14 листопада 2024 р. м. Чернівці справа № 600/1170/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, які полягають у відмові в перерахунку пенсії відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з повним врахуванням відомостей про заробітну плату ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з повним врахуванням відомостей про заробітну плату, ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до ГУ ПФУ в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії за віком. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №3619-2658/Я-02/8-1600/24 від 13 лютого 2024 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. З діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивач не погоджується, вважаючи, що має право на перерахунок пенсії за віком відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.
Позивач наголошував, що просив у заяві здійснити перерахунок його пенсії на підставі пенсійного розрахунку, у якому за волевиявленням пенсіонера виключено періоди роботи з 01.12.2005 по 01.06.2008, та враховано заробітну плату за період роботи з 28.02.2019 по 01.10.2023, за період роботи з 01.01.1999 по 31.12.1999 та за період роботи з 01.04.2000 по 01.07.2000, дані про які вказано у Витягу з Реєстру застрахованих осіб. Розмір його пенсії, на думку позивача, повинен становити 10190,21грн. Однак, відповідачем протиправно не враховано вимоги ст.40 Закону №1058-IV та здійснено невірний розрахунок пенсії без врахування заробітної плати за вказані вище періоди.
Ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого, відповідачу встановлено 15-денний термін з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав до суду відзив на позов, в обґрунтування якого зазначив, що при обчисленні пенсій працюючих осіб використовується прожитковий мінімум, встановлений на 31.12.2015 в розмірі 1074,00 грн. або на дату останнього працевлаштування на роботу (як у випадку позивача - 1638,00 грн. встановлений на травень 2020 року, часу працевлаштування) чи початку відповідної діяльності або дату призначення пенсії. Зокрема, розрахунок пенсії ОСОБА_1 проводиться виходячи із страхового стажу тривалістю 41 рік 5 місяців 19 днів, або 497 місяців (врахованого по 30.11.2022). Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,41417 (497 місяців : 12 місяців : 100 % х 1 %, де 1% - величина оцінки одного року страхового стажу). До стажу зараховано всі періоди роботи згідно поданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу. Для обчислення пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.07.2000 по 28.02.2019 (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку), при індивідуальному середньомісячному коефіцієнті заробітку 1,64201. Середньомісячний розмір заробітної плати, обчислений з урахуванням проведеної з 01.03.2023 індексації складає 12159,13 грн. (7405,03 грн. х 1,64201, де 7405,03 грн. - збільшений з 01.03.2023 на 19,7 % показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії). Враховуючи показники страхового стажу та заробітку ОСОБА_1 розмір пенсійного забезпечення на даний час становить 5134,23 грн., із яких: 5035,95 грн. - основний розмір пенсії за ст.27 Закону №1058, обчислений виходячи із тривалості страхового стажу та розміру заробітку (12159,13 грн. х 0,41417); 98,28 грн. - надбавка за 6 років страхового стажу понад необхідних для чоловіків 35 років, встановлена згідно ч.1 ст.28 Закону №1058 та ч. 3 ст.42 Закону №1058 (1638,00 грн. х 6 %).
Отже, пенсія ОСОБА_1 обчислена та виплачується у відповідності до норм чинного законодавства України, підстави для проведення перерахунку пенсії наразі відсутні, відповідно в позові, на думку відповідача, слід відмовити.
У відповіді на відзив, що надійшла від позивача, останнім зазначено про необґрунтованість доводів відзиву, у зв'язку з цим наголошував, що пенсійним органом при обчисленні його пенсії не було враховано заробітну плату за період роботи з 28.02.2019 по 01.10.2023, за період роботи з 01.01.1999 по 31.12.1999 та за період роботи з 01.04.2000 по 01.07.2000, що значно знижує індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, спричиняє зменшення пенсії та погіршує його становище як пенсіонера. Крім того, звертав увагу на те, що відповідачем всупереч вимогам Порядку №22-1 не прийнято жодного рішення за наслідком розгляду поданої ним заяви, а лише надіслано йому лист.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач з 14.03.2019 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону №1058-IV, умови призначення п. в) ст.13 Закону №1788 (на пільгових умовах).
З 01.04.2023 пенсія позивача як працюючому пенсіонеру перерахована у відповідності до ст.42 Закону №1058-IV з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення, а саме по 30.11.2022 року.
Згідно розрахунку пенсії з 01.04.2023 року та розрахунку заробітку для обчислення, наявних у матеріалах справи, для обчислення пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.07.2000 по 28.02.2019 (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний середньомісячний коефіцієнт якої складає 1,64201. Середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії становить 12159,13 грн. (7405,03 грн. х 1,64201, де 7405,03 грн. - збільшений з 01.03.2023 на 19,7% показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії). Враховуючи показники страхового стажу та заробітку ОСОБА_1 розмір пенсійного забезпечення на даний час становить 5134,23 грн., із яких: 5035,95 грн. - основний розмір пенсії за ст.27 Закону №1058, обчислений виходячи із тривалості страхового стажу та розміру заробітку (12159,13 грн. х 0,41417); 98,28 грн. - надбавка за 6 років страхового стажу понад необхідних для чоловіків 35 років, встановлена згідно ч.1 ст.28 Закону №1058 та ч.3 ст.42 Закону №1058 (1638,00 грн. х 6%).
14 березня 2024 року позивач подав до пенсійного органу заяву, у якій просив перерахувати розмір його пенсії, призначити йому пенсійне забезпечення та здійснювати виплату в розмірі 10190,21грн. До вказаної заяви додано, серед інших документів, копію Витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного пенсійного страхування про Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) та копію пенсійного розрахунку (а.с.46-55).
Листом від 13.02.2024 року орган Пенсійного фонду повідомив позивача про те, що відповідно до ч.3 ст.42 Закону №1058-IV у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2016), визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік не перераховується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.28 Закону для пенсіонерів, які працюють або провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначений перерахунок проводиться після звільнення з роботи або припинення такої діяльності з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. У зв'язку з цим, при обчисленні пенсій працюючих осіб використовується прожитковий мінімум, встановлений на 31.12.2015 в розмірі 1074,00 грн. або на дату останнього працевлаштування на роботу (як у випадку з позивачем - 1638,00 грн. встановлений на травень 2020 року) чи початку відповідної діяльності або дату призначення пенсії. Пенсіонеру роз'яснено умови та порядок обчислення його пенсійного забезпечення та повідомлено, що підстави для проведення перерахунку його пенсії наразі відсутні.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку його пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.
Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Чернівецькій області та йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач наполягає на наявності підстав для перерахунку його пенсії відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі розрахунку пенсії, здійсненим станом на січень 2024 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.
Так, згідно з указаним розрахунком пенсії ОСОБА_1 в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України: розрахунок розміру пенсії здійснено згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": дата звернення за пенсією 05.2023р., розрахунок на дату 01.2024р., право встановлено на основі стажу (фактичний стаж) 41 рік 10 місяців 12 днів; страховий стаж для розрахунку 44 роки 10 місяців 23 дні. Обчислення розміру пенсії: розрахунок виконано на основі стажу 44 роки 10 місяців 23 дні; період зарплат з 07.2000 по 12.2023рр., виключено період з 12.2005 по 05.2008р.р., середня зарплата по Україні (Зс) за 2021-2023рр.: 13789,92грн, середній коефіцієнт зарплати (Кз) 1,61477, зарплата для обчислення пенсії (Зп=Зс х Кз) - 22267,55 грн, коефіцієнт страхового стажу (Кс) 0,44833; розмір пенсії за ст.27 (П=Зп х Кс) (9983,21=22267,55х0,44833) 9983,21 грн; доплата за понаднормовий стаж (за 9 років) 207,00 грн, загальний розмір пенсії за віком (з доплатою) 10190,21 грн (9983,21 грн + 207,00грн).
Позивач вважає, що розмір його пенсії повинен становити 10190,21грн, при цьому для обчислення її розміру повинно здійснюватись саме з урахуванням середньої зарплати по Україні за 2021-2023рр., з виключенням періоду роботи з 12.2005 по 05.2008рр. Крім того, у позові вказував, що при обчисленні його пенсії, окрім заробітної плати за період з 28.02.2019 по 01.10.2023, не враховано заробітну плату за період з 01.01.1999 по 31.12.1999 та за період з 01.04.2000 по 01.07.2000.
З наведеного позивачем розрахунку можна констатувати, що при визначенні розміру пенсії 10190,21грн, яка на думку позивача підлягає виплаті, взято за основу середню зарплату по Україні (Зс) за 2021-2023рр.: 13789,92грн.
Надаючи оцінку доводам позивача щодо наявності підстав для проведення перерахунку його пенсії згідно наведеного розрахунку, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 27 Закону №1058-ІV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд = Д / Т * 100 %, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати.
Згідно з частиною 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
За приписами частини 4 статті 42 Закону №1058-IV якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Подібні за змістом положення містяться в Порядку 10-1, відповідно до пункту 3 якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії: 1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії; 2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Аналіз частини 4 статті 42 Закону №1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
Частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
З огляду на викладене під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
Тобто перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Такий правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а, від 02 квітня 2024 року у справі №420/19398/23.
Як встановлено судовим розглядом, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за віком з 14.03.2019.
Згідно з перерахунком пенсії ОСОБА_1 , наявного в матеріалах справи, останньому автоматично проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2023 року із врахуванням страхового стажу по 30.11.2022 року (набутого після призначення пенсії).
Розрахунок пенсії ОСОБА_1 проводиться виходячи із страхового стажу тривалістю 41 рік 5 місяців 19 днів, або 497 місяців (врахованого по 30.11.2022). Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,41417 (497 місяців : 12 місяців : 100% х 1%, де 1% - величина оцінки одного року страхового стажу). Для обчислення пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.07.2000 по 28.02.2019 (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку), при індивідуальному середньомісячному коефіцієнті заробітку 1,64201. Середньомісячний розмір заробітної плати, обчислений з урахуванням проведеної з 01.03.2023 індексації склав 12159,13 грн. Враховуючи показники страхового стажу та заробітку ОСОБА_1 розмір пенсійного забезпечення на даний час становить 5134,23 грн., із яких: 5035,95 грн. - основний розмір пенсії за ст.27 Закону №1058, обчислений виходячи із тривалості страхового стажу та розміру заробітку (12159,13 грн. х 0,41417); 98,28 грн. - надбавка за 6 років страхового стажу понад необхідних для чоловіків 35 років, встановлена згідно ч.1 ст.28 Закону №1058 (1638,00 грн. х 6%).
Предметом звернення, 14.03.2024 року позивача до ГУ ПФУ було саме здійснення перерахунку вже призначеної пенсії - пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком, а не щодо перерахунку у зв'язку з призначенням йому іншого виду пенсії.
В даному випадку не відбулося зміни виду отримуваної пенсії, оскільки позивач, на момент звернення за перерахунком, з моменту призначення отримує той самий вид пенсії - за віком. При цьому вид пенсії з моменту призначення, позивач у своєму зверненні від 14.03.2024 змінити не просив.
У матеріалах справи відсутні докази переведення (призначення) позивача на інші види пенсії на момент розгляду звернення.
Як зазначалось раніше, нормами ст.42 Закону №1058 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до Закону №1058 пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Оскільки показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку на виконання ст.42 Закону України №1058 з урахуванням додаткового набутого за 24 місяці страхового стажу або з урахуванням індексації заробітку, дії пенсійного органу щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу є правомірними.
Позивач своє право на проведення перерахунку пенсії та врахування при цьому ст.40 Закону, обґрунтовує виключно проведеним самостійно розрахунком пенсії в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.
Надаючи оцінку вказаному доводу позивача, суд зазначає, що сервіс «Пенсійний калькулятор» призначений для автоматичного розрахунку прогнозованого розміру майбутньої пенсії за віком, а не для перерахунку вже призначеної пенсії, та для автоматичного розрахунку загального страхового стажу, набутого застрахованою особою за даними персоніфікованого обліку, з наданням можливості застрахованій особі самостійно вносити дані трудової книжки та інших документів про стаж до 2004 року, а також заробітної плати до 01 липня 2000 року.
Так, згідно даних Пенсійного фонду України від 30 травня 2023 року (за посиланням https://www.pfu.gov.ua/2158668-pensijnyj-kalkulyator-korysnyj-servis-dlya-pidrahunku-majbutnoyi-pensiyi/) сервіс «Пенсійний калькулятор» дозволяє оцінити розмір майбутньої пенсії за віком. Цю послугу розроблено для людей, які хотіли б спрогнозувати своє пенсійне майбутнє і дізнатися орієнтовний розмір пенсії за віком за даними, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України. При цьому користувач може додати відомості про ті періоди своєї трудової діяльності, які наразі в Фонді відсутні. Варто враховувати, що «Пенсійний калькулятор» розраховує прогнозний розмір пенсії за віком в цінах на час розрахунку: сервіс не здійснює припущень щодо зростання середньої заробітної плати в Україні у наступні роки чи рівня інфляції. Також для визначення заробітної плати Пенсійний калькулятор використовує показники зарплати людини та середньої зарплати на момент проведення розрахунку. Саме тому розрахунок розміру пенсії в короткостроковій перспективі буде більш точним. Крім розміру майбутньої пенсії «Пенсійний калькулятор» дає змогу порахувати наявний страховий стаж людини (при введенні всіх необхідних даних про трудову діяльність до 01.01.2004) та дозволяє визначити ймовірний вік виходу на пенсію з урахуванням можливо набутого стажу (тобто 60, 63 чи 65 років).
Таким чином, при застосуванні сервісу «Пенсійний калькулятор» не враховуються особливості раніше призначеної пенсії, в тому числі щодо врахування показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії при первинному призначенні пенсії, та наявні в матеріалах пенсійної справи документи чи їх відсутність.
Необґрунтованість використання такого розрахунку в даному спірному випадку можна визначити, перевіривши графу дата звернення за пенсією, у якій вказано - травень 2023 року, натомість пенсія позивачу призначена з 14.03.2019 року.
Відтак, суд доходить висновку, що посилання позивача на розрахунок пенсії, згідно з яким пенсію обчислено в розмірі 10190,21грн є безпідставним, оскільки такий розрахунок здійснений за допомогою сервісу «Пенсійний калькулятор», тоді як позивач з 14 березня 2019 року вже отримує пенсію за віком.
Інші доводи позивача не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з повним врахуванням відомостей про заробітну плату та похідних вимог.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову довів, з посиланням на відповідні докази, правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв'язку із відсутністю доказів понесення відповідачем витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, зважаючи на те, що у позові відмовлено, немає підстав для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна 3, м. Чернівці, 58002; код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя В.О. Кушнір