Постанова від 30.09.2010 по справі 2-а-5192/10/2270/13

Копія

Справа № 2-а-5192/10/2270/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2010 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.

при секретаріКовалю В.В.

за участі:представників позивача: Скіданової Т.П., Нагорнюк Н.М., Федчука В.М., Горської Л.А.,

представників відповідача: Олійник Н.Ю., Зозулі В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > товариства з обмеженою відповідальністю "Рошен-Хмельницький" в особі Кам'янець-Подільської філії товариства з обмеженою відповідальністю "Рошен-Хмельницький" < 3-тя особа > до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області < 3-тя особа > про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рошен-Хмельницький" в особі Кам'янець-Подільської філії товариства з обмеженою відповідальністю "Рошен-Хмельницький" звернулося до адміністративного суду з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001672342/0 від 29.12.2009 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує, що акт перевірки №2761/234/3447425 від 15.12.2009 року, на підставі якого були винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення, складений з порушенням вимог чинного законодавства, в акті містяться посилання працівників Кам'янець-Подільської ОДПІ на те, що надані документи не відповідають вимогам оформлення бухгалтерських документів, а також на те, що даними документами не підтверджено, які саме господарські операції здійснювалися.

Враховуючи вищевикладене подане уточнення позовних вимог, представники позивача у судовому засіданні позов підтримали повністю та просили визнати протиправними та скасувати: податкове повідомлення-рішення № 0001672342/2 від 07.05.2010 року, винесене за результатами розгляду повторної скарги; визнати протиправними та скасувати рішення № 0001672342/3 від 23.07.2010 року, винесене за результатами перевірки (акт №2761/234/3447425 від 15.12.2009 року).

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, подали суду письмові заперечення проти позову, в яких позов вважає таким, що не підлягає задоволенню, висновки, зроблені працівниками ДПІ у м. Хмельницькому в акті планової виїзної перевірки №2761/234/3447425 від 15.12.2009 року є обґрунтованими і законними, а спірні податкові повідомлення-рішення - правомірними, оскільки проведеною перевіркою встановлено, що документально не підтверджується реальний характер відображених у податковому обліку позивача операцій, не підтверджений належними первинними документами бухгалтерського обліку.

Вислухавши пояснення представників позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Кам'янець-Подільська філія ТОВ "Рошен-Хмельницький" створена на підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ "Рошен-Хмельницький".

На підставі направлення від 25.11.2009 року № 259, виданого Кам'янець-Подільською ОДПІ та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання проведена планова виїзна перевірка Кам'янець-Подільська філія ТОВ "Рошен-Хмельницький" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року, відповідно до затвердженого плану перевірки. Перевірка проводилася з 25.11.2009 по 08.12.2009 року з відома в.о. директора Кам'янець-Подільської філії ТОВ "Рошен-Хмельницький", яка проінформована про проведення планової виїзної перевірки рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручено 25.11.2009 року.

За результатами проведеної перевірки складено акт №2761/234/3447425 від 15.12.2009 року, в якому встановлено ряд порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктом господарювання, а саме пп.5.2.1 п.5.2, пп.5.3.9. п.5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті якого занижено податок в сумі 22519,00 грн.

На підставі вказаного акту перевірки Кам'янець-Подільською ОДПІ винесені податкове повідомлення-рішення №0001672342/0 від 29.12.2009 року., яким донараховано Кам'янець-Подільській філії ТОВ "Рошен-Хмельницький" податок на прибуток у розмірі 33779,00 грн., з яких зо основним платежем - 22519 грн. та штрафні санкції у розмірі 11260 грн.

Дане податкове повідомлення-рішення було оскаржене відповідно до ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Рішенням про результати розгляду первинної скарги №46077/10/25-009/3 від 05.03.2010 року, виданим начальником Кам'янець-Подільської ОДПІ М.Є. Сімашкевичем, рішенням про результат розгляду повторної скарги №7084/10/25-036 від 29.04.2010 року, виданим першим заступником голови ДПА у Хмельницькій області О.М. Федорчук, та рішенням про результати розгляду скарги №6546/6/25-0115 від 08.07.2010 року, виданим заступником голови ДПА України Н.І.Рубан, податкові повідомлення - рішення №0001672342/0 від 29.12.2009 року, №0001672342/1 від 05.03.2010 року, №0001672342/2 від 29.12.2009 року було залишено без змін, а скарги без задоволення.

В ході судового розгляду було встановлено, що проведеною перевіркою встановлено порушення з боку позивача пп. 5.2.1 п. 5.2. пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року №334/94-ВР, з наступними змінами і доповненнями, внаслідок включення до складу валових витрат сум мерчендайзингових послуг, наданих ФОП ОСОБА_12 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) м. Кам'янець-Подільський в розмірі 90 076 грн.

Для перевірки позивачем надано договір на надання послуг від 01.09.2007 року №01/09. додатки до договорів від 01.10.2007 року №02, від 01.11.2007 року №03, від 01.12.2007 року №04, протоколи до додатків від 31.12.2007 року №4, від 30.11.2007 року №3, від 31.10.2007 року №2. акти приймання-здачі робіт від 31.12.2007 року №4, від 30.11.2007 року №3. від 31.10.2007 року №2. в яких зазначено, що виконавцями були виконані мерчендайзингові послуги. До актів приймання-здачі робіт мерчендайзингових послуг для перевірки надано звіти про виконану роботу, в яких вказано: "дослідження клієнтської бази та розширення ринку ".

На момент перевірки, крім договорів, додатків до договорів, протоколів до додатків, актів про надання послуг, де тільки вказано, що виконавцем надано мерчендайзингові послуги та звітів про виконану роботу (які передбачені умовами договорів), позивачем не надано. Позивачем також не надано інших підтверджуючих документів, які б відображали комплексну систему заходів по організації управління торгівельно-збутовою діяльністю, яка базується на вивченні ринку з метою максимально можливого задоволення потреб покупців та не визначено економічний ефект для господарської діяльності підприємства.

В наданих актах та звітах відсутні реквізити споживачів (покупців), що є наслідком відсутності інформації, яку можливо використати замовнику у межах господарської діяльності; не вказано обсяги наданих послуг в натуральному виразі, не конкретизовано зміст наданих послуг в натуральному та вартісному виразі, акти не містять інформації про фактично понесені виграти на здійснення цих послуг, тобто, понесені витрати на придбання цих послуг не оформлені відповідними документами, які б підтверджували фактичне виконання послуг.

У зв'язку з цим, перевіркою встановлено відсутність підтвердження фактичного надання послуг та їх зв'язок з підготовкою, організацією, веденням господарської діяльності, продажем продукції, а позивачем не доведено їх використання у власній господарській діяльності та відсутня підстава для включення вартості даних послуг без підтвердження відповідними, складеними згідно з чинним законодавством, первинними документами до складу валових витрат.

Виходячи з вимог Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.99р. №996-ХІУ, з наступними змінами і доповненнями, відображення господарських операцій в податковому обліку здійснюється на підставі даних бухгалтерського обліку.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.1.2 ст. 1, п.2.1 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95р. №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95р. № 168/704.

Відповідно до п.2.1 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Статтею 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99р. №996-ХІУ передбачено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Відповідно до вимог п.3.2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

В Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03.03р. №143 (із змінами та доповненнями) зазначено, що дані, наведені в декларації, повинні підтверджуватись первинними документами обліку та відповідати податковому обліку (звітності).

Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно даної норми, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні маги обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Отже, для включення витрат по наданню мерчендайзингових послуг до складу валових витрат необхідні документи, оформлені відповідно до вимог, встановлених статтею 9 Закону України „Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні", які, зокрема, підтверджують факт отримання юридичних, інформаційно-консультаційних, маркетингових, мерчендайзингових та консалтингових послуг від іншої особи, а також підтвердження зв'язку понесених витрат із господарською діяльністю платника податку.

Згідно з п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити; назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Відповідно до гі.2.15 та п.2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим і нормативним актам.

Таким чином, для надання первинним документам юридичної сили і доказовості, вони повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства.

Понесені витрати на послуги повинні оформлятися відповідними документами, які б, підтверджували фактичне виконання тієї чи іншої послуги.

Згідно вищевказаного позивач відносив до складу валових витрат - витрати по послугам мерчендайзингу (передпродажній підготовці, консультувань з питань викладки товарів в мережі роздрібної торгівлі, тощо), які проводяться у роздрібній мережі, які в свою чергу, в подальшому і самостійно реалізовували цей товар, тобто всі вищевказані послуги були пов'язані з просуванням товару до кінцевого споживача, який вже не знаходився у власності підприємства.

Всі вищевказані послуги є такими послугами, які пов'язані безпосередньо з товаром, який знаходиться у власності покупців. Оскільки позивач після продажу втрачає право власності на товар, то одночасно втрачає право на споживання цих послуг, оскільки вони не можуть бути відокремлені від товару, але на споживання цих послуг має право новий власник товару. Отже, зазначені послуги стосуються ведення господарської діяльності саме покупців (магазинів) та не пов'язані із веденням господарської діяльності позивача.

Крім цього позивачем не надано доказів, які б підтверджували зв'язок понесених витрат із підготовкою, організацією, продажем товару, а також не доведено факт отримання прибутку підприємством від продажу товарів за участю посередників та взагалі економічної доцільності понесених витрат, що свідчить про те, що діяльність підприємства, не направлена на отримання доходу в розумінні п. 1.32 статті 1 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" та не являється господарською діяльністю, а витрати, понесені в зв'язку з такою діяльністю, не можуть бути віднесені до складу валових витрат підприємства.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що доводи позивача необґрунтовані, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене та керуючись Законами України "Про оподаткування прибутку підприємств", "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні", ст.ст. 71, 86, 94, 158-163, 167, 254-259 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Рошен-Хмельницький" в особі Кам'янець-Подільської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Рошен-Хмельницький" до Кам'янець-Подільськаої об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001672342/0 від 29 грудня 2009 року, №0001672342/1 від 05 березня 2010 року, №0001672342/2 від 07 травня 2010 року, №0001672342/3 від 23 липня 2010 року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 04 жовтня 2010 року

< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >

Суддя< для копії >< Суддя >

"Згідно з оригіналом" СуддяП.І. Салюк