомерційне підприємство «Перинатальний центр» Кам'янець-Подільської міської ради, директором якого був позивач, на підставі рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 10 серпня 2023 року № 6/32 було реорганізоване шляхом приєднання до КНП Кам'янець-Подільська міська лікарня Кам'янець-Подільської міської ради»
Тобто в юридичної особи, директором якої був позивач, мали місце зміни в організації шляхом її реорганізації та приєднання до іншої юридичної особи з припиненням даної юридичної особи як самостійної юридичної особи, відповідач у встановлений частиною першою статті 49-2 КЗпП України строк персонально попередив позивача про його наступне вивільнення на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України.
За повідомленням відповідача - КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня Кам'янець-Подільської міської ради» в зв'язку з реорганізацію перинатального центру 16 жовтня 2023 року було затверджено новий штатний розпис лікарні, який вступив в дію з 01 листопада 2023 року. В даному штатному розписі відсутні посади директора установи, тобто рівнозначні посади тій посаді, що займав відповідач, а станом на 31 жовтня 2023 року вільні адміністративні посади в медичному закладі були відсутні..
Крім того як видно з наданих позивачем документів він має лікарську спеціальність акушер-гінеколог, однак за наданою відповідачем інформацією станом на 31 жовтня 2023 року вакантні посади лікарів акушерів-гінекологів в медичному закладі теж були відсутні.
За таких обставин справи слід дійти висновку, що відповідачі не мали можливості перевести позивача на іншу роботу в КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня Кам'янець-Подільської міської ради» через відсутність вакантних посад директора установи та лікаря акушера-гінеколога.
Таким чином позивач належним чином був попереджений про наступне звільнення, і вакантні адміністративні посади директора установи чи посади лікаря, яку позивач міг виконувати з урахуванням його кваліфікації лікаря, освіти, досвіду, були відсутні в установі.
За таких обставин висновки суду першої інстанції про відмову в позові з підстав недоведеності позовних вимог є обґрунтованим
Доводи апеляційної скарги, що роботодавцем не дотримано гарантій для працівників при скороченні чисельності або штату, а саме обов'язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника, роботодавець зобов'язаний запропонувати всі вакансії, що відповідають зазначеним вимогам, які існують на цьому підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділі працівник, який вивільнюється, працював, з вищевказаних підстав слід відхилити.
Судом встановлено, що у роботодавця на момент звільнення позивача були відсутні вакантні директора установи та лікаря акушера-гінеколога, які позивач міг виконувати з урахуванням його кваліфікації лікаря, освіти, досвіду.
Вказані обставини позивачем в апеляційній скарзі не спростовано.
Твердження позивача, що після затвердження нового штатного розпису КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня» Кам'янець-Подільської міської ради на адміністративні посад медичного директора та заступника директора з дитинства і пологової допомоги були переведені інші особи не заслуговують на увагу.
За матеріалами справи позивач уклав контракт з Кам'янець-Подільською міською радою про роботу на посаді директора установи та відповідно його роботодавцем була дана юридична особа.
Посади медичного директора та заступника директора з дитинства і пологової допомоги не є рівнозначними посадам директора перинатального центру, ці посади, були передбачені штатним розписом КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня», в зв'язку з чим на дані посади посадові особи перинатального центру мали переводитись за їх заявами, а позивач жодних заяв на зайняття цих посад не подавав.
Рішення суду ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст. ст. 374, 375, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , яка подана його представником - адвокатом Воєвідком Максимом Ярославовичем, залишити без задоволення.
Рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 жовтня 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 14 лютого 2025 року .
Судді А.М. Костенко
Р.С. Гринчук
Т.В. Спірідонова