79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
15.11.10 Справа № 19/120
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого-судді Р. Марко
суддів С. Бойко
Т. Бонк
При секретарі Ковалишин Ю.
За участю представників сторін:
Від позивача- з»явився
Від відповідача- з»явився
розглянувши апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому
на рішення господарського суду Рівненської області від 28.09.10
у справі № 19/120
за позовом - Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому
до відповідача -Національного університету водного господарства та природокористування
про стягнення безпідставно відшкодованих коштів
Рішенням господарського суду Рівненської області від
28.09.10 у справі № 19/120, в позові Управління праці та
соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому про
стягнення з відповідача безпідставно відшкодованих коштів в сумі
23513,38 грн., відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну
скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким
позов задоволити повністю. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує
тим, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального права,
судом неповно з"ясовано обставини, що мають значення для справи,
висновки, викладені у рішенні суду, не відповідають обставинам
справи. Щодо суті спору, апелянт зазначає, що в результаті перевірки
проведеної управлінням праці та соціального захисту населення
Рівненського міськвиконкому щодо порядку призначення та виплати
стипендій особам, віднесеним до потерпілих від наслідків аварії на
Чорнобильській АЕС, згідно вимог статей 20, 21, 22, 23 та 30 Закону
України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали
внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2007-2008, 2008-2009 та
2009-2010 навчальні роки (акт № 27/11/09 від 27 листопада 2009
року), було встановлено, що частині студентів Національного
університету водного господарства та природокористування
безпідставно призначалась та нараховувалася підвищена стипендія,
сума якої надавалася до відшкодування управлінню праці та
соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому.
Відповідно до вимог ст. 23 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” студенти з числа осіб, віднесених до 4 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на пільги, передбачені даною статтею лише на час постійного проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується додатком №7 або довідкою довільної форми про термін проживання на забрудненій території. Крім того підпунктом 14 пункту 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. № 936 передбачено виплату підвищеної стипендії студентам відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23, частини шостої статті 30 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за умови реєстрації на території зони посиленого радіоекологічного контролю до вступу в навчальний заклад та виїзду на період навчання з цієї території або навчання на цій території. Студенти університету з числа зазначеної категорії (віднесені до 4 категорії), які після здобуття освітньої кваліфікації “бакалавр” були відраховані з навчального закладу та вступили до цього ж університету для здобуття освітньої кваліфікації “магістр” не мали права на отримання підвищеної стипендії, оскільки дані студенти до моменту вступу були тимчасово (на час навчання) зареєстровані в м. Рівне, а отже вступ відбувався з “чистої” території. Внаслідок цього Національним університетом водного господарства та природокористування завдано збитків державі, у вигляді зайво відшкодованої стипендії для Університету Управлінням праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на загальну суму 23513,38 грн. На адресу відповідача 07.07.2010 року було надіслано претензію з вимогою в місячний термін внести на р/рахунок управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому суму зайво відшкодованої стипендії в розмірі 23513 грн. 38коп. Однак, відповідач в добровільному порядку претензію не задовольнив.
В судовому засіданні, представник відповідача заперечив проти доводів апелянта, просив рішення суду залишити без змін, як таке, що прийнято з дотриманням норм чинного законодавства та на підставі досліджених усіх обставин справи. Зокрема зазначив, що підпунктом 14 пункту 4 порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20 вересня 2005 року №936 передбачено виплату підвищеної стипендії студентам відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23, частини шостої статті 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за умови реєстрації на території зони посиленого радіоекологічного контролю до вступу в навчальний заклад та виїзду на період навчання з цієї території або навчання на цій території. Таким чином чинне законодавство передбачає право студентів, які проживали в зоні посиленого радіоекологічного контролю і вступили навчатися в державні навчальні заклади, розташовані за межами зони забруднення, на отримання підвищеної стипендії на весь період навчання, але не більше як до досягнення студентом 23 років.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, дослідивши обставини справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення вимог апелянта.
При цьому колегія виходила з наступного.
В результаті проведеної управлінням праці та соціального захисту населення перевірки порядку призначення та виплати стипендій особам, віднесеним до потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у Національному університеті водного господарства та природокористування за 2007 -2010 навчальні роки (Акт № 27/11/09 від 27.11.2009 р.), спеціалістами управління зроблено висновок про безпідставне нарахування і виплату відповідачем підвищеної стипендії частині студентів, сума якої надавалася до відшкодування управлінню. Зазначена обставина призвела до безпідставного відшкодування бюджетних коштів в сумі 23513,38 грн. чим було завдано збитків державі. Суть порушення визначена тим, що студенти університету (віднесені до 4 категорії постраждалих) після здобуття освітньої кваліфікації “бакалавр” були відраховані з навчального закладу та вступали до цього ж університету для здобуття освітньої кваліфікації “магістр” з наданням до приймальної комісії університету додатків № 7, які були виписані роком вступу, але не підтверджували факт проживання на територіях радіоактивного забруднення на момент вступу в університет. Тобто вступ в університет даної категорії студентів відбувався з “чистої” території (особи були на час навчання тимчасово зареєстровані в м. Рівне), а тому вони не мали права на отримання пільг та компенсацій, передбачених вимогами статті 23 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(підстава -лист Міністерства праці та соціальної політики України від 11.09.2007 р. № 898/20/112-07).
За наслідками перевірки відповідачу запропоновано повернути безпідставно відшкодовані кошти з державного бюджету в сумі 23513,38 грн. на рахунок позивача. Однак відповідачем не було повернуто дані кошти.
Відповідно до п. 4 статті 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(далі в тексті -Закон) до 4 категорії постраждалих відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону особам віднесеним до категорії 4 надаються пільги, зокрема, передбачені п. 6 ст. 22 Закону (3-тя категорія постраждалих).
Пунктом 6 ст. 22 Закону встановлено, що студентам із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи гарантується надання гуртожитку, якщо вони не мають житла, а також виплата підвищеної стипендії в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, незалежно від місця навчання на території України.
Частиною 6 статті 30 Закону встановлено, що дітям до досягнення повноліття, які до вступу в державні вищі заклади освіти, професійно-технічні заклади освіти, розташовані за межами зони забруднення, мали підстави для отримання категорії 4, надаються пільги, передбачені пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті та пунктом 4 частини третьої цієї статті, а студентам з числа цих дітей віком до 23 років надаються пільги, передбачені пунктом 6 статті 22 цього Закону.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, ст.. 30 входить до розділу V даного Закону “Захист дітей, потерпілих від чорнобильської катастрофи” який конкретизує права постраждалих дітей (учнів, студентів тощо) на пільги та компенсації в порівнянні із загальними положеннями статей 22, 23 Закону.
Підпунктом 14 пункту 4 “Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(далі в тексті -Порядок), затвердженого постановою КМУ від 20.09.2005 р. № 936 передбачено здійснення управлінням праці та соціального захисту населення виплати підвищення до стипендії учням та студентам (у тому числі інвалідам, які отримують пенсію) відповідно до пункту 26 частини першої статті 20, пункту 1 частини першої статті 21, пункту 6 частини першої статті 22, пункту 1 частини першої статті 23, пункту 4 частини третьої статті 30, а також за умови реєстрації на території зони посиленого радіоекологічного контролю до вступу в навчальний заклад та виїзду на період навчання з цієї території або навчання на цій території - відповідно до пункту 1 частини першої статті 23, частини шостої статті 30 Закону.
З огляду на вище встановлене, вбачається, що студенти з числа дітей, які мають підстави для отримання категорії 4 постраждалих, користуються правом отримувати підвищену стипендію до досягнення 23-го віку (ст. 30 Закону) за умови реєстрації на території зони посиленого радіоекологічного контролю до вступу в навчальний заклад та виїзду на період навчання з цієї території.
Таким чином, що і вірно зазначено судом першої інстанції, доводи позивача про те, що студенти університету з числа зазначеної категорії (4 категорії), які після здобуття освітньої кваліфікації “бакалавр” були відраховані з навчального закладу та вступили до цього ж університету для здобуття освітньої кваліфікації “магістр” не мали права на отримання підвищеної стипендії, оскільки вступ відбувався з “чистої” території, є безпідставними, оскільки право на отримання такої стипендії зберігається також і на період виїзду на навчання та до досягнення 23-го віку.
Колегія суддів, вважає, що місцевим господарським судом за наявних у справі доказів в цілому зроблено правильні висновки щодо обставин справи, що свідчить про відсутність підстав для скасування рішення місцевого господарського суду та задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд -
Постановив:
Рішення господарського суду Рівненської області від 28.09.10 у справі № 19/120 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.
Матеріали справи скерувати до господарського суду Рівненської області.
Головуючий Р. Марко
Суддя С. Бойко
Суддя Т. Бонк