Постанова від 12.10.2010 по справі 9/297-09/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.10.2010 № 9/297-09/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Отрюха Б.В.

суддів:

при секретарі:

За участю представників:

від прокуратури Київської області - Коляда О.В. - старший прокурор відділу

від позивача1 - Курінська І.С. - юрист

від позивача2 - не з'явився

від відповідача Миколаенко М.І. - юрист

від третьої особи1 - Доротько Н.Ф. - юрист

від третьої особи2 - не з'явився

від третьої особи3 - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Баришівський міжрайонний прокурор Київської області

на рішення Господарського суду м.Києва від 20.08.2010

у справі № 9/297-09/17 ( .....)

за позовом Баришівський міжрайонний прокурор Київської області

до Фермерське господарство "Куренівка"

третя особа позивача

третя особа відповідача

про стягнення 64 600,00 грн

ВСТАНОВИВ:

Баришівський міжрайонний прокурор Київської області в інтересах держави в особі Міністерства фінансів України та Головного управління Державного казначейства України в Київській області звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до Фермерського господарства «Куренівка», треті особи Міністерство аграрної політики, Управління агропромислового розвитку Баришівської районної державної адміністрації про стягнення 64 600,00 гривень.

Рішенням Господарського суду Київської області від 20.08.2010 у справі № 9/297 - 09/17 в задоволені позовних вимог було відмовлено в повному обсязі.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Баришівський міжрайонний прокурор Київської області звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, відповідно до якої просить скасувати рішення Господарського суду Київської області від 20.08.2010 у справі № 9/297 - 09/17 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення судом першої інстанції прийнято з порушенням норм процесуального права.

Іншими учасниками судового процесу не використано право передбачене статтею 96 ГПК України та не надано суду своїх письмових відзивів на подану апеляційну скаргу.

В судове засідання призначене на 12.10.2010 року представники відповідача2, третьої особи2 та третьої особи3 не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідно до роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 року №02-5/289 із змінами «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України», особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві.

Враховуючи те, що у матеріалах справи містяться докази належного повідомлення учасників судового процесу про час і місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників відповідача2, третьої особи2 та третьої особи3.

Розглянувши в судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, судова колегія встановила наступне:

02.04.2007 року, 02.07.2007 та 31.03.2008 рішеннями комісії, створеної Управлінням агропромислового розвитку Баришівської районної державної адміністрації по виконанню постанови Кабінету Міністрів України «Про державну підтримку виробництва продукції рослинництва» № 256 від 21.02.2007 вирішено включити ФГ „Куренівка" в реєстри на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих та ярих культур під урожай 2007-2008 років.

27.03.2007 року, 27.07.2007 та 09.04.2008 на виконання вказаних рішень відповідач отримав з Державного бюджету 64 600грн., що підтверджується платіжними дорученнями (а.с. 61 - 63, т. 1).

Баришівською міжрайонною прокуратурою Київської області із залученням контрольно-ревізійного відділу в Баришівському районі і м. Березань проведено перевірку законності отримання відповідачем бюджетних дотацій в 2007-2008 роках спрямованих на підтримку виробництва рослинництва, за результатами якої 16.10.2008 видано довідку „Про результати участі у прокурорській перевірці щодо законності використання в 2007 та 2008 роках бюджетних коштів спрямованих на виконання державних програм у сфері агропромислового комплексу, щодо державної підтримки виробництва продукції рослинництва" (а.с. 8-14. т. 1).

Згідно вказаної довідки встановлено, що відповідач у 2007 році для отримання дотацій, не надав комісії Управління агропромислового розвитку Баришівської районної державної адміністрації звіту про фінансовий результат за 2006 рік та письмового зобов'язання про повернення бюджетних коштів, не надав звіт форми 4-сг та довідку про відсутність (наявність) заборгованості по податковим зобов'язанням та платежам до Пенсійного фонду України.

Крім того, встановлено, що відповідач для отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих культур під урожай 2008 року надав комісії незасвідчені копії підтверджуючих документів.

На усунення вказаних порушень Баришівською міжрайонною прокуратурою Київської області направлено вимогу про повернення незаконно отриманих бюджетних коштів № 1405 вих. від 06.05.2009 (а.с. 15, т. 1) у розмірі 64 600грн. до Державного бюджету України.

22.05.2009 року відповідач на виконання вимог про повернення незаконного отримання бюджетних коштів направив на адресу Баришівською міжрайонного прокуратура Київської області лист (а.с. 16. т. 1). згідно якого вимоги прокуратури про повернення бюджетних коштів визнав безпідставними.

За частинами 1 та 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно, або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа є зобов'язаною повернули майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї статті застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття чи збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007 було затверджено Порядок використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва (далі Порядок), який визначає механізм використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва". Одержувачами бюджетних коштів за цією програмою визначено сільськогосподарські підприємства, що здійснюють вирощування відповідних сільськогосподарських культур.

У відповідності до п.п. 2. 3. 4 Порядку Мінагрополітики, яке є головним розпорядником бюджетних коштів, здійснює за погодженням з Мінфіном розподіл бюджетних коштів між Міністерством аграрної політики Автономної Республіки Крим, головними управліннями агропромислового розвитку обласних і управлінням промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій пропорційно площам посіву сільськогосподарських культур, визначених у пункті 2 цього Порядку.

Міністерство аграрної політики Автономної Республіки Крим і головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій протягом трьох робочих днів після надходження від Мінагрополітики відповідної інформації здійснюють розподіл бюджетних коштів між районами пропорційно зазначеним площам, про що надсилають повідомлення управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрацій у триденний строк. Управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій протягом трьох робочих днів після надходження повідомлення про розподіл бюджетних коштів розміщують у засобах масової інформації оголошення із зазначенням переліку документів, необхідних для отримання бюджетних коштів, строку та умови їх подання. Після затвердження розподілу бюджетних коштів Мінагрополітики протягом трьох робочих днів подає ( Державному казначейству реєстр змін розподілу показників зведених кошторисів та планів асигнування у розрізі регіонів пропорційно затвердженому розподілу бюджетних коштів. Міністерство аграрної політики Автономної Республіки Крим і головні управління агропромислового розвитку облдержадміністрацій протягом трьох робочих днів після надходження від Мінагрополітики повідомлення про розподіл бюджетних коштів затверджують кошториси та плани асигнування в розрізі районів та передають їх відповідним органам Державного казначейства. Бюджетні кошти розподіляються Мінагрополітики, Міністерством аграрної політики Автономної Республіки Крим, головними управліннями агропромислового розвитку обласних, управліннями агропромислового розвитку районних і управлінням промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій пропорційно сумам, затвердженим у планах асигнування на відповідний рік.

Для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій утворюють комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), по одному представнику відповідного фінансового органу, органів державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби і державної статистики, державної насіннєвої інспекції та державної станції захисту рослин, голова асоціації фермерів, представник ради сільськогосподарських підприємств (п. 5 Порядку).

Пунктом 6 Порядку передбачено, що заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально-дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, наукових і науково-дослідних установ, селекційно-дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України.

Заявка подається до комісії на озимі культури до 1 квітня, на ярі культури - до 1 липня. До заявки додаються:

1) на озимі культури - звіт про хід збирання урожаю та проведення інших польових

робіт на 200 р. (форма N 7-сг). спеціалізовані бухгалтерські форми

первинного обліку N 118 "Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів"та N 119""Акт витрат насіння і садивного матеріалу", а також визначені ДСТУ 2240-93 документи про посів насінням не нижче третьої репродукції;

2) на ярі культури - заключний звіт про підсумки сівби під урожай 200 р. (форма N 4-сг). спеціалізовані бухгалтерські форми первинного облік) N 118 "Акі про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів"(а для сої - акт про використання біопрепаратів па основі азотфіксуючих мікроорганізмів для передпосівної обробки насіння) та N 119 "Акт витрат насінин і садивного матеріалу", а також визначені ДСТУ 2240-93 документи про посів насінням не нижче третьої репродукції;

3) засвідчені в установленому порядку копії документів, а саме:

довідки про включення до Єдиного державного реєстр) підприємств і організацій України;

звіту про фінансові результати за попередній рік;

документи, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою;

довідки відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України:

4) письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення). При цьому в разі виявлення зазначених фактів такому сільськогосподарському підприємству припиняється надання будь-якої державної підтримки протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів.

Відсутність одного із документів, визначених у цьому пункті, позбавляє заявника права на отримання бюджетних коштів.

Відповідно до п. 7 Порядку, комісія розглядає подані згідно з пунктом 6 цього Порядку документа, встановлює достовірність наведених у них даних, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення (невключення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів. У разі відмови у виділенні бюджетних коштів комісія у триденний строк після прийняття рішення видає (надсилає) сільськогосподарському підприємству обгрунтовану відповідь. Реєстр сільськогосподарських підприємств разом >, поданими документами зберігається в управлінні агропромислового розвитку районної, управлінні промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій протягом трьох років.

Управління агропромислового розвитку районних, управління промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій па підставі документів, поданих сільськогосподарськими підприємствами, надсилають відповідним органам Державного казначейства реєстри сільськогосподарських підприємств та платіжні доручення для перерахування бюджетних коштів па поточні рахунки сільськогосподарських підприємств в установах банків. Операції з бюджетними коштами проводяться відповідно до Порядку обслуговування державного бюджет за видатками, затвердженого Державним казначейством (п. 8 Порядку).

Пунктом 9 Порядку передбачено, що управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій щомісяця до 5 числа наступного період' подають Міністерств аграрної політики Автономної Республіки Крим. головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій засвідчені копії реєстрів сільськогосподарських підприємств, на підставі яких перераховано бюджетні копни. Міністерство аграрної політики Автономної Республіки Крим, головні управління агропромислового розвитку обласних, управління промисловості та агропромислової о розвитку Севастопольської міської держадміністрацій на підставі реєстрів сільськогосподарських підприємств готують і подають Мінагрополітики: щоквартал до 15 числа наступного місяця інформацію про кількість сільськогосподарських підприємств, яким підтверджено право на отримання бюджетних коштів, та суму бюджетних коштів за формою, визначеною Мінагрополітики, для узагальнення і надіслання Мінфіну до 20 числа зазначеного місяця; після закінчення бюджетного року звіт про використання бюджетних коштів за формою, визначеною Мінагрополітики. для узагальнення і надіслання Мінфіну до 1 лютого наступного року.

Відповідно до вищевказаних положень Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, колегія суддів дійшла висновку, що підставою отримання спірних бюджетних коштів є належність підприємства-отримувача коштів до підприємств, яким за законом надано право на їх отримання, що встановлюється рішенням, прийнятим утвореною управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрацій комісією щодо включення заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів. При цьому вказана комісія розглядає подані документи, встановлює достовірність наведених у них даних, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки документів.

В процесі розгляду справи встановлено, що відповідач належить до підприємств, яким надаються відповідні бюджетні кошти, які останній отримав на підставі рішень комісії від 02.04.2007, 02.07.2007 та 31.03.2008 створеної Управлінням агропромислового розвитку Баришівської районної державної адміністрації по виконанню постанови Кабінету Міністрів України «Про державну підтримку виробництва продукції рослинництва» № 256 від 21.02.2007. станом на момент судового розгляду справи вказані рішення комісії не оскаржені в судовому порядку та є чинними.

У зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач правомірно отримав з Державного бюджету 64 600 дотацій і належних доказів на спростування даного факту прокуратурою та представниками позивачів суду апеляційної інстанції надано не було.

Доводи викладені в поданій апеляційній скарзі колегією суддів до уваги не приймаються, оскільки є такими, що не підтверджуються належним способом доказування.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції по даній справі обґрунтованим та таким, що відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи, підстав для його скасування чи зміни не вбачається. Апеляційна скарга Баришівського міжрайонного прокурора Київської області є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Баришівського міжрайонного прокурора Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 20.08.2010 у справі № 9/297-09/17 залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 20.08.2010 у справі № 9/297-09/17 залишити без змін.

Матеріали справи № 9/297-09/17 повернути Господарському суду міста Києва.

Головуючий суддя

Судді