14 жовтня 2024 року Справа № 160/21099/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Н.В., дослідивши матеріали справи №160/21099/24,-
05.08.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
1. визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови провести нарахування та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 року у справі №160/3923/24:
- з 01.07.2024 року з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,14 основного розміру пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в повному розмірі її фактичного нарахування, без обмеження розміром 1500 грн. та без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;
- з 01.07.2024 року з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,197 збільшення розміру пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в повному розмірі її фактичного нарахування, без обмеження розміром 1500 грн. та без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;
- з 01.07.2024 року з урахування індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,0796 основного розміру пенсії, передбаченої за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в повному розмірі її фактичного нарахування, без обмежень розміром 1500 грн. та без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;
- з 01.07.2024 року щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків.
2. зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 року у справі №160/3923/24:
- з 01.07.2024 року з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,14 основного розміру пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в повному розмірі її фактичного нарахування, без обмеження розміром 1500 грн. та без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;
- з 01.07.2024 року з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,197 збільшення розміру пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в повному розмірі її фактичного нарахування, без обмеження розміром 1500 грн. та без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;
- з 01.07.2024 року з урахування індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,0796 основного розміру пенсії, передбаченої за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в повному розмірі її фактичного нарахування, без обмежень розміром 1500 грн. та без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;
- з 01.07.2024 року щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків.
Ухвалою від 12.08.2024 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає за необхідне витребувати у пенсійного органу додаткові докази.
Так, у ст. 9 КАС України, окрім інших принципів адміністративного судочинства, закріплено й принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі. Частиною 4 цієї статті передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (частина 2 статті 72 КАС України).
Відповідно до приписів ч.ч. 6-9 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Беручи до уваги предмет розгляду справи, для належного, об'єктивного розгляду та вирішення даної справи суд з метою ефективного захисту прав позивача приходить до висновку про наявність підстав для витребування у відповідача розрахунків пенсії саме з 01.02.2023 року за кожний місяць окремо, так як у матеріалах справи наявний розрахунок пенсії позивача станом лиш на 11.06.2024 року.
Крім того, суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Згідно з п.6 ч.2 ст.236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає право суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи до отримання доказів.
На думку суду, витребування зазначених вище доказів становить об'єктивну неможливість розгляду справи до отримання цих доказів.
Згідно з ч.6 ст.7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На думку суду, витребування судом доказів є подібним до направлення судом до іншого суду доручення щодо збирання доказів, у зв'язку із чим, суд вважає доцільним застосування у даному випадку аналогії закону та зупинення провадження у справі на підставі п.6 ч.2 ст.236 КАС України.
З огляду на що суд доходить висновку про необхідність зупинення провадження у справі до отримання витребуваних доказів судом.
Керуючись статтями 72, 80, 149, 248, 256 від КАС України,-
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином посвідчені копії протоколів перерахунків пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року окремо за кожен місяць.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати суду завірені належним чином документи у 10-денний строк з дня отримання ухвали суду.
Зупинити провадження в адміністративній справі № 160/21099/24 до отримання витребуваних доказів судом від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко