Рішення від 09.08.2024 по справі 207/1644/24

№ 207/1644/24

№ 2/207/758/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2024 року м. Кам'янське

Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Юрченко І.М.,

при секретарі Сівачук А.А.,

за участю:

представника позивача Торішньої Г.А.

відповідача ОСОБА_1

відповідачки ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Кам'янське цивільну справу за позовом Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2024 року Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, 15 травня 2024 року представник позивача КП ДОР «Аульський водовід» подав до суду уточнену позовну заяву, в якій просить суд стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення в сумі 75178 (сімдесят п'ять тисяч сто сімдесят вісім) гривень 35 коп. за період з 01.03.2017 року по 01.05.2024 року, 493 (чотириста дев'яносто три) грн. 55 коп. пені, та витрати у зі сплати судового збору в розмірі 3028 грн. 00 коп.

В обґрунтування заявлених уточнених позовних вимог позивач зазначив, що Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (далі - КП ДОР «Аульський водовід») (надалі - Позивач) є підприємством комунальної форми власності, основним видом діяльності якого є послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради № 973 від 21.12.2021 року КП ДОР «Аульський водовід» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Кам'янської міської територіальної громади. Дане рішення було розміщено на офіційному веб-сайті (https://kam.gov.ua) Кам'янської міської ради Дніпропетровської області.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про критичну інфраструктуру» та Порядку віднесення об'єктів до об'єктів критичної інфраструктури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 року №109, Міністерством розвитку громад та територій України наказом від 07.09.2022 року №167 Комунальне підприємство «Аульський водовід» Дніпропетровської обласної ради включено до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури за типом основної послуги централізоване водопостачання.

Відповідно до п.5 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги визначено, що виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Таким чином, КП ДОР «Аульський водовід» з 01.01.2022 року є єдиним надавачем послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення м. Кам'янське.

Позивач надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення згідно з Законами України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про житлово-комунальні послуги» та Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених ПКМУ від 05.07.2019 року №690.

01.03.2022 року у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №85 від 02.02.2022 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року №690», на виконання закону України від 03.12.2020 року №1060 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» та керуючись нормами ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України КП ДОР «Аульський водовід» опублікувало на своєму офіційному веб-сайті (https://www.aulivocla.org.ua/) текст повідомлення про публічну пропозицію (оферту) КП ДОР Аульський водовід» про укладення індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення і текст індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення. у зв'язку з чим з 01.04.2022 року вказаний договір вважається укладеним.

Повідомленням було визначено, що фізична особа, що користується послугами централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, вважається такою, що ознайомлена, погоджується та приєднується до умов публічного договору. У разі відмови від отримання вказаних послуг, споживач зобов'язаний був направити письмову відмову до КП ДОР «Аульський водовід» для оформлення припинення надання послуг.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем послуги.

Публічні договори приєднання про надання послуги з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті підприємства (виконавця послуги) такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

Відповідно до Публічного індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (без обслуговування внутрішньобудинкових систем) розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, якщо інше не визначено договором.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплачувати отримані житлово-комунальні послуги.

Квартира за адресою: АДРЕСА_1 підключена до централізованого водопостачання та до централізованого водовідведення, що підтверджується відкритим за даною адресою особовим рахунком № НОМЕР_1 .

В даній квартирі зареєстроване місце проживання відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , та ОСОБА_3 , та малолітнього ОСОБА_4 , 2013 року народження, що підтверджується довідкою, виданою ТОВ «Абонент XXI» № 001276308 від 05.03.2024.

Від Відповідачів на адресу КП «Кам'янський міськводоканал» ДОР не надходило жодних заяв та повідомлень про відмову від отримання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зміну фактичної кількості проживаючих осіб або щодо тимчасової відсутності проживаючих осіб за даною адресою.

Мешкаючи у багатоквартирному будинку, Відповідачі фактично користувалися житлово-комунальними послугами.

За адресою: АДРЕСА_1 відсутній засіб обліку води, тому нарахування плати за надані послуги, здійснюється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно із чинним законодавством. В квартирі відповідачів зареєстровано 4 особи.

Відповідачі не здійснювали в повному обсязі оплату за послуги, в результаті чого за період з 01.03.2017 року по 01.05.2024 року утворилась заборгованість в розмірі 75178 (сімдесят п'ять тисяч сто сімдесят вісім) гривень 35 коп.

Також, враховуючи постанову КМУ № 1405 від 29.12.2023, з 01.02.2024 (за 29 днів) відповідачам нарахована пеня в розмірі 493 грн. 55 коп.

Враховуючи регулярне невиконання відповідачем своїх обов'язків по оплаті за надані послуги, позивач звертався до суду із заявою про видачу судового наказу. Баглійським районним судом міста Дніпродзержинська були видані судові накази: № 207/5077/21 від 10.12.2021 - скасований ухвалою від 06.02.2024, та № 207/4069/23 від 25.08.2023 - скасований ухвалою від 08.02.2023.

Постановою КМУ «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 211 від 11.03.2020 року (зі змінами та доповненнями) та Постановою КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2» № 1236 від 09.12.2020 (зі змінами та доповненнями) карантин встановлено з 12.03.2020 року до 30.06.2023 року на всій території України.

Відповідно до п. 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.

Відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ від 24.02.2022 року та Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року (зі змінами та доповненнями) з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан строком на 30 діб. Термін воєнного стану продовжено з 05 год. 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

З огляду на вищенаведені приписи чинного законодавства до стягнення з Боржників заявляється заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у межах строку позовної давності.

Таким чином, заборгованість Відповідачів за надані послуги за вказаний період становить 75178 (сімдесят п'ять тисяч сто сімдесят вісім) гривень 35 коп., та 493 грн. 55 коп. пені, що підтверджується розрахунком заборгованості про надання населенню послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

На підставі викладеного позовні вимоги просять задовольнити.

Представник позивача Торішня Г.А. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» не визнав, оскільки нараховано занадто велику суму боргу. Та пройшли строки позовної давності. У задоволенні позовних вимог просив відмовити. Також подав суду заяву, відповідно до якої просив застосувати строк позовної давності за 2021 - 224 роки.

Відповідачка ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» не визнала, оскільки нараховано занадто велику суму боргу, та пройшли строки позовної давності. У задоволенні позовних вимог просила відмовити.

Представник позивача Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» Торішня Г.А., щодо аргументів відповідачів про нарахування надвеликої суми боргу пояснила, що за адресою відповідачів відсутній засіб обліку води, нарахування плати за надані послуги здійснено згідно з установленими нормативами споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно із чинним законодавством, субсидію відповідачі не оформлювали, документів про те, що відповідачі належать до пільгової категорії громадян не надавали.

Щодо заяви відповідачів про сплив терміну позовної давності, такі твердження помилкові.

Постановою КМУ «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 211 від 11.03.2020 року (зі змінами та доповненнями) та Постановою КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2» № 1236 від 09.12.2020 (зі змінами та доповненнями) карантин встановлено з 12.03.2020 року до30.06.2023 року на всій території України.

Відповідно до п. 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.

Відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ від 24.02.2022 року та Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року (зі змінами та доповненнями) з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан дію якого продовжено до теперішнього часу.

З огляду на вищенаведені приписи чинного законодавства до стягнення з Боржників заявляється заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у межах строку позовної давності.

Згідно із ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи на підставі доказів, поданих учасниками справи. В судовому засіданні досліджені всі докази, подані учасниками справи. Клопотання про витребування і дослідження інших доказів до суду не надходило. Суд постановляє рішення на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Виходячи із змісту ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд, взявши до уваги позицію сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 25 березня 2009 року № 161 визначено Комунальне виробниче підприємство Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у м. Дніпродзержинськ. Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 28 травня 2009 року № 698-37/V визначено, що КВП ДМР «Міськводоканал» розпочинає свою господарську діяльність з 1 червня 2009 року. У зв'язку з перейменуванням м. Дніпродзержинськ на Кам'янське, рішенням Кам'янської міської ради від 30 вересня 2016 року № 468-10/VII найменування КВП ДМР «Міськводоканал» змінено на Комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал». 14 лютого 2020 року рішенням Дніпропетровської обласної ради № 564-21/VII назву КВП КМР «Міськводоканал» змінено на Комунальне підприємство «Кам'янський міськводоканал» Дніпропетровської обласної ради.

Відповідно до ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 24 листопада 2022 року у справі № 904/160/19 закрито провадження у справі № 904/160/19 про банкрутство Комунального підприємства «Кам'янський міськводоканал» Дніпропетровської обласної ради». Рішенням Дніпропетровської обласної ради від 13 травня 2022 року № 185-ІІ/VІІІ затверджено передавальний акт щодо правонаступництва КП ДОР «Аульський водовід» майна, прав та юридичних обов'язків КП «Кам'янський водоканал» ДОР» стосовно всіх кредиторів та боржників , включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Також, рішенням Дніпропетровської обласної ради від 5 листопада 2021 року №138-8/VІІІ «Питання діяльності окремих обласних комунальних підприємств та закладів, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області» затверджено нову редакцію статуту КП ДОР «Аульський водовід», за змістом якої визначено, що Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та юридичних обов'язків Комунального підприємства «Кам'янський водоканал» Дніпропетровської обласної ради». КП ДОР «Аульський водовід» є правонаступником КП «Кам'янський водоканал» ДОР» . Дані факти підтвердженні у постанові Центрального апеляційного господарського суду від 27 лютого 2023 року у справі № 904/160/19.

Рішенням Дніпропетровської обласної ради від 6 серпня 2021 року № 94-7/VII вирішено реорганізувати КП «Кам'янський водоканал» ДОР шляхом приєднання до КП ДОР «Аульський водовід». Рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради № 973 від 21 грудня 2021 року КП ДОР «Аульський водовід» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Кам'янської міської територіальної громади. Таким чином, КП ДОР «Аульськй водовід» з 1 січня 2022 року є єдиним надавачем послуг централізованого водопостачання та центрального водовідведення у м. Кам'янське.

Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. Споживач зобов'язується оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. 1 березня 2022 року КП ДОР «Аульський водовід» опублікувало на своєму офіційному веб-сайті текст повідомлення про публічну пропозицію про укладання індивідуального договору про надання послуг, у зв'язку з чим з 1 квітня 2022 року договір вважається укладеним. Повідомленням було визначено, що фізична особа, що користується послугами централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, вважається такою, що ознайомлена, погоджується та приєднується до умов публічного договору. У разі відмови від отримання вказаних послуг, споживач зобов'язаний був направити письмову відмову до КП ДОР «Аульський водовід» для оформлення припинення надання послуг. Отже, 1 квітня 2022 року між КП ДОР «Аульський водовід» та відповідачами було укладено публічний індивідуальний договір про надання послуг з централізованого постачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 ( а.с. 12-13).

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо), або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 525 ЦК України 2003 року одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом .

Згідно ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Підприємець не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів (робіт, послуг). У разі необґрунтованої відмови підприємця від укладення публічного договору він має відшкодувати збитки, завдані споживачеві такою відмовою. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору. Умови публічного договору, які суперечать частині другій цієї статті та правилам, обов'язковим для сторін при укладенні і виконанні публічного договору, є нікчемними.

Квартира за адресою: АДРЕСА_1 підключена до централізованого постачання та централізованого водовідведення, що підтверджується відкритим особовим рахунком № НОМЕР_2 . Факт отримання полуг у квартирі за вказаною адресою відповідачами не заперечувався.

У квартирі за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані відповідачі: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , та малолітній ОСОБА_4 , 2013 року народження, що підтверджується довідкою про склад сім'ї, виданою ТОВ «Абонент XXI» № 001276308 від 05.03.2024 (арк. с. 11), та відповідями з Єдиного державного демографічного реєстру № 498249, № 498269, № 498281 від 19.03.2024 (арк. с. 21-23).

Від відповідачів на адресу КП ДОР «Аульський водовід» не надходило жодних заяв та повідомлень про відмову від отримання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зміну фактичної кількості проживаючих осіб або щодо тимчасової відсутності проживаючих осіб за адресою: АДРЕСА_1 . Мешкаючи у багатоквартирному будинку, відповідачі фактично користувалися житлово-комунальними послугами.

Відповідно до розрахунку заборгованості, відповідачі з 01 березня 2017 року по 01 травня 2024 року мають заборгованість у розмірі 75178 грн. 35 коп. та нараховано пеню у розмірі 493 грн. 55 коп. (арк. с. 41-42).

Оскільки, за адресою: АДРЕСА_1 відсутній засіб обліку води, тому нарахування плати за надані послуги здійснюється згідно з установленими нормативними (нормами) споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно з чинним законодавством.

Згідно з вимогами абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором .

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (абз. 2 ч. 1ст. 9 Закону №2189-VIII).

Відповідно до ст. 13,14 Закону України «Про житлово-комунальніпослуги» послуги з централізованого водопостачання та водовідведення віднесено до комунальних.

Відповідно до п. 18 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, споживач зобов'язаний оплачувати комунальні послуги.

Нарахування за надані послуги з централізованого водопостачання та з централізованого водовідведення за вказаною адресою проводиться на підставі тарифів, встановлених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг у відповідності до п 20 Правил №630.

Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо), або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

З матеріалів справи встановлено, що відповідачі належним чином свої зобов'язання щодо оплати послуг з централізованого водопостачання та водовідведення не виконували, плату за спожиті послуги у повному обсязі не вносили, внаслідок чого у відповідачів перед позивачем утворилась заборгованість за надані послуги з централізованого водопостачання за період з 01.03.2017 року по 01.05.2024 року в сумі 75178 (сімдесят п'ять тисяч сто сімдесят вісім) гривень 35 коп., що підтверджується розрахунком заборгованості про надання населенню послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до частини 1 статті 26 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» У разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесенні плати за житлово-комунальні послуги.

30.12.2023 року набрала чинності Постанова КМУ від 29.12.2023 року № 1405, якою скасовано заборону на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), нараховану на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Враховуючи дану Постанову КМУ № 1405, позивач з 01.02.2024 року нарахував пеню в розмірі, встановленому ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», яка станом на 01.05.2024 склала 493 грн. 55 коп.

Щодо аргументів відповідачів про нарахування надвеликої суми боргу суд зазначає наступне. За адресою відповідачів відсутній засіб обліку води, нарахування плати за надані послуги здійснюється згідно з установленими нормативними (нормами) споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно з чинним законодавством. Документів про те, що відповідачі належать до пільгової категорії громадян, та що мають оформлену субсидію, не надали.

Щодо заяви відповідачів про застосування судом до вимог КП ДОР «Аульський водовід» строку позовної давності, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст.256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Згідно із ч. 4ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).

Перебіг загальної і спеціальної позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1ст. 261ЦК України).

Відповідно до ч. 3ст. 267 ЦК України, суд застосовує позовну давність за заявою відповідача.

Згідно п. 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно п. 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України у період дії воєнного стану в Україні , введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.

Відповідачі свої обов'язки по оплаті за надані послуги не виконували.

З урахуванням п. 12 , 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2003 року не підлягає застосуванню позовна давність починаючи з квітня 2017 року.

Враховуючи заяву відповідачів щодо застосування терміну позовної давності, позивачем уточнено позовні вимоги із врахуванням термінів загальної позовної давності. Згідно з останнім розрахунком позивача, ( ар.с.41-42) відповідачі взагалі не мають забогованості станом на травень 2017 року.

Більш за це відповідачами частково сплачена заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в березні 2024 року в сумі 20000,00грн. Сплативши частково забогованість, відповідачі фактично визнали її наявність та перервали строк позовної давності. Більш за це, в матеріалх справи мається заява відповідача ОСОБА_1 , адресована на ім'я директора Кам'янського водопровідно-каналізаційного господарства КП ДОР "Аульський водовід" від 15 березня 2024 року, в якій він фактично визнає заборгованість в сумі 77619,41грн. та просить надати розстрочку на оплату заборгованості терміном на 24 місяці (ар.с.31).

Згідно ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків , передбачених законом . Кожна сторона повинна довести обставини , які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень , крім випадків , встановлених цим Кодексом .

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень , крім випадків , встановлених цим Кодексом .

Згідно ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням , що ґрунтується на всебічному , повному , об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів . Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили . Суд оцінює належність , допустимість , достовірність кожного доказу окремо , а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності . Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому , так і кожному доказу (групі однотипних доказів) , який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача КП ДОР «Аульський водовід» про стягнення з відповідачів заборгованості за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення за період з 01.03.2017 року по 01.05.2024 року в сумі 75178 (сімдесят п'ять тисяч сто сімдесят вісім) гривень 35 коп. та пені в сумі 493 грн. 55 коп. підлягають задоволенню.

Питання про стягнення судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 82, 263, 264, 265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (код ЄДРПОУ 34621490; адреса: 52300, Дніпропетровська область, Криничанський район, смт. Аули, Аульська селищна рада, Комплекс будівель та споруд №2) заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення в сумі 75178 (сімдесят п'ять тисяч сто сімдесят вісім) грн. 35 коп. та 493 (чотириста дев'яносто три) грн. 55 коп. пені.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (код ЄДРПОУ 34621490; адреса: 52300, Дніпропетровська область, Криничанський район, смт. Аули, Аульська селищна рада, Комплекс будівель та споруд №2) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1009 грн. 33 коп. (за сплачений позивачем судовий збір).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (код ЄДРПОУ 34621490; адреса: 52300, Дніпропетровська область, Криничанський район, смт. Аули, Аульська селищна рада, Комплекс будівель та споруд №2) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1009 грн. 33 коп. (за сплачений позивачем судовий збір).

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (код ЄДРПОУ 34621490; адреса: 52300, Дніпропетровська область, Криничанський район, смт. Аули, Аульська селищна рада, Комплекс будівель та споруд №2) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1009 грн. 33 коп. (за сплачений позивачем судовий збір).

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст судового рішення складено 12 серпня 2024 року.

Суддя І.М. Юрченко