08 листопада 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5085/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П. розглядаючи в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Хомича Івана Олександровича, звернувся до суду з позовною заявою, в подальшому уточненій 15.08.2024, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 25.01.2024 №918200126403 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 18.01.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 18.01.2024.
Суддя ухвалою від 05.08.2024 року залишила без руху позовну заяву та встановила десятиденний строк для усунення її недоліків. Недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою судді від 20.08.2024 року відкрито провадження у даній справі.
В обґрунтування позову представник позивача вказує, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII). За заявою позивача від 18.01.2024 року позивача перевезено на пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV). При цьому, при переведенні в порушення статті 40 Закону №1058-IV, їй було призначено пенсію за віком не із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки, а із застосуванням показника за 2014-2016 роки. Позивач звернувся із заявою про перерахунок призначеної пенсії із врахуванням показника середньої заробітної плати за 2021 - 2023, проте рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області було відмовлено у проведення такого перерахунку.
21.08.2024 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі відповідач 1) надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача проти позову заперечує та вказує, що за заявою позивача, згідно рішення від 30.01.2024 року про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було проведено перерахунок пенсії з 18.01.2024 року із застосуванням середнього показника заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки. У зв'язку з тим, що позивач не надав заяви про наявність трудового стажу 24 місяців після призначення пенсії, тому відсутні підстави для здійснення її перерахунку. З огляду на вказане відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю (а.с.43-49).
02.09.2024 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (надалі - відповідач 2) надійшов відзив на позов, у якому вказано, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугою років з 02.07.2013, а з 18.01.2024 року йому призначено пенсію за віком із обрахунку середньої заробітної плати з якої сплачено страхові внески за 2014 - 2016 роки. При цьому, підстав для застосування при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати за 2021 - 2023 роки немає (а.с.50-55).
Дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд, -
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області, де з 2013 року отримував пенсію за вислугу років, шифр пенсії 201, призначену їй відповідно до Закону №1788-XII (а.с.70).
За заявою ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийнято рішення від 22.01.2024 року №918200126403 про перерахунок пенсії, із зміною виду пенсії - 101, пенсія за віком з 18.01.2024 року (а.с.50).
Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 25.01.2024 року №918200126403 про відмову в переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачені страхові внески за 2021, 2022, 2023 роки за нормами Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - спірне рішення, а.с.58).
Отже, правомірність та законність спірного рішення є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до преамбули Закону №1058-ІV, він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
У статті 9 Закону №1058-ІV зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону №1058-ІV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною першою статті 26 Закону №1058-ІV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності відповідного страхового стажу, вказаного у цій статті.
При цьому, відповідно до статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною другою статті 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Такий висновок суду узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду України, який у постанові від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а (№21-6331а15) обґрунтовано зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно із частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV.
Зазначена правова позиція Верховного Суду України була підтримана і Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у праві № 876/5312/17.
У справі, яка розглядається встановлено, що позивачу з 2013 року була призначена пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788-ХІІ (шифр 201), а у зв'язку із досягненням 60-річного віку, за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV він звернувся вперше у січні 2024 року, тобто в цьому випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-IV.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на нарахування та виплату територіальним органом Пенсійного фонду України пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії, а саме: за 2021 - 2023 роки, у зв'язку із чим доводи відповідачів - не ґрунтується на правильному правозастосуванні.
Отже, вказане свідчить про протиправність рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 25.01.2024 року, оскільки саме цей суб'єкт владних повноважень, згідно принципу екстериторіальності, яке за своєю суттю є рішення про призначення пенсії, шифру 101 - пенсія за віком.
Тож, дії зобов'язального характеру щодо призначення пенсії за віком за його заявою відповідно до Законом №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, як похідна позовна вимога від первісної підлягає задоволенню.
Поряд з цим позивач сформулював позовні вимоги щодо зобов'язального характеру до ГУ ПФУ в Житомирській області, однак, оскільки спірне рішення про призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV приймалося Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та саме цим суб'єктом владних повноважень обчислено розмір пенсії за віком позивача, входячи з показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки.
Враховуючи викладене, суд дійшов переконання, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при призначенні позивачу пенсії за віком на підставі Закону №1058-IV неправомірно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, відтак області від 25.01.2024 року №918200126403 про відмову в переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачені страхові внески за 2021, 2022, 2023 роки за нормами Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слід скасувати, як протиправне.
Тож, дії зобов'язального характеру щодо проведення позивачу нарахування призначеної йому пенсії за віком згідно із Законом №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки, має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що призначив позивачу пенсію, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Кіровоградській області, у зв'язку із чим позов відлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач перебуває на обліку саме в ГУ ПФУ в Житомирській області, отже саме цей орган зобов'язаний буде виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією позивача, починаючи з 18.01.2024 року.
У зв'язку із наведеним, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивач сплатила судовий збір у розмірі 1211,20 грн (а.с.14-15), а тому, на користь позивача, з урахуванням висновку суду про часткове задоволення позову, слід стягнути 645,98 гривень (968,96/3 х 2) за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Кіровоградській області, оскільки саме він допустив порушення прав позивача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; ЄДРПОУ 13559341) та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009; ЄДРПОУ 20632802) задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 25.01.2024 №918200126403 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 18.01.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 18.01.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсією з 18.01.2024 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 645,98 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК