01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
19.10.2010 № 35/409-3/193
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Баранця О.М.
суддів: Чорної Л.В.
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Синюк В.М. (представник за довіреністю)
від відповідача 1.- Тхорик С.М. (представник за довіреністю);
від відповідача 2. - Рогожинська І.В. (представник за довіреністю);
від прокуратури - Цюкало Ю.В. (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Велдан"
на рішення Господарського суду м.Києва від 05.08.2010
у справі № 35/409-3/193 ( .....)
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Велдан"
до Київська міська рада
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
третя особа позивача
третя особа відповідача
про визнання укладеним договору купівлі-продажу земельної ділянки
Рішенням господарського суду міста Києва від 05.08.2010 року у справі № 35/409/3-193 в задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Велдан» в частині визнання укладеним договору купівлі - продажу земельної ділянки, що розташована за адресою м. Київ, вул. Олеся Гончара (Тургенєвська, 2-в) у Шевченківському районі м. Києва, загальною площею 0,2397 га між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Велдан» відмовлено повністю. В частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити підписання, реєстрацію та видачу в установленому порядку державного акта на право власності на земельну ділянку провадження у справі припинено.
Дане рішення мотивоване тим, що Позивач в супереч вимогам ст. 33 Господарського процесуального кодексу України не довів суду обставин, на підставі яких він звернувся до суду із вимогами про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки укладеним.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Велдан» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 05.08.2010 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення господарського суду міста Києва від 05.08.2010 року винесено з порушенням норм процесуального та матеріального права, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, суд дав неправильну оцінку доказам.
Так, апелянт стверджує, що не був належним чином повідомлений про місце судового засіданні, в результаті чого не був присутній під час прийняття судом оскаржуваного рішення.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Велдан» заявлено клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку із порушенням провадження справі №2а-14574/10/2670 Окружним адміністративним судом міста Києва за позовом ТОВ «Велдан» до Київської міської ради, третя особа - Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо не розгляду на черговій сесії питання про продаж земельної ділянки загальною площею 0,2397га, що розташована по вулиці Олеся Гончара (вул. Тургенєвська, 2-в) у Шевченківському районі міста Києва та про зобов'язання розглянути у місячний строк передбачений чинним законодавством питання про продаж зазначеної земельної ділянки.
Представники Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) питання стосовно зупинення провадження надають на розсуд суду.
Представник Прокуратури міста Києва заперечує проти задоволення зазначеного клопотання.
Колегія суддів клопотання ТОВ «Велдан» про зупинення провадження не задовольняє, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Пов'язаність справ полягає у тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема факти, що мають преюдиціальне значення. Ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи.
Неможливість розгляду справи до вирішення справи іншим судом полягає у тому, що обставини, які розглядаються іншим судом не можуть бути встановлені господарським судом самостійно.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 02.09.2010 року апеляційну скаргу ТОВ «Велдан» прийнято до розгляду та порушено апеляційне провадження у справі № 35/409-3/193.
Розпорядженням голови Київського апеляційного господарського суду розгляд апеляційної скарги по справі № 35/409-3/193 доручено колегії у складі: головуючий суддя Баранець О.М., судді: Калатай Н.Ф., Чорна Л.В.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Як було встановлено під час судового розгляду в суді першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, на підставі рішення Господарського суду міста Києва від 21.12.2006 року у справі № 2/634 між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Велдан» було укладено договір оренди земельної ділянки на вул. Олеся Гончара (вул. Тургенєвська, 2в) у Шевченківському районі міста Києва, загальною площею 2 397 м2. Зазначений договір зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 26.02.2007 року за № 91-6-00625 у книзі записів державної реєстрації договорів /а.с. 51-56/.
Відповідно до п. 8.3. договору Орендар має переважне право на купівлю земельної ділянки у разі її продажу.
Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України Київській міській раді належить право розпорядження землями територіальної громади міста Києва.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про столицю України місто-герой Київ» Київська міська рада має право визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
На підставі зазначеного закону Київська міська рада своїм рішенням від 14.03.2002 № 304/1738 визначила Тимчасовий порядок продажу земельних ділянок в міста Києві.
28.03.2007 року ТОВ «Велдан» звернувся до Київської міської ради з клопотанням від 26.03.2007 року про викуп земельної ділянки площею 0,2397 га, що знаходиться по вул.. Олеся Гончара (вул. Тургенєвська, 2-в) у Шевченківському районі міста Києва /а.с. 48/.
Відповідно до п. 2.2 Тимчасового порядку Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації опрацьовує представлені матеріали і при можливості подальшого їх оформлення організовує проведення експертної грошової оцінки та складання технічної документації з продажу земельної ділянки, або готує відповідь про відмову.
Технічна документація з продажу земельної ділянки складається з текстових (пояснювальна записка, документи, вказані в п. 2.1), графічних матеріалів (план встановлених меж земельної ділянки, витяг з чергового кадастрового плану, топографічний план в масштабі 1:500 з нанесеними червоними лініями) та висновку експерта про ринкову вартість земельної ділянки.
Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації погоджує документацію та готує проект рішення Київради про продаж земельної ділянки і подає його разом з технічною документацією та звітом про експертну грошову оцінку для розгляду та погодження постійною комісією Київради з питань містобудування та землекористування.
На замовлення Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) Товариством з обмеженою відповідальністю «Ленд групп» визначено ринкову вартість земельної ділянки на вул. Олеся Гончара (Тургенєвська, 2-в) у Шевченківському районі міста Києва, яка передбачена для продажу позивачу в розмірі 5 056 656,00 грн. /а.с. 49-50/.
Відповідно до висновку Державної експертизи землевпорядної документації від 18.12.2007 № 198/10-32, проведеної Державним агентством земельних ресурсів України, звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки на вул. Олеся Гончара (Тургенєвська, 2-в) у Шевченківському районі м. Києва, яка передбачена для продажу Позивачу, відповідає вимогам земельного законодавства та діючих нормативно-методичних документів з експертної оцінки земельних ділянок і оцінено позитивно /а.с. 86-87/.
Крім цього, на замовлення Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) Позивачем було розроблено технічну документацію земельної ділянки на вул. Олеся Гончара (Тургенєвська, 2-в) у Шевченківському районі м. Києва /а.с. 34-85/.
Вказана технічна документація погоджена Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
14.05.2008 рок ТОВ «Велдан» звернувся до Київської міської ради з пропозицією укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки на вул. Олеся Гончара (Тургенєвська,2-в) у Шевченківському районі м. Києва разом з двома примірниками проекту договору купівлі-продажу земельної ділянки підписаних Позивачем /а.с. 18-33/.
За дорученням заступника міського голови - секретаря Київради від 14.05.2008 року № 18924 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) розглянуло вказане питання та повідомило, що рішення Київради про розгляд питання продажу Товариству з обмеженою відповідальністю «Велдан» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісного будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземною автостоянкою на вул. Олеся Гончара (Тургенєвська, 2-в) у Шевченківському районі міста Києва не приймалось, підстав для підписання запропонованого з боку Товариства з обмеженою відповідальністю «Велдан» договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення на момент розгляду звернення немає.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин в їх сукупності.
Положення ст. 127 Земельного кодексу України визначають, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування і державні органи приватизації відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам, які є власниками об'єктів нерухомого майна, що розташовані на цих земельних ділянках.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Земельного кодексу України та п. 2.7 Порядку продажу земельних ділянок в м. Києві підставою для укладення договору купівлі-продажу є рішення Київської міської ради про продаж земельної ділянки.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Оскільки, Київська міська рада є колегіальним органом, вона приймає нормативні та інші акти у формі рішень на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради в порядку, визначеному ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно зі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що міський голова укладає договори від імені територіальної громади на підставі рішень Київської міської ради.
Матеріали справи свідчать, що рішення про передачу у власність Товариству з обмеженою відповідальністю «Велдан» земельної ділянки на вул. Олеся Гончара (Тургенєвська, 2-в) у Шевченківському районі міста Києва Київська міська рада не приймала, а тому відсутні підстави для укладення договору купівлі-продажу вказаної земельної ділянки.
Відповідно до пункту 2 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 року № 02-5/743, оскільки вирішення питань про передачу землі у власність чи користування є виключним правом ради як суб'єкта права власності на землю, заяви зацікавлених осіб про зобов'язання відповідної ради передати земельну ділянку у власність або користування задоволенню не підлягають.
Оскільки, вирішення питання про передачу землі у власність є виключним правом ради як суб'єкта права власності на землю і це питання вирішується виключно на пленарному засіданні відповідної ради, укладення договору купівлі-продажу спірної земельної ділянки за відсутності відповідного рішення Київської міської ради про продаж земельної ділянки позивачу суперечить вимогам чинного законодавства та є порушенням норм Земельного кодексу України та Тимчасового порядку продажу земельних ділянок в міста Києві.
Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору.
Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
У відповідності до вимог ст. 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ст. 657 Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 року № 182/342, дане Управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок (п. 3.13.) та здійснює їх реєстрацію (п. 3.23.).
Згідно рішення Київради від 29.05.2003 року № 433/593 «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві» Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту «з» статті 9 та пункту «є» статті 184 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 9, ст. 127 ч. 6 ст. 128 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, є рішення Київської міської ради про продаж земельної ділянки.
Згідно з ч. 7 ст. 128 Земельного кодексу України договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню. Документ про оплату є підставою для видачі державного акта на право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації.
Таким чином, відповідно до вимог Земельного кодексу України правовою підставою для видачі державного акта на право власності на земельну ділянку та його реєстрації є наявність: рішення Київської міської ради про продаж земельної ділянки; нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу земельної ділянки, укладений на підставі рішення Київської міської ради про продаж земельної ділянки; документів про сплату вартості земельної ділянки.
Судом першої інстанції було встановлено що вищезгадані документи у Позивача відсутні, а отже у Позивача відсутні підстави для звернення до суду з вимогою про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів оформити та видати державний акт на право власності на земельну ділянку, оскільки Головне управління земельних ресурсів ніяким чином не може порушити права Позивача.
Тому в порядку п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд міста Києва в частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити підписання, реєстрацію та видачу в установленому порядку державного акта на право власності на земельну ділянку провадження у справі припинив. З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів Київського апеляційного господарського суду погоджується.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, колегія суддів приходить до висновку, що господарським судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, повно з'ясовано та доведено обставини, що мають значення для справи, зроблені висновки відповідають дійсним обставинам справи.
За наведених у даній постанові обставин, колегія суддів дійшла висновку, що відсутні підстави для зміни чи скасування рішення господарського суду міста Києва від 05.08.2010 року у справі № 35/409-3/193.
Доводи наведені Товариством з обмеженою відповідальністю «Велдан» в апеляційній скарзі колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Рішення господарського міста Києва від 05.08.2010 року у справі № 35/409-3/193 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Матеріали справи № 35/409-3/194 повернути господарському суду міста Києва.
3. Копію постанови надіслати сторонам у справі та Прокуратурі міста Києва.
Головуючий суддя
Судді Чорна Л.В.
22.10.10 (відправлено)