Рішення від 07.02.2025 по справі 340/5916/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5916/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Світловодської міської ради Кіровоградської області про визнання протиправними та скасування рішень, а також зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовною заявою в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Світловодської міської ради № 1978 від 31.07.2023 року "Про внесення доповнень до рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року "Про затвердження переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах", в частині внесення земельної ділянки з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 до переліку земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах у формі аукціону на право оренди;

- визнати протиправним та скасувати рішення Світловодської міської ради Кіровоградської області № 2350 від 07 травня 2024 року "Про відмову у передачі земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за адресою: вулиця Підгірна, м. Світловодськ, Кіровоградська область з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116";

- зобов'язати Світловодську міську раду Кіровоградської області передати ОСОБА_1 безкоштовно у власність земельну ділянку загальною площею 0,1138 га (утому числі - 0,1138 га - склад угідь-рілля) для ведення садівництва по АДРЕСА_1 , за рахунок вільних земель комунальної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116.

Також просить відстрочити виконання рішення суду у зобов'язальній частині до припинення (скасування) на території України воєнного стану.

Ухвалою судді від 12.09.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 25.09.2024 вирішено позовну заяву ОСОБА_1 до Світловодської міської ради Кіровоградської області про визнання протиправними та скасування рішень, а також зобов'язання вчинити дії, в частині позовних вимог, в яких позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Світловодської міської ради № 1978 від 31.07.2023 року "Про внесення доповнень до рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року "Про затвердження переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах", в частині внесення земельної ділянки з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 до переліку земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах у формі аукціону на право оренди - повернути позивачу разом з усіма доданими до неї документами. ( а.с.39-40).

Ухвалою суду від 25.09.2024 ухвалено відкрити провадження в адміністративній справі № 340/5916/24 ( а.с.41).

Ухвалою суду від 19 листопада 2024 року вирішено зупинити провадження у справі № 340/5916/24 за позовом ОСОБА_1 до Світловодської міської ради Кіровоградської області про визнання протиправними та скасування рішень, а також зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 у справі № 340/5916/24, якою повернена позовна заява в частині позовних вимог, в яких позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Світловодської міської ради № 1978 від 31.07.2023 року "Про внесення доповнень до рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року "Про затвердження переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах".

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.11.2024 постановлено апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити; ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року в адміністративній справі №340/5916/24 - скасувати, матеріали справи направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 23 грудня 2024 року вирішено поновити провадження у справі № 340/5916/24 за позовом ОСОБА_1 до Світловодської міської ради Кіровоградської області про визнання протиправними та скасування рішень, а також зобов'язання вчинити дії; прийняти до провадження адміністративну справу № 340/5916/24, в частині позовних вимог, в яких позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Світловодської міської ради № 1978 від 31.07.2023 року "Про внесення доповнень до рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року "Про затвердження переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах".

Ухвалою суду від 20 січня 2025 року вирішено клопотання представника позивача про витребування доказів - задовольнити; зобов'язати Світловодську міську раду Кіровоградської області, протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали, подати до суду інформацію чи виставлялась на земельні торги земельна ділянка з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116, в період з 31.07.2023 року по 09.09.2024 року, із зазначенням дати початку та завершення таких торгів.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що рішенням Світловодської міської ради Кіровоградської області № 2350 від 07 травня 2024 року, ОСОБА_1 відмовлено у передачі земельної ділянки у власність площею 0.1138 га, для індивідуального садівництва, за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116, у зв'язку з тим що: 1) під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється; 2) передача земельної ділянки у власність не відповідає вимогам: п.5 ст.136 Земельного Кодексу України (дана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок з підготовки лотів для продажу права оренди земельних ділянок на земельних торгах у формі аукціону).

Позивач вважає, що рішення Світловодської міської ради Кіровоградської області № 2350 від 07 травня 2024 року є протиправним та підлягає скасуванню. Так, на думку представника позивача прийняття рішення № 1978 від 31.07.2023 року (продаж права оренди земельних ділянок на земельних торгах у формі аукціону) є намаганням відповідача унеможливити виконання рішення суду по справі № 401/668/22 та зупинити розпочатий процес реалізації конституційного права ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки у приватну власність, що свідчить про протиправність цього рішення. Також, при прийняття оскаржуваного рішення розглядалось питання передання земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 , на підставі поданої ним заяви від 25 жовтня 2021 року та за наслідком розгляду справи № 401/668/22, а тому положення підпункту 5 пункту 27 Розділу X «Перехідні положення» ЗК України до спірних правовідносин не застосовуються.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення вимог та зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення №2350 від 07.05.2023 року в частині відмови у передачі земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва на час запровадження воєнного стану Світловодська міська рада Кіровоградської області діяла у відповідності до положень підпункту 5 пункту 27 розділу «Перехідні положення» ЗК України, оскільки інших альтернативних дій вказана місцева рада не вправі була вчиняти. Окрім цього, підставою для відмови у передачі у власність позивачу земельної ділянки з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 було вказано, що така передача не відповідає вимогам п.5 ст. 136 Земельного кодексу України, через те що ця земельна ділянка включена до переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах ( а.с.49-52, 70-78).

До суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача заперечує доводи відповідача, викладені у відзиві, та повторно наголошує, що позивач розраховував на добросовісність та законність дій з боку відповідача, а саме: що відповідач на виконання рішення суду від 21.02.2024 року по справі №401/668/22, з урахуванням висновків суду, скасує своє рішення № 1978 від 31.07.2023 року, виключить земельну ділянку з переліку земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах у формі аукціону та передасть земельну ділянку з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 у його приватну власність ( а.с.55-59, 91-92).

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.

Рішенням Світловодської міської ради № 1298 від 21.12.2021 «Про відмову в передачі земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва громадянину України ОСОБА_1 » відмовлено у передачі земельної ділянки у власність, площею 0,1138 га, для індивідуального садівництва за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116.

Рішенням Світловодської міської ради № 1255 від 21.12.2021 СМКП «Комбінату комунальних послуг» передано у постійне користування земельні ділянки: кадастровий номер 3510900000:50:016:0116 площею 0,1138 га, та кадастровий номер 3510900000:50:016:0109 площею 0,1038 га, для індивідуального садівництва, з метою вирощування рослин для озеленення території міста.

Рішенням Світловодської міської ради № 1977 від 31.07.2023 року “Про припинення права постійного користування земельними ділянками СМКП Комбінат комунальних послуг», припинено право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116.

Рішенням Світловодської міської ради № 1978 від 31.07.2023 року “Про внесення доповнень до рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року “Про затвердження переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах», земельна ділянка з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 включена до переліку земельних ділянок які передаються у користування або власність на земельних торгах (пункт 4) ( а.с.87).

Рішенням Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області 30 листопада 2023 року у справі № 401/668/22 вирішено позовні вимоги адвоката Браташа Юрія Павловича в інтересах ОСОБА_1 до Світловодської міської ради Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Світловодське міське комунальне підприємство «Комбінат комунальних послуг», про визнання протиправними та скасування рішень Світловодської міської ради Кіровоградської області - залишити без задоволення.

Постановою Кропивницького апеляційного суду від 21.02.2024 року по справі № 401/668/22 вирішено апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково; рішення Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30 листопада 2023 року скасувати; ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити частково; визнати недійсним рішення Світловодської міської ради № 1298 від 21.12.2021 «Про відмову в передачі земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва громадянину України ОСОБА_1 »; в іншій частині позовних вимог відмовити.

23.02.2024 позивач звернувся до Світловодської міської ради із заявою, в якій зазначав, що за наслідками апеляційного розгляду судової справи № 401/668/22, скасоване рішення Світловодської міської ради від 21.12.2021 року № 1298 “Про відмову в передачі земельної ділянки ОСОБА_1 », а тому просив передати (в межах норм безкоштовної приватизації громадянином України) безкоштовно у власність земельну ділянку загальною площею 0,1138 га ( утому числі - 0,1138 га-склад угідь-рілля) для ведення садівництва по АДРЕСА_1 за рахунок вільних земель комунальної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 ( а.с.15, зворотній бік).

Рішенням Світловодської міської ради Кіровоградської області № 2350 від 07 травня 2024 року ( а.с.17), ОСОБА_1 відмовлено у передачі земельної ділянки у власність площею 0.1138 га, для індивідуального садівництва, за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116, у зв'язку з тим що: 1) під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється; 2) передача земельної ділянки у власність не відповідає вимогам: п.5 ст.136 Земельного Кодексу України (дана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок з підготовки лотів для продажу права оренди земельних ділянок на земельних торгах у формі аукціону).

Позивач не погоджується із рішеннями відповідача № 1978 від 31.07.2023 року та № 2350 від 07 травня 2024 року, тому звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Стосовно вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення Світловодської міської ради № 1978 від 31.07.2023 року "Про внесення доповнень до рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року "Про затвердження переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах", в частині внесення земельної ділянки з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 до переліку земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах у формі аукціону на право оренди, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Пунктом 34 частини 1 статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" 280/97-ВР передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.

Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 10 статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до статті 127 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.

Статтями 134 - 138 ЗК України визначено процедуру продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах, яка складається з таких етапів: 1) визначення (добір) організатором земельних ділянок державної чи комунальної власності які або права на які виставляються на земельні торги; 2) підготовка організатором лотів до проведення земельних торгів; 3) підготовка виконавцем проведення земельних торгів; 4) проведення земельних торгів; 5) встановлення результатів торгів; 6) оприлюднення результатів земельних торгів.

Відповідно до частини 1 статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно з частиною третьою статті 134 Земельного кодексу України земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до частини п'ятої статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.

Статтею 137 Земельного кодексу України визначена підготовка до проведення та порядок проведення земельних торгів, зокрема, в оголошенні про проведення земельних торгів щодо кожного лота зазначаються: найменування організатора земельних торгів; місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер тощо.

Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначається, зокрема: перелік земельних ділянок або прав на них (із зазначенням кадастрових номерів, площі та їх цільового призначення), які виставляються на земельні торги окремими лотами (частина четверта статті 136 Земельного кодексу України).

На думку позивача прийняття рішення № 1978 від 31.07.2023 року є намаганням відповідача унеможливити виконання постанови суду по справі № 401/668/22 та зупинити розпочатий процес реалізації конституційного права ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки у приватну власність, що свідчить про протиправність цього рішення.

Суд не погоджується з даним твердженням позивача оскільки рішення суду у справі № 401/668/22, набрало законної сили 21.02.2024, а тому прийняття відповідачем рішення № 1978 від 31.07.2023 року не може свідчити про унеможливлення виконання рішення суду у справі № 401/668/22.

Крім того, в обґрунтування протиправності рішення № 1978 від 31.07.2023 року представник позивача посилається на:

- відсутність у доданих до відзиву документах, а саме листі погодження № 15 від 25.07.2023 року ( ак.с.89), підпису заступника міського голови з питань виконавчих органів ради з питань житлово-комунального господарства Ільченка М. та учасника комісії ОСОБА_2 , що на думку позивача свідчить про неможливість винесення цього проекту рішення на сесію та неможливість його голосування депутатами;

- відсутність обґрунтування з якою метою - несформована відповідачем земельна ділянка (в період слухання судової справи №401/668/22), яка має цільове призначення «для ведення садівництва» - без зміни цільового призначення - запланована для продажу з аукціону;

- аркуш погодження ( а.с.89) містить підпис юридичного відділу, який не повинен був погоджувати цей проект у зв'язку із наявним спором стосовно цієї земельної ділянки по справі №401/668/22.

Суд зазначає, що відсутність у листі погодження № 15 від 25.07.2023 року, підпису заступника міського голови з питань виконавчих органів ради з питань житлово-комунального господарства Ільченка М. та учасника комісії ОСОБА_2 та наявність погодження юридичного відділу відповідача, не свідчить про протиправність рішення № 1978 від 31.07.2023 року.

На час прийняття рішення № 1978 від 31.07.2023 року земельна ділянка з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 була сформована.

Також, представником позивача в обґрунтування протиправності рішення № 1978 від 31.07.2023 року зазначено, що:

- рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року має іншу назву, аніж це зазначено в рішенні № 1978 від 31.07.2023 року, оскільки в пояснювальній записці до проекту рішення № 1978 від 31.07.2023 року, зазначається, що вносяться зміни у рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року “Про включення до переліку земельних ділянок з підготовки лотів для продажу прав оренди земельних ділянок на земельних торгах у формі аукціону.»

Суд зазначає, що рішення № 1978 від 31.07.2023 року ( а.с.87) містить назву « Про внесення доповнень до рішення Світловодської міської ради №464 від 27.04.2021 року «Про затвердження переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах».

Зазначення у пояснювальній записці до проекту рішення № 1978 від 31.07.2023 року, інформації, що вносяться зміни у рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року «Про включення до переліку земельних ділянок з підготовки лотів для продажу прав оренди земельних ділянок на земельних торгах у формі аукціону», свідчить про помилку у пояснювальній записці та не може бути підставою для скасування оскаржуваного рішення, яке містить правильну назву рішення №464 від 27.04.2021 року.

Суд приходить до висновку, що вказане рішення № 1978 від 31.07.2023 року прийнято відповідачем в межах повноважень встановлених чинним, на час прийняття рішення, законодавством України та не могло бути спрямованим на унеможливлення виконання рішення суду по справі № 401/668/22 від 21.02.2024.

Так, системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що відповідач як розпорядник земель комунальної власності є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідач у спірному рішенні № 1978 від 31.07.2023 року “Про внесення доповнень до рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року “Про затвердження переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах», реалізував своє право власника земельної ділянки (організатора земельних торгів) на продаж права оренди на земельних торгах земельної ділянки з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116, цільове призначення - для індивідуального садівництва.

З огляду на викладене, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Світловодської міської ради № 1978 від 31.07.2023 року "Про внесення доповнень до рішення Світловодської міської ради № 464 від 27.04.2021 року "Про затвердження переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах", в частині внесення земельної ділянки з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 до переліку земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах у формі аукціону на право оренди, є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Стосовно позовної вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення Світловодської міської ради Кіровоградської області № 2350 від 07 травня 2024 року "Про відмову у передачі земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за адресою: вулиця Підгірна, м. Світловодськ, Кіровоградська область з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116", суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини першої статті 3 Земельного Кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування та порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування передбачені статтями 118, 122 та 123 Земельного Кодексу України ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина 7 статті 118 ЗК України).

Суд враховує те, що у зв'язку з військовою агресією ворога проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та продовжує діяти по сьогоднішній день.

Таким чином, починаючи з 24.02.2022 року і по даний час на території України діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України від 12.05.2015 року № 389-VIII.

Законом України від 24.03.2022 № 2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.

Вказаним Законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:

- безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Разом з тим, суд враховує, що Законом України від 19.10.2022 року №2698-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель», внесено зміни до підпункту 5 пункту 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного Кодексу України який станом на теперішній час передбачає, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.

Відтак, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації окрім передбачених п.п. 5 п. 27 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України випадків.

Таким чином, з дня набрання чинності Законом України від 24.03.2022 року № 2145-XI, тобто з 07.04.2022 року, діє установлена законом заборона у тому числі на передачу органами місцевого самоврядування у приватну власність земельних ділянок.

Суд вважає, що зазначена заборона є самостійною правовою підставою для прийняття суб'єктом, уповноваженим на розгляд відповідних клопотань, рішення про відмову у наданні у власність земельної ділянки в період дії воєнного стану, відповідно до підстав, передбачених частиною 7 статті 118 Земельного Кодексу України.

Разом з тим, якщо виходити з тієї позиції, що відмова може надаватися виключно з підстав, передбачених частини 7 статті 118 Земельного Кодексу України, то це буде прямо суперечити заборонним нормам того ж самого нормативно-правового акту, а саме підпункту 5 пункт 27 розділу X Земельного Кодексу України, які мають імперативний характер і містять юридичний обов'язок компетентних органів влади та їх посадових осіб утриматися від вчинення певних дій (прийняття рішень), тобто встановлюють пряму заборону на їх вчинення (прийняття) з відповідними юридичними наслідками за їх недотримання.

Суд зазначає, що згідно положень частини першої статті 3 Земельного Кодексу України, передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Тобто, до спірної ситуації земельне законодавство підлягає комплексному застосуванню з урахуванням окремих спеціальних норм, що діють в особливий період воєнного стану.

Тому, підстави для відмови у наданніу наданні у власність земельної ділянки, окрім положень частини 7 статті 118 можуть визначатися також іншими нормами Земельного Кодексу України, у даній адміністративній справі такими підставами, з урахуванням воєнного стану та встановленими у зв'язку з цим обмеженнями, є підпункт 5 пункт 27 розділу X Земельного Кодексу України.

Водночас суд звертає увагу, що такі обмеження є тимчасовими, тобто діють лише на період воєнного стану. Тому, позивач після закінчення воєнного стану в Україні не позбавлений можливості отримати у встановленому порядку земельну ділянку у приватну власність.

Беручи до уваги вищевказане, на думку суду, відмова відповідача у передачі позивачу земельної ділянки у власність з посиланням на вищевикладені заборонні норми є правомірною та відповідає чинному законодавству, що регулює земельні відносини під час дії воєнного стану.

Як встановлено із матеріалів справи, позивач не погоджується із оскаржуваним рішенням відповідача, зокрема зазначає, що у спірних правовідносинах розглядалось питання передання земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 , на підставі поданої ним заяви від 25 жовтня 2021 року та за наслідком розгляду справи № 401/668/22, а тому положення підпункту 5 пункт 27 розділу X Земельного Кодексу України не застосовуються до спірних правовідносин.

Суд, не погоджується з даним твердженням позивача виходячи з наступного.

Так, постанова Кропивницького апеляційного суду від 21.02.2024 року по справі № 401/668/22 не містить зобов'язання відповідача здійснити повторний розгляд заяви від 25 жовтня 2021 року про передачу позивачу безкоштовно у власність земельної ділянки загальною площею 0, 1138 га для ведення садівництва по АДРЕСА_1 за рахунок вільних земель комунальної власності сільськогосподарського призначення кадастровий номер 3510900000:50:016:0116

Натомість, 23.02.2024 позивач звернувся до Світловодської міської ради із заявою, в якій зазначав, що за наслідками апеляційного розгляду судової справи № 401/668/22, скасоване рішення Світловодської міської ради від 21.12.2021 року № 1298 “Про відмову в передачі земельної ділянки ОСОБА_1 », а тому просив передати (в межах норм безкоштовної приватизації громадянином України) безкоштовно у власність земельну ділянку загальною площею 0,1138 га ( утому числі - 0,1138 га-склад угідь-рілля) для ведення садівництва по АДРЕСА_1 за рахунок вільних земель комунальної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 ( а.с.15, зворотній бік).

Тобто, позивач звернувся до відповідача 23.02.2024 з окремою заявою про передачу безкоштовно у власність земельної ділянки. Посилання у заяві на рішення у справі справи № 401/668/22, не свідчить, що у заяві порушувалось позивачем питання повторного розгляду його попередньої заяви від 25 жовтня 2021 року.

Заяву позивача від 23.02.2024 розглянуто відповідачем, як окрему заяву, на підставі чинного, на час розгляду, законодавства України, в тому числі положень підпункту 5 пункт 27 розділу X Земельного Кодексу України.

Суд зазначає, що відповідач, як орган місцевого самоврядування враховуючи положення частини другої статті 19 Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позбавлений можливості приймати рішення на власний розсуд і має керуватись вимогами закону на момент саме прийняття того чи іншого рішення. Тобто, відповідач правомірно врахував вимоги передбачені підпунктом 5 пункту 27 Розділу X "Перехідних положень" Земельного Кодексу України.

Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення відповідача № 2350 від 07 травня 2024 року "Про відмову у передачі земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за адресою: вулиця Підгірна, м. Світловодськ, Кіровоградська область з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116", в зв'язку з тим, що під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється є правомірним та скасуванню не підлягає.

Щодо посилання відповідача, в оскаржуваному рішенні, на те, що передача земельної ділянки у власність не відповідає вимогам: п.5 ст.136 Земельного Кодексу України (дана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок з підготовки лотів для продажу права оренди земельних ділянок на земельних торгах у формі аукціону), суд зазначає наступне.

Як вже зазначалося судом, процедура продажу земельних ділянок державної та комунальної власності та прав на них на земельних торгах передбачена главою 21 Земельного кодексу України ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно зі змістом статей 134-139 Земельного кодексу України можна виділити наступні етапи земельних торгів: добір земельних ділянок для продажу; підготовка лотів до земельних торгів; проведення торгів та встановлення їх результатів; оприлюднення інформації про проведені торги.

Положеннями частини 1 статті 136 Земельного кодексу України встановлено, що підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:

а) виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру);

б) державну реєстрацію земельної ділянки;

в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;

г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;

ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки;

д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;

е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки;

є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;

ж) визначення дати проведення земельних торгів.

Відповідно до частини 4 статті 136 Земельного кодексу України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них (із зазначенням кадастрових номерів, площі та їх цільового призначення), які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк, інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування нею на земельних торгах, обмеження у використанні земельної ділянки; г) відомості про особу, уповноважену організатором земельних торгів на укладення (підписання) договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги; ґ) проект договору купівлі-продажу, оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки.

Відповідно до частини 5 статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заборона відчуження та надання у користування земельної ділянки розпочинає свою дію не з моменту включення цієї ділянки до переліку земельних ділянок, а з моменту, коли конкретна земельна ділянка або права на неї вже виставлені на земельні торги.

Суд зазначає, що частина 5 статті 136 Земельного кодексу України може бути застосована як самостійна підстава для відмови у наданні особі дозволу на розробку проекту землеустрою лише у тому разі, якщо земельні ділянки/права на них включені до переліку земельних ділянок, які фактично вже виставлені на земельні торги, тобто знаходяться в активній стадії процедури земельних торгів/аукціону.

Отже факт прийняття суб'єктом владних повноважень лише рішення про включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги, не є самостійною підставою для заборони її відчуження та надання у користування в розумінні частини 5 статті 136 Земельного кодексу України.

Водночас, відповідачем не надано доказів вчинення інших дій, передбачених частиною 1 статті 136 Земельного кодексу України, які б свідчили про підготовку лоту до проведення земельних торгів, окрім як прийняття рішення про включення радою земельної ділянки до переліку земельних ділянок, права на які виставлятимуться на земельні торги. Відповідач не надав належних доказів того, що земельна ділянка на час розгляду заяви позивача була фактично виставлена на земельні торги/аукціон.

Згідно інформації представника відповідача земельна ділянка з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116 включена до Переліку вільних земельних ділянок, які надаються у користування або у власність на земельних торгах, проте на електронний майданчик у період з 31.07.2023 по 09.09.2024 не виставлялася в зв'язку з відсутністю заяв про намір взяти в оренду дану земельну ділянку.

З огляду на викладене, відмова відповідача у передачі позивачу у власність земельної ділянки з підстав п.5 ст.136 Земельного Кодексу України (дана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок з підготовки лотів для продажу права оренди земельних ділянок на земельних торгах у формі аукціону), є протиправною, а тому рішення відповідача № 2350 від 07 травня 2024 року, в цій частині підлягає скасуванню.

Враховуючи, що судом встановлено правомірність рішення відповідача № 2350 від 07 травня 2024 року в частині відмови у передачі позивачу земельної ділянки у власність, в зв'язку з тим, що під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється, позовна вимога про зобов'язання відповідача передати позивачу безкоштовно у власність земельну ділянку загальною площею 0,1138 га (утому числі - 0,1138 га - склад угідь-рілля) для ведення садівництва по АДРЕСА_1 , за рахунок вільних земель комунальної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116, є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових доказів, виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подання цього адміністративного позову, а доказів понесення інших витрат не подав, то відсутні підстави для присудження на його корить судових витрат.

Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Світловодської міської ради Кіровоградської області (вул. Героїв України, 14, м. Світловодськ, Олександрійський район, Кіровоградська область, 27501, ЄДРПОУ 35825788) про визнання протиправними та скасування рішень, а також зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Світловодської міської ради Кіровоградської області № 2350 від 07 травня 2024 року "Про відмову у передачі земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за адресою: вулиця Підгірна, м. Світловодськ, Кіровоградська область з кадастровим номером 3510900000:50:016:0116", в частині висновку, що передача земельної ділянки у власність не відповідає вимогам: п.5 ст.136 Земельного Кодексу України (дана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок з підготовки лотів для продажу права оренди земельних ділянок на земельних торгах у формі аукціону).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН