Постанова
Іменем України
08 вересня 2008 року С права № 2-1/4425-2008А
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді ,
суддів ,
,
секретар судового засідання
за участю представників сторін:
позивача: Пуль Д.М., дов. № 12 від 26.08.2008 р. (Товариство з обмеженою відповідальністю "Зодіак-Альфа")
позивача: Волокітін О.М., дов. № 9 від 14.07.2008 р. (Товариство з обмеженою відповідальністю "Зодіак-Альфа")
відповідача: Подружко В.М., дов. № 02.9-2/444 від 01.11.2007 р. (Ялтинська міська рада)
третьої особи: не з'явився (ОСОБА_4)
третьої особи: ОСОБА_5, паспорт серії НОМЕР_1 від 15.12.1999 р. (ОСОБА_5)
третьої особи: ОСОБА_6, дов. № б/н від 27.08.2008 р. (ОСОБА_5)
третьої особи: ОСОБА_7, паспорт серії НОМЕР_2 від 23.01.1998 р. (ОСОБА_7)
третьої особи: не з'явився (ОСОБА_8)
третьої особи: ОСОБА_9, паспорт серії НОМЕР_3 від 18.04.1998 р. (ОСОБА_9)
третьої особи: ОСОБА_10, паспорт серії НОМЕР_4 від 06.09.2002 р. (ОСОБА_10)
третьої особи: не з'явився (ОСОБА_11)
третьої особи: ОСОБА_12, паспорт серії НОМЕР_5 від 23.12.1999 р. (ОСОБА_12)
третьої особи: не з'явився (Управління головного архітектора виконавчого комітету Ялтинської міської ради Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю міста Ялта)
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Зодіак-Альфа" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Ковтун Л.О.) від 10 червня 2008 року у справі № 2-1/4425-2008А
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Зодіак-Альфа" (вул. Кірова, 31, корп. 3,Ялта,98600)
до Ялтинської міської ради (пл. Радянська, 1,Ялта,98600)
3-ті особи: 1. ОСОБА_4 (АДРЕСА_1,98600)
2. ОСОБА_5 (АДРЕСА_2,98600)
3. ОСОБА_14 (АДРЕСА_3,98600)
4. ОСОБА_8 (АДРЕСА_4,98600)
5. ОСОБА_15 (АДРЕСА_5,98637)
6. ОСОБА_10 (АДРЕСА_6,98600)
7. ОСОБА_11 (АДРЕСА_7,98600)
8. ОСОБА_16 (АДРЕСА_8,98600)
9. Управління головного архітектора виконавчого комітету Ялтинської міської ради Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю міста Ялта (вул. Свердлова, 21,Ялта,98600)
про визнання незаконним та скасування рішення
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 10 червня 2008 року у адміністративній справі № 2-1/4425-2008А відмовлено у задоволені позову товариству з обмеженою відповідальністю “Зодіак-Альфа” до Ялтинської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення.
Не погодившись з вказаною постановою суду, товариство з обмеженою відповідальністю “Зодіак-Альфа” звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та прийняти нову, котрою задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийняті постанови були порушені норми матеріального та процесуального права. Також, позивач вважає, що при прийняті постанови суд неповно з'ясував всі обставини по даному спору та прийняв рішення без врахування фактичних обставин справи.
Розпорядженням В.о. голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 08 вересня 2008 року, у зв'язку з зайнятістю в іншому судовому процесі та з метою дотримання графіку розгляду справ, суддю Лисенко В.А. замінено на суддю Латиніна О.А.
08 вересня 2008 року від ОСОБА_5 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якій третя особа просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення без змін, вважаючи його законним.
В судове засідання призначене на 08 вересня 2008 року, представники ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_11 та Управління головного архітектора виконавчого комітету Ялтинської міської ради Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю міста Ялта не з'явилися, про час та місце судового засідання.
Судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю вказаних сторін, оскільки згідно частині 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши матеріали справи, заслухавши з'явившихся представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права і відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова скасуванню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Зодіак-Альфа” звернулось до господарського суду із адміністративним позовом до Ялтинської міської ради та просить визнати незаконним та скасувати рішення 16-ї сесії 5-го скликання Ялтинської міської ради № 50 від 13 березня 2008 року „Про внесення змін в ДПТ центральної частини міста Ялта по району №58, розташованого за адресою: м. Ялта, вул. Дмитрієва/Войкова” (а.с. 3-4).
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення прийнято відносно території, яка входить до складу земельної ділянки, площею 1,9 га, розташованої в районі будинків 12, 14, 16 по вул. Войкова та в районі будинку 16 по вул. Дмитрієва в місті Ялта, тоді як господарським судом Автономної Республіки Крим у справі №2-17/15669-2007 Ялтинській міській раді заборонено приймати будь які рішення щодо вказаної земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, 13 березня 2008 року Ялтинською міською радою винесено рішення № 50 „Про внесення змін в ДПТ центральної частини міста Ялта по району № 58, розташованого за адресою: місто Ялта, вул. Дмитрієва/Войкова”, яким внесені зміни в детальний план території центральної частини міста Ялта по району № 58, розташованому у місті Ялта, вул. Дмитрієва/Войкова. Вказана територія визначена під забудову 4-5 поверховими будинками та під індивідуальну житлову забудову на місці існуючих садових ділянок.
Детальний план території центральної частини міста Ялта, розроблений Ялтинською філією „КримНІІпроект” та затверджений рішенням 4-ї сесії 5-го скликання Ялтинської міської ради № 58 від 26 вересня 2006 року.
Згідно викопіювання із Детального плану території центральної частини м. Ялта, наданого Управлінням головного архітектора Ялтинської міської ради по вул. Войкова, район будинку №16 та вул. Дмітрієва в районі будинків №12,14,16 в місті Ялта передбачається цільове використання землі для будівництва багатоквартирної середньоповерхової (4-5 поверхів) житлової забудови (зона №58).
Статтею 39 Земельного кодексу України передбачено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Статтею 13 Закону України “Про планування і забудову територій” встановлено, що вибір, вилучення (викуп), надання у власність або користування (оренду) земельних ділянок при прийнятті рішень місцевими радами та наданням висновків спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури провадиться у відповідності з Детальним планом території, що розробляється згідно з генеральним планом населеного пункту.
Таким чином, зміни внесені до детального плану території центральної частини міста Ялта по району № 58, який розташований у місті Ялта, вул. Дмитрієва /Войкова рішенням Ялтинської міської ради № 50 від 13.03.2008 р. суперечать нормам генерального плану Великої Ялти у районі вул. Войкова, буд. № 16 та Дмитрієва, буд. № 12, 14, 16, та не відповідають статті 13 Закону України „Про планування та забудову територій”.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України “Про планування і забудову територій” планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.
Розробка, погодження та експертиза містобудівної документації проводиться відповідно до встановлених державних стандартів, нормам та правилам у порядку, визначеним законодавством.
Зміни до містобудівної документації вносяться рішенням ради, який затвердив містобудівну документацію, після погодження з відповідним спеціально уповноваженим органом по питанням містобудування та архітектури.
Відповідно до частини 6 статті 3 Закону України “Про планування і забудову територій” проведення експертизи та надання висновків до схем планування територій та іншої містобудівної і проектної документації здійснюються в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету міністрів України від 20.10.2000 року № 1577 "Про затвердження Порядку проведення експертизи містобудівної документації" незалежно від замовника та джерел фінансування експертизі підлягають усі види містобудівної документації, зокрема, Генеральна схема планування території України, схеми планування окремих частин території України, схеми планування територій адміністративно-територіальних одиниць або їх окремих частин, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій, плани червоних ліній, проекти розподілу територій.
Пунктами 3 та 5 вказаної Постанови встановлено, що експертиза проводиться в обов'язковому порядку до затвердження містобудівної документації.
Аналіз вищевказаних положень Закону України “Про планування і забудову територій” та „Порядку проведення експертизи містобудівної документації” свідчать про порушення Ялтинською міською радою засобів та порядку прийняття оскаржуваного рішення.
З оскарженого рішення відповідача вбачається, що воно прийнято на підставі розгляду заяв фізичних осіб, які були залучені до розгляду справи у якості третіх осіб, без проведення експертизи містобудівної документації у зв'язку з внесенням змін у її функціональне призначення. Також, рішення прийнято без погодження з відповідними спеціально уповноваженими органами по питанням містобудування та архітектури.
Дані обставини свідчать про порушення вимог статті 10 Закону України “Про планування і забудову територій”.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, Ялтинська міська рада, у даному випадку, перевищив свої повноваження та прийняв рішення № 50 від 13.03.2008 р. в порушення способу та порядку, передбачених частиною 2 статті 19 Конституції України, статтями 3, 10 та 13 Закону України “Про планування і забудову територій” та порядку проведення експертизи містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.10.2000 року № 1577.
Крім того, оскаржуємоє рішення було прийнято на підставі розгляду заяв фізичних осіб відносно яких Ялтинським міським судом були прийняті рішення, котрі вступили у законну силу, про зобов'язання звільнити земельні ділянки, які розташовані в місті Ялта, вул. Дмитрієва в районі будинків № 12, 16, 16”а” та в районі вул. Войкова.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що відповідач безпідставно прийняв оскаржуване рішення.
Відповідно до пункту 2 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України „Про деякі питання практики рішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсним актів державних або інших органів” від 26.01.2000 р. № 02-5/35, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі .
Судова колегія не погоджується з тим, що права позивача оскаржуємим рішенням не порушуються з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 25 вересня 2005 року між сторонами по справі був укладений договір про сумісне співробітництво, предметом та метою якого є взаємні зобов'язання сторін у процесі підготовки до будівництва, будівництво та введення до експлуатації товариством з обмеженою відповідальністю “Зодіак-Альфа” багатоповерхових житлових будинків на земельній ділянці, площею 0,1649 га., яка розташована у місті Ялта, вул. Войкова, буд. 16, котра знаходиться у довгострокові оренді у позивача та на додатковій земельній ділянці, площею 0, 99 га., яка розташована у місті Ялта, вул. Войкова, у районі будинку № 16, яку відповідач надає товариству з обмеженою відповідальністю “Зодіак-Альфа” у довгострокову оренду строком на 50 років.
Пунктом 1.4 Договору передбачено, що у випадках потреби ТОВ “Зодіак-Альфа” у додатковій території для розміщення об'єктів, організації будівництва, забезпечення під'їзних шляхів, розміщення будівельної техніки та інших потреб, ТОВ “Зодіак-Альфа” звертається до ради з клопотанням про передачу в оренду додаткових земельних ділянок, які розташовані на території, прилеглої до земельної ділянки, вказаної у пункті 2.1.1 Договору, котрий рада передає у довгострокову оренду ТОВ “Зодіак-Альфа”, строком на 50 років, як додаткова суміжна земельна ділянка, орієнтовної площею 0,99 га., розташованої за адресою у місті Ялта, вул. Войкова, у районі будинку № 16, для будівництва та обслуговування об'єктів.
На підставі вказаного пункту Договору ТОВ “Зодіак-Альфа” 30 липня 2007 року звернулось до Ялтинської міської ради з клопотанням про надання у довгострокову оренду, строком на 50 років земельну ділянку, площею 1,9 га., яка розташована у місті Ялта, вул. Войкова, у районі будинків № 12, 14, 16 та вул. Дмитрієва в районі будинку № 16 для будівництва та обслуговування багатоповерхових житлових будинків.
До клопотання були прикладені всі необхідні документи, у тому числі і лист Управління державної адміністрації міста Ялти від 16 липня 2007 року за вих. № 4/3766, із якого вбачається, що у відповідності з генеральним планом Великої Ялти, район будинку № 16 по вул. Войкова та у районі будинків № 12, 14, 16 по вул. Дмитрієва в місті Ялта відноситься до території багатоквартирної середньо поверхової житлової забудови району № 58.
Вказане клопотання не було розглянуто відповідачем у зв'язку з чим ТОВ “Зодіак-Альфа” подало до господарського суду позов до Ялтинської міської ради про спонукання на найближчій сесії розглянути клопотання про передачу товариству у довгострокову оренду земельну ділянку, площею 1,9га, розташовану в районі будинків 12, 14, 16 по вул. Войкова та в районі будинку 16 по вул. Дмитрієва в місті Ялта для будівництва та обслуговування багатоквартирних жилих будинків. Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 13 грудня 2007 року у справі № 2-17/15669-2007 задоволено клопотання позивача про забезпечення позову, якою заборонено Ялтинській міській раді приймати будь - які рішення відносно спірної земельної ділянки.
Судова колегія вважає, що оскаржуваним рішенням відповідача, яке прийнято на підставі заяв третіх осіб по справі, яки на момент прийняття оскаржує мого рішення не мали правовстановлюючих документів на зайняті ними земельні ділянки, котрі по рішенню Ялтинського міського суду зобов'язані були звільнити ці земельні ділянки, були порушені права та законі інтереси позивача по справі, так як рішенням відповідача передбачалось індивідуально житлове будівництво, яке бажали виконати треті особи по справі.
За таких обставин, господарський суд неправомірно відмовив позивачу у задоволенні позову на підставі відсутності факту порушення права на захист якого надано позов.
З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку, що постанова суду прийнята при порушені норм матеріального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга товариства з обмеженою відповідальністю “Зодіак-Альфа” підлягає задоволенню, а постанова місцевого господарського суду скасуванню.
Керуючись статтями 195, 198 (пункт 3), 199, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “Зодіак-Альфа” задовольнити.
2. Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 10 червня 2008 року у адміністративній справі № 2-1/4425-2008А скасувати.
3. Прийняти нову постанову.
Позов товариства з обмеженою відповідальністю “Зодіак-Альфа” задовольнити.
Визнати незаконним (противоправним) та скасувати рішення Ялтинської міської ради № 50 від 13 березня 2008 року „Про внесення змін в ДПТ центральної частини міста Ялта по району №58, розташованого за адресою: м. Ялта, вул. Дмитрієва/Войкова”.
Суд апеляційної інстанції роз'яснює сторонам у справі, що відповідно до пункту 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Постанову або ухвалу суду апеляційної інстанції може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя
Судді