Справа № 570/6352/24
Номер провадження 3/570/2979/2024
12 грудня 2024 року м. Рівне
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Таргоній М.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Відділення поліції №1 (м. Рівне) Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, прож. АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 від 21.04.2021 р.,
за ч. 1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
На розгляд до Рівненського районного суду Рівненської області надійшла справа про адміністративне порушення за ч. 1 ст. 178 КУпАП щодо ОСОБА_1 , 2007 р.н.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення ВАД №157915 від 15.11.2024 р., вбачається, що 15 листопада 2024 р. о 21 год. 00 хв. на вул. Незалежності в с. Шубків Рівненського району Рівненської області неповнолітній ОСОБА_1 , 2007 р.н., розпивав алкогольні напої (горілку). Вказано, що за такі дії ОСОБА_1 передбачена адміністративна відповідальність ч.1 ст. 178 КУпАП .
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності оформлено з неточностями і недоліками, які унеможливлюють розгляд вказаної справи по суті, та прийняття законного й обгрунтованого рішення.
З'ясовано, що ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності, є неповнолітнім Згідно положень ч. 1 та ч. 3 ст. 270 КУпАП інтереси неповнолітньої особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, мають право представляти їх законні представники (батьки). Законні представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.
У протоколі про адміністративне правопорушення ВАД №157915 від 15.11.2024 року та в матеріалах справи, відсутні відомості про законних представників неповнолітньої особи, яка притягається до відповідальності. Такі відомості є необхідними для правильного вирішення справи.
Крім того, матеріали справи є неповними та недостатніми для вирішення справи. До протоколу про адміністративне правопорушення не додано докази на підтвердженння обставин події вказаної у протоколі. Відсутні письмові заяви, пояснення свідків та особи, щодо якої складено протокол.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненю до органу поліції, зв'язку із неналежним їх оформленням працівниками поліції.
При цьому враховується практика ЄСПЛ, яка визначає, що суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді, а також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції.
Керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суд
У зв'язку із неналежним оформленням працівниками поліції матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 178 КУпАП - справу повернути без розгляду до до Відділення поліції №1 (м. Рівне) Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області.
Повернення справи не перешкоджає повторному її направленні до суду із дотриманням вимог Закону.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Таргоній М.В.