01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
12.10.2010 № 36/309
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
Ввд Прокуратури: Чипова О.В., посвідчення № 27 від 10.02.10р.,
Позивача: Науменко О.П., довіреність № 852 від 29.05.06р.,
Відповідача 1: Лут Є.О., довіреність № 7/8-314-11/53 від 10.11.06р.,
Відповідача 2: Ринковий В.І., довіреність б/н від 17.08.10р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Перший заступник прокурора Шевченківського району м. Києва
на рішення Господарського суду м.Києва від 25.08.2010
у справі № 36/309 ( .....)
за позовом Перший заступник прокурора Шевченківського району м. Києва
до Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради
ТОВ "Ленд-Альянс"
третя особа позивача
третя особа відповідача
про визнання недійсним договору купівлі-продажу нежилого приміщення
Рішенням господарського суду м.Києва від25.08.2010 року. у справі №36/309 за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва (далі - прокуратура) в інтересах держави в особі Шевченківської районної у м. Києві ради (далі - позивач) до Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємства Шевченківської районної у м. Києві ради (далі - відповідач 1) та Товариства з обмеженою відповідальністю „Ленд-Альянс” (далі - відповідач 2) про визнання недійсним договору купівлі-продажу нежилого приміщення - в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з даним рішенням, прокуратура звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційних вимог прокуратура, зазначила, що рішення господарським судом міста Києва є незаконним та не обґрунтованим, прийняте з грубим порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповно з'ясованими обставинами, що мають істотне значення для справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2010 року апеляційну скаргу позивача було прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні на 10 год. 45 хв. 12.10.2010 року.
12.10.2010 року в судове засідання з'явились представники сторін та прокуратури.
В судовому засіданні Київського апеляційного господарського суду представник відповідача 2 надав відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а вказане рішення залишити без змін.
В судовому засіданні прокуратура та позивач усно просили задовольнити вимоги апеляційної скарги та скасувати рішення господарського суду міста Києва, представники відповідача 1 та відповідача 2 усно просили вищевказане рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення..
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, дослідивши матеріали справи, судова колегія Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту - ГПК України) в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції..
Відповідно до ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обгрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обгрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Як вбачається з рішення про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району міста Києва № 500, прийнятого Шевченківською районною у місті Києві радою 02.10.2008 р., нежилий будинок по вул. Б.Хмельницького, 62 (літера А) у м. Києві загальною площею 522,2 кв.м. підлягало приватизації шляхом продажу його на аукціоні.
Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна, затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності належать до виключної компетенції міської ради, що вирішуються на її пленарних засіданнях.
В залежності від об'єкта, приватизаційний процес регулюється нормами Закону України "Про приватизацію державного майна" та Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)". Під дію Закону України "Про приватизацію державного майна" підпадає, зокрема, продаж цілісних майнових комплексів підприємств, а під дію Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" - продаж окремого індивідуально визначеного майна. Приватизація об'єктів малої приватизації згідно з положеннями ст. 3 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" здійснюється шляхом викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності, є органи приватизації, створені місцевими Радами.
У відповідності до ст. 8 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)” з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які визначають ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації.
Положеннями ст. 9 названого вище закону передбачено, що за рішенням органів приватизації проводиться інвентаризація майна об'єкта приватизації із залученням, у разі необхідності, аудитора та здійснюється його оцінка в порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. Акт оцінки вартості об'єкта приватизації затверджується керівником органу приватизації. Ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, та початкова вартість продажу об'єкта малої приватизації на аукціоні або за конкурсом визначається відповідно до методики, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом продажу на аукціону, визначається шляхом проведення незалежної оцінки.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", Положення про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради, затвердженого рішенням ради від 25.11.2003 № 263, продавцем об'єктів малої приватизації (органом приватизації), що належать на праві власності територіальній громаді Шевченківського району м. Києва, є Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради.
В свою чергу відчуження вказаного нежилого будинку було покладено Шевченківською районною у м.Києві радою на відповідача-1 -Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м.Києві ради.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 25.11.2003 №263 "Про реорганізацію Фонду приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві" реорганізовано з 01.12.2003 Фонд приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві в Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва зі статусом юридичної особи, яке є виконавчим органом Шевченківської районної у м. Києві ради та правонаступником КП УЖГ Шевченківського району в частині орендних відносин.
Наказами від 16.12.2008 р. №№ 3-ор та 4-ор Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м.Києві ради було створено конкурсну комісію по відбору суб'єктів оціночної діяльності для проведення незалежної оцінки нежилих приміщень, які підлягали приватизації.
Відповідно до протоколу № 35 від 11.08.2009 р. засідання конкурсної комісії по підбору суб'єктів оціночної діяльності переможцем конкурсу по підбору суб'єктів оціночної діяльності для визначення початкової вартості нежилого будинку за адресою м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 62 (літера А) загальною площею 522,2 кв.м. було визначено ТОВ „Ліга професійного консалтингу”.
Як вбачається з висновку про вартість нежилого будинку за адресою м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 62 (літера А) загальною площею 522,2 кв.м., складеного ТОВ „Ліга професійного консалтингу” та затвердженого 27.10.2009 р. начальником Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради, ринкова вартість зазначеного нежилого приміщення становила 2 149 680,00 грн.
На даний звіт про оцінку майна було надано рецензію оцінювачем Бобровим А.С., кваліфікаційне свідоцтво оцінювача МФ №338 від 07.06.2003р., свідоцтво про реєстрацію в Державному реєстрі оцінювачів №7328 від 27.02.2009р., відповідно до якої звіт про оцінку є цілком правомірним і таким, що відповідає чинному законодавству.
Як було вірно встановлено судом першої інстанції, суб'єкт оціночної діяльності - ТОВ „Ліга професійного консалтингу” при визначенні оцінки об'єкту нерухомого майна -нежилого будинку по вул. Б.Хмельницького, 62 (літера А) в м.Києві, керувався вимогами Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та про професійну оціночну діяльність в Україні” від 12.07.2001 р., Національним стандартом № 1 „Загальні засади оцінки майна та майнових прав”, затвердженого постановою КМ України № 1440 від 10.09.2003 р., Національним стандартом № 2 „Оцінка нерухомості майна”, затвердженого постановою КМ України № 1442 від 28.10.2004 р., постановою КМ України „Про затвердження методики оцінки майна” № 1891 від 10.12.2003 р. та іншими нормативними документами.
Як вбачається з протоколу протоколу № 09/12-15/02 від 15.12.2009 р., складеного Товарною біржею „Перша універсальна біржа „Україна”, затвердженого Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м.Києві ради 17.12.2009 р., переможцем аукціону з продажу нежилого будинку по вул. Б.Хмельницького, 62 (літера А) в м.Києві було визнано ТОВ „Ленд-Альянс”, яке придбало його за 3 095 539,2 грн..
Наказом Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м.Києві ради від 17.12.2009 р. № 90-з „Про результати аукціону 15.12.2009 р. з продажу нежилих приміщень” ТОВ „Ленд-Альянс” було затверджено переможцем аукціону з продажу нежилого будинку за адресою м.Київ, вул. Б.Хмельницького, 62 (літера А) та затверджено остаточну вартість об'єкта продажу в сумі 3 095 539,2 грн..
Відповідно до Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" встановлено, що право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна. Договір купівлі-продажу державного майна підлягає нотаріальному посвідченню та у випадках, передбачених законом, державній реєстрації.( частиною 1 ст. 23)
Як вбачається з матеріалів справи 21.12.2009 р. між Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м.Києві ради та ТОВ „Ленд-Альянс” було укладено договір купівлі-продажу нежилого будинку по вул. Б.Хмельницького, 62 (літера А) у м.Києві, який був посвідчений нотаріусом Київського міського нотаріального округу Прокудіною Л.Д.
В свою чергу 29.12.2009 р актом приймання-передачі вказаний нежилий будинок було передано Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м.Києві ради покупцеві -ТОВ „Ленд-Альянс”.
18.06.2010 р. за проханням прокуратури Шевченківського району м.Києва експертом Санжаревським В.Г. Київського науково-дослідного інституту судових експертиз було проведено експертну оцінку об'єкта по вул.Б.Хмельницького, 62 (літера А) в м.Києві, про що ним було складено висновок № 2952/4509/4510/4511/4512/4513/10-15 експертного будівельно-технічного дослідження. При проведенні оцінки вказаного об'єкту експертом було застосовано порівняльний методичний підхід.
Згідно вказаного висновку ринкова вартість нежилого будинку загальною площею 522,2 кв.м., що знаходиться по вул. Б.Хмельницького, 62 (літера А), станом на 30.09.2009 р. могла складати 8 774 286,00 грн..
За твердженням прокуратури Шевченківського району м.Києва саме зазначений висновок експерта, з вказанням іншої ринкової ціни об'єкту ніж указаної ціни у висновку оцінювача, є підставою для визнання договору купівлі-продажу нежилого будинку від 21.12.2009 р. недійсним.
Однак на думку колегію суду висновок експерта, на який посилається прокуратура Шевченківського району м.Києва в обґрунтування своїх вимог, був отриманий прокуратурою на її прохання, а не на вимогу суду і носить однобічний характер.
Згідно ч.5 ст.42 Господарського процесуального кодексу України висновок судового експерта для господарського суду не є обов'язковим і оцінюється господарським судом за правилами, встановленими ст.43 ГПК України.
Як вбачається з матеріалів справи вказаний висновок експерта протирічить іншим доказам по справі, а саме: „Звіту про оцінку майна (нежилого приміщення загальною площею 522,2 кв.м., розташованого за адресою м.Київ, вул. Б.Хмельницького, 62 (літераА)”, складеного суб'єктом оціночної діяльності ТОВ „Ліга професійного консалтингу” в 2009 р.; рішенню (протоколу) № 09/12-15/02 від 15.12.2009 р. Товарної біржі „Перша універсальна біржа „Україна” про визначення переможця аукціону по відчуженню вищевказаного нежилого приміщення; наказу Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м.Києві ради від 17.12.2009 р. № 90-з про затвердження ТОВ „Ленд-Альянс” як переможця аукціону та визначення остаточної вартості вищезазначеного нежилого приміщення, копії яких долучено до матеріалів справи.
Наведені вище докази, зокрема: рішення (протокол) № 09/12-15/02 від 15.12.2009 р. Товарної біржі „Перша універсальна біржа „Україна” про визначення переможця аукціону по відчуженню вищевказаного нежилого приміщення; наказ Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м.Києві ради від 17.12.2009 р. № 90-з про затвердження ТОВ „Ленд-Альянс” як переможця аукціону та визначення остаточної вартості вищезазначеного нежилого приміщення, прокуратура Шевченківського району м.Києва в установленому законом порядку до суду не оскаржила та не спростувала, а тому вони є чинними.
Також слід зазначити, договір купівлі-продажу нежилого будинку від 21.12.2009 р. був укладений на підставі Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”. Стаття 20 цього закону дає виключний перелік порушень які можуть бути підставою для визнання судом недійсними угод, укладених на аукціоні.
Отже такої підстави, як висновок експерта щодо ціни об'єкта приватизації, серед переліку порушень, передбачених вказаною вище статтею, не має. А тому посилання прокуратури Шевченківського району м.Києва на ст.20 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)” як на правове обґрунтування її вимог є незаконним та не обґрунтованим.
За таких обставин суд першої інстанції обгрунтовано дійшов висновку що ТОВ „Ленд-Альянс” набуло права власності на нежилий будинок по вул. Б.Хмельницького, 62 (літера А) в м.Києві в повній відповідності до Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію), придбаний по ринковій ціні, визначеній згідно висновку суб'єкта оціночної діяльності ТОВ „Ліга професійного консалтингу”, складеного останнім у повній відповідності до чинного законодавства, національних стандартів та інших нормативних документів.
З огляду на наведене, колегія Київського апеляційного господарського суду приходить до висновку, що в задоволенні позову першого заступника прокуратури Шевченківського району м. Києва належить відмовити.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
На думку апеляційної інстанції прокуратура, не довела вимоги своєї апеляційної скарги, а тому вона не підлягає задоволенню.
Таким чином, враховуючи викладене, судова колегія Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що місцевий господарський суд повно з'ясував всі обставини справи та дав їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення по справі, судовою колегією не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 101 - 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд ,-
1. Рішення господарського суду м. Києва від 25.08.2010 року по справі № 36/309 за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Шевченківської районої у місті Києві ради до Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємства Шевченківської районої у місті Києві ради та до Товариства з обмеженою відповідальністю „Ленд-Альянс” про визнання недійсним договору купівлі-продажу нежилого приміщення. залишити без змін, а апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Шевченківської районої у місті Києві ради - без задоволення.
2. Справу № 36/309 повернути до господарського суду м. Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя
Судді
15.10.10 (відправлено)