Рішення від 22.11.2010 по справі 18/179

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"22" листопада 2010 р. Справа № 18/179

За позовом Прокурор м. Кузнецовська в інтересах держави в особі Кузнецовська міська рада

до відповідача Приватне підприємство фірма "Імбекс"

про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,0028 га на території Кузнецовської міської ради

Суддя Гудак А.В.

Представники:

Від позивача : представник Процун О.О. дов. в справі

Від відповідача : представник Капітула І.С. дов. в справі; Саушкін Р.Ю. дов. в справі

Від органу прокуратури: прокурор відділу облпрокуратури - Гіліс І.В.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор м.Кузнецовська в інтересах держави в особі Кузнецовької міської ради звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Приватного підприємства "Імбекс" про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,0028 га. на території Кузнецовської міської ради. В судовому засіданні позовні вимоги, відповідно до права, наданого статтею 22 ГПК України, прокурор та позивач підтвердили.

Свої вимоги прокурор обгрунтував тим, що Кузнецовською міською радою було направлено в управління з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області листа на проведення перевірки державними інспекторами з контролю за використанням та охорони земель в Рівненській області для встановлення факту самовільного використання земельної ділянки юридичною особою - ППФ "Імбекс" по м-ну Перемоги. В ході проведеної перевірки встановлено, що в порушення вимог земельного законодавства ППФ "Імбекс" на землях житлової та громадської забудови по м-ну Перемоги у м.Кузнецовську самовільно, без набуття права власності чи права користування земельною ділянкою, фактично використовує земельну ділянку площею 0,0028 га. для розміщення та обслуговування торгового кіоску в м.Кузнецовськ по майдану Перемоги, в районі житлових будинків 33-А та 32-А без правоустановлюючих документів на вищевказану земельну ділянку. Земельна ділянка є державою власністю і перебуває у віданні Кузнецовоської міської ради, яка згідно ст.12 Земельного кодексу України здійснює котроль за використанням та охороною земель .

За порушення вимог Земельного кодексу України державною інспекцією з контролю за використанням земель у Рівненській області неодноразово притягнуто генерального директора ППФ "Імбекс" Саушкіна Р.Ю. до адміністративної та матеріальної відповідальності, а також шляхом внесення припису зобов"язано відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку. Однак,вжиті заходи не призвели до усунення порушень земельного законодавств та звільнення земельної ділянки.

Згідно ст.212 Земельного кодексу України повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

У судовому засіданні - 22.11.10 прокурором відділу представництва інтересів в суді Рівненської обласної прокуратури подано заяву про уточнення вимог в частині щодо у який спосіб привести у придатний для використання стан самовільно зайняту земельну ділянку по м-ну Перемоги в районі житлових бкдинків 33-А та 32-А, що в м.Кузнецовську, зокрема зазначено: "Повернути спірну земельну ділянку Кузнецовській міській раді шляхом демонтажу розміщеної на ній споруди за рахунок відповідача".

Представник позивача позовні вимоги прокурора підтримала в повному обсязі.

У судовому засіданні відзначила, що Приватне підприємство фірма "Імбекс" використовує земельну ділянку під самовільне розміщення малої архітектурної форми, що також суперечить Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.09 № 982. Відповідно до п.3 згаданого порядку, розміщення малої архітектурної форми здійснюється на підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради, а для власників земельних ділянок на підставі рішення виконавчого комітету відповідної місцевої ради. Оскільки ППФ "Імбекс"не належить на праві власності земельна ділянка у м.Кузнецовську по мікрарайону Перемоги поблизу будинку № 33/а, то для розміщення малої ахітекрутної форми необхідно отримати рішення міської ради. Як зазначено у п.3 цього Порядку, самовільне розміщення малих архітектурних форм забороняється.

Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Посилання відповідача по справі на рішення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради від 01.03.09 № 58 "Про внесення змін до рішення від 11.09.1997 року № 375", як на підставу правомірності користування земельною ділянкою для обслуговування малої архітектурної форми, не заслуговують на увагу. рішення виконавчого комітету від 11.09.1997 року № 375 ППФ"Імбекс" надано дозвіл на відкриття виїзного кіоску громадського харчування та погоджено режим його роботи. Даний дозвіл надавався для розміщення кіоску громадського зарчування "Купава-1", який відноситься до пересувних малих архітектурних форм. На даний час, відповідач розмістив на спірній земельній ділянці стаціонарну малу архітектурну форму, що підтверджують акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.11.08 № 136, від 19.12.08 № 151 та від 22.01.09 № 79, складені державним інспектором контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Приватне підприємство фірма "Імбекс" не здійснювало плату за користування земельною ділянкою, загальною площею 0,0028 га. по мікрорайону Перемоги поблизу будинку № 33а. Дане посилання підтверджується листом Кузнецовської об"єднаної державної податкової інспекції.

Відповідач проти позову заперечує, про що подав відзив. У судовому засіданні представник відповідача свої заперечення обгрунтовує тим, що ППФ «Імбекс»використовує земельну ділянку поблизу будинку № 33а по мікрорайону Перемоги в м. Кузнецовськ для розміщення належного торгового павільйону. Однак підприємство не здійснювало, самовільного зайняття даної земельної ділянки. Так, рішенням Виконавчого комітету Кузнецовської Рівненської області від 01.03.1999 р. № 58 ППФ «Імбекс»було надано дозвіл на перенесення кіоску громадського харчування з міського ринку на мікрорайон поблизу будинку № 33а та погоджено відповідний розпорядок роботи. Після цього комітет економіки Кузнецовського міськвиконкому закріпив за кіоском громадського харчування постійне місце торгівлі по м-ну Перемоги біля будинку № 33а 4 зв'язку з видачею ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Місце розташування вказаного кіоску також було погоджено головним архітектором міста, начальником Кузнецовського відділу земельних ресурсів, Кузнецовського міського комунального підприємства, директором КП „Малі електричні мережі", начальником Кузнецовського МВ ГУ МНС України в Рівненській області, головним лікарем СЕС (копія ситуаційного плану додається). Крім цього, відповідачем отримано 07 серпня 2000 року в органах державної пожежної охорони дозвіл на початок роботи магазину „Купава-1" біля житлового будинку № 33а по м-ну Перемоги м. Кузнецовськ. Пізніше також надавався головним державним санітарним лікарем висновок за № 5 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову м. Кузнецовськ, м-н Перемоги, біля буд. 33а.

Відповідно до ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Згідно із порядком вибору земельних ділянок для розміщена затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 № 427 міська рада реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає пост комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, відповідною радою. Комісія протягом двох тижнів після отримання матеріалів всі необхідні дії і складає акт, в якому оформляються результати роботи такої

Так, протягом 2001-2009 років ППФ «Імбекс»неодноразово до Кузнецовської міської ради з клопотаннями про надання в оренду земельної ділянки, розташованої по мікрорайону Перемоги біля будинку № 33а для будівництва торгового павільйону (копії клопотань від 20.01.2005 р. та 31.07.2006 р. є в матеріалах справи, копії клопотань від 19.06.2003 р. та від 23.09.2004 р. додаються до відзиву). із таких клопотань органом місцевого самоврядування розглянуто не було, рішення по суті таких звернень не приймалося. Більше того, міська рада на підприємству будь-якої обґрунтованої письмової відповіді на згадані клопотання не надала.

У зв'язку із цим, ППФ «Імбекс»звернулося до міського голови із листом 2005 року за № 14 з проханням надати відповідь на клопотання фірми від № 85 та із листом від 14 березня 2005 року з проханням надати інформацію щодо розгляду клопотання фірми від 23.09.2004 р. за № 127.

15 березня 2005 року ППФ «Імбекс»отримало від Кузнецовської міської ради витяг з протоколу засідання постійної комісії міської ради з питань земельних відносин і навколишнього природного середовища від 27.01.2005 р. На даному засіданні комісією розглядалося клопотання підприємства щодо погодження місця розташування торгового павільйону по мікрорайону перемоги поблизу будинку № 33а на земельній на місці якої на час розгляду клопотання знаходився кіоск «Купава-1», площею 196 м.кв. та надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в строкову оренду строком на 5 років для його розміщення та обслуговування. За результатами розгляду такого клопотання комісія вирішила доручити відділу земельних ресурсів підготувати необхідні документи для винесення земельної ділянки на земельний - (копія листа та витягу додаються до відзиву).

З огляду на вказані обставини ППФ «Імбекс»в 2006 році звернулося в прокуратуру м.Кузнецовська з приводу порушення Кузнецовською міською радою та Кузнецовським відділом земельних ресурсів вимог земельного законодавства при розгляді клопотань підприємства про відведення земельної ділянки по м-ну Перемоги біля буд.33а. Проведеною прокуратурою міста перевіркою було встановлено, що протягом часу з 19.06.2002 р. по 14.03.2005 р. клопотання ППФ «Імбекс»про погодження місця розтошування об'єкта взагалі не розглядались, а відповідь подавалась не по суті, чим порушено вимоги ст. 123 Земельного кодексу України (копії листів додаються). Однак на сьогоднішній день питання щодо надання вищезгаданої земельної ділянки підприємству так і не вирішено. З огляду на це вважаємо, що розгляд ювською міською радою протягом більш як 9-й років вищезгаданих клопотань «Імбекс»свідчить про умисне затягування процесу відведення земельної ділянки в оренду. При цьому зайняття спірної земельної ділянки відбулося не самовільно, а з відома та погодження позивача.

Окрім того, представник відповідача відзначив, що наявність правових підстав на звернення до суду із позовом в інтересах держави в особі Кузнецовської міської ради прокурор обґрунтовує тим, що прокуратура згідно із п. 2 ст. 121 Конституції України забезпечує представництво держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Зі змісту позовної заяви випливає, що такі спірні правовідносини виникли внаслідок використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів і полягають в обмеженні законного власника у праві розпоряджатися нею та використовувати за цільовим призначенням, чим завдається істотна шкода державним інтересам. Також в позовній заяві вказується, що ППФ "Імбекс" незаконно використовує земельну ділянку біля буд. 33-А та 32-А по м-ну Перемоги (в наступному абзаці зазначена інша адреса -по вул. Луговій) в м. Кузнецовськ, яка є державною власністю і перебуває у віданні Кузнецовської міської ради.

При цьому за визначенням прокурора функції, які уповноважена державок здійснювати Кузнецовська міська рада у даних спірних правовідносинах, полягають у тому, що вона згідно із ст. 12 Земельного кодексу України здійснює контроль за використанням та охороною земель комунальної власності.

Однак із наведеного в позовній заяві обґрунтування вимог слідує, що Кузнецовська міська рада є неналежним позивачем й позовні вимоги, заявлені в її інтересах прокурором, є безпідставними. Такий висновок підтверджується наступними нормами чинного законодавства України.

Згідно із ч. 1 ст. 78 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) право власності на землю передбачає наявність одночасно трьох правомочностей - право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Частина третя цієї ж статті кодексу передбачає, що земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема:

б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності;

в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Виходячи із вищезазначених положень ЗК України та норм ч. 2 ст. 2, ч. 1 ст. 169, 172, 327 ЦК України територіальна громада м. Кузненовськ є власником земель комунальної власності, правомочності щодо володіння, користування та розпорядження якими від її імені та в її інтересах здійснює Кузнецовська міська рада.

При цьому для повного та всебічного з'ясування обставин справи слід звернутися також до норм Закону України „Про розмежування земель державної та комунальної власності" (далі - Закон). Відповідно до його ст. 1 розмежування земель державної та комунальної власності полягає у здійсненні організаційно-правових заходів щодо розподілу земель державної власності на землі територіальних громад і землі держави, а також щодо визначення і встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок державної та комунальної власності.

Згідно із ст. 7 Закону при розмежуванні земель державної та комунальної власності до земель комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст передаються, зокрема:

- усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності та земель, віднесених до державної власності;

- земельні ділянки за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Розмежування земель державної та комунальної власності здійснюється за проектами, які за замовленням відповідних сільських, селищних, міських рад, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій розробляються державними та іншими землевпорядними організаціями (ч. З ст. 10 Закону).

При цьому згідно із ч. 3 ст. 12 Закону проекти розмежування земель державної та комунальної власності визначають, зокрема, місце розташування і розмір земельних ділянок, які залишаються в державній власності, за категоріями земель.

Отже, зі змісту вищезазначених норм Закону чітко та однозначно випливає, що на землі територіальної громади та землі держави розподіляються саме землі державної власності. До проведення такого розмежування усі землі в межах населених пунктів, окрім земель приватної власності, належать до земель державної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону право комунальної власності на землю посвідчується державним актом. Згідно із ст. 125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. На дану норму посилається в позовній заяві сам прокурор в обгрунтування вимог, тому Суд повинен застосовувати її також при обґрунтуванні відзиву відповідача.

Як зазначено у листі заступника міського голови м. Кузнецовська, копію якого долучено до матеріалів справи, розмежування земель державної та комунальної власності в м. Кузнецовськ не проводилося. Позивачем даний факт в судовому процесі визнано повністю, у зв'язку із чим проекту розмежування земель державної та комунальної власності і державного акту суду не надано.

Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Пунктом 12 Перехідних положень ЗК України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель приватної власності) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

При здійсненні повноважень, передбачених ст. 12 ЗК України, Кузнецовська міська рада є рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права як власника володіти, користуватися і розпоряджатися землями комунальної власності. У випадках, передбачених п. 12 Перехідних положень ЗК України, держава делегує Кузнецовській міській раді тимчасово виконувати як суб'єкту публічної влади обмежені функції щодо розпорядження землями, які при цьому не належать до земель комунальної власності.

По-друге, ППФ "Імбекс" не здійснює самовільного використання спірної земельної ділянки, оскільки зайняло її з дозволу виконавчого комітету Кузнецовської міської ради, про що зазначалося у відзиві на позов прокурора.

Також відповідачем згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2009 р. № 982 "Про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності" було подано у жовтні 2010 року заяву позивачу про розміщення торгового павільйону на земельній ділянці, яка є предметом даного спору.

Згідно із ст. 1 Закону України „Про державний контроль за охороною та використанням земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними. Просить в позові відмовити.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, прокурора, вивчивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.

Суд виходив з такого.

Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області в в ході здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства відповідачем було виявлено використання земельної ділянки площею 0,0028 га., розташованої за адресою: м.Кузнецовськ, Рівненської області, майдан Перемоги в районі житлових будинків 33а,32а, які відносяться до земель житлової та громадської забудови, для розміщення та обслуговування торгового кіоску (МАФ) без правовстановлюючих документів. За результатами перевірки було складено акт від 17.11.08 за № 136. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області 17.11.08 за № 005264 винесено припис про усунення порушень земельного законодавства. Крім того, 17.11.10 складено акт обстеження земельної ділянки № 2 від 17.11.08, яким встановлено, що земельна ділянка, яка знаходиться м.Кузнецовськ, м-н Перемоги ( у межах населенного пункта), площею 0,0028 га. самовільно зайнята ППФ "Імбекс", на якій встановлений кіоск, правоустановлюючі документи щодо земельної ділянки відсутні. Дані земельна ділянка відноситься до державної форми власності (категорія земель - землі житлової та громадської забудови; цільове призначення - землі запасу, відповідно до п.6 рішення Кузнецовської міської ради № 124 від 27.03.03 "Про врегулювання земельних відносин"); складено протокол про адміністративне правопорушення № 004167 від 17.11.08 на посадову особу підприємства, винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 67 від 20.11.08, яка була останнім оскаржена. Рішенням Управління з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області щодо розгляду скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення № 1540/01-08 від 11.12.08 вищевказану постанову залишен без змін, в скаргу без задоволення ( а.с.20-а.с.21, а.с.25-а.с.26, а.с.94,а.с.95-а.с.97).

Під час повторних перевірок Рівненською облдержземінспекцією 19.12.08 № 151 та 22.01.09 встановлено, що ППФ"Імбекс" вимоги припису від 17.111.08 № 005264, не виконав, порушення земельного законодавства не усунув. По даному факту повторно видано припис від 22.12.08 за № 005701, яким зобов"язано усунути порушення земельного законодавства, а також на генерального директора ППФ "Імбекс" складено протокол про адміністративне правопорушення № 004498 від 22.12.08 за невиконання припису № від 17.11.08 за № 005264та винесено потсанову про накладення адміністративного стягнення від 31.12.08 за № 79 за невиконання припису, яким було зобов"язано відповідача усунути порушення земельного законодавства при використанні земельної ділянки 0,0028 га. для розміщення та обслуговування торгового кіоску в м.Кузнецовськ, майдан Перемоги ( а.с.27- а.с.31).

Черговою перевіркою Рівненської облдержземінспекції 22.01.09 ( акт від 22.01.09 за № 01) встановлено, що ППФ "Імбекс" вимоги повторного припису від 22.12.08 за № 005701 не виконав, порушень земельного законодавства не усунув ( а.с.32).

Згідно із ч.1 статті116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Приписами статті 125 Кодексу унормовано, що право власності та право постійного користування, оренди земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує таке право та його державної реєстрації. Крім того, право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документів, які посвідчують право на неї, та державної реєстрації забороняється. За приписами наведеної норми необхідною умовою допуску землекористувача до використання земельної ділянки є встановлення меж в натурі і одержання документа, що посвідчує право власності, постійного користування чи оренди на дану земельну ділянку та державної реєстрації даного документа. Згідно з вимогами статті 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами; право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Господарським судом установлено факт використання земельної ділянки площею 0,0028 га. для розміщення та обслуговування торгового кіоску в м.Кузнецовськ по майдану Перемоги в районі житлових будинків 33а,32а без правовстановлюючих документів. Статтею 212 Земельного кодексу України унормовано, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування витрат, понесених за час незаконного користування. Частиною 3 цієї ж статті визначено, що повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу право оренди земельної ділянки -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Згідно з частиною 1 пункту 12 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність) у межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

У разі коли розмежування земель державної та комунальної власності у населеному пункті, в якому розташована спірна земельна ділянка, не проведено, питання щодо того, хто саме наділений повноваженнями щодо розпорядження цією земельною ділянкою, залежить від того, де саме вона знаходиться:

у межах населеного пункту (в такому разі - це компетенція органу місцевого самоврядування) чи за його межами (компетенція органів виконавчої влади).

Відповідно до листа № 01-10/997 від 16.11.10 Відділу Держкомзему у м.Кузнецовську Рівненської області земельна ділянка площею 0,0028 га. під торговим кіоском, який належить ППФ "Імбекс" знаходиться в межах м.Кузнецовська по м-ну Перемоги поблизу житлового будинку 33а,32а. Ділянка перебуває в землях запасу Кузнецовської міської ради, категорія земель - житлова та громадська забудова, до розмехування земель державної та комунальної власності форма власності - державна ( а.с.94). Таким чином, вказаною спірною ділянкою розпоряджається Кузнецовська міська рада.

А тому, доводи відповідача, що Кузнецовська міська рада є неналежним позивачем, оскільки, дана спірна земельна ділянка належить до державної форми власності спростовується нормами Земельного кодексу України та та самим відповідачем, оскільки листи - звернення щодо спірної земельної ділянки направлялися на адресу Кузнецовської міської ради.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" даний термін викладено у такій редакції: "самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними".

Тобто, згідно із зазначеним терміном, не вважається самовільним зайняттям земельної ділянки, якщо орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування прийняв рішення про її передачу у власність або надання у користування (оренду). Даний перелік рішень є вичерпним. У разі використання земельної ділянки за наявності будь-яких інших рішень зазначених органів, зокрема: рішення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради № 315 від 11.09.1997 року про видачу дозволу на відкриття виїзного кіоску громадського харчування; рішення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради № 324 від від 18.09.00 про внесення змін до вищевказаного рішення; рішення Кузнецовської міської ради № 404 від 24.02.05 "Про надання дозволу на підготовку до продажу земельної ділянки несільськогоподарського призначення на земельному конкурсі"; висновок щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову; витяг з протоколу засідання комісії з питань земельних відносин та охорони навколишнього природнього середовища віл 27.01.05 щодо розгляду питання про погодження місця розташування торгового павільйону по м-ну Перемоги, дані дії слід кваліфікувати як самовільне зайняття земельної ділянки.

Статтею 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільні зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або користувачам без відшкодування витрат, понесених за час незаконного користування ними, включаючи знесення будинків, будівель, споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач по даній справі, належних доказів правомірності користування земельною ділянкою площею 0,0028 га відповідно до чинного законодавства , що регулює земельні відносини суду не подав.

В матеріалах справи відсутні докази прийняття Кузнецовською міською радою рішень щодо надання в постійне або тимчасове користування, оренду Відповідачу земельної ділянки площею 0,0028 га., що знаходиться на території Кузнецовської міської ради, укладення договору оренди земельної ділянки з приватним підприємством фірмою "Імбекс" у відповідності дост124 Земельного крдексу України .

Самовільно зайняті земельні ділянки, підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

За таких обставин, вбачається, що вимоги прокурора та позивача підтверджуються матеріалами перевірок проведених Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області , приписами, які вручались відповідачу і підлягають задоволенню на підставі ст.ст. 93, 116, 125, 212, п.12 Перехідних Положень Земельного кодексу України.

З доказів, наявних в матеріалах справи вбачається, що відповідач користується земельною ділянкою площею 0,0028га., що розташована на території Кузнецовської міської ради Рівненської області за адресою: м.Кузнецовськ, Рівненської області по м-ну Перемоги в районі житлових будинків 32-А,33-А, яку самовільно зайняв для обслуговування торгівельного кіоску з земель житлової та громадської забудови, яка перебуває в землях запасу Кузнецовської міської ради Рівненської області без належних правових підстав, з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, без відведення землі в натурі й одержання документа, що засвідчує право на землю.

Відповідач доказів добровільного повернення земельної ділянки суду не надав.

Окрім того, Кузнецовська міська рада відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є органом місцевого самоврядування. Стаття 1 зазначеного Закону відносить до делегованих повноважень органів виконавчої влади повноваження, надані органам місцевого самоврядування законом. Відповідно до частини першої ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України. Зокрема, на підставі статті 4 Земельного кодексу України, статті 32 Закону України "Про власність", суб'єктами права державної власності на землю виступають: Верховна Рада України - на землі загальнодержавної власності, Верховна Рада АР Крим - на землі в межах її території (крім земель загальнодержавної власності), обласні, районні, селищні, сільські ради - на землі в межах її території (крім земель загальнодержавної власності). Як власнику землі відповідно до ст. ст. 4, 12 Земельного кодексу України міській раді належить право розпорядження нею, передавати в оренду земельні ділянки, передавати у власність або користування. Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження відносно розпорядження землями у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, використання та розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

На підставі наведених положень законодавства у даному випадку прокурором правильно використано право на звернення в суд з позовом в інтересах держави в особі Кузнецовської міської ради, оскільки у спірних правовідносинах саме Кузнецовська міська рада, як орган місцевого самоврядування, уповноважена державою здійснювати відповідні функціїу галузі земельних відносин.

На підставі вищевикладеного, позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі. На відповідача покладається стягнення в доход державного бюджету державного мита в сумі 85 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн., згідно частини третьої ст.49 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.49, 811, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити в повному обсязі..

2.Зобов"язати Приватне підприємство фірму "Імбекс" ( м.Кузнецовськ, м-н Вараш,22,Рівненська область, 34400, код ЄДРПОУ 13975369) привести земельну ділянку площею 0,0028 га, що розташована на території Кузнецовської міської ради Рівненської області за адресою: м.Кузнецовськ, Рівненської області по м-ну Перемоги в районі житлових будинків 32-А,33-А, яку останній самовільно зайняв для обслуговування торгівельного кіоску з земель житлової та громадської забудови, яка перебуває в землях запасу Кузнецовської міської ради Рівненської області, у придатний для використання за призначенням стан, включаючи демонтаж споруди малої архітектурної форми - торгового кіоску.

3.Стягнути з Приватного підприємства фірми "Імбекс" (м.Кузнецовськ, м-н Вараш,22,Рівненська область, 34400, код ЄДРПОУ 13975369) в доход державного бюджету витрати по сплаті державного мита в сумі 85грн. 00коп. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4.Стягнути з Приватного підприємства фірми "Імбекс" (м.Кузнецовськ, м-н Вараш,22,Рівненська область, 34400, код ЄДРПОУ 13975369) в доход державного бюджету витрати на оплату послуг за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236грн.00 коп. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Гудак А.В.

Повний текст рішення суддею підписано "24" листопада 2010 р.