Постанова
Іменем України
09 листопада 2010 року Справа № 2-3/6218-2009
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді ,
суддів ,
,
за участю представників сторін:
прокурор: не з'явився, прокурор Автономної Республіки Крим;
позивач: не з'явився, фізична особа-підприємець ОСОБА_1;
відповідача: не з'явився, державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії;
відповідача: не з'явився, Алуштинська міська рада;
розглянувши апеляційну скаргу заступника прокурора Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Соколова І.О.) від 14 січня 2010 року у справі № 2-3/6218-2009
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" (вул. Хрещатик, 32а, місто Київ 1, 01001) в особі Кримської регіональної філії (вул. Київська, 77/4, місто Сімферополь, 95000)
Алуштинської міської ради (пл. Совєтська, 1 місто Алушта)
за участю прокурора Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 21, місто Сімферополь)
про визнання права на оренду земельної ділянки та спонукання до виконання певних дій
Фізична особа -підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” в особі Кримської регіональної філії, третя особа - Алуштинська міська рада про визнання права на оренду земельної ділянки площею 0,0030 га для розміщення фотосалону за адресою: місто Алушта, вул. Ювілейна, в районі універсаму № 2 та зобов'язання державне підприємство „Центр державного земельного кадастру” в особі Кримської регіональної філії здійснити реєстрацію договору оренди вказаної земельної ділянки.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 14 січня 2010 року (суддя Соколова І.О.) позов задоволено, за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 визнано право на оренду земельної ділянки площею 0,0030 га для розміщення фотосалону за адресою: вул. Ювілейна, в районі універсаму № 2 в місті Алушті; Державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії зобов'язано здійснити реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 25 травня 2009 року, укладеного між Алуштинською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 щодо вказаної земельної ділянки (кадастровий номер 0110300000:01:005:0340) з відповідним внесенням запису про державну реєстрацію договору до книги реєстрації, до реєстрової картки, відображенням факту реєстрації на примірниках договору та внесенням відомостей до автоматизованої системи державного земельного кадастру.
Стверджуючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, заступник прокурора Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 14 січня 2010 року скасувати, провадження у справі припинити.
Апеляційна скарга обґрунтована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального права та неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Так, за твердженням прокурора, поза увагою місцевого господарського суду залишились положення статті 124 Земельного кодексу України, відповідно до яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах.
Крім того, прокурор з посилання на пункт 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України та статтю 12 Господарського процесуального кодексу України твердить, що спір у даній справі відноситься до компетенції адміністративних судів.
Апеляційна скарга прийнята до провадження Севастопольського апеляційного господарського суду колегією суддів у складі: головуючий -суддя Антонова І.В., судді Ткаченко М.І., Заплава Л.М.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 02 вересня 2010 року Алуштинську міську раду виключено зі складу третіх осіб та залучено до участі у справі в якості іншого відповідача.
У зв'язку з зайнятістю в іншому судовому засіданні судді Заплава Л.М. на підставі розпорядження заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 26 жовтня 2010 року здійснено заміну судді Заплава Л.М. на суддю Котлярову О.Л.
У зв'язку з відпусткою судді Ткаченка М.І. на підставі розпорядження заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 02 листопада 2010 року здійснено заміну судді Ткаченка М.І. на суддю Остапову К.А.
У судові засідання, які призначалися на 26 жовтня 2010 року та 02 листопада 2010 року, сторони у справі не з'явилися, про час та місце розгляду справи сповіщалися належним чином, причин своєї неявки суду не повідомили.
Оскільки явка в судове засідання представників - це право, а не обов'язок сторін, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору. Тому, з урахуванням наявних у справі доказів, судова колегія визнала можливим розглянути справу у відсутність осіб, що не з'явилися.
Переглянувши рішення суду першої інстанції в порядку статей 99, 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.
Рішенням 14-ої сесії 5-го скликання Алуштинської міської ради № 14/53 від 23 травня 2007 року „Про надання фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки” фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 дозволено складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,0030 га під розміщення фотосалону в районі універсаму № 2 по вул. Ювілейній в місті Алушті, розміщення якого передбачено в пункту № 202 розділу „Інші райони міста” комплексної схеми розміщення малих архітектурних форм на території міста Алушта (а.с. 49).
Як вбачається з матеріалів справи, з метою одержання земельної ділянки в оренду позивачем були одержані висновки наступних органів: Алуштинської міської санітарно -епідеміологічної станції №451 від 28 липня 2008 року (а.с. 47); Управління екологічної інспекції Південно-Кримського регіону №141 від 22 квітня 2008 року (а.с. 48); Управління архітектури і містобудування про можливість цільового використання земельної ділянки №308 від 20 червня 2007 року (а.с. 49-50); Алуштинського міського управління земельних ресурсів про узгодження проекту землеустрою №547 від 20 жовтня 2008 року (а.с. 51); Республіканського комітету з охорони культурної спадщини про можливість відведення земельної ділянки №5456 від 06 вересня 2007 року (а.с. 52). Був також складений та узгоджений графічний, проектний матеріал, в тому числі розроблений та узгоджений генеральний план земельної ділянки, одержані технічні умови на водопостачання і водовідведення №4863/91 від 02 липня 2007 року (а.с. 46); Алуштинським міським управлінням земельних ресурсів вих.№10-05/18-2764 від 08 серпня 2008 року позивачу були видані умови відведення земельної ділянки (а.с. 44).
Проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки позивачем був направлений до Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим для проходження державної експертизи землевпорядної документації. Як вбачається з матеріалів справи, за підсумками проходження цієї експертизи був одержаний висновок №8882 від 18 листопада 2008 року, згідно з яким землевпорядна документація була оцінена позитивно та узгоджена під умовою усунення недоліків (а.с. 61-63).
Рішенням 35-ої сесії 5-го скликання Алуштинської міської ради №35/41 від 17 грудня 2008 року „Про передачу земельної ділянки в оренду фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1” позивачу був затверджений проект землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,0030 га для розміщення фотосалону за адресою: місто Алушта, вул. Ювілейна, в районі універсаму №2, та вказана земельна ділянка передана підприємцю в оренду строком на 10 років (а.с. 20).
На підставі вказаного рішення 25 травня 2009 року між Алуштинською міською радою (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 укладений договір оренди вказаної земельної ділянки ( а.с. 16-18).
Відповідно до висновку Алуштинського міського управління земельних ресурсів від 12 червня 2009 року вказаний договір відповідає вимогам статті 15 Закону України „Про оренду землі” ( а.с. 22).
Вподальшому розробником землевпорядної документації листом від 03 липня 2009 року вих. №1825 до Кримської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»для перевірки та внесення в електронну базу даних був скерований обмінний файл на магнітному носії, оригінал проекту землеустрою і технічної документації про передання фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 орендованої земельної ділянки (а.с. 23).
02 листопада 2009 року за вих. № 157 Кримською регіональною філією державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” ОСОБА_1 направлено листа з повідомленням про те, що договір оренди, укладений ним з Алуштинською міською радою 25 травня 2009 року, не відповідає нормам діючого законодавства, оскільки укладений без проведення аукціону (тендеру, конкурсу) та реєстрації не підлягає (а.с. 25).
Вважаючи відмову Кримської регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” у здійсненні реєстрації договору оренди незаконною, ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, колегія суддів Севастопольського апеляційного господарського суду дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги заступника прокурора Автономної Республіки Крим з огляду на наступне.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі”, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.
Згідно зі статтею 13 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 18 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно зі статтею 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 3.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затверджена наказом Державного комітету України по земельних ресурсах N 43 від 04 травня 1999 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 року за N 354/3647 (у редакція, яка діяла на час виникнення між сторонами спірних правовідносин), державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
Державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється відповідно до Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України N 174 від 02 липня 2003 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за N 641/7962.
Відповідно до пункту 2.4 вказаного Порядку територіальний орган земельних ресурсів у 10-денний термін з дня отримання оформленого договору оренди землі перевіряє наявність на титульному аркуші технічної документації відмітки про приймання обмінного файла, зміст реєстраційної картки, відповідність відомостей, що містить реєстраційна картка та оформлений бланк державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі, до технічної документації (реєстраційної справи) та передає бланки державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі з реєстраційними картками оператору (реєстратору) за актом приймання-передавання.
Згідно з пунктом 1.2 Порядку реєстратори державного реєстру земель (далі - реєстратори) - структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.
Пунктом 2.4 Порядку передбачено, що достовірність відомостей, які відображені в технічній документації (реєстраційній справі), реєстраційній картці та бланку державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі, при відсутності розбіжностей, засвідчується в реєстраційній картці підписом керівника територіального органу земельних ресурсів з зазначенням прізвища та ініціалів та скріплюється печаткою.
Як вбачається з матеріалів справи, на реєстраційній картці земельної ділянки, що передана в оренду в фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1, міститься підпис керівника та печатка територіального органу земельних ресурсів від 29 жовтня 2009 року (а.с. 24).
Відповідно до пункту 2.5 Порядку територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації.
Згідно з пунктами 2.8, 2.9 Порядку оператор (реєстратор) здійснює видачу договорів оренди (суборенди) землі. Видача договору оренди (суборенди) землі супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації. При цьому оператор (реєстратор) відображає дані державної реєстрації на всіх примірниках державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (суборенди) землі. Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів і печаткою оператора (реєстратора). Оператор передає реєстратору перший примірник реєстраційної картки, після чого реєстратор вносить відомості з реєстраційної картки до бази даних АС ДЗК. Після внесення реєстратором відомостей до бази даних АС ДЗК на першій сторінці реєстраційної картки ставиться штамп реєстратора та підпис особи, яка внесла відомості.
Як зазначалося вище, Кримська регіональна філія державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” відмовила позивачу у реєстрації договору оренди земельної ділянки з огляду на те, що він укладений без проведення аукціону (тендеру, конкурсу).
Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, яка діяла на час виникнення між сторонами спірних правовідноси) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Абзацом 3 пункту 1 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Як зазначалося вище, рішення 14-ої сесії 5-го скликання Алуштинської міської ради № 14/53 про надання фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 згоди на складання проекту відведення земельної ділянки було прийнято 23 травня 2007 року, тобто до дати, до якої передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснювалось без проведення земельних торгів (аукціонів).
Крім того, державне підприємство „Центр державного земельного кадастру” в особі Кримської філії є реєстраційним органом, обов'язком якого у відповідності до Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 174 від 02 липня 2003 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за № 641/7962, є внесення відомостей до бази даних АС ДЗК, ведення поземельної книги, здійснення видачи та реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельної ділянкою, договорів оренди (судоренди) землі, а також ведення книги реєстрації. Надання ж правової оцінки укладеним договорам оренди землі не входить до його компетенції.
На підставі викладеного суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції у тому, що відмова Кримської регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру” у державній реєстрації договору оренду землі, укладеного 25 травня 2009 року між Алуштинською міською радою та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, є незаконною.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованими позовні вимоги фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 в частині зобов'язання державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії здійснити реєстрацію вказаного договору оренди земельної ділянки.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок господарського суду Автономної Республіки Крим про наявність підстав для задоволення позову у частині визнання за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 права на оренду вказаної земельної ділянки з огляду на наступне.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України (у редакції, що діяла на час виникнення між сторонами спірних правовідносин) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Оскільки договір оренди земельної ділянки, укладений між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 та Алуштинською міською радою від 25 травня 2009 року, не пройшов державну реєстрацію, у позивача право на оренду земельної ділянки не виникало.
Разом з тим, відмова у позові у вказаній частині не порушує прав та законних інтересів позивача на вказану земельну ділянку, оскільки це право поновлено судом шляхом задоволення позову в частині зобов'язання державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії здійснити реєстрацію вказаного договору оренди земельної ділянки.
Суд апеляційної інстанції вважає неспроможними доводи заступника прокурора Автономної Республіки Крим, викладені в апеляційній скарзі, про віднесення вказаного спору до компетенції адміністративного суду з огляду на наступне.
Згідно зі статтею 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Пунктом 6 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Отже, господарським судам підвідомчі справи, коли склад учасників спору відповідає статті 1 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини, щодо яких виник спір містять господарський характер.
Спір у даній справі виник із земельних відносин, носить господарський характер, предметом спору є право на оренду земельної ділянки, необхідної позивачу для здійснення господарської діяльності, однією із сторін у справі є Алуштинська міська рада, яка у даних правовідносинах виступає як представницький орган суб'єкту власності -територіальної громади власників землі щодо права розпорядження, яким володіє власник.
Участь у справі державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії як органу, на який покладено обов'язок щодо оформлення прав на земельні ділянки через їх реєстрацію, не є ознакою того, що вказаний спір носить публічно - правовий характер.
Адміністративні правовідносини між суб'єктом господарювання та реєстраційним органом - державним підприємством "Центр Державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії не надають спору, що з них виник, публічно - правового характеру, оскільки вимога про зобов'язання державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії здійснити реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 25 травня 2009 року є похідною від вимоги про визнання права на оренду землі, яка носить господарський характер.
Таким чином, твердження прокурора про віднесення до компетенції адміністративних судів правовідносин, пов'язаних з набуттям права на оренду землі, яке, як зазначалося раніше, виникає після державної реєстрації відповідного договору, є помилковим.
Порушення місцевим господарським судом норм матеріального права дає підстави суду апеляційної інстанції для часткового скасування прийнятого у справі рішення.
Керуючись статтею 101, пунктом 2 статті 103, пунктом 4 частини 1 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу заступника прокурора Автономної Республіки Крим задовольнити частково.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 14 січня 2010 року у справі № 2-3/6218-2009 скасувати частково.
Прийняти нове рішення.
У позові про визнання за фізичною собою -підприємцем ОСОБА_1 права на оренду земельної ділянки площею 0,003- га для розміщення фотосалону за адресою: місто Алушта, вул. Ювілейна, в районі універсаму № 2 відмовити.
Рішення суду в частині зобов'язання державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" в особі Кримської регіональної філії здійснити реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 25 травня 2009 року, укладеного між Алуштинською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 щодо земельної ділянки площею 0.0030 га, розташованої за адресою: місто Алушта. вул. Ювілейна, в районі універсаму № 2 та призначеної для розміщення фотосалону (кадастровий номер 0110300000:01:005:0340) з відповідним внесенням запису про державну реєстрацію договору до книги реєстрації, до реєстрової картки, відображенням факту реєстрації на примірниках договору та внесенням відомостей до автоматизованої системи державного земельного кадастру залишити без змін.
Головуючий суддя
Судді