Провадження № 11-кп/803/2764/24 Справа № 199/9845/23 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2
04 грудня 2024 року м. Дніпро
Колегія суддів Судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_2 ,
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
за участю:
секретаря - ОСОБА_5 ,
прокурора - ОСОБА_6 ,
захисника - ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 22023050000002954, за апеляційною скаргою захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_7 на вирок Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 26 червня 2024 року щодо
ОСОБА_8 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новоянисоль Володарського району Донецької області, громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,
Вироком Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 26 червня 2024 року ОСОБА_7 засуджено за ч. 3 ст. 311 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 2 роки з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, строком на 10 років.
Згідно з обставинами, встановленими судом, згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф ОСОБА_9 та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, у порушення вимог п. п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та збройний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої окупації.
При цьому, з метою спроби виправдання агресії перед громадянами України, російської федерації та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року російською федерацією визнано так звані «донецьку народну республіку» та «луганську народну республіку», створені за підтримки рф навесні 2014 року на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, незалежними державами та 22 лютого 2022 року президентом рф направлено до Ради Федерації звернення про використання ЗС рф за її межами, яке задоволено.
24.02.2022 на виконання наказів вищого політичного та воєнного керівництва рф, військовослужбовців ЗС рф, шляхом агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій. Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили окупацію частини території України, в тому числі Маріупольського району Донецької області, які було захоплено не пізніше 01.03.2022.
24.02.2022 указом президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України. Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено та який діє на теперішній час.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, протягом березня-квітня 2022 року, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, військовослужбовці Збройних Сил російської федерації, шляхом збройної агресії, спільно з представниками незаконних воєнізованих збройних формувань самопроголошених утворень «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, здійснили тимчасову окупацію території Маріупольського району Донецької області із захопленням адміністративних будівель державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, інших об'єктів, у зв'язку із чим згідно так званих нормативних актів голови самопроголошеного утворення «днр» - «Указ Главы Донецкой Народной Республики № 13 от 19.01.2015 «О принятии временного (типового) положения о местных администрациях Донецкой Народной Респуплики» та «Указ Главы Донецкой Народной Республики № 45 от 03.03.2022» із змінами, окуповані країною агресором населені пункти Маріупольського району включено до зони впливу окупаційної адміністрації - «администрации Новоазовского района», яка функціонує за адресою: Донецька обл., м. Новоазовськ, вул. Леніна, буд. 6. Вказана окупаційна адміністрація так звана «администрация Новоазовского района» підпорядкована, керована та фінансована російською федерацією, і функціонально відповідальна за управління тимчасово окупованою територією України.
У невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, громадянин України, достовірно володіючи інформацією, що з 24.02.2022 підрозділами збройних сил та інших військових формувань російської федерації, здійснено повномасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна та розуміючи, що вчиняються дії, направлені на зміну меж території України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, ОСОБА_10 , свідомо та добровільно прийняв рішення у період воєнного стану перейти на бік ворога, тобто на сторону окупаційної влади російської федерації.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_10 у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, після повної окупації військовослужбовцями збройних сил російської федерації території с. Тополине Нікольської територіальної громади Маріупольського району Донецької області (КАТОТТГ UA14140070230045178), тобто після 05.03.2022, перебуваючи на території зазначеного селища, усвідомлюючи, що в Україні введено воєнний стан, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, добровільно погодився на співпрацю з окупаційною владою Російської Федерації, та добровільно прийняв пропозицію обійняти посаду з організацією освітнього процесу, а саме: виконуючого обов'язки «Руководителя организации, осуществляющей образовательную деятельность» Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения «Тополинская школа» администрации Новоазовского района», яка розташована за адресою: Донецька область, Маріупольський район, Нікольська територіальна громада, с. Тополине, вул. Шкільна, 12.
Надалі «приказом начальника отдела образования администрации Новоазовского района ДНР від 28.04.2022 № 83-к ОСОБА_10 призначено на посаду виконуючого обов'язки директора «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения «Тополинская школа» администрации Новоазовского района».
03.06.2022 так званий «Голова Донецької Народної Республіки» ОСОБА_11 підписав Указ № 263, відповідно до якого створено «местную администрацию Донецкой Народной Республики - администрацию Володарского района». 3 урахуванням викладеного, вищевказану МБОУ «Тополинская школа» перепідпорядковано «администрации Володарского района днр».
Маріупольський район Донецької області, відповідно до наказів Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 №75, «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.11.2022» (зі змінами), від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» є тимчасово окупованою територією.
Законом України від 22.05.2022 № 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою - терористом (державою - агресором).
У період тимчасової окупації с. Тополиного Нікольської територіальної громади Маріупольського району Донецької області окупаційною адміністрацією російської федерації, всупереч законам України, прийнято рішення про впровадження стандартів освіти російської федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 «федерального закона «Об образовании в российской федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ (далі - закон № 273-ФЗ) в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється державною мовою російської федерації, якщо цією статтею не встановлено інше. Викладання та вивчення державної мови російської федерації в рамках освітніх програм, що мають державну акредитацію, здійснюються відповідно до федеральних державних освітніх стандартів та освітніх стандартів.
Відповідно до п. 6 ст. 2 закону № 273-ФЗ федеральний державний освітній стандарт - сукупність обов'язкових вимог до освіти певного рівня та (або) до професії, спеціальності та напряму підготовки, затверджених залежно від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої освіти.
Відповідно до ч. 5 ст. II закону № 273-ФЗ федеральні державні освітні стандарти загальної освіти розробляються за рівнями освіти.
Стандарти основної загальної освіти (5-9 класи) у системі освіти російської федерації затверджено наказом міністерства освіти та науки російської федерації від 31.05.2021 № 287 «Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта основного общего образования» (зареєстрований в міністерстві юстиції рф 05.07.2021 № 64101) (далі - ФГОС № 287). Згідно з п. 32.1 цього стандарту, до навчального плану входять наступні обов'язкові для вивчення учбові предмети: російська мова, Література, Рідна мова та (або) державна мова республіки російської федерації, Рідна література, Іноземна мова, Друга іноземна мова, Математика, Інформатика, Історія, Суспільствознавство, Географія, Фізика, Хімія, Біологія, Образотворче мистецтво, Музика, Технологія, Фізична культура, Основи безпеки життєдіяльності. Навчальний предмет «Математика» предметної галузі «Математика та інформатика» включає навчальні курси «Алгебра», «Геометрія», «Вірогідність і статистика».
Відповідно до п. 15 цього стандарту програма основної загальної освіти, у тому числі адаптована, реалізується державною мовою російської федерації.
Стандарти середньої освіти (10-1 І класи) у системі освіти російської федерації затверджено наказом міністерства освіти та науки російської федерації від 17.05.2012 № 413 «Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта среднего общего образования» (зареєстрований в міністерстві юстиції російської федерації 06.07.2012 № 24480) (далі - ФГОС № 413). Згідно з п. 18.3.1 цього стандарту, учбовий план середнього середньої загальної освіти передбачає обов'язкове вивчення наступних учбових предметів на базовому та поглибленому рівні: російська мова, Література, Рідна мова та (або) державна мова республіки російської федерації, Рідна література, Іноземна мова. Друга іноземна мова, Математика, Інформатика, Історія, Суспільствознавство, Географія, Фізика, Хімія, Біологія, Фізична культура, Основи безпеки життєдіяльності.
Так, з 28.04.2022, громадянин України ОСОБА_10 , достовірно володіючи інформацією, що з 24.02.2022 підрозділами збройних сил та інших військових формувань російської федерації здійснено повномасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна, та розуміючи, що вчиняються дії, направлені на зміну меж території України у порушення порядку, встановленого Конституцією України, свідомо та добровільно прийняв рішення у період воєнного стану перейти на бік ворога, тобто на сторону окупаційної влади російської федерації.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 28.04.2022, після повної окупації військовослужбовцями збройних сил російської федерації території Маріупольського району Донецької області, перебуваючи на території зазначеного населеного пункту, усвідомлюючи, що в Україні введено воєнний стан, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, умисно, добровільно погодився на співпрацю з окупаційною владою російської федерації, та добровільно прийняв пропозицію обійняти посаду виконуючого обов'язки директора так званого «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения «Тополинская школа» Новоазовского района, яке розташоване за адресою: Донецька область. Маріупольський район, Нікольська територіальна громада, с. Тополине, вул. Шкільна, 12.
Продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, маючи мету, направлену на здійснення дій громадянином України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи за вищевказаною адресою, з 28.04.2022 та по теперішній час, займаючи посаду виконуючого обов'язки директора так званого «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения «Тополинская школа» администрации Володарского района» МБОУ «Тополинская школа», згідно з посадовими обов'язками керівника освітньої установи, передбаченими чинним законодавством держави-агресора - рф, з урахуванням вимог Федерального закону № 273 від 29.12.2012 «Про освіту в російській федерації» у редакції від 08 грудня 2020 року; вимог ФДОС ПЗО, ФДОС ОЗО та ФДОС СОО, затверджених Наказом Міносвіти Росії №373 від 06.10.2009 (зі змінами від 11.12.2020); № 1897 від 17.12.2010 (у редакції від 31.12.2015) та ФДОС СОО, затвердженого Наказом Міносвіти Росії № 413 від 17.05.2012 (у редакції від 1 1.12.2020) з урахуванням СП 2.4.3648-20 «Санітарно-епідеміологічні вимоги до організацій виховання та навчання, відпочинку та оздоровлення дітей та молоді», а також Наказу МОЗсоцрозвитку РФ від 26.08.2010 N 761н (ред. від 31.05.2011) «Про затвердження Єдиного кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців та службовців, розділ «Кваліфікаційні характеристики посад працівників освіти», виконує покладені на неї наступні функції: здійснює керівництво освітньою установою відповідно до законів та інших нормативних правових актів, статуту освітньої установи; забезпечує системну освітню (навчально-виховну) та адміністративно-господарську (виробничу) роботу освітньої установи; забезпечує реалізацію федерального державного освітнього стандарту, федеральних державних вимог; формує контингенти учнів (вихованців, дітей), забезпечує охорону життя і здоров'я під час освітнього процесу, дотримання права і свободи учнів (вихованців, дітей) і працівників освітнього закладу встановленому законодавством російської федерації порядку; визначає стратегію, цілі та завдання розвитку освітньої установи, приймає рішення про програмне планування її роботи, участь освітньої установи в різних програмах та проектах, забезпечує дотримання вимог, що висуваються до умов освітнього процесу, освітніх програм, результатів діяльності освітньої установи та якості освіти, безперервне підвищення якості освіти у освітньому закладі; забезпечує об'єктивність оцінки якості освіти учнів (вихованців, дітей) в освітньому закладі; спільно з радою освітньої установи та громадськими організаціями здійснює розробку, затвердження та реалізацію програм розвитку освітньої установи, освітньої програми освітньої установи, навчальних планів, навчальних програм курсів, дисциплін, річних календарних навчальних графіків, статуту та правил внутрішнього трудового розпорядку освітньої установи; створює умови для впровадження інновацій, забезпечує формування та реалізацію ініціатив працівників навчального закладу, спрямованих на покращення роботи навчального закладу та підвищення якості освіти, підтримує сприятливий морально-психологічний клімат у колективі; у межах своїх повноважень розпоряджається бюджетними коштами, забезпечує результативність та ефективність їх використання; у межах встановлених коштів формує фонд оплати праці з поділом його на базову та стимулюючу частину; затверджує структуру та штатний розпис освітньої установи; вирішує кадрові, адміністративні, фінансові, господарські та інші питання відповідно до статуту навчального закладу; здійснює підбір та розміщення кадрів; створює умови безперервного підвищення кваліфікації працівників; забезпечує встановлення заробітної плати працівників освітньої установи, у тому числі стимулюючої частини (надбавок, доплат до окладів (посадових окладів), ставок заробітної плати працівників), виплату в повному розмірі належної працівникам заробітної плати у строки, встановлені колективним договором, правилами внутрішнього трудового трудовими договорами; вживає заходів щодо забезпечення безпеки та умов праці, що відповідають вимогам охорони праці; вживає заходів щодо забезпечення освітньої установи кваліфікованими кадрами, раціонального використання та розвитку їх професійних знань та досвіду, забезпечує формування резерву кадрів з метою заміщення вакантних посад в освітній установі: організовує та координує реалізацію заходів щодо підвищення мотивації працівників до якісної праці, у тому числі на основі їх матеріального стимулювання, підвищення престижності праці в освітній установі, раціоналізації управління та зміцнення дисципліни праці; створює умови, що забезпечують участь працівників у управлінні освітньою установою; приймає локальні нормативні акти освітнього закладу, які містять норми трудового права, зокрема з питань встановлення системи оплати праці з огляду на думку представницького органу працівників; планує, координує та контролює роботу структурних підрозділів, педагогічних та інших працівників освітньої установи; забезпечує ефективну взаємодію та співпрацю з органами державної влади, місцевого самоврядування, організаціями, громадськістю, батьками (особами, які їх замінюють), громадянами; представляє освітній заклад у державних, муніципальних, громадських та інших органах, установах, інших організаціях; сприяє діяльності учительських (педагогічних), психологічних організацій та методичних об'єднань, громадських (у тому числі дитячих та молодіжних) організацій; забезпечує облік, збереження та поповнення навчально-матеріальної бази, дотримання правил санітарно-гігієнічного режиму та охорони праці, облік та зберігання документації, залучення для провадження діяльності, передбаченої статутом освітньої установи, додаткових джерел фінансових та матеріальних засобів: забезпечує подання засновнику щорічного звіту про надходження, витрачання фінансових та матеріальних засобів та публічного звіту про діяльність освітньої установи в цілому; виконує правила з охорони праці та пожежної безпеки.
В апеляційній скарзі захисник просить вирок скасувати та кримінальне провадження щодо ОСОБА_10 закрити на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги адвокат посилається на те, що під час судового розгляду не знайшов підтвердження факт свідомого та добровільного зайняття обвинуваченим відповідної посади. Захисник звертає увагу на те, що мешканці окупованих територій знаходяться в інформаційній та матеріальній ізоляції, тоді як сама окупаційна влада здійснює щодо них фізичне, психологічне та матеріальне насильство. Адвокат зазначає, що показання свідка ОСОБА_12 були надані з чужих слів, а решта письмових доказів добровільності дій обвинуваченого взагалі не доводить.
Заслухавши суддю-доповідача, захисника, який підтримав апеляційну скаргу, прокурора, який просив вирок залишити без змін, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Висновки суду про доведеність винуватості ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, за встановлених судом обставин, відповідають фактичним обставинам кримінального провадження та є обґрунтованим.
Так, вина обвинуваченого у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується дослідженими в ході судового розгляду:
- показаннями свідка ОСОБА_12 - мешканця м. Маріуполь в період з 2016 до 2022 року, який пояснив, що до виїзду з міста, в особистих справах був у с. Тополине під містом і йому представили ОСОБА_10 . Після виїзду з міста в телефонній розмові зі знайомим йому стало відомо про те, що обвинувачений обійняв посаду директора Тополинської школи при окупаційній адміністрації;
- протоколом огляду від 15 липня 2023 року, яким зафіксовано огляд в мережі Інтернет публікації т.зв.«Указ Главы Донецкой Народной Республики от 03 марта 2022 года О внесении изменений в Указ Главы Донецкой Народной Республики от 03 марта 2022 года № 45», яка містить відомості про включення тимчасово окупованих територій Донецької області до зони впливу та відповідальності окупаційної адміністрації т.зв. «ДНР»;
- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 05 вересня 2022 року, згідно з яким отримано доступ до документів, які стали підставою для обслуговування ОСОБА_10 в АТ «КБ «ПРИВАТБАНК», і які містять копію паспорта громадянина на ім'я останнього, виданого 17 березня 2010 року Володарським РВ ГУМВС України в Донецькій області.
- протоколом огляду від 20 серпня 2023 року: фотокопії наказу начальника т.зв. «відділу освіти адміністрації новоазовського району ДНР» № 83-к від 28 квітня 2022 року, про призначення ОСОБА_10 на посаду виконувача обов'язків директора т.зв. «муніципальної бюджетної загальноосвітньої установи «Тополинська школа» адміністрації Новоазовського району» з 28 квітня 2022 року на підставі заяви ОСОБА_10 від 28 квітня 2022 року; заяви від імені ОСОБА_10 в статусі в.о. директора т.зв. «МБОУ «Тополинська школа» адміністрації Володарського району» до Федеральної служби з нагляду в сфері освіти і науки про надання тимчасової акредитації освітньої діяльності;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 11 вересня 2023 року, згідно з яким свідок ОСОБА_12 впізнав ОСОБА_10 як особу, що якої він давав покази;
- протоколом огляду від 20 жовтня 2023 року, яким зафіксовано огляд публікації в мережі Інтернет, а саме «Федеральный конституционный закон от 04.10.2022 № 5-ФКЗ «О принятии в Российскую федерацию Донецкой Народной Республики и образования в составе Российской Федерации нового субъекта - Донецкой Народной Республики», «Федеральный закон «Об образовании в Российской Федерации» № 273-ФЗ от 29.12.2012 с изменениями 2020 года», «Приказ Министерства образования и науки РФ от 17.05.2012 № 413 «Об утверждении федерального государственного стандарта среднего общего образования (с изменениями и дополнениями)», «Приказ от 31.05.2021 года № 287 «Об утверждении федерального государственного стандарта основного общего образования», «Приказ Министерства здравоохранения и социального развития РФ от 26.08.2010 № 761н «Об утверждении Единого квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и служащих, раздел «Квалификационные характеристики должностей работников образования»;
- протоколом огляду від 20 жовтня 2023 року, яким зафіксовано огляд розміщеного в мережі Інтернет сайту партії «Единая Россия», який містить відомості про в.о. директора т.зв. «МБОУ «Тополинская школа» ОСОБА_10 , який є членом вказаної партії;
- протоколом огляду від 20 жовтня 2023 року, яким зафіксовано огляд розміщеного в мережі Інтернет «Единый государственный реестр юридических лиц», і якому сформовано витяг по т.зв. «МБОУ «Тополинская школа» администрации Володарского района». Витяг містить відомості про ОСОБА_10 , як в.о. директора вказаної установи;
- протоколом огляду від 20 жовтня 2023 року, яким зафіксовано огляд розміщеногов мережі Інтернет «Указ главы Донецкой Народной Республики «Об администрации Володарского района» № 263 от 03.06.2022»;
- повідомленням Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, згідно з яким ОСОБА_10 державний кордон України та лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями у період з 01 січня 2022 року не перетинав.
Надаючи оцінку наведеним доказам у своїй сукупності, у колегії суддів відсутні сумніви у їх належності та допустимості. Ці докази суд вважає достатніми для доведення винуватості ОСОБА_10 , а тому не вбачає підстав визнати наведені у вироку висновки суду такими, що не відповідають фактичним обставинам кримінального провадження.
Порушень кримінального процесуального закону під час встановлення фактичних обставин вчинення злочину, які могли б істотно вплинути на висновки суду про винуватість обвинуваченого та на кваліфікацію його дій, колегією суддів не встановлено.
Вирішуючи питання обґрунтованості висновків суду, колегія суддів виходить з того, що окрім показань свідка, протоколу впізнання та огляду інтернет-ресурсів, обставина колобораційної діяльності ОСОБА_10 повністю знайшла своє підтвердження насамперед у наказі начальника т.зв. «відділу освіти адміністрації новоазовського району ДНР» № 83-к від 28 квітня 2022 року про призначення ОСОБА_10 на посаду виконувача обов'язків директора т.зв. «муніципальної бюджетної загальноосвітньої установи «Тополинська школа» адміністрації Новоазовського району» з 28 квітня 2022 року на підставі заяви ОСОБА_10 від 28 квітня 2022 року, а також у заяві від імені ОСОБА_10 в статусі в.о. директора т.зв. «МБОУ «Тополинська школа» адміністрації Володарського району» до Федеральної служби з нагляду в сфері освіти і науки про надання тимчасової акредитації освітньої діяльності.
Що стосується доводів сторони захисту про неналежність показань свідка ОСОБА_12 , то вони є необґрунтованими.
В апеляційній скарзі захисник вказує на те, що вказаний свідок надав показання з чужих слів. Між тим, ці обставини не відповідають показанням самого свідка, який засвідчив факт перебування обвинуваченого на окупованій території, в той час як рештою письмових доказів беззаперечно підтверджується його співпраця з державою-агресором.
Що стосується доводів захисту про те, що суд не перевірив ймовірне вчинення обвинуваченим цих дій під впливом тяжких обставин та внаслідок здійснення тиску на нього, то вони не заслуговують на увагу.
Суд звертає увагу на положення ст. 22 КПК України, згідно з якими кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
З матеріалів провадження вбачається, що обвинувачений повідомлявся судом про розгляд провадження у спосіб, передбачений кримінальним процесуальним законом, а під час судового розгляду був присутній його захисник.
Незважаючи на вказані обставини, стороною захисту жодних доказів на підтвердження можливого впливу на обвинувачену окупаційною владою надано не було. Не були надані ці докази й під час апеляційного розгляду.
З урахуванням наведеного, враховуючи те, що суд не уповноважений на здійснення перевірки обставин, про які не повідомляла сторона захисту, наведені доводи колегія суддів розцінює виключно як спосіб захисту, а неповноти судового розгляду не вбачає.
Отже, колегія суддів не погоджується з доводами сторони захисту та приходить до висновку про законність та обґрунтованість оскаржуваного вироку, який скасуванню з викладених в апеляційній скарзі мотивів не підлягає.
Керуючись ст.ст. 404, 405, 407, 409, 419 КПК України,
колегія суддів, -
Апеляційну скаргу захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_7 залишити без задоволення.
Вирок Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 26 червня 2024 року щодо ОСОБА_10 , обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_4 ОСОБА_3