Справа № 2-2962/2010р.
09 вересня 2010 р. Запорізький районний суд Запорізької області
у складі: головуючого - судді Галянчук М.І.
при секретарі - Отєговій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі про стягнення недоплаченої пенсії -
10.08.2010р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, вказавши, що Управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області йому була призначена пенсія за віком. З дня призначення пенсії він продовжував працювати та сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України. Тому він звернувся до відповідача із заявою про проведення відповідного перерахунку пенсії, а відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно ст..40 Закону.
Порушивши чинне законодавство, відповідач здійснив перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн.
В своїй відповіді № 495/К-04 від 13.07.2010р. відповідач посилається на те, що ч.4 ст.42 Закону було передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахування пенсії, що визначається згідно ст..40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії, були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсії проводились відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення».
Зазначені дії відповідача щодо використання при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати за позаминулий рік не передбачені ні Законом № 1058, ні постановою Кабінету Міністрів України. Лист Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. № 20/0/18-19/039 не зареєстрований у Міністерстві юстиції України, а значить немає сили підзаконного акту та носить рекомендаційний характер.
Враховуючи викладене, позивач просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області щодо проведення перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» з урахування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік у сумі 1650,43 грн.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.
Відповідачем були надані заперечення проти позовної заяви, в яких вказано, що відповідно до абзацу першого п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону із застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
У зв'язку з цим перерахунки пенсії проводились відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення».
Відповідно до спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. № 20/018-19/039 до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» проводяться із застосуванням показника в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.)
Отже, вищевказане свідчить про те, що Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області діє на підставі законодавства.
Згідно із п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993р. № 7-93 «Про державне мито» органи Пенсійного фонду звільнені від сплати держмита. У справах про відшкодування шкоди, завданої незаконним рішенням, діями чи бездіяльністю органів державної влади, витрати на інформаційно-технічне забезпечення процесу не сплачуються, і отже не підлягають відшкодуванню.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача Александрова Ю.О. (довіреність № 702/01 від 03.03.2010р. - в матеріалах справи) в судове засідання не з'явилася, але надала суду заяву про розгляд справи у їхню відсутність.
Суд, вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та продовжує працювати.
Позивачем була подана заява про проведення відповідного перерахунку пенсії, так як з дня призначення пенсії він продовжував працювати та сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України.
Відповідачем перерахунок пенсії був зроблений із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні не за календарний рік, що передує року зверненню за перерахунком пенсії, тобто не за 2009 рік, а за 2007 рік.
Відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідач посилається на те, що питання щодо застосування середньої заробітної плати для перерахунку пенсії на сьогоднішній час не вирішено, тому перерахунок здійснюється відповідно до спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. № 20/0/18-19/039, який визначив порядок застосування статей 40, 42 (частина 4) Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ, встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік. Але у спільному листі Мінпраці та ПФУ не наведено правових підстав для застосування при перерахунку пенсій показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік.
Відповідно до вимог Указу Президента України від 03.10.1992р. № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» та Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи та законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженого постановою КМУ від 28.12.1992р. № 731, нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади і які зачіпають права, свободи та законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Листи органів виконавчої влади не підлягають державній реєстрації і не є нормативно-правовими актами, вони мають лише роз*яснювальний та інформаційний характер і не повинні містити нових правових норм. Якщо лист містить нові правові норми, що зачіпають права, свободи та законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, вони є не чинними і підлягають відкликанню з місць та скасуванню.
Із змісту ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» слідує, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого ч.1 ст.40 цього Закону, тому відповідно має застосовуватись і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до частини 1 ст.40 цього Закону, тобто, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Згідно п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення», у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахування не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначений в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Таким чином, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в частині зобов*язання перерахувати пенсію за віком з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 року зі змінами, Положенням «Про Пенсійний фонд України», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст..ст. 10, 11, 60, 213-215 ЦПК України, ч.5 ст.267 ЦК України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області щодо проведення перерахунку пенсії неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік у сумі 1650,43 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення або отримання його копії.
Суддя М.І. Галянчук