Постанова від 11.11.2010 по справі 2а-13088/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11 листопада 2010 року 11:03 № 2а-13088/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомСлужби безпеки України

до Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва,

Головне управління Державного казначейства України в м. Києві

проскасування податкових повідомлень-рішень та зобов'язання вчинити дії,

за участю:

позивача -Шевчук В.В.

відповідача 1-Марченко Н.М.

відповідача 2- Олешко О.М.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Служба безпеки України (далі по тесту -позивач) звернулась з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва (далі по тесту -відповідач-1) та Головного управління Держаного казначейства України в м. Києві (далі по тесту -відповідач-2) з урахуванням уточнених позовних вимог про визнання дій щодо нарахування штрафних (фінансових) санкцій та пені за прострочення оплати оренди земельної ділянки по вул. Боричів Тік, 4-а у Подільському районі м. Києва протиправними; скасування податкових повідомлень-рішень від 12.02.2010р. №0002121530/0, №0002111530/0, №0002131530/0 та стягнення грошових коштів у сумі 5 555,76грн.

В судовому засіданні 5 жовтня 2010 року замінено відповідача Управління Державного казначейства у Подільському районі м. Києва на Головне управління Державного казначейства України в м. Києві.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем -1 безпідставно нарахована штрафна (фінансова) санкція та пеня, а тому через Управління Державного казначейства у Подільському районі м. Києва підлягає поверненню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач-1 проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що ДПІ у Подільському районі м. Києва правомірно нараховані штрафні (фінансові) санкції та пеня, оскільки позивачем несвоєчасно оплачена орендна плата за землю відповідно до умов договору оренди земельної ділянки.

Відповідач-2 проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що сплачені кошти позивачем за нараховані ДПІ у Подільському районі м. Києва штрафні (фінансові) санкції та пеню можуть повернутися за рахунок сум надмірно або помилково зарахованих до відповідного бюджету. Жодним Законом чи нормативно-правовим актом не передбачено повернення штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату оренди земельних ділянок за рахунок коштів кошторису Головного управління Державного казначейства України в м. Києві.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року №509-ХІІ із змінами та доповненнями Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку Служби безпеки України з питань своєчасності сплати податків і зборів до бюджету згідно зазначених даних в поданих податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік.

За результатами перевірки складено акт від 12.02.2010р. №183/1530/20001303, яким встановлено порушення строків подання до установ банків платіжних доручень, що є порушенням частини другої статті 21 Закону України «Про оренду землі»№161-ХІV від 06.10.1998р. (із змінами і доповненнями), частини першої статті 17 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992р. (із змінами і доповненнями), п.п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ.

На підставі акту перевірки від 12.02.2010р. №183/1530/20001303 винесені податкові повідомлення -рішення від 12.02.2010р. №0002121530/0, №0002111530/0, №0002131530/0, якими визначено штрафні санкції в розмірі: по податковому повідомленні -рішенні №0002121530/0 -20% - 1983,36грн.; по податковому повідомленні -рішенні №0002111530/0 -50%-2479,21грн. та по податковому повідомленні -рішенні №0002131530/0 -10%-692,48грн.

Не погоджуючись з застосованими штрафними санкціями, позивач зазначив, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»не передбачено бюджетну програму 6521100 «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Служби безпеки України», що в свою чергу призвело до неможливості оплати у 2009 році оренди земельної ділянки у строки, передбачені договором оренди.

У зв'язку із необхідністю продовження термінів договору оренди, Служба безпеки України платіжним дорученням від 15.02.2010р. №10 здійснила оплату штрафних санкцій в розмірі 5555,76грн. та просила суд їх повернути, так як були нараховані відповідачем-1 без достатньої правової підстави.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992, № 2535-XII використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно зі статтею 14 Закону України «Про плату за землю»платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про плату за землю»податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно з частиною п'ятою статті 3 Закону України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва»від 25.12.2008, № 800-VI суб'єкти господарської діяльності, що здійснюють будівництво (забудовники), мають право на відстрочення сплати пайових внесків на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населених пунктів та внесків до цільових фондів місцевих бюджетів. В даному випадку позивач має сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності згідно договору оренди земельної ділянки від 6 жовтня 2004 року укладеного між Службою безпеки України та Київською міською радою, зареєстрованого Головним управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 18 квітня 2005 року за №85-6-00190.

Так, відповідно до п.п. 1.1, 2.1 договору оренди Київська міська рада (Орендодавець) на підставі рішення Київської міської ради від 27 травня 2004 року №281-2/1491 передає, а Служба безпеки України (Орендар) приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку за адресою: вул. Боричів Тік, 4-а у Подільському районі м. Києва.

Пунктами 4.1, 4.9 та 8.1 договору оренди на орендаря покладається обов'язок щодо своєчасного внесення орендної плати у грошовій формі.

З моменту укладання договору оренди позивач здійснював оплату за оренду земельних ділянок по КПКВ 6521100 «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Служби безпеки України».

Крім того, підставою для відстрочення таких платежів та відрахувань є письмова заява суб'єкта господарської діяльності, що здійснює житлове будівництво, до органів, які здійснюють облік та адміністрування відповідних платежів та відрахувань. Заява подається не пізніше терміну встановленого для подання звітності за такими платежами та відрахуваннями, а якщо термін платежу встановлено раніше подання звітності, - не пізніше настання терміну такого платежу.

Як зазначив в судовому засіданні представник позивача Служба безпеки України зверталась до ДПІ у Подільському районі м. Києва з заявою в якій просила в разі нарахування за несвоєчасну сплату орендної плати в 2009 році штрафні санкції скасувати (не нараховувати). Одночасно в даній заяві позивач просив, в разі нарахування штрафних санкцій та пені надати первині документи, які засвідчують дане нарахування.

Представник відповідача-1 в судовому засіданні пояснив, що Служба безпеки України заяву про відстрочення платежів не подавала, а тому ДПІ у Подільському районі м. Києва здійснила нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату орендної плати.

Згідно з статтею 14 Закону України “Про систему оподаткування” до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі): плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Таким чином, порядок справляння плати за землю не підпадає під регулювання статті 3 Закону України “Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва”.

З огляду на це суд не приймає як обґрунтовані доводи позивача про необхідність скасування оскаржуваних ним податкових повідомлень-рішень, зважаючи на наявність норми закону, що встановлює певну пільгу для суб'єктів господарювання галузі будівництва.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998, № 161-XIV розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Пунктом 4.8 Договору оренди земельної ділянки від 06.10.2004р. передбачено, що за несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (сто двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок.

Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.

Істотною умовою договору оренди земельної ділянки від 06.10.2004р. є п.п. 8.1 п. 8, в якому зазначено, що Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»та п. 11 договору оренди земельної ділянки від 06.10.2004р. встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач-1 виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень від 12.02.2010р. №0002121530/0, №0002111530/0, №0002131530/0, а тому адміністративний позов Служби безпеки України вважається таким, що не підлягає задоволенню.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Службі безпеки України відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 18.11.2010р.

Суддя В.В. Амельохін