Рішення від 10.11.2010 по справі 29/153

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.11.10 Справа№ 29/153(10)

За позовом:

Миколаївської міської ради, м. Миколаїв,

до відповідача:Відкритого акціонерного товариства "Миколаївцемент",

м. Миколаїв,

про: внесення змін в договір оренди земельної ділянки.

Суддя М. Синчук

За участю представників:

прокурор:не з'явився,

позивача:Добушовська І.Ю. -дов. №1123/02-13 від 11.10.2010 р.,

відповідача:Козленко С.А. -дов. №03387 від 30.09.2010 р.

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Миколаївської міської ради до Відкритого акціонерного товариства "Миколаївцемент" про внесення змін в договір оренди земельної ділянки. Ухвалою від 16.09.2010 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 12.10.2010 р. Розгляд справи було відкладено на 02.11.2010 р., 10.11.2010 р.

05.10.2010 р. через канцелярію суду Прокуратурою Львівської області подано заяву про вступ у справу на стороні позивача -Миколаївської міської ради, з метою захисту інтересів держави.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. У зв'язку з введенням в дію нормативної грошової оцінки земель м. Миколаєва, відповідача зобов'язано переглянути розмір орендної плати, зазначений в договорі оренди земельної ділянки від 28.03.2008 р., та підписати відповідні договори.

Наведене стало підставою для звернення позивача до суду з вимогою зобов'язати відповідача внести зміни в п. 9 договору оренди земельної ділянки від 28.03.2008 р. щодо зміни розміру орендної плати з 2'873'491,01 грн. в рік, що є трикратним розміром земельного податку, на 8'302'224,00 грн. в рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, з вимогою зобов'язати відповідача відповідно до рішення Миколаївської міської ради №717 від 13.02.2009 р. укласти додаток до договору оренди земельної ділянки від 28.03.2008 р. щодо зміни розміру орендної плати з 2'873'491,01 грн. в рік, що є трикратним розміром земельного податку, на 8'302'224,00 грн. в рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

В судове засідання 12.10.2010 р. представник позивача з'явився, подав клопотання про повернення зайво сплачених коштів на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 208,00 грн., згідно платіжного доручення №2360 від 20.08.2010 року. Вимоги ухвали суду виконав.

28.10.2010 р. в господарський суд Львівської області, через канцелярію суду, представником позивача подано уточнення на позовну заяву, в яких просить внести зміни в п. 9 договору оренди земельної ділянки від 28.03.2008 р. із змінами, внесеними додатковою угодою від 01.11.2008 р., щодо зміни розміру орендної плати з 2'873'491,01 грн. в рік, що є трикратним розміром земельного податку, на 8'302'224,00 грн. в рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

В судовому засіданні 02.11.2010 р. представник відповідача проти позову заперечив в повному обсязі, подав клопотання про витребування у позивача документів зазначених в додатках до позовної заяви.

В судовому засіданні 10.11.2010 р. представник відповідача подав заперечення на позовну заяву про внесення змін в договір оренди земельної ділянки, в якому зазначив, що відсутнє будь-яке порушення відповідачем умов договору оренди, а тому договір не може бути змінено в односторонньому чи судовому порядку.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

Між сторонами у справі укладено договір оренди земельної ділянки від 28.03.2010 р. (надалі -Договір). За умовами цього договору орендодавець (позивач у справі) надає, а орендар (відповідач у справі) приймає в строкове платне користування земельну ділянки несільськогосподарського призначення, яка знаходиться по вул. Стрийське шосе, 1 в м. Миколаїв, Львівської області, згідно рішення V сесії 5-го демократичного скликання Миколаївської міської ради від 01.03.2007 р. №203.

Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 64,37032 га, у тому числі: 64,37032 га -землі промисловості, зайняті під виробничими будівлями та промисловими майданчиками та площадками цементного заводу. Земельна ділянка без верхнього родючого шару, рельєф ділянки рівнинний, територія неправильної форми.

Договір оренди набув чинності 17.06.2008 р., про що в державному земельному кадастрі земель вчинено запис за №04:08:456:00005.

Строк дії договору становить п'ять років, відповідно до п. 8 Договору.

Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься у формі та розмірі -у грошовій формі в сумі трикратного розміру ставки земельного податку (тобто 64,37032 га х 22'320,00 грн. = 1'436'745,50 грн. в рік.

Додатковою угодою від 01.11.2008 р. до Договору п. 9 був змінений і викладений в редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі в сумі трикратного розміру ставки земельного податку (тобто 64,37032*44'640,00 грн. = 2'873'491,01 грн. в рік".

Рішенням ХІІ-ї сесії 2-го пленарного засідання 5-го демократичного скликання Миколаївської міської ради від 19.11.2008 р. №643 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Миколаєва" грошова оцінка земель Миколаївської міської ради встановлена та введена в дію з 01.01.2009 р.

Позивач звертався до відповідача з листами від 31.12.2008 р. №1762/02-11, від 14.01.2009 р. №45/02-11, від 30.03.2009 р. №420/02-11, від 16.04.2009 р. №525/02-11, від 30.04.2009 р. №614/02-11, з вимогами переглянути розмір орендної плати у зв'язку з введенням в дію нормативної грошової оцінки земель м. Миколаєва та підписати відповідні договори.

30.04.2009 р. відповідачем надіслано відповідь, в якій зазначено, що вимоги позивача є необгрунтованими з підстав, викладених в листі.

Миколаївською міжрайонною прокуратурою на ім'я Миколаївського міського голови винесено припис від 12.08.2010 р. №1164 вих-10 про усунення порушень земельного законодавства, виявленим стосовно Відкритого акціонерного товариства "Миколаївцемент" як землекористувача. Міського голову зобов'язано негайно усунути виявленні порушення чинного законодавства.

При винесенні рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 1 п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно п. 13 Договору розмір орендної плати переглядається сторонами у такому випадку:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Рішенням ХІІ-ї сесії 2-го пленарного засідання 5-го демократичного скликання Миколаївської міської ради від 19.11.2008 р. №643 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Миколаєва" грошова оцінка земель Миколаївської міської ради встановлена та введена в дію з 01.01.2009 р.

Відповідно до ч. 1 рішення ХІІІ-ї сесії 2-го пленарного засідання 5-го демократичного скликання Миколаївської міської ради №717 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки в межах населеного пункту" від 13.02.2009 р. було вирішено: переглянути орендну плату за земельні ділянки, які належать до земель комунальної власності та знаходяться в межах несеного пункту з суб'єктами підприємницької діяльності (фізичним та юридичним особам) і встановити орендну плату в наступних розмірах: Відкритому акціонерному товариству "Миколаївцемент" -12% від нормативної грошової оцінки за земельну ділянку площею 64,37032 га для обслуговування виробничих будівель та споруд і промислових площадок по вул. Стрийське шосе, 1 в м. Миколаєві (п. 44 рішення).

Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності несільськогосподарського призначення не може бути меншим трьохкратного розміру земельного податку для тих земельних ділянок, грошову оцінку яких не встановлено.

Згідно ст. 2 Закону України "Про плату за землю" плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно, визначення в договорі оренди орендної плати на рівні трикратного розміру ставки земельного податку за земельну ділянку, грошову оцінку якої встановлено, є порушенням ст. 2 Закону України "Про плату за землю".

Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України "Про оренду землі" обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна оренда плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно, встановлений рішенням Миколаївської міської ради від 13.02.2009 р. №717 розмір орендної плати для відповідача - Відкритого акціонерного товариства "Миколаївцемент", не порушує вимог ст. 21 Закону України "Про оренду землі".

Згідно п. п. 34-35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин: затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користуванням природними ресурсами, що є у власності територіальної громади.

Згідно з приписами ст. 144 Конституції України органами місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідними органами рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті до уваги судом лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти ради сільського, селищного, міського голови, виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, прийнятті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

За таких обставин, вимоги позивача про внесення змін в п. 9 Договору оренди земельної ділянки від 28.03.2008 р. із змінами, внесеними додатковою угодою від 01.11.2008 р., щодо зміни розміру орендної плати з 2'873'491,01 грн. в рік, що є трикратним розміром земельного податку, на 8'302'224,00 грн. в рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Згідно з ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 ГПК України державне мито покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. При задоволенні позову витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача. Таким чином, оскільки судове рішення прийнято на користь позивача, державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу потрібно покласти на відповідача.

Враховуючи наведене, керуючись ст. 144 Конституції України, ст. 193 ГК України, ст. ст. 49, 80, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, ст. 653 ЦК України, ст. ст. 21, 22 Закону України "Про оренду землі", ст. 2 Закону України "Про плату за землю", п. п. 34-35 ч. 1 ст. 26, ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни в п. 9 договору оренди земельної ділянки від 28.03.2008 року із змінами, внесеними додатковою угодою від 01.11.2008 року, щодо зміни розміру орендної плати з 2'873'491,10 грн. (трикратного розміру земельного податку) в рік на 8'302'224,00 грн. в рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Миколаївцемент" (адреса: вул. Стрийське шосе, 1, м. Миколаїв, 81600; код ЄДРПОУ 00293025) на користь Миколаївської міської ради (адреса: вул. А. Шептицького, 82, м. Миколаїв, 81600; код ЄДРПОУ 26411657), 85,00 грн. відшкодування витрат на оплату державного мита, 236,00 грн. відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Позивачу видати довідку на повернення з державного бюджету України 208,00 грн. зайво сплачених на відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення підписано 15.11.2010 р.

Суддя