Справа № 373/2430/24
Провадження № 3/373/984/24
25 листопада 2024 року м. Переяслав
Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області
Залеська А.О.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Переяславського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 183-1 КУпАП,
установив:
30.10.2024 до суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , який згідно протоколу про адміністративне правопорушення притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 183-1 КУпАП (несплата аліментів).
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №66279628 від 29.10.2024, та додатків до нього судом встановлено, що ОСОБА_1 допустив несплату аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості у сумі 62051,40 грн, що перевищує суму щомісячних платежів (аліментів) за шість місяців, які згідно виконавчого листа №307/3983/20, виданого 08.06.2021 Тячівським районним судом Закарпатської області стягуються з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1800,00 грн щомісячно, починаючи з 28.12.2020, і до повноліття дитини.
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено державним виконавцем у його відсутності по причині неявки у визначений час та місце.
У призначений судом день розгляду справи: 12.11.2024 та 21.11.2024 ОСОБА_1 до суду також не з'явився, про суть, час та місце розгляду справи повідомлявся в телефонному режимі через матір ОСОБА_4 , про що складено телефонограму.
Відповідно до положень абз. 3 ст. 268 КУпАП присутність особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення за ст. 183-КУпАП не є обов'язковою.
Винуватість ОСОБА_1 та обставини правопорушення підтверджується сукупністю письмових матеріалів, які долучені до протоколу, а саме: копією виконавчого листа № 307/3983/20, виданого Тячівським районним судом Закарпатської області від 08.06.2021 про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання дитини в розмірі 1800,00 грн щомісячно; постановою державного виконавця в особі заступника начальника Переяславського ВДВС Дудки С.П.від 27.07.2021 про відкриття виконавчого провадження ВП № 66279328 за виконавчим листом № 307/3983/20 відносно боржника ОСОБА_1 ; розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, яка станом на 28.10.2024 становить 62051,40 грн.
Таким чином ОСОБА_1 своїми протиправними діями, які виразились у несплаті аліментів на утримання дитини, присуджених судом, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до виконання, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 183-1 КУпАП.
Вирішуючи питання притягнення ОСОБА_1 до відповідальності та накладання адміністративного стягнення, передбаченого санкцією, суд виходить з наступного.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 на всій території України введено військовий стан у зв'язку з військовою агресією РФ проти України.
Поряд з цим, Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України - оголошено загальну мобілізацію.
Військовий стан є особливим періодом в державі та наразі триває, як і мобілізація військовозобов'язаних осіб.
12.11.2024 Переяслав-Хмельницьким міськрайонним судом Київської області направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_3 про надання інформації щодо призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
19.11.2024 на адресу суду надійшла відповідь начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 про те, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Указу Президента №69/2022 від 24.02.2022 був призваний 21.10.2024 на військову службу у військову частину НОМЕР_2 (242ЦПП).
Частина 1 ст. 183-1 КУпАП передбачає відповідальність за несплату аліментів у виді суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Такий вид стягнення згідно цієї норми закону є безальтернативним та згідно інших положень КУпАП за жодних обставин не може бути замінений на інший вид стягнення, а у випадку ухилення чи злісного ухилення особи від відбування суспільно-корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності або кримінальної відповідальності, відповідно (ст. 325-4 КУпАП).
За змістом ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи не призначаються особам з інвалідністю першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Відповідно до положень ст. 325-3 цього Кодексу на власника підприємства, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно-корисних робіт покладається нарахування плати порушнику та перерахування її на відповідний рахунок державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
А тому з врахуванням мети адміністративного стягнення, суд аналізує можливість реального виконання адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності та водночас є військовослужбовцем, призваним на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Як видно зі змісту ст. 31-1 КУпАП при визначенні кола осіб, до яких не може бути застосоване стягнення у виді суспільно-корисних робіт законодавець не включив ні військових строкової служби, ні осіб призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період.
При цьому положення ст. 31-1 КУпАП та Глави 31-А КУпАП «Провадження про виконання постанови про застосування суспільно корисних робіт» покладає виключно на орган місцевого самоврядування визначення виду та переліку об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи.
Вказане включає можливість відбування суспільно корисних робіт за місцем проходження особою військової служби під час мобілізації.
Враховуючи все вищевикладене, існують обставини, які позбавляють суд притягнути правопорушника - військовослужбовця ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за ч. 1. ст. 183-1 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт, які він, будучи мобілізованим під час військового стану, об'єктивно не зможе виконати за місцем проходження військової служби.
За таких обставин, враховуючи інтереси держави, які превалюють над метою накладання адміністративного стягнення, визначеною у ст. 23 КУпАП, суд дійшов висновку про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 183-1 КУпАП та закриття провадження у справі.
Призов правопорушника ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації на особливий період розглядається судом як своєрідний акт амністії, який усуває застосування до нього адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт, що передбачено санкцією ч.1 ст. 183-1 КУпАП.
Вказане згідно положень п. ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
В досліджуваній ситуації не накладання адміністративного стягнення на правопорушника та закриття провадження у справі не порушує прав та інтересів стягувача та одержувача аліментів, не є звільненням боржника від сплати заборгованості або відтермінуванням сплати аліментів, оскільки державний виконавець має змогу звернути стягнення на грошове забезпечення військовослужбовця з метою погашення як заборгованості по аліментам так і стягнення їх щомісячно у присудженому судом розмірі.
На підставі викладеного, керуючись п.5 ст. 247, ст. 284 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 183-1 КУпАП та закрити провадження у справі
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.О. Залеська