Рішення від 08.11.2010 по справі 21/17/1141-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"08" листопада 2010 р.Справа № 21/17/1141-10

За позовом Селянського фермерського господарства "Клепачі" с. Клепачі Славутського району

до Управління агропромислового розвитку Славутської районної державної адміністрації м.Славута

про про визнання недійсними договорів надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету № 4 від 27.10.2008 року та № 14 від 26.12.2008 року

Колегія суддів: суддя Огороднік К.М. (головуючий),

суддя Виноградова В.В.,

суддя Муха М.Є.

Представники сторін

Від позивача: Конончук І.С. - голова господарства

Від відповідача: не з'явились

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення

Суть спору: Позивач звернувся із позовом про визнання недійсними договорів надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету № 4 від 27.10.2008 року та № 14 від 26.12.2008 року укладених між Управлінням агропромислового розвитку Славутської РДА та СФГ "Клепачі".

В судовому засіданні представник позивача просив задоволити позовні вимоги. Вказав, вказані договори були укладені під впливом Управління агропромислового розвитку Славутської РДА. Стверджував, що договори були укладені обманним шляхом; представники відповідача мотивували його підписання тим, що кошти давно вже отриманні на безповоротній основі, а договір - лише формальність. Звертав увагу на те, що в зазначених договорах вказано, що кошти виділені відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 1010-р від 26.07.2008 року, розпоряджень Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008 року та від 19.12.2008 року, а вказані розпорядження не передбачають повернення коштів.

Представники відповідача заперечили проти позовних вимог, просили відмовити в їх задоволенні. Посилались на Постанову Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року № 415 "Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду бюджету". Вказувала, що при укладанні спірних договорів не було порушено норм Цивільного кодексу України.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

29.03.2002 року Постановою Кабінету Міністрів України № 415 затверджено Порядок використання коштів резервного фонду бюджету, який визначає напрями використання коштів резервного фонду державного бюджету та місцевого бюджету і встановлює процедури, пов'язані з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітуванням про їх використання. Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що розподіл бюджетного призначення резервного фонду відповідного бюджету провадиться за рішенням Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої держадміністрації, виконавчого органу відповідної ради. Відповідно до п. 11 Порядку кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Кошти з резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 1010-р від 28.07.2008 року "Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях", 12.08.2008 року головою Хмельницької обласної державної адміністрації підписано розпорядження № 428/2008-р "Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області", яким зобов'язано спрямувати кошти, виділені з резервного фонду державного бюджету райдержадміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків унаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області. На голів відповідних райдержадміністрацій покладено обов'язок визначити розпорядника по використанню цих коштів.

У відповідності до розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 28/2008-р від 12.08.2008 року Славутською районною державною адміністрацією Хмельницької області винесено розпорядження за № 700-р від 19.08.2008 року, яким, зокрема, управління агропромислового розвитку райдержадміністрації визначено розпорядником коштів, виділених з резервного фонду державного фонду на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків унаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року.

27.10.2008 року між Управлінням агропромислового розвитку Славутської райдержадміністрації (надавач коштів) та СФГ "Клепачі" (отримувач коштів), укладено договір № 4 надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету. Згідно цього договору надавач коштів надає, а отримувач коштів отримує кошти в сумі 1161100,00 грн., виділені відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.07.2008 року № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садівного матеріалу, міндобрив, гербіцидів, пестицидів, протруйників та розпорядження голови облдержадміністрації № 428/2008-р від 02.08.2008 року. Відповідно п. 1.2 договору отримувач коштів зобов'язаний використати кошти на придбання матеріальних ресурсів згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1010-р від 26.07.2008 року та розпорядження голови облдержадміністрації № 428/2008-р від 12.08.2008 року. Умовами договору передбачено строки, порядок, умови надання коштів та контролю за їх використанням, відповідальність сторін, форс-мажорні обставини, а також інші умови щодо вирішення спорів, дії договору. Зокрема, в договорі визначено, що кошти надаються отримувачу через відділення державного казначейства у Славутському районі до 30.12.2008 року шляхом перерахування коштів напряму отримувачу коштів, а одержання матеріальних цінностей отримувачем коштів від надавача буде здійснено за умови наявності звернення сільгоспвиробника та договору між надавачем коштів і отримувачем коштів (п.2, п.3.1 договору). Пунктом 5.2 договору передбачено, що отримувач коштів зобов'язується повернути надані кошти повністю до 01.11.2009 року.

26.12.2008 року між Управлінням агропромислового розвитку Славутської райдержадміністрації (надавач коштів) та СФГ "Клепачі" (отримувач коштів), укладено договір № 14 надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету. Згідно цього договору надавач коштів надає, а отримувач коштів отримує кошти в сумі 120700,00 грн., виділених відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.07.2008 року №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садівного матеріалу, міндобрив, гербіцидів, пестицидів, протруйників, розпорядження голови облдержадміністрації № 428/2008-р від 02.08.2008 року та розпорядження голови облдержадміністрації № 628/2008-р від 19.12.2008 року. Відповідно п. 1.2 договору отримувач коштів зобов'язаний використати кошти на придбання матеріальних ресурсів згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1010-р від 26.07.2008 року та розпорядження голови облдержадміністрації № 428/2008-р від 12.08.2008 року та розпорядження голови облдержадміністрації № 628/2008-р від 19.12.2008 року. Умовами договору передбачено строки, порядок, умови надання коштів та контролю за їх використанням, відповідальність сторін, форс-мажорні обставини, а також інші умови щодо вирішення спорів, дії договору. Зокрема, в договорі визначено, що кошти надаються отримувачу через відділення державного казначейства у Славутському районі до 30.12.2008 року шляхом перерахування коштів на поточний рахунок отримувачу коштів. (п. 1.2 та п. 3.1 договору). Пунктом 5.2 договору передбачено, що отримувач коштів зобов'язується повернути надані кошти повністю до 01.11.2009 року.

Аналізуючи матеріали справи, доводи і заперечення сторін судового процесу та оцінюючи їх у сукупності, господарським судом враховується наступне:

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Згідно з ст. 34 вищевказаного Кодексу господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Фермерське господарство звернулось до суд із позовом про визнання недійсними договорів надання та умов повернення коштів резервного фонду державного бюджету № 4 від 27.10.2008 року та № 14 від 26.12.2008 року посилаючись на ст.ст. 179, 180, 207 Господарського кодексу України.

Згідно 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині. Недійсною може бути визнано також нікчемну умову господарського зобов'язання, яка самостійно або в поєднанні з іншими умовами зобов'язання порушує права та законні інтереси другої сторони або третіх осіб.

Однак, суд вважає необгрунтованим посилання позивача на ст. 207 Господарського кодексу України як на підставу визнання недійсними оспорюваних договорів, оскільки позивачем не надано суду безспірних та беззаперечних доказів того, що господарське зобов'язання, не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності).

Зважаючи на те, що оспорювані договори підписані повноважними представниками сторін без зауважень та заперечень, між сторонами досягнуто згоди щодо усіх істотних їх умов, договори відповідають волевиявленню сторін, суд вважає, що відсутні підстави для визнання їх недійсними.

Виходячи із вищевказаного, в позові необхідно відмовити.

У зв'язку із відмовою в задоволені позову, судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 1, 45, 47, 12, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І ШИ В

В позові відмовити.

Головуючий суддя

суддя В.В. Виноградова

суддя М.Є. Муха

повний текст рішення виготовлено та підписано 12.11.2010 року.

віддрук. 3 прим.:

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу.