29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"10" листопада 2010 р. Справа №5/3422-А
За позовом закритого акціонерного товариства „Октант” м. Хмельницький
до Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Хмельницькій області, м. Хмельницький
третя особа - Хмельницька міська рада, м. Хмельницький
про визнання неправомірною бездіяльності інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Хмельницькій області щодо не надання дозволу на виконання будівельних робіт по вул. Подільській, 58 у м. Хмельницькому, а також зобов'язання надати дозвіл на виконання будівельних робіт
За участю представників сторін :
позивача -Загороднього С.Х. - за довіреністю № 555 від 28.10.2010р.
відповідача -Матвіюка В.М. - за довіреністю від 01.01.2010р.
третьої особи -Кучевської Г.В. - за довіреністю № 02-15-17 від 09.01.2008р.
Вступну та резолютивну частини постанови згідно ч. 3 ст. 160 КАСУ проголошено у судовому засіданні 10.11.2010р. Складення постанови у повному обсязі завершено 15 листопада 2010р.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання неправомірною бездіяльності інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Хмельницькій області щодо не надання дозволу на виконання будівельних робіт по вул. Подільській, 58 у м. Хмельницькому та зобов'язання останньої надати дозвіл на виконання будівельних робіт.
На неодноразові виклики повноважні представники позивача у судове засідання не з'являлись, вимог ухвал суду від 28.05.2008р., 18.06.2008р., 09.07.2008р. та 18.09.2008р. не виконали, про причини неявки суд не повідомили.
Разом з тим судом встановлено, що господарським судом Хмельницької області прийнято постанову від 09.06.2008р. по справі № 6/7469-А за позовом закритого акціонерного товариства "Октант", м. Хмельницький за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Комунального підприємства проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню, м. Хмельницький до Хмельницької міської ради, м. Хмельницький про визнання недійсним рішення 12 сесії Хмельницької міської ради від 26.06.2007р. в частині відхилення пункту 33 щодо надання ЗАТ „Октант” земельної ділянки по вул. Подільській, 58 під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою та зобов'язання Хмельницької міської ради у встановленому законом порядку передати ЗАТ „Октант” в оренду земельну ділянку площею 0,136 га по вул. Подільській,58 у м. Хмельницькому під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою шляхом прийняття відповідного рішення та укладання договору оренди земельної ділянки. Даною постановою у задоволенні позовних вимог відмовлено, у зв'язку з чим позивачем останню оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Окрім того, постановою суду від 04.08.2008р. по справі № 16/401-НА за позовом закритого акціонерного товариства „Октант”, м. Хмельницький до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, м. Хмельницький про скасування припису інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області від 27.05.2008 р., у задоволенні позовних вимог теж відмовлено. Однак справа № 16/401-НА знаходилась на оскарженні у Львівському апеляційному адміністративному суді.
Судом враховувалось, що суттєве значення для з'ясування обставин справи № 5/3422-А, має вирішення судом справ № 6/7469-А та № 16/401-НА, які унеможливлювали вирішення по суті публічно-правового спору справі № 5/3422-А.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 156 КАСУ суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі, а тому суд вважав за необхідне зупинити провадження по справі до набрання законної сили судовими рішеннями по справах № 6/7469-А та № 16/401-НА.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, постановою господарського суду Хмельницької області від 04.08.2008р. у справі № 16/401-НА в позові Закритого акціонерного товариства „Октант”, м. Хмельницький до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, м. Хмельницький про скасування припису інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області від 27.05.2008 р. відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2009р. апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства „Октант”, м. Хмельницький залишено без задоволення, а постанову господарського суду Хмельницької області від 04.08.2008 у справі № 16/401-НА залишено без змін. Оскаржень в касаційному провадженні не було.
Постановою господарського суду Хмельницької області від 09.06.2008р. у справі № 6/7469-А в позові Закритого акціонерного товариства "Октант" м. Хмельницький за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Комунального підприємства проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання недійсним рішення 12 сесії Хмельницької міської ради від 26.06.2007р. в частині відхилення пункту 33 щодо надання ЗАТ „Октант” земельної ділянки по вул. Подільській,58 у м. Хмельницькому під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою та зобов'язання Хмельницької міської ради у встановленому законом порядку передати ЗАТ „Октант” в оренду земельну ділянку площею 0,136 га по вул. Подільській,58 у м. Хмельницькому під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою шляхом прийняття відповідного рішення та укладання договору оренди земельної ділянки відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду України від 14.05.2009р. постанову господарського суду Хмельницької області від 09.06.2008р. скасовано, а справу направлено до господарського суду Хмельницької області на новий розгляд.
Ухвалою суду від 23.07.2009р. справу № 6/7469-А прийняти до провадження суддею Мухою М.Є. з призначенням її до розгляду в судовому засіданні та зміною номера справи на № 15/6/7469-А. В послідуючому ухвалою суду від 27.07.2009р. справу №15/6/7469-А передано за предметною підсудністю до Хмельницького міськрайонного суду. Надалі на адресу суду відповідно до запиту (вих. 5/3422-А-01-15/966 від 04.08.2010р.) Хмельницьким міськрайонним судом повідомлено, що адміністративна справа № 2а-72/10 за позовом Закритого акціонерного товариства "Октант" м. Хмельницький за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -комунального підприємства проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання недійсним рішення 12 сесії Хмельницької міської ради перебувала у провадженні судді Спірідонової Т.В. і згідно ухвали суду від 21 січня 2010р. - позов залишено без розгляду (копію ухвали додано).
Оскільки обставини, які зумовили зупинення провадження у справі № 5/3422-А відпали, провадження у справі згідно ч. 5 ст. 156 КАС України поновлено з призначенням судового засідання.
Прибулі до суду 28 жовтня 2010р. повноважні представники сторін та третьої особи повністю витребувані судом документи не надали, що потребує відкладення розгляду справи.
Окрім того позивачем подано заяву в порядку ст. 22 ГПК (вх. № 10882 від 28.10.2010р.) про витребування додаткових доказів у справі з Департаменту архітектури будівництва та земельної реформи Хмельницької міської Ради, зокрема, :
1/ Чи є рішення чотирнадцятої сесії Хмельницької міської Ради за № 25 від 12.11.2003р. „Про погодження місця розташування об'єктів містобудування та надання згоди на розроблення проектів відведення земельних ділянок ” доказом того, що це рішення одночасно є згодою власника земельної ділянки на її забудову.
2/ Чи є рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської Ради за № 1007 від 27.11.2003р. „Про надання дозволу на будівництво об'єктів містобудування з видачею забудовникам архітектурно-планувальних завдань та технічних умов на проектування ” доказом того, що це рішення одночасно є згодою власника земельної ділянки на її забудову.
З приводу вищезгаданої заяви суд вважав за потребу відзначити неможливість задоволення даного клопотання з наведених заявником підстав, оскільки позов розглядається в порядку адміністративного, а не господарського судочинства.
Суть спору: Позивач звернувся з позовом до суду в якому просить зобов'язати інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області у відповідності до чинного законодавства надати дозвіл на виконання будівельних робіт по вул. Подільській, 58 у м. Хмельницькому за зверненням від 15 травня 2008р. (а.с. 7-8).
На підтвердження обґрунтованості позовних вимог заявник посилається на отриманий 19 травня 2008р. лист за № 229 в якому відповідач відмовив Закритому акціонерному товариству "Октант" м. Хмельницький в наданні такого дозволу, мотивуючи це тим, що ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»та розділу 2 «Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт»для одержання дозволу на виконання будівельних робіт в інспекцію ДАБК подається вичерпний перелік документів, в який обов'язково входить :
- документ, що посвідчує право власності забудовника (замовника) чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, на якій буде розміщено об'єкт містобудування.
Зважаючи на відсутність вищезазначеного документу, інспекція ДАБК не може надати дозвіл на виконання будівельних робіт, тоді як здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу тягне за собою відповідальність згідно із законом( а.с. 9 ).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив суду, що відповідно до договорів купівлі-продажу та міни до позивача перейшло право власності на шість квартир та господарські споруди в будинках по вул. Подільській, 58 та вул. Грушевського, 38/1. Посилаючись на норми Земельного та Цивільного кодексів України вважає, що до позивача перейшло право власності на земельні ділянки, які були зайняті вище вказаними житловими будинками та земельні ділянки, які необхідні для їх обслуговування.
Додатково представник відзначив, що на звернення позивача виконавчим комітетом Хмельницької міської ради винесено на розгляд сесії міської ради пропозицію про попереднє погодження ЗАТ „Октант” місця розташування об'єкту містобудування під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою площею 0,136 га по вул. Подільській, 58.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 27.11.03р. №1007 позивачу надано дозвіл на будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою площею 0,136 га по вул. Подільській, 58 на умовах знесення житлових будинків по вул. Подільській 58, 58/1 з надвірними спорудами та попереднього відселення мешканців житлових будинків до початку будівництва.
Окрім того, на думку представника позивача, ЗАТ „Октант” було вжито усіх необхідних заходів для реалізації права користування земельної ділянкою по вул. Подільській, 58. На виконання умов міської ради позивачем було переселено мешканців будинків по вул. Подільській, 58 та вул. Грушевського, 38/1 та знесено будинки.
При цьому КП „Проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню” на замовлення позивача було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ЗАТ „Октант” та відповідно до вимог земельного законодавства погоджено з суміжними і зацікавленими організаціями та 27.07.04р. отримано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи.
07.04.05р. на сесію міської ради виносилось питання про надання в оренду позивачу земельної ділянки по вул. Подільській, 58 під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою площею 0,136 га., але позитивно воно вирішено не було, водночас, міською радою не було відмовлено ЗАТ „Октант” у наданні в користування земельної ділянки.
Представник позивача стверджує, що ЗАТ „Октант” не одноразово зверталося до Хмельницької міської ради та в черговий раз листом від 26.02.07р. №154 позивач звернувся до Хмельницького міського голови з клопотанням у місячний термін розглянути та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та винести на чергову сесію міськради питання щодо надання в оренду терміном на 5 років ЗАТ „Октант” земельну ділянку площею 0,136 га під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою по вул. Подільській, 58.
Рішенням від 24.05.07р. за № 578 виконавчий комітет Хмельницької міської ради вирішив винести пропозицію на розгляд сесії міської ради питання про надання земельної ділянки ЗАТ „Октант” по вул. Подільській, 58 під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою площею 0,136 га в короткострокову оренду строком на 2 роки. Проте згідно листа секретаря міської ради дане питання не було вирішено по суті через те, що під час голосування не набрало необхідної кількості голосів.
За таких обставин, позивач просить суд задоволити позовні вимоги.
Повноважний представник третьої особи (Хмельницької міської Ради) проти можливості задоволення позовних вимог категорично заперечує (а.с. 92-94), вказуючи, 21.06.2005 р. господарським судом Хмельницької області прийнято рішення у справі № 8/10/2981, згідно з яким позов задоволено частково : вирішено зобов'язати Хмельницьку міську раду на черговій сесії вирішити питання щодо погодження закритому акціонерному товариству "Октант" місця розташування об'єкту містобудування житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою по вул. Подільській, 58, в м. Хмельницький та надати згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,0404 га по вул. Подільській, 58 у м. Хмельницькому. Позов у частині зобов'язання Хмельницької міської ради на черговій сесії надати закритому акціонерному товариству "Октант" в оренду земельну ділянку площею 0,136 га по вул. Подільській, 58, що у м. Хмельницькому, залишено без розгляду.
Державним виконавцем 22.04.2008р. за № 1635/05, 18.06.2008р. за № 3001 та 11.08.2008р. за № 3498/05 на адресу Хмельницької міської ради направлені вимоги в порядку примусового виконання наказу господарського суду № 8/10/2981 від 23.01.2008р. Однак рішення суду по справі № 10/8/2981 не виконано, що підтверджується витягами з протоколів засідань Хмельницької міської ради від 02.04.2008р., 28.05.2008р., 06.08.2008р., 22.10.2008р.
Розглянувши матеріали, подані управлінням земельних ресурсів та земельної реформи, клопотання суб'єкта підприємницької діяльності, виконком Хмельницької міської ради рішенням № 578 від 24.05.2007р. вирішив внести пропозицію на розгляд сесії міської ради про надання земельної ділянки ЗАТ "Октант" по вул. Подільській, 58 під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою площею 1360 кв.м в короткострокову оренду; надавати земельну ділянку на умовах благоустрою прилеглої території та її освітлення.
ЗАТ" Октант" неодноразово зверталося до міського голови із заявами про надання в оренду земельної ділянки під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою по вул. Подільській, 58 (листи від 24.06.2004р., 26.02.2007р.), проте будь-якого рішення з даного питання міською радою не прийнято.
Разом з тим відповідно до рішення чотирнадцятої сесії міської ради №25 від 12.11.03р. ЗАТ „Октант” погоджено місце розташування об'єкту містобудування та надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,136 га під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою по вул. Подільській, 58.
На засіданні виконкому Хмельницької міськради прийнято рішення № 578 від 24.05.07р., яким винесено пропозицію на розгляд сесії міської ради про надання земельної ділянки в оренду ЗАТ „Октант” по вулиці Подільській, 58 під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою. Вказана пропозиція розглянута на дванадцятій сесії міської ради.
Представник третьої особи пояснила суду, що питання щодо передачі земельної ділянки позивачу вирішувалось на четвертій сесії міської ради, а саме відповідно до ст. 29 Регламенту Хмельницької міської ради п'ятого скликання був сформований порядок денний до якого увійшло питання про надання земельної ділянки площею 0,136 га по вулиці Подільській, 58 під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою закритому акціонерному товариству „Октант”. В порядку, передбаченому ст.ст. 32, 33 Регламенту, розглядався проект рішення про надання земельних ділянок в оренду суб'єктам підприємницької діяльності. Пунктом 33 додатку до вказаного проекту було включено питання про передачу в оренду спірної земельної ділянки позивачу.
Однак, оскільки рішення міської ради приймається після його обговорення в комісіях, то після обговорення питання про надання земельної ділянки по вул. Подільській, 58 від депутатських комісій надійшла пропозиція про відхилення пункту 33, так як будівництво ведеться без дозволу на будівництво з порушенням будівельних норм. Міським головою дана пропозиція була поставлено на голосування та за неї проголосувало 44 депутати з 48 присутніх, тобто більшість, що зафіксовано в протоколі сесії. Згідно ст. 33 Регламенту Хмельницької міської ради п'ятого скликання прийнятою вважається та пропозиція, яка набрала більшу, в порівнянні з іншими, кількість голосів. Таким чином, представник відповідача вважає, що міська рада виконала обов'язки покладені на неї законодавством України та вчинила дії щодо розгляду заяви від ЗАТ „Октант” і прийняла рішення.
Крім того, представник заперечує твердження позивача про те, що згідно договорів купівлі-продажу та міни до нього перейшло право користування спірною ділянкою по вул. Подільській, 58, оскільки згідно ст. 120 Земельного кодексу України, право користування земельною ділянкою переходить в разі, коли відчужуваний житловий будинок, будівля або споруда, розміщені на земельній ділянці, яка була надана в користування, а в даному випадку спірна земельна ділянка не надавалася в користування попереднім власникам житлових будинків. Також представник третьої особи відмітила, що в порядку ст. 120 Кодексу земельна ділянка передається в оренду для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд які на ній розташовані, а не для будівництва житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою.
За таких обставин, просить суд відмовити позивачу в позові.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Позивач - закрите акціонерне товариство „Октант” м. Хмельницький, як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій у відповідності до довідки Головного управління статистики в Хмельницькій області № 981, і згідно Статуту ЗАТ „Октант” із змінами станом на 29.12.2004р. №16731050001000103, поряд з іншим здійснює діяльність, пов'язану із будівництвом та ремонтно-будівельними роботами.
14 лютого 2002р. рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 89 вирішено внести на розгляд сесії міської ради пропозиції про попереднє погодження місця розташування об'єктів на землях фонду ЗАТ „Октант” під будівництво житлового будинку із вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою по вул. Подільській, 58.
12 листопада 2003р. рішенням 14 сесії Хмельницької міської ради № 25 Закритому акціонерному товариству "Октант" погоджено місце розташування об'єкту містобудування - будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою по вул. Подільській, 58 в м. Хмельницькому та надано згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,136 га згідно з архітектурно-планувальним завданням, технічними умовами відповідних організацій та на умовах попереднього відселення мешканців житлових будинків по вул. Подільський,58 та 58/1 з надвірними спорудами.
27 листопада 2003р. рішенням виконкому Хмельницької міської ради № 1007 ЗАТ "Октант" надано дозвіл на будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою по вул. Подільській,58, площею 0,136 га на умовах знесення житлових будинків по вул. Подільській,58 та 58/1 з надвірними спорудами та попереднього відселення мешканців житлових будинків до початку будівництва.
ЗАТ "Октант" відселило мешканців даних будинків на підставі цивільно-правових угод із власниками будинків, розташованих по вул. Подільській,58, Подільській, 58/1, Грушевського, 38/1 у м. Хмельницькому за підписаними з громадянами договорами купівлі-продажу від 23.09.2004р. ВВМ № 534544, від 07.09.2004р. ВВМ № 301834, від 29.12.2004р., від 15.12.2004р. ВВТ № 038527, договорами міни від 16.07.2004р. ВВК № 175683, від 27.04.2004р. ВВС № 742972, від 30.12.2003р. ВВВ № 141179.
Комунальним підприємством проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню на замовлення ЗАТ "Октант" виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (площею 1360 кв.м) під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою по вул. Подільській, 58.
Згідно висновку державної землевпорядної експертизи від 27.07.2004р. № 921 проектна документація розроблена згідно з вимогами земельного законодавства і діючих нормативно-технічних документів та оцінюється позитивно.
10 серпня 2004р. за Протоколом засідання містобудівної ради по розгляду ескізного проекту 9-14 поверхового житлового будинку з вбудованими магазинами, офісами і підземною автостоянкою по вул. Подільській, 58 у м. Хмельницькому вирішено продовжити проектування будівлі по скоригованому плану, не виходячи за червоні лінії згідно архітектурно-планувального завдання за умови вирішення замовником питання відведення земельної ділянки.
30 березня 2005р. рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 193 вирішено винести на розгляд сесії міської ради пропозицію про погодження місця розташування об'єкту містобудування та надання згоди на розроблення проектів відведення земельної ділянки ЗАТ "Октант" під будівництво 9-14 поверхового 30-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою (дорізка земельної ділянки площею 0,0404 га) по вул. Подільській, 58 згідно з АПЗ, техумовами відповідних організацій, укладення угоди з управлінням житлово-комунального господарства, благоустроєм прилеглої території з мощенням сертифікатною тротуарною плиткою.
7 квітня 2005р. згідно протоколу 24 сесії Хмельницької міської ради депутати міської ради відхилили пропозицію виконавчого комітету погодити ЗАТ "Октант" дорізку 0,0404 га земельної ділянки по вул. Подільській, 58 під будівництво 9-14 поверхового житлового будинку.
20 квітня 2005р. супровідним листом вих. №1/12-386 управління архітектури та містобудування за підписом в. о. головного архітектора міста на адресу ЗАТ Октант” направлено припис від 12.04.2005р., яким встановлено, що позивачем за відсутності належно оформленого дозволу ведуться роботи по розриттю котловану, зобов'язано негайно зупинити роботи до отримання відповідного дозволу згідно ст. 29 Закону України „Про планування та забудову територій ”.
8 грудня 2006р. Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю м. Хмельницького складено протокол № 286 про правопорушення в сфері містобудування та направлено припис від 26.06.2006р. про припинення будівельних робіт по вул. Подільській,58 до отримання ЗАТ „Октант” дозволу на виконання будівельних робіт.
12 листопада 2007р. управлінням архітектури та містобудування за підписом головного архітектора міста на адресу ЗАТ Октант” повторно направлено припис від 12.11.2007р. про негайне припинення будівельних робіт по вул. Подільській,58 в м. Хмельницькому до отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
24 травня 2007р. згідно рішення № 578 виконавчий комітет Хмельницької міської ради вирішив винести на розгляд сесії міської ради пропозицію про надання земельної ділянки ЗАТ „Октант” по вул. Подільській, 58 під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою площею 0,136 га в короткострокову оренду строком на 2 роки.
26 червня 2007р. на 12 сесії Хмельницької міської ради було відхилено п.33 пропозиції, яка стосувалась надання ЗАТ „Октант” земельної ділянки по вул. Подільській,58 під будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами та підземною автостоянкою у зв'язку із тим, що будівництво проводиться з порушенням будівельних норм та за відсутності дозволу на будівництво.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне :
У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Так згідно статті 29 Закону України "Про планування і забудову територій" (в чинній на час звернення заявника редакції) зазначено, що дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі:
проектної документації, погодженої та затвердженої в порядку, визначеному законодавством;
документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а у разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріально засвідчена згода власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки, а якщо ділянка перебуває у користуванні, - нотаріально засвідчені згоди власника та користувача земельної ділянки на її забудову;
рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування;
документа про призначення відповідальних виконавців робіт та відомостей про здійснення авторського та технічного нагляду. { Частина третя статті 29 в редакції Закону N 434-V ( 434-16 ) від 12.12.2006 }
У разі здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування для отримання дозволу на виконання зазначених робіт додається копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або письмової згоди його власника на проведення зазначених робіт.
Видача та реєстрація дозволу на виконання будівельних робіт здійснюється протягом одного місяця з дня подання заяви.
У разі відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт заявнику надаються роз'яснення щодо невідповідності поданих документів вимогам законодавства. Роз'яснення надаються у письмовій формі протягом одного місяця з дня звернення.
Відмову надання дозволу на виконання будівельних робіт може бути оскаржено до суду в установленому законом порядку.
Перелік будівельних робіт, на виконання яких не вимагається дозвіл, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.
У разі, якщо право на будівництво об'єкта містобудування передано іншому замовнику або змінено будівельну організацію (підрядчика), дозвіл на виконання будівельних робіт підлягає перереєстрації.
Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
Інформація про дозвіл на виконання будівельних робіт, а також відомості про замовника та підрядчиків будівельних робіт надаються на відповідному стенді, який встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці. дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт. Згідно ч. 3 ст. 29 Закону (в редакції від 16.09.2008) дозвіл на виконання будівельних робіт надається серед іншого на підставі рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування.
На час звернення закритого акціонерного товариства «Октант»до відповідача правовідносини щодо порядку та умов надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, врегульовувались затвердженим Наказом Держбуду України від 05.12.2000 N 273 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2000р. за N 945/5166 Положенням про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, що являлось обов'язковим для застосування усіма суб'єктами будівництва незалежно від форм власності, відомчої належності та джерел фінансування, розроблене згідно зі статтею 29 Закону України "Про планування і забудову територій" на виконання доручення Прем'єр-міністра України від 19.05.2000 N 8676/1.
У відповідності до пункту 2.1 розділу 2 Положення, для одержання дозволу на виконання будівельних робіт забудовник (замовник) повинен подати до інспекції держархбудконтролю такі документи:
а) заяву забудовника (замовника), (додаток 1);
б) рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування;
в) документ, що посвідчує право власності забудовника (замовника) чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, на якій буде розміщено об'єкт містобудування;
г) комплексний висновок державної інвестиційної експертизи;
ґ) документи про призначення відповідальних виконавців робіт (виконроба, осіб, що виконують технічний нагляд, авторський нагляд);
д) затверджену в установленому порядку проектну документацію (будівельний генеральний план та паспорт фасаду в двох примірниках, пояснювальна записка для реєстрації).
У разі проведення реконструкції, реставрації, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, споруд та інших об'єктів без зміни цільового призначення об'єкта замовник (забудовник) крім рішення виконавчого органу відповідної ради, Київської та Севастопольської державної адміністрації про дозвіл на будівництво подає також копію документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або письмову згоду його власника на проведення зазначених робіт.
Оскільки в ході судового розгляду позивачем в установленому законом порядку не доведено належними та допустимими доказами надання відповідачу вичерпного переліку документів, закріпленого ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій", в позові закритого акціонерного товариства «Октант»слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, пп. 3, 6, 7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В позові закритого акціонерного товариства „Октант”, м. Хмельницький до Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Хмельницькій області, м. Хмельницький за участю третьої особи - Хмельницької міської Ради, м. Хмельницький про визнання неправомірною бездіяльності інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Хмельницькій області щодо не надання дозволу на виконання будівельних робіт по вул. Подільській, 58 у м. Хмельницькому, а також зобов'язання надати дозвіл на виконання будівельних робіт - відмовити.
Суддя
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від постанови суду повністю або частково у випадках, встановлених цим Кодексом. Заперечення на інші ухвали можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту постановлення.