"09" листопада 2010 р. м. Київ № К-8362/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Весельської Т.Ф.,
Мироненка О. В.,
Мороз Л.Л.,
Смоковича М. І.,
Чумаченко Т. А.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області на постанову Яворівського районного суду Львівської області від 07 грудня 2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про зобов'язання здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала, як особа, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, вона має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років, починаючи з січня 2007 року.
Проте, відповідач проводив їй нарахування та виплату такої допомогу у 2007 році в меншому розмірі, керуючись положеннями Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Просила суд визнати дії управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області незаконними та зобов'язати виплатити недораховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня по червень 2007 року у розмірі 2301,66 грн., а також - продовжувати здійснювати їй перерахунок та виплату державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок Державного бюджету, виходячи з розміру, встановленого статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням дітьми».
Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 07 грудня 2007 року позов задоволено.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області виплатити ОСОБА_6 недораховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2301,66 грн. і надалі продовжувати виплату відповідно до чинного законодавства.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2009 року постанову Яворівського районного суду Львівської області від 07 грудня 2007 року залишено без зміни.
Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями, управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просить оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Судами встановлено, що відповідно до наказу №141-ОС від 25 грудня 2006 року, виданого ТОВ «Букмекерською конторою «Марафон»ОСОБА_6 була надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 01 січня 2007 року по 07 жовтня 2009 року.
Після народження ІНФОРМАЦІЯ_1 доньки -ОСОБА_7, позивач, перебуваючи на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області, отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році у таких розмірах: у період з січня по березень - по 120,75 грн., у період з квітня по червень - по 129,03 грн.
Тобто, при нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 7 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Позивач, не погоджуючись з розміром проведених їй виплат звернулась до управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області з заявою про здійснення їй перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але в проведенні такого перерахунку їй було відмовлено.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що дії управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області при здійсненні виплати ОСОБА_6 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з січня 2007 року по червень 2007 року - були неправомірними, оскільки у позивача були наявні правові підстави для перерахунку і виплати їй допомоги у цей період у розмірах, встановлених статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Проте, з таким висновком судів колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правове регулювання питання щодо призначення та виплати державної допомоги при народженні дитини регулюється Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», у відповідності до якої (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки
Статтею 43 (в редакції, чинній на момент дії правовідносин) вищезазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Водночас, щодо такого права позивача на період 2007 року, то пунктом 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, було зупинено дію 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року положення пункту 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до вимог 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, у період з 01.01.2007 року по 08.07.2007 року позивач не мала права на отримання та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»- оскільки норма, якою передбачено це право, була зупинена, а тому дії відповідача були правомірними.
В той же час, з огляду на вищезазначене, право на здійснення відповідного перерахунку у позивача виникло лише з 09.07.2007 року, - а тому дії управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області є протиправними лише з моменту постановлення Конституційним Судом України рішення № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року.
Враховуючи те, що у позові ОСОБА_6, зокрема, просила зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області здійснити їй перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2301,66 грн. за період з січня по червень 2007 року, тобто, до прийняття 09.07.2007 року рішення № 6-рп/2007 Конституційним Судом України, - правових підстав для задоволення зазначених вимог судами попередніх інстанцій - не було, так само, як і не було підстав для зобов'язання управління здійснювати перерахунок та виплату державної грошової допомоги вподальшому, - оскільки покладення на відповідача такого обов'язку є передчасним.
При цьому, зважаючи на те, що ОСОБА_6 були заявлені вимоги щодо зобов'язання управління з липня місяця 2007 року включно до моменту встановлення іншого розміру допомоги законодавством, здійснювати на її користь виплату допомоги по догляду за дитиною в розмірі, встановленмустаттею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»- колегія суддів Вищого адміністративного суду України, дійшла висновку про можливість часткового задоволення таких вимог із зобов'язанням відповідача провести перерахунок позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, - з 09.07.2007 року, тобто, з моменту прийняття рішення № 6-рп/2007 Конституційним Судом України.
Згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Зважаючи на те, що судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи правильно та повно встановлені фактичні обставини справи, однак при прийнятті рішень суди допустили порушення норм матеріального права, які призвели до постановлення незаконних судових рішень, а також те, що у справі не вимагається збирання або додаткова перевірка доказів, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про доцільність скасування постановлених у справі рішень з прийняттям нової постанови - про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області задовольнити частково.
Постанову Яворівського районного суду Львівської області від 07 грудня 2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2009 року у справі -скасувати.
Прийняти у справі нову постанову, якою позов задовольнити частково.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 до управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про зобов'язання виплатити ОСОБА_6 недораховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2301,66 грн. за періоди з 01.01.2007 року по 08.07.2007 року -відмовити.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_6 недораховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок Державного бюджету, виходячи з розміру, встановленого статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням дітьми», - починаючи з 09.07.2007 року.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді: