Постанова від 29.10.2010 по справі 2а-13244/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

29 жовтня 2010 року < Час проголошення > № 2а-13244/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянув адміністративну справу

За позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в особі газопромислового управління «Львівгазвидобування»

до Державної податкової інспекції у м.Львові

про скасування податкового повідомлення -рішення від 25.01.2010р. №0000132301/0/1217.

Представники:

від позивачаМіхальова А.О.

від відповідача не з'явився

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 29.10.2010 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Дочірня компанія “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” Газопромислового управління “Львівгазвидобування”(далі -позивач) звернулася до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Львові (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення -рішення від 25.01.2010р. №0000132301/0/1217.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржене податкове повідомлення-рішення винесене всупереч вимог статті 48 Водного кодексу України та Інструкції “Про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту”, у зв'язку з чим позивач просить задовольнити позов.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов.

Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, проте, через відділ документального обігу та контролю суду надійшло письмове заперечення проти позову, яке обґрунтовується тим, що позивачем не було подано до ДПІ у м. Львові розрахунки та не сплачено збір за спеціальне використання водних ресурсів за 2008 рік та дев'ять місяців 2009р. в порушення р. ІІ, р. VІІ Інструкції “Про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту” № 231/539/118/219 від 01.10.1999 р. та п. 3, п. 14.1, п. 15 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики та водного транспорту ”, затвердженого постановою КМУ № 1494 від 16.08.1999 р. із змінами та доповненнями, а тому відповідач вважає вимоги позивача безпідставними, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволені позову в повному обсязі

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Працівниками Державної податкової служби у м.Львові проведено виїзну планову перевірку Філії ДК «Украгазвидобування»НАК «Нафтогаз України»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 30.09.2009р.

За результатами перевірки складено акт від 11.01.2010р. № 1/23-2/25560533, на підставі якого ДПІ у м.Львові винесено податкове повідомлення - рішення від 25.01.2010р. №0000132301/0/1217 на суму 3174,37 грн., з них сума основного платежу 794,37 грн. та штрафні санкції на суму 2380,00 грн.

Перевіркою правильності визначення збору за спеціальне використання водних ресурсів за період 01.01.2008р. по 30.09.2009р. встановлено його заниження збору за 2008р. на загальну суму 372,71 грн. за 9 місяців 2009р. на загальну суму 421,66 грн.

Позивачем дане податкове повідомлення рішення було оскаржено в адміністративному порядку до ДПІ у м. Львові, ДПА України у Львівській області та до ДПА України, за рішеннями яких скарга позивача була залишена без задоволення, а податкове повідомлення рішення від 25.01.2010р. №0000132301/0/1217 -без змін.

Суд не погоджується з висновками відповідача з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Водного кодексу України, водні ресурси -обсяги поверхневих, підземних і морських вод відповідної території. Даною статтею визначено, що водний об'єкт -це природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт). Таким чином, критеріями віднесення використання води до категорії спеціального водокористування є спосіб отримання води або мета її використання. Збір води -це вилучення води з водного об'єкта для використання за допомогою технічних пристроїв.

Відповідно до ст. 46 Водного кодексу України, водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Згідно з ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (ч. 2 ст. 48 Водного кодексу України).

Відповідно до положень ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу і є платним.

Крім того, відповідно до п. 2 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 1999 року № 1494, збір за спеціальне використання водних ресурсів справляється за використання води з водних об'єктів, що забрана із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод.

Пунктом 2.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженої наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 1 жовтня 1999 року № 231/539/118/219, передбачено, що платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.

Таким чином, платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують водні ресурси, зокрема, здійснюють забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб на підставі спеціального дозволу.

Судом встановлено, що позивач не здійснював забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та не здійснював скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, а отримував воду з водозабірних споруд Львівводоканалу та скидав стічні води в його систему на умовах договору від 16 грудня 2003 року № 305053, який долучено до матеріалів справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Дочірньої компанії “Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” Газопромислового управління “Львівгазвидобування” задовольнити повністю.

2.Скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.01.2010 року №0000132301/0/1217.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя С.К. Каракашьян