Справа: № 2а-5283/09/2370 Головуючий у 1-й інстанції: < Текст >
Суддя-доповідач: Денісов А.О.
"22" листопада 2010 р. м. Київ
№ 2а-5283/09/2370
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Денісова А.О.
Суддів: Грищенко Т.М.
Парінова А.Б.
при секретарі Вовчок О. І.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу прокурора м. Черкаси на постанову Черкаського окружного адміністративного суду по справі за позовом прокурора м. Черкаси до Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
10.11.2009 року прокурор м. Черкаси звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування п.2 рішення Черкаської міської ради № 4-1340 від 16.07.2009 року «Про списання з балансу Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги основних засобів»з підстав його невідповідності Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2009 року в задоволенні позову відмовлено. Суд першої інстанції визнав оскаржуваний пункт рішення таким, що прийнятий у відповідності до п.24 Типової інструкції про порядок списання основних засобів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 10.08.2001 року № 142/181 (далі -Типова інструкція). Вказану інструкцію вважає спеціальним нормативним актом, що регулює порядок списання матеріальних цінностей з балансу установ та організацій, а тому застосуванню підлягають положення Типової інструкції, а не Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
На вказану постанову прокурор подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову про задоволення позову, посилаючись на те, що Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» має більшу юридичну силу ніж Типова інструкція.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням № 4-1340 від 16.07.2009 року «Про списання з балансу Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги основних засобів»відповідач дозволив департаменту охорони здоров'я та соціальної політики міськвиконкому списати з балансу Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги апарат «Ромашка-1»первісною вартістю 52950 грн., а отримані за зданий металобрухт кошти направити на покриття витрат, пов'язаних з організацією збирання та транспортування зазначених матеріалів, інші витрати та господарські потреби, а також на видатки за кошторисом.
На вказане рішення прокурор вніс протест, який був залишений без розгляду. Звертаючись до суду з позовом, прокурор посилався на невідповідність оскаржуваного п.2 рішення вимогам ч. 6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до яких доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Відмовляючи в позові, суд першої інстанції керувався вимогами п.24 Типової інструкції, відповідно до яких кошти, отримані установами від реалізації необоротних активів (крім будівель і споруд) та інших матеріальних цінностей (у т. ч. списаних), за здані у вигляді брухту і відходів чорні, кольорові метали, дорогоцінні метали (у т. ч. відходи від використання фотоматеріалів і кіноплівки), дорогоцінне каміння, у розмірах, що згідно із законодавством залишаються у розпорядженні установи, витрачаються на покриття витрат, пов'язаних з організацією збирання і транспортування зазначених матеріалів на приймальні пункти, витрати на інші господарські потреби і на преміювання осіб, які безпосередньо зайняті збиранням брухту та відходів, на ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів (крім будівель і споруд) та матеріальних цінностей, а також на інші видатки за кошторисом.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України). Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Оскільки п.24 Типової інструкції суперечить ч.6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Черкаська міська рада при прийняті оскаржуваного рішення повинна була керуватися вимогами ч.6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до яких кошти, отримані за зданий металобрухт, підлягають зарахуванню до місцевого бюджету.
На підставі викладеного та, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд
Апеляційну скаргу задовольнити. Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2009 року скасувати та ухвалити нову про задоволення позовних вимог.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Черкаської міської ради № 4-1340 від 16.07.2009 року «Про списання з балансу Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги основних засобів».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАСУ.
Головуючий суддя:
Судді:
В повному обсязі постанова виготовлена 23.11.2010року.