12 грудня 2024 рокуСправа №160/24315/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника Скоробогатька Володимира Юрійовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії,-
09.09.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 06.09.2024 року через систему "Електронний суд" позовна заява ОСОБА_1 в особі представника Скоробогатька Володимира Юрійовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій представник позивача з урахуванням уточненого адміністративного позову на виконання вимог ухвали суду від 16.09.2024 року просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо оформлення призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) на військову службу;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 );
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) прийняти в межах своєї компетенції рішення про надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.1. ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) військово-обліковий документ № НОМЕР_4 від 21.01.2010 року.
В обґрунтування позову зазначено щодо протиправності дій протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо оформлення призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) на військову службу.
23.10.2024 року від представника ІНФОРМАЦІЯ_4 та соціальної Петренка Олександра Олександровича до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив наступне. Позивач відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» має статус військовозобов'язаного та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_1 - ІНФОРМАЦІЯ_5 . 22.08.2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо отримання довідки про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку. В наданні такої довідки позивачу було відмовлено з наступних підстав. По-перше бронювання військовозобов'язаних працівників - це надання тимчасової відстрочки від мобілізації (призову) ключовим працівникам підприємства, компанії, установи чи організації, які працюють у компаніях і є критично важливими для забезпечення їх стабільного функціонування. По - друге, відповідно до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються. Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік. Отже, виходячи з вище викладеного, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки тільки зараховує військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік а не приймає повторного рішення щодо надання відстрочки на підставі п.1 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Так як, жодного повідомлення про бронювання військовозобов'язаного на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 не надходило, останній не був зарахований на спеціальний облік, та перебував на військовому обліку військовозобов'язаних і підлягав призову на військову службу під час загальної мобілізації. Заяв щодо оформлення права на відстрочку з інших підстав статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивач не надавав. Щодо наявності бронювання у позивача здійсненого підприємством «Швидкісний трамвай» повідомляємо, що дане бронювання було проведено з порушенням вимог чинного законодавства, про що було повідомлено керівництво з подальшим анулюванням. Бронювання здійснювалось без наявності у позивача дійсного військово - облікового документу з достовірними персональними даними військовозобов'язаного (ВОС, категорія обліку, перебування на обліку, ВЛК, призначення та інше). За віднесення посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню і працюють на підприємствах, до переліків посад і професій та визначення обсягів бронювання військовозобов'язаних і оформлення посвідчень та повідомлень несуть відповідальність керівники зазначених підприємств, які подали відповідні пропозиції. Наявна у позивача довідка замість військового квитка від 21.01.2010 року №4/1631, яка втратила свою чинність, не є військово-обліковим документом та не визначена жодним чинним нормативно правовим актом. Вказані відомості як в довідці від 21.01.2010 року №4/1631 так і витягу з резерв+ не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не вірно вказано ВОС, категорію обліку та наявні розбіжності в інформації про перебування на військовому обліку, розбіжності в відомостях ВЛК. 22.08.2024 року позивач пройшов військово-лікарську комісію, якою визнаний придатним до військової служби у частинах забезпечення згідно наказу МО України № 402 від 14.08.2008 року. 22.08.2024 року був призначений в команду НОМЕР_3 , так як останній не мав офіційної відстрочки від загальної мобілізації та не перебував на спеціальному обліку. Було вручено повістку № 3186418853 на 26.08.2024 року на 06:30 годин, для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 , однак останній на вказану дату та час не прибув, про поважні причини не повідомив, що свідчить про ухилення від мобілізації, у зв'язку з не прибуттям оформлення призову було призупинено. 27.08.2024 року представником позивача в адвокатському запиті було повідомлено, що позивач має погане самопочуття та перебуває на лікарняному з 23.08.2024 року по 27.08.2024 року. Звертаємо увагу суду, що згідно пункту 24 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів. Станом на 23.10.2024 позивач так і не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 . Отже, на момент призову на військову службу під час загальної мобілізації позивач був визнаний придатним до військової служби, не мав оформленої відстрочки з підстав статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не перебував на спеціальному обліку, а отже підлягав призову на військову службу. На момент призову позивача на військову службу під час мобілізації, останній перебував на загальному військовому обліку. Таким чином позивач не відноситься до кола осіб, які заброньовані та перебувають на спеціальному обліку. Щодо отримання адвокатського запиту, 27.08.2024 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 за вхідним номером 15549 надійшов адвокатський запит на який було надано відповідь 31.08.2024 року, без прийняття додаткового рішення за наслідками розгляду адвокатського запиту. Щодо ненадання довідки про відстрочку, згідно абзацу 5 пункту 57 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Позивачем 22.08.2024 року не подавалась заява голові Комісії з документами, що підтверджують право на відстрочку згідно додатку 5 Постанови КМУ 560, тому довідка за формою, визначеною у додатку 6 не виготовлялась. Щодо оформлення призову, як зазначалось раніше, у зв'язку з відсутністю у позивача оформленого права на відстрочку та не перебування на спеціальному обліку, визнання придатним до військової служби за станом здоров'я було прийнято рішення про призначення позивача до команди НОМЕР_3 на 26.08.2024 року для призову на військову службу під час загальної мобілізації. Щодо неповернення довідки НОМЕР_4, то довідка втратила чинність та була знищена встановленим чином. Так як, позивач підлягає призову йому було оформлено новий військово-обліковий документ встановленого зразку, який останній може отримати при особистій явці до ІНФОРМАЦІЯ_8. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які не є юридичними особами публічного права, не мають самостійного балансу, реєстраційних рахунків в органах Казначейства та не мають бюджетних асигнувань. Тому, ІНФОРМАЦІЯ_7 не має права та можливості сплачувати судові збори чи компенсувати понесені витрати позивачем. Отже, зазначені в адміністративному позові позовні вимоги не підлягають задоволенню так як: 1. Оформлення призову здійснювалось з дотриманням та в рамках Конституції України, Закону України «Про оборону України», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 р., Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» №65/2022 від 24.02.2022 року затвердженого Законом № 2105-IX від 03.03.2022р., отже дії посадових осіб не є протиправними. 2. Довідка про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п.1 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» чинним законодавством не передбачена та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 р., територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки не оформлюється та не видається, отже відсутня протиправна бездіяльність посадових осіб. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, згідно абзацу 5 пункту 57 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час комісією не розглядаються, тому зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 буде суперечити положенням Конституції України та іншим нормативно правовим актам. 4. Зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 повернути довідку №4/1631 від 21.01.2010 року також не підлягає задоволенню так як замість даної довідки було оформлено дійсний військово-обліковий документ встановленого зразку, який позивач може отримати при особистому прибутті до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.09.2024 року, зазначена вище справа була розподілена та 10.09.2024 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У встановлений ухвалою суду від 16.09.2024 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
07.10.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію про те, чи отримувався адвокатський запит № 10-Д від 26.08.2024 року щодо надання причини відмови у наданні відстрочки позивачу ОСОБА_1 , як особі, яка зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; інформацію про те, чи приймалось рішення (наказ) за наслідками розгляду такого адвокатського запиту № 10-Д від 26.08.2024 року щодо надання причини відмови у наданні відстрочки позивачу ОСОБА_1 , як особі, яка зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - про що подати письмові докази та вмотивовані пояснення; письмові та вмотивовані пояснення щодо оформлення призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) на військову службу; не надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; не повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) військово - обліковий документ № НОМЕР_4 від 21.01.2010 року. Судом зобов'язано витребувані судом докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 07.11.2024 року. Судом попереджено ІНФОРМАЦІЯ_3 про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Відповідно до військово - облікового документу «Резерв+» позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 (надалі ІНФОРМАЦІЯ_7 ) та до відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
22.08.2024 року позивач ОСОБА_1 в порядку, визначеному постановою КМУ від 16.05.2024 року № 560 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 за довідкою про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 - ІНФОРМАЦІЯ_5 в усному порядку ОСОБА_1 було відмовлено в наданні довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, аргументувавши, що позивач ОСОБА_1 не підлягає бронюванню і позивачу було надано повістку про прибуття з речами.
26.08.2024 року о 06:30 год. до ІНФОРМАЦІЯ_6 . Також у позивача ОСОБА_1 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 була вилучена довідка № НОМЕР_4 від 21.01.2010 року, яка була надана замість військового квитка під час прийняття на військовий облік ОСОБА_1 .
26.08.2024 року позивач ОСОБА_1 не мав фізичної можливості прийти до ІНФОРМАЦІЯ_6 , так як перебував на лікарняному.
27.08.2024 року представником позивача в інтересах позивача на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 був направлений адвокатський запит № 10-Д від 26.08.2024 року щодо надання причини відмови у наданні відстрочки позивачу ОСОБА_1 , як особі, яка зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заяву про надання йому відстрочки на підставі п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Надати інформацію на підставі чого та з якою метою у позивача ОСОБА_1 було вилучено довідка № НОМЕР_4 від 21.10.2010 року, яка була видана позивачу замість військового квитка при прийнятті на військовий облік
Листом від 31.08.2024 року №4/12855/24 відповідачем адвокату Скоробогатько В.Ю. на його адвокатський запит (вх.№ 15549 від 27.08.2024 року) стосовно проблемних питань у наданні військовозобов'язаному ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», повідомлено наступне. Оформлення офіційними особами КП «Швидкісний трамвай» бронювання гр. ОСОБА_1 здійснювалося з недотриманням вимог ст. 3 та ст.4 ПКМУ від 16.05.2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», бо на момент здійснення процесу бронювання вищевказаний мав на руках тільки довідку (замість військового квитка) від 21.01.2010 р. № НОМЕР_4, форма якої не передбачена ні одним нормативним документом. Крім того, у довідці зазначалось, що гр. ОСОБА_1 був знятий з військового обліку 2010 році. Таким чином, інформація з цієї довідки не збігалася з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інформовано представника позивача про те, що ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 не з'являвся протягом тринадцяти років, дієвий військово-обліковий документ військовозобов'язаного не оформлював. Працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснювалося 11.12.2023, 28.02.2024 та 23.04.2024 рр. оповіщення військовозобов'язаного ОСОБА_1 повістками за адресою його реєстрації: АДРЕСА_2 , але зв'язку з відсутністю на момент оповіщення в адресі означеної особи, персональне вручення не відбувалося, адресу ІНФОРМАЦІЯ_8 до не відвідував.
Позивач вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з того, що відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Нормами статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів визнано обов'язком громадянина України. Громадяни відбувають на військову службу відповідно до закону.
Вказане кореспондується з положеннями частини 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон №2232).
Згідно частини 2 статті 1 Закону №2232 військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 статті 1 Закону №2232 передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону №2232).
До видів військової служби, згідно частини 6 статті 2 Закону №2232, належить, зокрема, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 24 лютого 2022 року, який в подальшому було продовжено та наразі триває.
Воєнний стан в розумінні положень статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Окрім того, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Спірні правовідносини виникли в період дії в Україні воєнного стану та проведення загальної мобілізації.
Так, 22.08.2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо отримання довідки про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
В наданні такої довідки позивачу було відмовлено з наступних підстав.
По-перше бронювання військовозобов'язаних працівників - це надання тимчасової відстрочки від мобілізації (призову) ключовим працівникам підприємства, компанії, установи чи організації, які працюють у компаніях і є критично важливими для забезпечення їх стабільного функціонування.
Порядок бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану визначений в Постанові Кабінету Міністрів України № 76 від 27.01.2023 року «Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ.
Цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють.
Бронювання військовозобов'язаних здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки).
Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка). У рішенні зазначається строк дії відстрочки.
По - друге, відповідно до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов'язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.
Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.
Відповідно до пункту 11 Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (із змінами) з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Генеральному штабу Збройних Сил (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).
Генеральний штаб Збройних Сил (СБУ, Служба зовнішньої розвідки) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки).
Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки), повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік.
Отже, виходячи з вище викладеного, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки тільки зараховує військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік а не приймає повторного рішення щодо надання відстрочки на підставі п.1 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Так як, жодного повідомлення про бронювання військовозобов'язаного на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 не надходило, позивач не був зарахований на спеціальний облік, та перебував на військовому обліку військовозобов'язаних і підлягав призову на військову службу під час загальної мобілізації.
Заяв щодо оформлення права на відстрочку з інших підстав статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивач не надавав.
Щодо наявності бронювання у позивача здійсненого підприємством «Швидкісний трамвай» представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначив, що дане бронювання було проведено з порушенням вимог чинного законодавства, про що було повідомлено керівництво з подальшим анулюванням.
Суд вважає, що бронювання здійснювалось без наявності у позивача дійсного військово - облікового документу з достовірними персональними даними військовозобов'язаного (ВОС, категорія обліку, перебування на обліку, ВЛК, призначення та інше).
За віднесення посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню і працюють на підприємствах, до переліків посад і професій та визначення обсягів бронювання військовозобов'язаних і оформлення посвідчень та повідомлень несуть відповідальність керівники зазначених підприємств, які подали відповідні пропозиції.
Наявна у позивача довідка замість військового квитка від 21.01.2010 року №4/1631, яка втратила свою чинність, не є військово-обліковим документом та не визначена жодним чинним нормативно правовим актом.
Відповідно до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921 (Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 1487 від 30.12.2022)
Військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів:
для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
Відповідно до «Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного» затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 610 (Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони №509 від 25.07.2024), тимчасове посвідчення військовозобов'язаного (далі - тимчасове посвідчення) є документом, що посвідчує особу військовозобов'язаного, який перебуває у запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовозобов'язаний), та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Бланки тимчасових посвідчень виготовляються самостійно районними (міськими) військовими комісаріатами, відповідними органами Служби безпеки України, підрозділами Служби зовнішньої розвідки України.
На сьогоднішній день згідно «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа".
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.
У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку.
У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Як зазначив представник відповідача у відзиві на позовну заяву, вказані відомості як в довідці від 21.01.2010 року №4/1631 так і витягу з резерв+ не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не вірно вказано ВОС, категорію обліку та наявні розбіжності в інформації про перебування на військовому обліку, розбіжності в відомостях ВЛК. 22.08.2024 року позивач пройшов військово-лікарську комісію, якою визнаний придатним до військової служби у частинах забезпечення згідно наказу МО України № 402 від 14.08.2008 року. 22.08.2024 року був призначений в команду НОМЕР_3 , так як останній не мав офіційної відстрочки від загальної мобілізації та не перебував на спеціальному обліку. Було вручено повістку № 3186418853 на 26.08.2024 року на 06:30 годин, для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 , однак останній на вказану дату та час не прибув, про поважні причини не повідомив, що свідчить про ухилення від мобілізації, у зв'язку з не прибуттям оформлення призову було призупинено.
27.08.2024 року представником позивача в адвокатському запиті було повідомлено, що позивач має погане самопочуття та перебуває на лікарняному з 23.08.2024 року по 27.08.2024 року.
Разом з цим, згідно пункту 24 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Як стверджує представник відповідача у відзиві на позовну заяву, станом на 23.10.2024 позивач так і не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_6 . Отже, на момент призову на військову службу під час загальної мобілізації позивач був визнаний придатним до військової служби, не мав оформленої відстрочки з підстав статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не перебував на спеціальному обліку, а отже підлягав призову на військову службу.
Частиною четвертою статті 33 Закону №2232-ХІІ встановлено, що військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяються на загальний і спеціальний.
Відповідно до частин першої-другої статті 35 цього ж Закону, на загальному військовому обліку перебувають резервісти, а також військовозобов'язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час.
На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані, заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Отже, законодавець чітко визначив, що заброньовані військовозобов'язані перебувають на спеціальному обліку.
На момент призову позивача на військову службу під час мобілізації, останній перебував на загальному військовому обліку.
Таким чином позивач не відноситься до кола осіб, які заброньовані та перебувають на спеціальному обліку.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 03.09.2024 року по справі № 160/3409/24.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в особі представника Скоробогатька Володимира Юрійовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. В. Прудник