Справа № 2а-4439/10/1770
27 жовтня 2010 року 11год. 08хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Морозюк О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Тютюн Ю.Б.
відповідача: представник не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна"
до Млинівської міжрайонної державної податкової інспекції
про стягнення помилково сплачених до бюджету коштів , -
Товариство з обмеженою відповідальністю Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна" (далі - ТОВ "МБР Україна") звернулося в суд з адміністративним позовом до Млинівської міжрайонної державної податкової інспекції (далі -Млинівська МДПІ) про стягнення 8780,50 грн. помилково сплачених коштів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. В їх обґрунтування зазначає, що за період з липня по грудень 2007 року ТОВ "МБР Україна" перерахувало до місцевого бюджету Боремельської сільської ради 8780,50 грн. фіксованого сільськогосподарського податку та податку з доходів фізичних осіб. Доводить, що фактично платником даного податку є ДП агрофірма "Боремель" ТОВ компанії "Промагроінвест", а оскільки позивач жодного відношення до вказаного платника податків немає, то вказані кошти є такими, що перераховані помилково. Зазначає, що позивач звертався до Млинівської МДПІ з листом №36 від 02.12.2009 року, в якому просив повернути помилково перераховані кошти, однак відповіді не отримав у зв'язку з чим просить стягнути такі кошти в судовому порядку.
Представник відповідача у судове засідання 27.10.2010 року не прибув, про день та час слухання справи повідомлявся, клопотань про відкладення розгляду не надходило. Враховуючи вимоги ч.4 ст.128 КАС України, суд ухвалив розгляд справи не відкладати і вирішити на підставі наявних у ній доказів. Згідно з письмовими запереченнями на позов, Млинівська МДПІ позов не визнає, з огляду на те, що позивач перебуває на обліку в даному податковому органі лише як платник окремих видів податків і лише з 29.07.2008 року, а тому адміністрування сплачених позивачем з липня по грудень 2007 року податків (обов'язкових платежів) відповідачем не здійснювалось; за даними карток особових рахунків позивача переплата за такими видами податків як: "фіксований сільськогосподарський податок" та "податок з доходів фізичних осіб", відсутня; покликаючись на норму ст.99 КАС України Млинівська МДПІ просить залишити позов ТОВ "МБР Україна" без розгляду.
Судом встановлено, що ТОВ "МБР Україна" зареєстроване як юридична особа розпорядженням Виконавчого комітету Рівненської міської ради 31.12.2003 року; юридична адреса: м.Рівне, вул. Бахарєва, 23, фактична адреса: м.Рівне вул. Хвильового,29; на обліку у Млинівській МДПІ перебуває з 29.07.2008 року як платник окремих податків (а.с.22,25).
Згідно з платіжними дорученнями №161 від 31.07.2007 року, №176 від 06.09.2007 року, №179 від 07.11.2007 року позивач перерахував до місцевого бюджету Боремельської сільської ради фіксований сільськогосподарський податок за 2007 рік в сумі 100,00 грн., 200,00 грн., 250,00 грн. відповідно, а згідно з платіжним дорученнями №162 від 31.07.2007 року, №154 від 28.09.2007 року, №214 від 23.10.2007 року, №218 від 31.10.2007 року №252 від 25.12.2007 року, №204 від 27.12.2007 року -податок з доходів фізичних осіб в сумі 3100,00 грн., 1565,50 грн., 265,00 грн., 800,00 грн., 1500,00 грн., 1000,00 грн., відповідно (а.с.7-15). Загальна сума перерахувань - 8780,50 грн. В одному платіжному дорученні - №204 від 27.12.2007 року в графі "призначення платежу" зроблено відмітку про те, що податок платиться за ДП агрофірму "Боремель".
За даними облікової картки платника, що ведеться Млинівською МДПІ, переплата за платежами: "фіксований сільськогосподарський податок" та "податок з доходів фізичних осіб", відсутня. Фактично відповідачем ведеться облікова картка лише по тому виду податків, по якому ТОВ "МБР Україна" перебуває на обліку в даному податковому органі -орендна плата юридичних осіб за землю (а.с.26-31).
Згідно з долученої до матеріалів справи копії листа ТОВ "МБР Україна" №36 від 02.12.2009 року, адресованого начальнику Млинівської МДПІ, позивач просив повернути зайво перераховані на користь місцевого бюджету Боремельської сільської ради 8780,50 грн. (а.с.5), разом з тим жодного доказу про надіслання даного листа відповідачу чи про його отримання відповідачем, суду не надано.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу вимог ч.2 ст.50, ч.2 ст.78 Бюджетного кодексу України, Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції, відповідно до ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.
В силу вимог пп.15.3.1. п.15.3. ст.15 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Відповідно до узагальнюючого податкового роз'яснення положень пункту 15.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у частині визначення терміна "надміру сплачені податки, збори (обов'язкові платежі)" №2181-III від 21.12.2000 року та граничних строків їх повернення, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №197 від 25.04.2003 року, термін "надміру сплачені" слід розуміти як суми податків, зборів (обов'язкових платежів), які на певну дату зараховані до бюджету понад узгоджені суми податкових зобов'язань, граничний термін сплати яких настав на таку дату.
На виконання пункту 15.3 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ч.2 ст.50, ч.2 ст.78 Бюджетного кодексу України та п.18.8 ст.18 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України №58/78/22 від 03.02.2005 року затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків. Даний наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2005 року за №247/10527.
В силу вимог зазначеного нормативно-правового акту (п.5,п.6,п.7) повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб), яка може бути подана не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати; заява подається до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі, але обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів зарахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені: на поточний (вкладний) рахунок платника податку в установі банку; на погашення податкового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби, незалежно від виду бюджету, щодо якого обліковується такий борг; шляхом оформлення чека на одержання готівки в разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Орган державної податкової служби України висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) готує на підставі даних особових рахунків платників податків.
Позивачем не було дотриманого вищевказаного порядку, позаяк заяву складено на повернення в тому числі і надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, для яких встановлений особливий порядок повернення, з огляду на те, що платниками податку є відповідні фізичні особи, а юридичні, що перераховують його до бюджету виступають лише податковими агентами таких платників. Крім того, в заяві не визначено напрямку зарахування коштів, які вимагається повернути, а адресована вона взагалі не тому податковому органу, в якому позивач перебуває на обліку, як платник відповідних видів податків.
Відповідно до вимог п.3.1. Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України №276 від 18.07.2005 року, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. Особові рахунки платників відкриваються органом державної податкової служби щорічно за платниками, які: перебувають на податковому обліку - з початку року шляхом перенесення сальдо розрахунків платника з бюджетом та залишку несплаченої пені (за наявності) до бази даних поточного року після проведення регламентних робіт із закриття звітного року за платежами, за якими передбачено подання платниками податкових декларацій (розрахунків) або які контролюються податковими органами за актами перевірок. За платежами, за якими подання платниками податкових декларацій (розрахунків) не передбачено, при виконанні регламентних робіт із закриття звітного року сальдо розрахунків платника з бюджетом до карток особових рахунків, відкритих у поточному році, не переноситься; узяті на податковий облік протягом поточного року - на підставі реєстрів платників з моменту нарахування або сплати платежу (залежно від того, яка з цих подій настала раніше). В силу вимог п.7.1. зазначеної Інструкції, заяви на повернення сум помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати (за винятком повернення зайво утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, у тому числі у зв'язку з нарахуванням податкового кредиту, на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік).
Відповідно до п.6.5. Регламенту адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №62 від 09.02.2006 року, повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків здійснюється на підставі висновків податкового органу, що складаються після отримання заяви органом державної податкової служби на підставі перевірки даних особових рахунків платника податків.
Оскільки за даними облікової картки платника податків - ТОВ "МБР Україна", що ведеться Млинівською МДПІ, переплата за платежами: "фіксований сільськогосподарський податок" та "податок з доходів фізичних осіб", відсутня, жодних правових підстав у відповідача для надання висновків про наявність у позивача помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) не було і немає. Відповідно, відсутні і у суду підстави для стягнення на користь позивача з податкового органу суми коштів, яку він вважає помилково зарахованими до бюджету.
Згідно з положеннями, закріпленими ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як зазначено в ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З боку відповідача надано достатні аргументи та доводи, які свідчать про те, що він діяв в межах повноважень податкового органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано та правомірно. В той же час, позивач не довів обставин в обґрунтування своїх вимог, в зв'язку з чим суд приходить до висновку, що в позові слід відмовити.
Судові витрати по справі згідно ч.1 ст.94 КАС України на користь позивача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Товариству з обмеженою відповідальністю Сервісно-промисловому підприємству "МБР Україна" в позові до Млинівської міжрайонної державної податкової інспекції про стягнення 8780,50 грн. помилково сплачених коштів відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя < Підпис > Друзенко Н.В.