Справа № 159/7722/24
Провадження № 3/159/86/25
13 січня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Грідяєва М.В. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с.Солов'ї Старовижівського району Волинської області, громадянку України, освіта повна середня, працює: «Ліцей №1 м.Ковель» - техпрацівник, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ;
за ч.1 ст.184 КУпроАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків по відношеню до малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не займається його вихованням, в результаті чого останній 08.10.2024 року перебуваючи в м.Ковель по вул.Кониського в дворі будинку №1, діючи таємно з прямим умислом, керуючись метою та мотивом незаконно заволодів транспортним засобом марки «Jeep Compass» білого кольору р.н.з. НОМЕР_1 , з наміром використати його у власних цілях для проїзду, шляхом відкриття незамкнених водійських дверей проник в салон автомобіля на якому здійснив рух від подвір'я будинку АДРЕСА_2 , чим завдав власниці майнової шкоди, чим ОСОБА_1 порушила ст.8, ст.12 ЗУ «Про охорону дитинства», вчинивши правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що належним чином виховує сина, вказана подія мала місце і відбулася через цікавість сина до автомобілів та техніки, вона провела виховну бесіду з сином, відвідували психолога, син зробив висновки.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали до нього, суд вважає в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, так як об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпроАП не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні.
При розгляді справ суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених статтями 247 і 280 КУпроАП, звертаючи особливу увагу на з'ясування таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, передбаченого КУпроАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені статтею 38 КУпроАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпроАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративну відповідальність.
Частина 1 ст.184 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей. Частина 4 ст.184 КУпроАП передбачає відповідальність за вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки кримінального правопорушення, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність.
Згідно матеріалів до протоколу, кримінальное провадження за фактом незаконного заволодіння транспортним засобом, закрито в зв'язку із відсутністю в діяннях складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.289 КК України, а саме не досягненням ОСОБА_2 віку 14 років, в зв'язку з чим в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення передбаченого ч.1 ст.184 КУпроАП, а вбачається склад правопорушення передбаченого ч.4 ст.184 КУпроАП.
Відповідно до вимог КУпроАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та перекваліфікувати дії особи.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпроАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.247 п.1, 251-252, 266, 283, 284 ч.1 п.3, 285,287-289 КУпроАП,
Провадження по справах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпроАП - закрити в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
СуддяМ. В. Грідяєва