01 листопада 2024 рокусправа № 380/7072/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув у місті Львові в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), від імені якого діє представник ОСОБА_2 , звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження із 01 березня 2023 року загального розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку та виплати на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 380\21405\23 максимальним розміром шляхом обмеження розміру індексації пенсії за 2023 рік сумою в 1500,00 гривень;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити із 01 березня 2023 року перерахунок загального розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» коефіцієнту збільшення пенсії у 2023 році 1,197 і без обмеження її сумою в 1500,00 гривень, із виплатами щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», і індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження загального підсумку пенсії будь-яким максимальним розміром та будь-яким строком, та провести виплату загального розміру пенсії із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262). Оскаржує дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо обмеження розміру нарахованої йому відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168) з 01.03.2023 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 сумою 1500 грн. на підставі абз. 2 п. 10 цієї ж Постанови №168. Стверджує, що згаданий пункт Постанови №168, що обмежує розмір індексації сумою 1500 грн., є протиправним, оскільки суперечить Закону №2262, а тому не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
ГУ ПФУ подало відзив на позовну заяву, позов не визнає, просить суд відмовити в задоволенні позову. Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови 118, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Крім того, пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, стаття 64 Закону №2262 застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Вказаний пункт Закону є чинним та неконституційним не визнавався. При цьому, у п.10 Постанови №168 Урядом установлено, що: - у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; - розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Тобто перерахунок пенсії проводиться із застосуванням коефіцієнта в розмірі 0,197, однак розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 грн. Отже, індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена відповідачем у межах чинного законодавства, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 без обмеження 1500 гривнями.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. Суд на підставі частини шостої статті 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд з'ясував зміст позовних вимог, заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ГУ ПФУ здійснювало перерахунок пенсії позивача на виконання рішень судів (а.с.7, 8), а також у зв'язку із здійсненням індексації розміру пенсії на підставі Постанов КМУ №118, 168 (а.с. 6, 6 зворот), внаслідок яких:
- на виконання частини сьомої статті 43 Закону № 2262 обмежив розмір пенсійної виплати позивача (підсумок пенсії з надбавками склав 55769,72 грн.) «максимальним розміром», що з 01.03.2023 склала 47424,73 грн.;
- починаючи з 01.03.2023 на виконання Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» нараховано індексацію базового ОСПН 2023 на підставі п. 10 згаданої Постанови №168 (53068,57*0,197) в сумі 1500 грн.
При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими мотивами:
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною першою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011:
- внесені зміни у статтю 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (підпункт 8 пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI), зокрема частину п'яту цієї статті викладено в такій редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність»;
- пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
З 01.01.2016 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII (далі - Закон №911-VIII), відповідно до якого внесені зміни у частину п'яту статті 43 шляхом доповнення реченням такого змісту: “Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень». Пунктом 2 розділу II “Прикінцеві положення» цього закону визначено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
В статтю 43 Закону №2262-XII Законом України №1080-VIII від 12.04.2016 вносилися зміни (статтю 43 після частини третьої доповнено двома новими частинами), відповідно до яких наведена вище частина п'ята статті 43 Закону №2262-XII з 06.05.2016 (з дати набрання чинності Закону №1080-VIII) стала частиною сьомою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частин статті, що регламентувала обчислення пенсій особам із числа військовослужбовців.
Конституційний Суд України 20.12.2016 за результатами розгляду справи №1-38/2016 прийняв рішення №7-рп/2016 та, серед іншого, вирішив таке:
- визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;
- положення частини сьомої статті Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України в цьому рішенні зазначив, що оспорюваними положеннями Закону №2262-XII тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) сумою, що не може перевищувати 10740 гривень (друге речення частини сьомої статті 43).
Конституційний Суд України ствердив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України. Відтак, Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення другого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII суперечать статті 17 Конституції України.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VІII (далі Закон № 1774-VІII), який набрав чинності з 01.01.2017, внесені зміни у частину сьому статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року».
При прийнятті рішення у цій справі суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену в постановах від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 17.05.2021 у справі №343/870/17, від 10.09.2021 №300/633/19 висловлював висновок у подібних правовідносинах щодо застосування Закону №2262-ХІІ у питанні обмеження максимальним розміром пенсій військовослужбовців про те, що:
“ буквальне розуміння змін внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VII урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина 7 статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Отже, внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774 до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження».
Таким чином, з 20.12.2016 (Рішення КСУ № 7-рп/2016) обмеження максимальним розміром пенсії є протиправним та відповідно є протиправними дії відповідача щодо такого обмеження призначеної позивачу пенсії.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 1-1 Закону №262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Закон №2262-XII є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.
Суд вважає суттєвим той факт, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалося частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання підпадає під регулювання положень статті 2 Закону № 3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону №2262-XII.
Застосування положень Закону №3668-VI по відношенню до військовослужбовців фактично суперечить висновкам Рішення КСУ №7-рп/2016, яким встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає статті 17 Конституції України".
Правильність такої позиції додаткового підтверджена Рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2022 від 12.10.2022, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Частиною першою статті 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення). Відповідно до частини п'ятої статті 2 Закону №1282-XII індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 постанови КМУ від 16.02.2022 №118 установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (у розмірі 1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 2 постанови КМУ №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (у розмірі 1,197), з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 10 установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
При прийнятті цього рішення суд керується такими мотивами:
оцінюючи зміст позовних вимог ОСОБА_1 здійснити перерахунок його пенсії за вислугу років без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб суд дійшов висновку, що такі дії органу ПФУ є протиправними, оскільки мають наслідком виплату позивачу пенсії у розмірі, меншому за визначений чинним пенсійним законодавством. Отже, ГУ ПФУ діяло протиправно, коли під час здійснення перерахунків пенсії позивача на підставі частини сьомої статті 43 Закону №2262 обмежило суму пенсійної виплати позивача (підсумок пенсії з надбавками склав 55769,72 грн.) «максимальним розміром», що з 01.03.2023 становив 47424,73 грн.
Ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ прав позивача є спонукання/зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років починаючи з 01.03.2023, без обмеження «максимальним розміром», з урахуванням раніше виплачених сум.
Отже, позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.
Оцінюючи аргументи позивача щодо протиправності дій ГУ ПФУ, котре після нарахування індексації на підставі пункту 2 Постанови №168 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197% (53068,57*0,197) на підставі пункту 10 Постанови №168 обмежило розмір індексації в сумі 10454,51 грн. граничним розміром 1500 грн., суд керується такими мотивами:
за приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Стаття 64 Закону №2262 в редакції, що діяла до 01.03.2022, передбачала підвищення пенсій колишній військовослужбовців та прирівняних до них осіб у зв'язку з індексацією грошових доходів населення в такому порядку: «Призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
З 01.03.2022 ця норма викладена в новій редакції на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-IX від 15 лютого 2022 року та має такий зміст:
«У разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.».
Вперше ця норма реалізована шляхом прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №118 (запроваджено коефіцієнт 1,14).
Суд визнає загальновідомою таку обставину - починаючи з 2022 року фінансова спроможність держави підвищувати чи хоча б підтримувати соціальні стандарти та гарантії суттєво погіршилася внаслідок триваючої повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України, а суттєву частину дохідної частини державного бюджету становлять позики та гранти міжнародних партнерів.
Верховна Рада України при прийнятті Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»:
- зупинила на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (пункт 3 розділу «Прикінцеві положення»);
- установила, що у 2023 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", частина друга статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», частина четверта статті 12 та абзац другий пункту 1-2 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми", частина шоста статті 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», абзац другий частини п'ятої статті 6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», стаття 29 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України (пункт 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»).
Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (надалі - Постанова №168).
Пунктом 1 Постанови №168 встановлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 168 Уряд встановив, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 10 цієї постанови установлено, що:
- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 17 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Позивачу нарахована індексація пенсії за 2023 рік на підставі Постанови №168 в сумі 1500 грн., ця сума виплачується в складі пенсійної виплати з 01.03.2023 в сумі 47424,73 грн.
Аргументи позивача щодо необхідності нарахування йому індексації в розмірі, що не обмежується сумою 1500 грн., зводяться до відсутності в Уряду повноважень врегульовувати питання розміру індексації його пенсійного забезпечення, а також суперечності таких обмежень Закону №2262 та рішенням КСУ щодо неконституційності обмеження розміру пенсії максимальним.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд в постанові від 31.07.2024 у справі № 380/27728/23 (№ в ЄДРСР 120728531) сформував такий висновок:
«[…] У свою чергу, пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
При цьому, як положеннями статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і положеннями статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
Отже, положеннями Постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.
Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.
Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.
Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01 березня 2023 року з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян […]
Щодо вимоги позивачки про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 79 % сум грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити виплату із врахуванням раніше виплачених сум, колегія суддів зазначає наступне.
Посилання позивача у цій справі на висновки Верховного Суду щодо неправомірності обмеження максимального розміру пенсії, є безпідставними, оскільки позивачка помилково ототожнює поняття обмеження максимального розміру пенсії та обмеження щодо нарахування розміру індексації на виконання вимог Постанови №168.
Судом враховується, що право позивачки на отримання пенсії без обмеження максимальним розміром було предметом розгляду іншої справи, і рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 380/17352/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмежень пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Зважаючи на вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку про те, що вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці без обмеження пенсії максимальним розміром задоволенню не підлягає».
Оскільки аналогічний висновок у подібних спірних правовідносинах сформульований Верховним Судом, зокрема у постановах від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23, від 13 червня 2024 року у справі № 120/14637/23, від 20 червня 2024 року у справі № 420/23990/23 та від 25 червня 2024 року у справі № 420/25467/23, цей підхід слід визнати усталеним.
Аналогічні до заявлених позивачем аргументи щодо відсутності в Уряду повноважень обмежувати розмір індексації пенсії на підставі Закону №2262 певною сумою розглядалися судами при розгляді справи про визнання нечинним та протиправним абзацу 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168, а саме - розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Суд констатує, що в задоволенні згаданого позову про визнання протиправним згаданого пункту Постанови №168 відмовлено з мотивів безпідставності позовних вимог, а рішення Уряду обмежити розмір індексації пенсії на підставі Закону №2262 сумою 1500 грн. визнано правомірним; це судове рішення набрало законної сили 04.09.2024 року.
Суд при прийнятті цього рішення враховує таке:
1) Україна з 2022 року перебуває у фінансовій скруті через військову агресію Російської Федерації. В 2022 році держава знайшла ресурси для реалізації положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та статті 64 Закону №2262, пенсія позивача проіндексована на підставі Постанови №118 із застосуванням коефіцієнту 1,14. Внаслідок функціонування держави в умовах воєнного стану та з огляду на пріоритетність витрат на забезпечення захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України парламент на 2023 рік обмежив або зупинив дію низки законів, що регламентували витрати держави, в тому числі зупинив дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зупинена. Отже, в 2023 році в позивача в принципі не повинно було виникати «законне сподівання» в розумінні статті 1 Першого протоколу на індексацію (збільшення) розміру його пенсії;
2) парламент зробив виняток для певних категорій соціально незахищених громадян, надавши повноваження Уряду в 2023 році визначати порядок, умови та строки застосування статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Надання таких повноважень Уряду прямо визначає можливість прийняття ним рішень як про механізм, так і про розміри виплат для окремих категорій громадян (яким, на відміну від інших громадян, держава все-таки вишукує фінанси для індексації їх доходів).
Отже, Уряд діяв в межах наданих Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» повноважень, коли приймав Постанову №168 та визначав порядок, строки нарахування та максимальний розмір індексації особам, що отримують спеціальну пенсію на підставі Закону №2262;
3) як слідує із назви Постанови №168, її прийняття спрямоване на соціальний захист у 2023 році найбільш вразливих верств населення.
Реалізація державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень реалізована в т.ч. шляхом прийняття Закону України «Про прожитковий мінімум». Цей Закон визначив, що прожитковий мінімум - це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: - дітей віком до 6 років; - дітей віком від 6 до 18 років; - працездатних осіб; - осіб, які втратили працездатність.
З 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» визначено у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: […] осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.
Розмір пенсії позивача станом на дату нарахування індексації на підставі Постанови №168 становить 47424,73 грн. та є в 22 рази більшим за розмір прожиткового мінімуму (2093 грн.) для його соціальної групи.
В 2023 році на підставі Постанови №168 позивачу нараховано індексацію пенсії в сумі 1500 грн., що становить 72% від прожиткового мінімуму (2093 грн.) для його соціальної групи.
З огляду на забезпечений державою розмір соціального забезпечення суд дійшов висновку, що позивача в принципі тяжко віднести в 2023 році до «найбільш вразливих верств населення». Аргументи позивача про наявність в нього очікувань отримати за 2023 рік індексацію в більшому розмірі, аніж 1500 грн., є очевидно помилковими, оскільки не мають достатнього підґрунтя у національному законодавстві та не підтверджуються усталеною практикою національних судів на підтримку такого роду очікувань.
Порівняно з іншими групами населення позивач знаходиться в привілейованому становищі, оскільки: - в 2023 році Парламент уповноважив Уряд вирішити питання про індексацію розміру спецпенсій, що виплачуються на підставі Закону №2262, на відміну від інших видів доходів громадян, індексацію яких в 2023 році зупинив; - розмір пенсії позивача, на відміну від пенсійних виплат інших груп населення, що отримують пенсії на підставі Закону №1058, не обмежується «максимальним розміром» та в двадцять два рази перевищує прожитковий мінімум для його соціальної групи.
Отже, позовні вимоги в цій частині є очевидно безпідставними.
Так само суд відмовляє в задоволенні інших вимог позивача щодо нарахування та виплати з 01.03.2023 року індексації грошового забезпечення, передбаченої постановами № 118, № 168, оскільки відповідач застосував обмеження максимальним розміром до загального розміру пенсії, тому немає підстав для перерахунку окремих складових пенсійної виплати.
Щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713, то суд встановив, що право позивачки на отримання щомісячної доплати до пенсії вже було предметом розгляду іншої справи, і рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 року у справі № 380/21405/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії, нарахованої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження її максимальним розміром. Зважаючи на зазначене, ця вимога задоволенню також не підлягає.
Підсумовуючи свої попередні висновки, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ частково.
Суд не здійснює розподіл судових витрат відповідно до норм статті 132 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а сторони не надали суду доказів понесення інших видів судових витрат.
Керуючись ст.ст. 9,90,139,229,241-246,251,255,257-258,295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з 01.03.2023 шляхом обмеження розміру пенсії «максимальним розміром».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів; ідентифікаційний код 13814885) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2023 та виплатити перераховану пенсію без врахування при її перерахунку та виплаті будь-яких «максимальних розмірів», з урахуванням раніше проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Судові витрати не розподіляти.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович