73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
16 листопада 2010 р. Справа № 2-а-6139/10/2170
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання здійснити нарахування соціальної допомоги дітям війни,
встановила:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить зобов"язати головне управління Пенсійного фонду України Херсонської області нарахувати недоплачену, як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу за 2006-2007 роки в сумі 2733,30 грн.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Змінами, внесеними законом України від 18.02.2010 р. №1691-VI, виключено п.3 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства.
Виключення п.3 ч.1 ст.18 з Кодексу адміністративного судочинства визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.09.2010 р. N 19-рп/2010.
Рішення Конституційного суду України, якими акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, аналізуючи викладене слідує, що вищезазначений адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства в місцевому загальному суді.
Згідно зі ст.21 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцевими загальними судами є районні, районні умістах, міські та міськрайонні суди. Окружні адміністративні суди такими не є.
Адміністративний суд повертає позовну заяву позивачу для подання її за предметною підсудністю до місцевого загального суду.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду
Керуючись ч.3 ст.108 КАС України,
ухвалила:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання здійснити нарахування соціальної допомоги дітям війни повернути позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суду, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василенко Г.Ю.
кат. 2.19.6