Рішення від 01.11.2024 по справі 380/7124/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2024 рокусправа № 380/7124/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув у місті Львові в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн." та не виплати 20 % гірських до щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. із 01.06.2022 року, відповідно до Постанови № 713;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , у повному обсязі щомісячного пенсійного забезпечення, з урахуванням усіх встановлених надбавок, підвищень, індексації, які проводилися згідно Постанов КМ України та із 01.03.2023 року з урахуванням індексації відповідно до Постанови № 168 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1.197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн.". та із 01.06.2022 року, із врахуванням 20 % гірських, до щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., відповідно до Постанови № 713 з урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Оскаржує дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо обмеження розміру нарахованої йому відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24 лютого 2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) з 01.03.2023 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 сумою 1500 грн. на підставі абз. 2 п. 10 цієї ж Постанови № 168, а також, не виплати додаткової щомісячної виплати в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та надбавки за проживання в гірській місцевості. Стверджує, що згаданий пункт Постанови № 168, що обмежує розмір індексації сумою 1500 грн., є протиправним, оскільки суперечить Закону № 2262 та рішенням КСУ щодо обмеження розміру пенсії максимальним, а тому не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на адміністративний позов. Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови 118, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Крім того, пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, стаття 64 Закону № 2262 застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Вказаний пункт Закону є чинним та неконституційним не визнавався. При цьому, у п.10 Постанови № 168 Урядом установлено, що: - у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; - розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Тобто перерахунок пенсії проводиться із застосуванням коефіцієнта в розмірі 0,197, однак розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 грн. Отже, індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена відповідачем у межах чинного законодавства, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 без обмеження 1500 гривнями.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. Суд на підставі частини шостої статті 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд з'ясував зміст позовних вимог, заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262.

ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в процесі цього перерахунку на виконання Постанови № 168 позивачу в складі пенсійної виплати нараховано індексацію базового ОСНП за 2023 рік виходячи з коефіцієнту 0,197 в сумі 1500 грн.

ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ із заявою щодо перерахунку розміру його пенсії відповідно до Постанови № 168 з 01.03.2023 із застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні у розмірі 1,197 без обмеження розміру індексації сумою 1500 грн. У відповідь ГУ ПФУ скерувало заявнику лист (а.с. 812 та повідомило, що відповідно до пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 1 березня 2023 року не може перевищувати 1500 грн., тому підстав для виплати індексації в сумі понад 1500 грн. немає.

При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими нормами права та мотивами їх застосування до спірних правовідносин:

за приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Стаття 64 Закону № 2262 в редакції, що діяла до 01.03.2022, передбачала підвищення пенсій колишній військовослужбовців та прирівняних до них осіб у зв'язку з індексацією грошових доходів населення в такому порядку: «Призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

З 01.03.2022 ця норма викладена в новій редакції на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-IX від 15 лютого 2022 року та має такий зміст:

«У разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.».

Вперше ця норма реалізована шляхом прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови № 118 (запроваджено коефіцієнт 1,14).

Суд визнає загальновідомою таку обставину - починаючи з 2022 року фінансова спроможність держави підвищувати чи хоча б підтримувати соціальні стандарти та гарантії суттєво погіршилася внаслідок триваючої повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України, а суттєву частину дохідної частини державного бюджету становлять позики та гранти міжнародних партнерів.

Верховна Рада України при прийнятті Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»:

- зупинила на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (пункт 3 розділу «Прикінцеві положення»);

- установила, що у 2023 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", частина друга статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», частина четверта статті 12 та абзац другий пункту 1-2 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми", частина шоста статті 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», абзац другий частини п'ятої статті 6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», стаття 29 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України (пункт 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»).

Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (надалі - Постанова № 168).

Пунктом 1 Постанови №168 встановлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 168 Уряд встановив, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 цієї постанови установлено, що:

- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 17 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Позивачу нарахована індексація пенсії за 2023 рік на підставі Постанови № 168 в сумі 1500 грн., ця сума буде виплачуватися в складі пенсійної виплати в сумі 13754,57 грн.

Аргументи позивача щодо необхідності нарахування йому індексації в розмірі 1911,54 грн. (а не 1500 грн.) зводяться до відсутності в Уряду повноважень врегульовувати питання максимального розміру індексації його пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд в постанові від 31.07.2024 у справі № 380/27728/23 (№ в ЄДРСР 120728531) сформував такий висновок:

«[…] У свою чергу, пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і положеннями статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями Постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.

Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.

Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01 березня 2023 року з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян».

Оскільки аналогічний висновок у подібних спірних правовідносинах сформульований Верховним Судом, зокрема у постановах від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23, від 13 червня 2024 року у справі № 120/14637/23, від 20 червня 2024 року у справі № 420/23990/23 та від 25 червня 2024 року у справі № 420/25467/23, цей підхід слід визнати усталеним.

Аналогічні до заявлених позивачем аргументи щодо відсутності в Уряду повноважень обмежувати розмір індексації пенсії на підставі Закону № 2262 певною сумою розглядалися судами при розгляді справи про визнання нечинним та протиправним абзацу 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168, а саме - розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Суд констатує, що в задоволенні згаданого позову про визнання протиправним згаданого пункту Постанови № 168 відмовлено з мотивів безпідставності позовних вимог, а рішення Уряду обмежити розмір індексації пенсії на підставі Закону № 2262 сумою 1500 грн. визнано правомірним; це судове рішення набрало законної сили 04.09.2024 року.

Суд при прийнятті цього рішення враховує таке:

1) Україна з 2022 року перебуває у фінансовій скруті через військову агресію Російської Федерації. В 2022 році держава знайшла ресурси для реалізації положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та статті 64 Закону № 2262, пенсія позивача проіндексована на підставі Постанови № 118 із застосуванням коефіцієнту 1,14. Внаслідок функціонування держави в умовах воєнного стану та з огляду на пріоритетність витрат на забезпечення захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України парламент на 2023 рік обмежив або зупинив дію низки законів, що регламентували витрати держави, в тому числі зупинив дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зупинена. Отже, в 2023 році в позивача в принципі не повинно було виникати «законне сподівання» в розумінні статті 1 Першого протоколу на індексацію (збільшення) розміру його пенсії;

2) парламент зробив виняток для певних категорій соціально незахищених громадян, надавши повноваження Уряду в 2023 році визначати порядок, умови та строки застосування статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Надання таких повноважень Уряду прямо визначає можливість прийняття ним рішень як про механізм, так і про розміри виплат для окремих категорій громадян (яким, на відміну від інших громадян, держава все-таки вишукує фінанси для індексації їх доходів).

Отже, Уряд діяв в межах наданих Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» повноважень, коли приймав Постанову № 168 та визначав порядок, строки нарахування та максимальний розмір індексації особам, що отримують спеціальну пенсію на підставі Закону № 2262;

3) як слідує із назви Постанови № 168, її прийняття спрямоване на соціальний захист у 2023 році найбільш вразливих верств населення.

Реалізація державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень реалізована в т.ч. шляхом прийняття Закону України «Про прожитковий мінімум». Цей Закон визначив, що прожитковий мінімум - це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: - дітей віком до 6 років; - дітей віком від 6 до 18 років; - працездатних осіб; - осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» визначено у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: […] осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.

Розмір пенсії позивача станом на дату нарахування індексації на підставі Постанови №168 становить 13754,57 грн. та є в 6 разів більшим за розмір прожиткового мінімуму (2093 грн.) для його соціальної групи.

В 2023 році на підставі Постанови № 168 позивачу нараховано індексацію пенсії в сумі 1500 грн., що становить 72% від прожиткового мінімуму (2093 грн.) для його соціальної групи.

З огляду на забезпечений державою розмір соціального забезпечення суд дійшов висновку, що позивача в принципі тяжко віднести в 2023 році до «найбільш вразливих верств населення». Аргументи позивача про наявність в нього очікувань отримати за 2023 рік індексацію в більшому розмірі, аніж 1500 грн., є очевидно помилковими, оскільки не мають достатнього підґрунтя у національному законодавстві та не підтверджуються усталеною практикою національних судів на підтримку такого роду очікувань.

Порівняно з іншими групами населення позивач знаходиться в привілейованому становищі, оскільки: - в 2023 році Парламент уповноважив Уряд вирішити питання про індексацію розміру спецпенсій, що виплачуються на підставі Закону № 2262, на відміну від інших видів доходів громадян, індексацію яких в 2023 році зупинив; - розмір пенсії позивача, на відміну від пенсійних виплат інших груп населення, що отримують пенсії на підставі Закону № 1058, не обмежується «максимальним розміром» та в шість разів перевищує прожитковий мінімум для його соціальної групи. Отже, позовні вимоги в цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Позовні вимоги в часині зобов'язання відповідача здійснити з 01.06.2022 перерахунок пенсії з врахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», також не підлягають задоволенню. Під час розгляду справи суд встановив, що рішенням суду від 07.03.2023 у справі №380/18416/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області установити та виплатити з 01.06.2022 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із врахуванням раніше виплачених сум. Відповідач на виконання цього рішення 01.05.2023 здійснив перерахунок пенсії із 01.06.2022 року та нарахував позивачу доплату на підставі Постанови № 713 (а.с. 25). Доказів припинення виплати щомісячної доплати до пенсії після здійсненого перерахунку пенсії (з 01.05.2023) позивач не надав. Також, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням 20% надбавки за проживання в гірській місцевості, оскільки такі враховані позивачу при здійсненні перерахунку з 01.03.2023 та при перерахунку на виконання рішення суду з 01.06.2022 (протокол про перерахунок з 01.05.2023).

Підсумовуючи наведені мотиви суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю з огляду на їх безпідставність.

Суд розподіляє судові витрати відповідно до правил, встановлених ст. 139 КАС України; враховуючи висновок суду по суті спору понесені позивачем судові витрати слід покласти на нього; сторони не надали суду доказів понесення інших видів судових витрат.

Керуючись ст.ст. 9,90,139,229,241-246,251,255,257-258,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович